Loading...
Turistické cíle • Orientační bod
Když se v roce 1987 začala stavět (vlastně sypat) hráz v údolí Moravice, ozývaly se již tehdy hlasy o potřebnosti takového vodního díla. Tehdy se ale ještě u nás ještě přestavoval socialismus, takže nějaké velké reptání se nepřipouštělo. Původní záměr bylo vybudovat nový zdroj pro Ostravsko, zejména pak pro tamní průmyslové podniky (hlavně železárny). Jak víme, po roce 1989 výroba železa v Ostravě byla značně redukována a v současnosti i ta chlouba socialismu (Nová huť, aktuálně Liberty steel) jaksi skomírá.
Přehrada tak dostala nové zadání, nalepšení vodní zásoby pro níže položenou vodárenskou nádrž Kružberk, ochranu před velkou vodou apod.
Jak už to bývá, zatopením rozsáhlého území zmizelo rozsáhlé území na pomezí Moravy a Slezska (tokem Moravice vede historická zemská hranice).
Po revoluci 1989 stavba přehrady poněkud zpomalila, ale nakonec bylo rozhodnuto stavbu dokončit, což se stalo v roce 1997. I díky ještě ne zcela dokončené hrázi (hlavně technice) se nádrž podařilo naplnit takřka v cuku letu, při velké červencové povodni (původně se jezero mělo napouštět asi 3 roky).
Za dobu existence si okolí přehradního jezera oblíbilo již značné množství návštěvníků. Zprvu hlavně rybářů, ale postupně kolem nádrže vzniká již takřka turistický průmysl. Sice to ještě není takové extrémní jako na jiných přehradách, ale snem okolních obcí je, aby tady časem vzniklo takové Moravsko-Slezské Lipno.
Protože údolí Moravice bývalo mnohým současníkům takřka neznámým, mohou se poučit, jak mohlo nezatopené území pod soutokem Moravice a Černého potoka (od Bruntále)vypadat.
Hráz Slezské Harty je celkem mohutná, šířka hráze je u základu 285 m, v koruně je dlouhá 540, celková výška 64,8 m. Není tak divu, že jezero je celkem hluboké, místy i přes 55 m, průměrně 45 m. To naznačuje, že přehrada zadržuje celkem slušný objem vody 218,7 mil. m³.
Jak by vypadalo nezaplavené údolí se můžeme dozvědět na pláži u Leskovce nad Moravicí. K vidění je tu celkem velký plastický plán údolí Moravice. Plán je dílem sochaře a malíře Lubomíra Dostála. Hlavním materiálem formy byl polystyren pokrytý sádrou. Po té byla forma vylitá do sedmi dílů betonu s obarvením do podoby místních hornin (kamenů). V plastické mapě je znázorněné zatopené údolí s holými stráněmi (kde býval převážně les). V pramínku vody je sice vyvedená i samotná hráz, ale s otvorem ve spodní části, takže tudy protéká o malý proud vody. Podle mapy můžeme i odhadnout, která sídla byla zátopou zasažena nejvíc. Těmi byly spíše na jižním (pravém) břehu vodního díla, tedy Nová Pláň, takřka celý Karlovec, z části Roudno. Na protějším břehu ležící zmíněný Leskovec nebo Razová leží přeci jen výše v náhorní plošina Nízkého Jeseníku, takže těchto celkem velkých sídel se dokončení přehrady dotklo méně.