Loading...

Přerov - historické centrum, zámek, hradby

Turistické cíle Městská část

Přerov leží v 22 km jihovýchodně od Olomouce na řece Bečvě, přibližně 210 m nad mořem. Město je důležitou dopravní křižovatkou. Je sídlem mnoha významných průmyslových podniků - Precheza, Přerovské strojírny, Meopta, Kazeto a další. Má vlastní pivovar Zubr, kde si pivo vaří již od r. 1872. V současnosti je město Přerov s téměř 50 tis. obyvatel hospodářským, administrativním a kulturním centrem regionu. Část historického jádra města je od roku 1992 městskou památkovou zónou.

Z historie:

Návrší, dříve Horní město bylo osídleno již od pravěku. Jako první - závěrem starší doby bronzové (okolo r. 1500 př. n.l.) zde vzniklo hradisko. R. 400 př. n.l. - v době laténské kultury bylo návrší znovu osídleno.

Vznik Přerova souvisí se vznikem strážní tvrze na skalnatém kopci nad brodem přes řeku Bečvu, kudy procházela stará obchodní stezka spojující Pobaltí s Podunajím. Dokonce byly odkryty z té doby i zbytky dřevěných hradeb mezi domy na Horním náměstí.

Tvrz byla postupně přestavěna na knížecí hrad. První ověřená písemná zmínka o Přerově pochází z r. 1131 – v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Pojmenování Přerov souvisí se staroslovanským výrazem pro mokřinu, bažinu, které byly dříve při řekách častým jevem.

V r. 1225 byl Přerov trhovou vsí se třemi sty obyvatel. Na město byl povýšen 28. ledna 1256 králem Přemyslem Otakarem II. za hrdinství a oddanost Přerovanů v bitvě s vojskem uherského krále Bely IV. Do městského znaku Přerov dostal dvě věže.

Jako většina královských měst se však i Přerov stal městem zástavním. Do historie města se nejvíce zapsaly rody Pernštejnů, kteří byly jeho majiteli od r. 1487 více než 100 let. Došlo k hospodářskému, stavebnímu i kulturnímu rozvoji města. Vilém z Pernštejna vybudoval nové opevnění, do kterého začlenil fragmenty původního hradu. Zaniklý hrad nahradil pozdně gotickým hradem s kaplí na nejvyšším místně návrší. Jádrem nového hradu se stala okrouhlá věž, která měla obrannou funkci. Okolo města vybudoval ze všech stran mohutné hradby s patnácti půlkruhovými věžemi, parkánem a vnější hradbu s hliněným valem a hlubokým příkopem. V hradbách byly dvě městské brány na jižní a severozápadní straně a fortna pro pěší vedoucí k řece Bečvě.

Za Vratislava z Pernštejna byl hrad přestavěn v renesanční zámek. V této době vznikla i převážná část renesančních domů, které jsou dodnes zachovány na Horním náměstí. Památkou na období Pernštejnů je i černá zubří hlava se zlatou houžví v nozdrách, kterou má Přerov v městském znaku.

Novými majiteli zámku a města se stali r. 1596 Žerotínové. Karlu staršímu ze Žerotína zámek nevyhovoval, rozhodl se přistavit 2. patro a věž opatřil hodinami se zvony.

Pohromu pro město znamenala třicetiletá válka (1618-1648). Město, které mělo 1500 obyvatel, většinou řemeslníků a obchodníků, bylo poničeno, vyrabováno, přišlo minimálně o 1/3 obyvatelstva. Byly poničeny i hradby. V dalším desetiletí přišly morové epidemie, požáry. Město se jen pozvolna zotavovalo.

V 18. století se majitelé města rychle střídali a následně se měnil i vzhled zámku. R. 1772 za Arnošta, svobodného pána Petráše, byla snesena kuželová střecha věže a její horní patro upraveno na rozhlednu.

V 19. století byly zbořeny obě brány, které byly vybudovány v hradbách. Příkop byl prodán měšťanům, kteří strhli val a část vnějších hradeb. Příkop byl zasypán a na jeho místě vznikly nové parcely.

