Zuckmantl - Zlaté Hory v Jeseníkách
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Město Zlaté Hory ležící v severozápadní části Slezska, se až do roku 1948 nazývalo Cukmantl. Malebné historické městečko patří do okresu Jeseník je situované na severním úbočí Zlatohorské vrchoviny u hranic s Polskem.
Historie
Město má velmi bohatou a pohnutou historii, která byla předurčena jak hraniční polohou tak i bohatými nalezišti zlata. Kolonizace Jesenicka je velmi úzce spjata s výskytem zlata. nejinak tomu bylo i v případě Zlatých Hor, které také vznikly jako hornická osada na bohatých nalezištích zlata podél zlatonosné řeky. První písemná zmínka městě je z doby násilného obsazení území moravským markrabětem Vladislavem Jindřichem roku 1224, městská práva mu byla udělena v roce 1306. Na blízkém zámeckém vrchu je doložen roku 1281 hrad Edelštejn. Iniciátory kolonizačních aktivit byla dvě biskupství - na severu vratislavské a na jihu olomoucké. Tyto skutečnosti se plně projevily při osídlování Zlatohorska, o které dlouhá léta vedli spory moravská a slezská knížata. Majiteli Zlatohorska tak byli střídavě opavská nebo olešnická knížata. Až Jiřík z Poděbrad učinil přítrž napjaté situaci, prodal město i se zlatými doly na dlouhá staletí vratislavským biskupům za 240 hřiven a 1600 uherských.
Hornictví v tomto kraji dosáhlo značného rozmachu. Pravděpodobně ještě ve 13. století se přešlo od rýžování a primitivního povrchového dobývání k hlubinnému dolování. Netěžilo se jen zlato, ale v údolí řeky Bělé se zpracovávala v četných hamrech železná ruda. Jesenické železo se vyváželo nejen do Slezska, ale i do Anglie. Město zažilo několik ekonomických vzestupů a pádů - vždy podle bohatosti nalezených ložisek. Za biskupa Baltazara z Promnitz ve druhé polovině 16.století bylo otevřeno mnoho nových šachet, a mezi nimi i šest kilometrů dlouhá Tříkrálová štola v níž byly nalezeny zlaté valouny o hmotnosti kolem 1,5 kg. Pak už následoval jen pozvolný úpadek hornictví. Třicetiletá válka a obzvláště smutně proslulé procesy s čarodějnicemi těžce poznamenaly tento kraj. Definitivní konec hornické činnosti se datuje rokem 1883.
Za čím jedeme?
Zlaté hory jsou významné poutní místo a turisticky atraktivní lokalita. Nejznámější památkou je Poutní kostel Panny Marie Pomocné. Historie poutního místa začíná v roce 1640, kdy do těchto míst utekla při vpádu Švédů během třicetileté války jedna ze zlatohorských žen a osamocená v těchto místech porodila zdravého syna. Událost připomínal z vděčnosti pověšený obraz Panny Marie. Obraz přitahoval poutníky, kteří šířili pověsti o zázračném uzdravení z různých nemocí. Dary poutníků umožnily stavbu dřevěné kapličky, do které byl obraz umístěn. V letech 1834-1841 ji nahradil poutní kostel Panny Marie Pomocné. V roce 1968 se kostel začal upravovat, ale normalizace tyto snahy ukončila a v roce 1973 byl stržen. Díky darům věřících byl kostel znovu postaven jako volná kopie původního kostela a nově vysvěcen v roce 1995. Další místní sakrální památkou je kaple sv. Rocha a farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dějiny, impozantní trojlodní stavby v barokním slohu, sahají pravděpodobně do 60. let 13. století. Byla to původně raně gotická stavba. Po roce 1467 byl opevněn jako náhrada za zničení hradu Edelštejna.
