Zřícenina Čachtického hradu.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
O Čachtickém hradě již byly jistě napsány tisíce stránek a tak jen z povinnosti pár řádků k jeho historii. Jeho prvním majitelem a stavitelem byl Kazimír z rodu Hunt – Poznanovců a hrad stavěl v letech 1263 až 1276. Zřejmě ještě nedostavěný hrad dobyla v roce 1273 vojska Přemysla Otakara II. Dalším z význačných vlastníků byl Matúš Čák Trenčianský a je zajímavé, že hrad byl v roce 1467 vězením jednoho z posledních z bratříků Jana Švehly, Stibor ze Stibořic a Beckova, stoupenec krále Zikmunda, byl dalším z majitelů hradu. V roce 1602 získal hrad František Nadasdy, jehož ženou byla pověstná čachtická paní, Alžběta Bathoryová. Tato údajná vražedkyně mladých dívek jistě proslavila hrad nejvíce. Kolik je na příběhu pravdy se asi již nikdo nikdy nedopátrá. Skutečností je, že Alžběta na hradě nežila a měla palác ve vsi Čachtice. V roce 1611 byla odsouzena k doživotnímu žaláři a do své smrti v roce 1614 byl hrad jejím vězením. Hrad byl poničen vojsky Leopolda I. a poslední ranou bylo jeho vypálení v roce 1708 vojskem Františka II. Rakocziho. Od té doby pozvolna chátral. Hrad je v nejsevernější části Malých Karpat a v jeho okolí je na 13, 7 ha ,od roku 1964, přírodní rezervace Čachtický hradní vrch.
Za čím jedeme?
Náš výlet začíná v obci Čachtice , odkud začíná pozvolné stoupání, při kterém musíme zdolat 150 m výškového rozdílu mezi obcí a hradem. Za vsí jsou po pravé straně zahrádky a vlevo lze mezi stromy občas vyhlédnout do kraje. Kolem cesty jsou pytle s nasbíraným odpadem. Je až neuvěřitelné kolik má příroda mezi „turisty“ přátel. A jak jsou ty dárky různorodé a barevné, prostě nádhera. Asfalt se mění v příjemnější travnatou cestu a mění se i její okolí. Louky na svahu začínají zdobit kvetoucí koberečky květů. Sem tam jsou jalovce a nad vším nádherná modř. Hrad se před námi objevil nečekaně ve své bělostné pohádkové nádheře. Vstupujeme na jeho území a začíná prohlídka. Člověk neví kam se podívat . Brány, rozsáhlé hradby, nádherný pozůstatek kaple. Necháváme se strhnout objevováním výhledů do okolí ze zbytků oken až po nejvyšší bod na hradě, kam lze vystoupit. Pořizujeme jeden snímek za druhým ve snaze donést si co nejvíce okolní krásy domů. Čachtický hrad patří k těm nejkrásnějším zříceninám Slovenska a při každé návštěvě se objeví něco nového. Po více jak hodině se vracíme. Ještě obcházíme část hradu pod skalami a pak jdeme po hřebeni zpět. Krásná zelenožlutá ještěrka mizí mezi kameny. Ze zdejší flóry objevujeme modrou koulenku, žluté mochny a kozí brady. Pár slabších rostlin konikleců dává tušit, že se někde stala chyba a za pár let mohou z této lokality zmizet docela. Na původní cestu sestupujeme mezi borovicemi, které zcela vypudily rostlinné patro. A po půl hodince již v Čachticích hledáme místo k posezení.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Čachtice jsou obec pohostinná, my jsme si vybrali, hospůdku na náměstíčku. Obsluha byla ochotná a rychlá a posezení pod stěnou s erby bylo více než příjemné. S ubytováním v této oblasti také nebudou potíže.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Čachtický hrad musí okouzlit i toho největšího škarohlída. Jeho návštěva je více méně vstupem do pohádky. Velmi rozmanitá je zdejší flóra a i botanik, laik musí být spokojen. A zdejší krásné ještěrky jsou i trochu zvědavé. Nelíbily se nám lesy borovic, ty sem zcela jistě nepatří a jejich výsadba byla velkým omylem. Pod nimi prakticky nic neroste.
Ostatní informace
Hrad je volně přístupný, nejlepší a nejpohodlnější přístup je z Čachtic odkud jsme šli něco přes půlhodinku. Parkoviště je v obci, ale ti pohodlní jezdí blíže ke hradu popisovanou cestou. Snad o kráse hradu a jeho okolí více napoví fotogalerie.