Pro rozvoj města bylo důležité zavedení železnice v r. 1841. Koncem 19. století bylo přerovské nádraží největší v českých zemích a stalo se důležitým železničním uzlem. Došlo k rozmachu potravinářského, chemického a kovozpracujícího průmyslu, školství (r. 1865 zde vznikla první česká rolnická škola na Moravě a v r. 1870 třetí české gymnázium – po Brně a Olomouci)

Rekonstrukce:

V letech 1927 – 1930 město Přerov provedlo generální opravu zámku a zřídilo zde muzeum. Kuželová střecha se na věž vrátila ale až r. 1997. Od r. 1994 probíhá průběžně obnova té části městských hradeb, které zůstaly v poměrně zachovalém stavu. Zejména se staticky zajišťují a konzervují. Opravena byla i fortna.

Ze současnosti:

Historické centrum města se nachází okolo Horního náměstí nepravidelného tvaru. Lze zde nalézt domy z 15. století, které jsou zrekonstruovány.

Nejvýznamnějším je renesanční dům, tzv. Korvínský. Údajně v tomto domě pobýval uherský král Matyáš Korvín. Jádro domu pochází z r. 1518, nádherný vstupní pískovcový portál z r. 1616.

V jednom z domu na severovýchodě žil a tvořil svá díla i spisovatel Jiří Mahen (1908-1910) a akademický malíř Marcel Krasický (1958-1968), jak nás na to upozorňuje tabule s portéty.

V jižní části náměstí stojí zmiňovaný renesanční zámek, ve kterém je umístěno Muzeum Komenského, které rozhodně stojí za shlédnutí. Úvodní expozice je věnována Janu Blahoslavu. Jsou zde samozřejmě unikátní sbírkové předměty i z doby, kde zde vyučoval v letech 1614 -1618 Jan Ámos Komenský. Nachází se zde i jeho svatební smlouva s Mandalenou Vizovskou z 19. června 1618. Můžete shlédnout, jak se postupně vyvíjeli třídy i učební pomůcky. Naleznete zde expozice z archeologie Přerovska, výstavu minerálů, motýlů a hmyzu a řadu dalších zajímavých expozic ze zdejší oblasti. Můžete si vystoupat i na zámeckou věž a podívat se na město shora. V mezipatře pak uvidíte zajímavou sbírku zvonů. Určitě za pozornost stojí i to, že za prohlídku celého muzea, vč. sklepení i věže jsme zaplatili 30,- Kč za dospělou osobu.

 

Uprostřed náměstí - před zámkem je pomník Jana Blahoslava, autora české gramatiky, který se roku 1523 v jednom z domů na zdejším náměstí narodil. Vyučoval i na zdejší bratrské škole, mimo jiné v letech 1608-1611 i Jana Ámose Komenského. Pomník pochází od architekta Františka Bílka z r. 1922.

Dominantou náměstí je i několik do kruhu vysazených lip.

Na východě náměstí je Kaple sv. Jiří – drobná sakrální stavba. Patrně byla postavena v r. 1525.

Severním směrem můžete z náměstí vyjít opravenou fortnou až k řece Bečvě a podívat se od řeky na opravené hradby a nejen to. Místy si můžete i na hradby vystoupit. Pokud se projdete městem a budete se pozorně dívat, zjistíte, že v řadě míst jsou k hradbám přistaveny domky.

Na závěr:

Město Přerov doporučuji navštívit, a to nejen kvůli tomu, co jsem zde popsala, ale je zde řada dalších opravdu zajímavých a hezkých míst, vč. opravdu zajímavé naučné stezky.

Zámek
Zámek  •  Foto: jircak

Navíc je zde možnost i řady zajímavých výletů a cyklovýletů, např. na Svatý kopeček, na Bouzov nebo do Olomouce.

Podobné příspěvky
Zámek Přerov

Zámek Přerov stojí na místě původního slovanského hradiště. Není divu, Přerov byl osídlen již v dávných dobách. Jak to tak často bývá, předchůdcem zámku byl středověký hrad, vybudovaný na přelomu 11. a 12. století.