Návštěvníci mohou rovněž navštívit tři zříceniny v okolí Zlatých hor. Nejznámější ruinou je zřícenina hradu Edelštejn. Další dvě jsou menší zříceniny strážních hradů nad zemskou stezkou Leuchtenštejn a Kobrštejn.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Hotel Aurum***Lukáš Svoboda - Zlaté Hory
Moderní rodinný hotel na bývalé česko-polské hranici, ubytování na vysoké úrovni, vyhlášená gastronomie, unikátní Kongresové centrum + konferenční technika relax i adrenalin program pro účastníky, ideální pro firemní školení ale také i pro rodinné pobyty...
stravování
Česká i světová kuchyně na vysoké úrovni
popis okolí
Nádherné Jesenické hory, přírodní koupání na obou stranách česko-polské hranice, turistika i cykloturistika bezplatná úschovna kol i lyží, moderní skiareál BOHEMALAND, Adrenalinpark na blízkém Ranči Orel v České vsi...
tipy na výlet
Rozhledna na Biskupské kupě, Městské muzeum, Poutní místo Panny Marie Pomocné, Hornické skanzen Zlatorudné mlýny, Zříceniny hradů Edelštejn, Leuchtštejn a Koberštejn, Sanatorium Edel, Rejvíz a Naučná stezka na Mechovém jezírku...
další informace
- cena od: 630 Kč
- cena do: 1890 Kč
- kapacita: 50 lůžek
- domácí zvířata povolena
- nekuřácké prostředí
- kuřácké i nekuřácké pokoje
typy pokojů
- jednolůžkový
- dvojlůžkový
- trojlůžkový
- apartmán
- přistýlka
vybavení pokojů
- televizor
- satelit
- DVD rekorder
- video
- internet
- koupelna se sprchovým koutem
- WC
- fén
- pračka
- klimatizace
- trezor
- dětská postýlka
- ložní prádlo v ceně
- chladnička
- mikrovlná trouba
- vařič
- kávovar
stravování
- restaurace v objektu
- bar v objektu
- kavárna v objektu
- možnost plné penze - 390 Kč
služby v objektu
- směnárna
- kongresová místnost
- dětský koutek
- půjčovna kol
- půjčovna lyží
- pokojová služba
- sekretářské služby
- prodej upomínkových předmětů
- zprostředkování prohlídky města
- zajištění poznávacích výletů
- zajištění lázeňských služeb
- zajištění vstupenek na kulturní akce
- praní a žehlení prádla
- úschovna cenností
- úschova zavazadel
- úschovna kol
- taneční sál
- terasa
- zahradní posezení
- možnost grilování
sportovní možnosti v okolí
- turistika
- cyklistika
- lyžování
- lyžařská škola
- tenisové kurty
- squash
- půjčovna kol
- půjčovna lyží
- jízda na koni
- koupání
- venkovní bazén
- krytý bazén
- fitness
- aerobic
- tělocvična
možnost parkování
- vlastní parkoviště
- parkování u objektu
vzdálenost od
- centra - 1 km
pro děti
- dětské hřiště
- dětský koutek
- houpačka
- hračky
- dětská postýlka
konferenční místnosti
- salónek - 25 míst
- kongresový sál - 80 míst
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Mimo obec v přírodě je krásně opravdu všude.
Ostatní informace
Historie města Zlatých Hor
Město Zlaté Hory má za sebou dlouhou a pohnutou minulost. Za svou existenci vděčí středověkému dobývání zlata. Osudy města předurčila do značné míry též jeho příhraniční poloha na rozmezí opavského vévodství a niského knížectví. Důležitou úlohu v procesu vzniku a hospodářského rozvoje města měla také stará obchodní cesta z Olomouce do Vratislavi, protínající jeho území.
Jméno Zlaté Hory obdrželo město až v roce 1949. Původně se nazývalo Zuckmantlem, což je poprvé písemně doloženo v latinské listině vratislavského biskupa Tomáše I., vydané 31. srpna 1263 (latinský název města v listině je Cucmantel). Listina vévody Mikuláše I. Opavského ze 6. září 1281 dává Edelštejn (který byl v držení loupeživého šlechtice Oty z Linavy) k dispozici vratislavskému biskupovi. Hrad Edelštejn byl tímto aktem darován i "s podhradím, které se nazývá Zukemantil".