Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Jedním ze symbolů moravského lázeňského města Luhačovice – a zřejmě i jeho nejznámější stavbou a památkou – je bezesporu krásný Jurkovičův dům. Najdeme ho na Lázeňském náměstí (č. 109), v těsné blízkosti kolonády, a možná jen málokdo ví, že tento název se používá až někdy od roku 1947 nebo 1948. Do té doby to byl totiž dům Janův. Koneckonců si ještě dnes můžeme přečíst na fasádě tohoto objektu nápisy Janův dům i Johan Haus. Dnešní luxusní 4**** hotel, nacházející se naproti lázeňské kolonády, nese jméno známého slovenského architekta Dušana Jurkoviče, původní stavba byla pojmenována po hraběti Janu Nepomukovi Serenyim, který se na počátku 19. století výrazně podílel na stavebním rozvoji i celkovém věhlasu Luhačovic.
Jedná se o jedno z prvních Jurkovičových luhačovických stavebních „vystoupení“ a když byl někdejší Janův dům zařazen v roce 1958 mezi naše Kulturní památky, vystupoval v „novém šatu“ už 56 let. V roce 1902 totiž Jurkovič provedl základní přestavbu původního Janova domu, pocházejícího z 18. století (jiné informační prameny však hovoří o klasicistní stavbě z roku 1822 – a tento rozpor si ještě později alespoň částečně vysvětlíme). Jeho dvě staré budovy spojil Jurkovič do jednoho celku, který zvýšil o další patro a podkroví. Navíc celý objekt následně „patřičně zpestřil“, takže dům začal být nazýván barevnou pohádkou. A pestrobarevným krasavcem zůstal i po velké nákladné rekonstrukci, dokončené v roce 2002. Tehdy byl tento lázeňský dům doplněn o bazén, saunu a restauraci, takže srdce ubytovaných hostů zaplesala a jejich peněženka ještě více splaskla.
Secesního následovníka někdejšího komplexu nebo „dvojdomku“ kromě pestrých barev zdobí také zmíněný Jano-Johaní nápis, pamětní deska Dr. Palka Blaha, umístěná vedle vchodu, a freska Jana Köhlera, zobrazující známé balkánské bratrské duo Kosťu s Metudkem, kterým se občas u nás říká také sv. Cyril a sv. Metoděj. Za zmínku stojí také fakt, že Jurkovičovi trvala celá přestavba jen necelých pět měsíců (!). Slovutný architekt tehdy vytvořil výraznou dominantu, která vznikla spojením Janova domu (starší část komplexu) a lázeňského domu 2. třídy (novější část). Občas se však také hovoří o přestavbě z jednopatrového domu, který postavil František Vašíček v 1. polovině 19. stol. Dnes se jedná o dvoupatrovou čtyřkřídlou budovu, přičemž velká část stavby využívá dřevěné prvky.
Celá „nová“ stavba byla od počátku vizuálně jednotná, tvořící celek s téměř čtvercovým půdorysem, ústředním dvorem a hrázděnou nástavbou. Poprvé zde tak došlo k výraznému propojení prvků lidové architektury s modernou i secesí. A toto spojení mělo v Luhačovicích skvěle fungovat i nadále.
Jurkovičův dům je volně stojící dvoupatrová nepodsklepená budova se vstupním rizalitem a polygonální věží. Fasáda je členěna rýhovanou podezdívkou, první patro odděluje od přízemí kordonová římsa, to druhé je provedeno v hrázděném zdivu a nachází se zde otevřená zastřešená lodžie. Valbová střecha je prolomena deseti dekorativními trojúhelníkovými vikýři s dřevěnými hroty. V prvním patře můžeme vidět fresky s Madonou a oběma věrozvěsty, na severní boční straně dřevěnou polygonální věž s výplní ze skleněných cihel, zastřešenou polygonálním stanem. Vnitřní dispozice je účelově jednoduchá, s centrálním schodištěm a pomocným schodištěm ve věži. Osvětlení interiéru výrazně pomáhá velký prosklený světlík.
Dnes se 4**** lázeňský hotel Jurkovičův dům pyšní hlavně tím, že je luxusním relaxačním zařízením ve stylu lidové secese, nacházejícím se v samém srdci lázní a poskytujícím všechny lázeňské služby i wellness procedury pod jednou střechou. Hotel také nabízí ubytování v pokojích s dobovým nábytkem, satelitní televizí, telefonem, bezplatným kabelovým připojením k internetu a minibarem. V hotelové restauraci se podávají jídla domácí i mezinárodní kuchyně, doplněné dietními a vegetariánskými pokrmy. Snídaně a večeře jsou bufetového typu, obědy si hosté vybírají z denního menu. Nechybí ani různé doplňkové služby jako letní terasa, směnárna, kadeřnictví nebo bezplatný přístup na hotelový počítač s internetem. Jedinečným zážitkem však prý je přírodní uhličitá koupel v původní „zlaté vaně".
Mezi naše Kulturní památky byl tento pozoruhodný objekt zapsán již v roce 1958.
Na závěr by autor článku rád poděkoval personálu tohoto zařízení, který k němu byl velmi vstřícný a umožnil mu si Jurkovičův dům prohlédnout celkem podrobně. Jen díky tomu si mohou čtenáři Turistiky prohlédnout ve fotogalerii také několik obrázků z interiéru stavby, včetně - stropně prosvětlené - stravovací části.