Brzy po založení města v polovině 13.století byl za vlády Přemysla Otakara II. vystavěn gotický hrad bergfritového typu s velkou okrouhlou věží. Plnil strážní i obrannou funkci důležité křižovatky obchodních cest a brodu přes řeku Bečvu.

Královským majetkem zůstal Přerov do roku 1413, kdy jej dal poprvé do zástavy Václav IV. pánům z Tvorkova. V husitských válkách se o hrad několikrát bojovalo a v roce 1487 jej získali Pernštejnové.

V 90. letech 15. století byl přestavěn v pozdně gotickém stylu. Za Vratislava z Pernštejna, v 60. letech 16. století, byl hrad zcela přestavěn v renesanční zámek. K dalším úpravám došlo za Karla st. ze Žerotína mezi lety 1612-1615, kdy přerovský zámek získal dnešní podobu.

Byl rozšířen přístavbou 2. patra, v zámeckém příkopu byly postaveny renesanční konírny. Poslední majitelé zámku Magnisové souhlasili s využíváním objektu jako sídla městských úřadů a v roce 1918 ho prodali městu Přerovu. Poté sloužil už jen jako kanceláře, úřednické byty a škola. V letech 1928 – 1930 proběhla generální oprava celého objektu a byly v něm umístěny sbírky Městského muzea a Muzea Komenského.

V muzeu jsou rozsáhlé historické sbírky entomologické, mineralogické a národopisné, pamětní síň A. Mervarta a J. Bajáka, expozici Jan Blahoslav a čeští bratří, památník J. A. Komenského, školní třídy ze 17. století, z doby Rakouska – Uherska, 1. Československé republiky a z 50 let 20. století. Muzeum Komenského v Přerově patří k nejstarším svého druhu na světě. Bylo založeno v roce 1888 Františkem Slaměníkem a později spojeno s Městským muzeem, které vzniklo v roce 1902.
Přerovský zámek je dvoupatrová trojkřídlá budova s menším nádvořím. Zámek je ze 3 stran obklopen příkopem, přes který vede Kamenný most do vstupního průjezdu. Dominantou zámku je třípatrová okrouhlá věž, která byla při rekonstrukci v roce 1997 nově zastřešena.
Z věže jsou Krásné vyhlídky na město a okolí. Nachází se zde i expozice a Tajemství tónu zvonu a Veduty Přerova. Na zámeckém nádvoří se pravidelně pořádají koncerty komorní hudby a jiné kulturní programy.
Celoroční otevírací doba
úterý - pátek 8:00 - 17:00
sobota - neděle 9:00 - 17:00

Vstupné

Stálé expozice (celý zámek)
Plné vstupné 40 Kč
Vstupné se slevou 20 Kč *
Zdarma děti do šesti let, držitelé průkazu AMG

Výstava nebo jedna stálá expozice
Plné vstupné 20 Kč
Vstupné se slevou 10 Kč *
Zdarma děti do šesti let, držitelé průkazu AMG

* děti od šesti let, studenti, důchodci, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P, držitelé mezinárodní studentské karty ISIC, IYTC, ITIC, rodinných pasů, Olomouc region Card a průkazu Klubu přátel výtvarného umění

http://www.prerovmuzeum.cz/zamek-prerov

Poslední aktualizace: 12.2.2014
Nadmořská výška:
220 metrů nad mořem
Přerov - historické centrum, zámek, hradby na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Přerov - historické centrum, zámek, hradby

Z Plzně opět na Moravu - nejen přes rozhledny a minipivovary
Z Plzně opět na Moravu - nejen přes rozhledny a minipivovary
Cestopisy
Protože se nám při podzimní dovolené zalíbilo navštěvovat na trase rozhledny a zpestřovat si to ochutnáváním piv z minipivovarů, tak…
0.1km
více »
Přerov - město na Hané
Přerov - město na Hané
Město
Je to již více jak 30 let co jsem v Přerově působil jako student Střední…
0.2km
více »
Přerov Za mlýnem
Přerov Za mlýnem
Rozcestí
Rozcestí turistických cest Za mlýnem, místně známé též U labutě se nacház…
0.2km
více »
Přerov - hradby, socha Neptuna
Přerov - hradby, socha Neptuna
Socha
Hradby města Přerov a pod nimi socha Neptuna.  Hradby obklopují Ho…
0.4km
více »
Přes rozhledny (i minipivovary) na prodloužený víkend do Přerova
Přes rozhledny (i minipivovary) na prodloužený víkend do Přerova
Cestopisy
Je před námi prodloužený víkend. Ota má v sobotu v Přerově školní sraz po mnoha a mnoha letech. Hlásí ještě pěkné počasí, tak …
0.4km
více »
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 41 - 44. den: Odpočíváme v Přerově
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 41 - 44. den: Odpočíváme v Přerově
Cestopisy
Čtvrtek 23. – neděle 26. 6. 2022 Ve středu odpoledne jsme dorazili do…
0.4km
více »
Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 9. - 13. den: v Přerově
Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 9. - 13. den: v Přerově
Cestopisy
Čtvrtek 21. 10. 2021 – pondělí 25. 10. 2021Po týdenním cestování jsme včera dorazili konečně do tepla. Ne že by v Přerově bylo teple…
0.4km
více »
Přerovská socha Neptuna
Přerovská socha Neptuna
Socha
Nemá to tohle zpodobnění římského boha pramenů, jezer a moří v Přerově lehké. Ačkoliv se jedná o cenné barokní dílo z osmnáctého sto…
0.4km
více »
Přerovské městské opevnění
Přerovské městské opevnění
Hradby
Středověké hradby zbudované z lomového kamene – travertinu, vznikly v dr…
0.4km
více »
Středověké městské hradby v Přerově
Středověké městské hradby v Přerově
Hradby
Z malebného Horního náměstí v Přerově lze projít branou fortnou…
0.4km
více »
Podloubí v Přerově
Podloubí v Přerově
Ostatní
V přízemí - v přední části mnoha domů na náměstích nebo do ulice vi…
0.4km
více »
Historickým centrem Přerova
Historickým centrem Přerova
Město
V mírně zvlněné krajině v jižní části Hané jsme navštívili Přerov - město…
0.4km
více »
Přerov – OMNES OMNIA OMNIO
Přerov – OMNES OMNIA OMNIO
Památník
Že byl Přerov jedním z center působení Jednoty Bratrské je celkem známé.…
0.4km
více »
Nově postavený Tyršův most v Přerově
Nově postavený Tyršův most v Přerově
Most
V  roce 1903 byl v Přerově postaven jeden z prvních betonových mo…
0.4km
více »
Přerov-zámek a ORNIS
Přerov-zámek a ORNIS
Tipy na výlet
Při našich toulkách po Olomouckém kraji jsme také navštívili měst…
0.5km
více »
Muzeum Komenského v Přerově
Muzeum Komenského v Přerově
Muzeum
Toto muzeum se nachází v Přerovském renesančním zámku. Bylo založeno roku 1888. Jeho součástí jsou hrad Helfštýn a Ornitologická…
0.5km
více »
Okruh Přerovem - 1.část
Okruh Přerovem - 1.část
Cestopisy
Loňský říjen se mimořádně vyvedl a my využili každou sobotu k nějakému výletu. Na jeden dvojvýlet jsme ale museli zvolit neděli: cí…
0.5km
více »
Okruh Přerovem - 2.část
Okruh Přerovem - 2.část
Cestopisy
Dobře najedení jsme hned po obědě vyrazili dál. Naše kroky vedly napříč…
0.5km
více »
Přerov - park Michalov
Přerov - park Michalov
Park
Rozloha: více než 17 ha Park se rozkládá sice na východním okraji města, ale z centra je to příjemná nepříliš dlouhá procházka. Je…
0.5km
více »
Přerov - naučná stezka  Přerovským luhem
Přerov - naučná stezka Přerovským luhem
Chodník, naučná stezka
Naučnou vlastivědnou stezku Přerovským luhem zřídilo město Přerov v roce…
0.5km
více »
zavřít reklamu