Loading...
Teploty pomalinku šplhají zminusových hodnot, čímž prozrazují nezvratný příchod jara, a my - ještě zmámeni nedávnou chřipkovou epidemií - sedíme opoceni vautobusech městské hromadné Dopravy, koukáme skrz zašmouraná okýnka ven a nadšeně sundáváme vlněné kulichy. Najednou jako bychom do morku kostí cítili svěžest a volnost čerstvého Jarního vzduchu, to teplo a pohodovou atmosféru radosti, ve které nic není dost dobře nemožné. Holky zkracují sukně, ukazují kolena, restaurace otevírají zahrádky a důchodci se vychází slunit do parku na lavičky. Vholandském Amsterdamu se děje přesně to samé, ale celý ten krásný pocit je ještě umocněn, a to Jarními květinovými trhy - mohutnou expanzí omamně vonících tulipánů, narcisů, krokusů a hyacintů. Květináři ve velkém zaplavují centrum města a strhávají veškerou pozornost na sebe. Nikomu to nevadí, nikdo se tomu nediví, je to totiž víc než žádoucí.
Charakter centra hlavního města Nizozemského království je postaven na důmyslném systému vodních kanálů ze 17. století, které obklopují staré město, a zásadně tak určují tvář metropole. Hrdě působící vysoké úzké cihlové domy svelkými okny bez záclon kontrastují sbarevnými a placatými obytnými hausbóty, které si to spokojeně čvachtají u břehu všude, kde se jen trochu dá. Ulice po stranách se vzrostlými jilmy se hemží davy lidí všech barev a národností, které jakoby snad ani nezajímalo, že celé tohle město stojí na neuvěřitelném počtu pěti miliónů dřevěných pilotů, které ho drží nad hladinou bažiny.
Další raritou města malíře Rembranta jsou četné mosty spojující pravé a levé strany kanálů, vAmsterdamu je jich prý více než tisíc a bývají klenuté nebo zvedací.
Ulice jsou lemovány nespočtem obchodů svšemožným sortimentem. Zajímalo by mě, jak se uživí tolik provozoven nabízejících krajkové spodní prádlo a extravagantní modely.Výlohy se snaží upoutat pozornost kolemjdoucích, jsou bláznivé, barevné a provokující. Když máte jen trochu štěstí, narazíte na bleší trh. Šest dní vtýdnu to blešákem žije na náměstí Waterlooplein. Haldy nepotřebných cetek, brože a náramky, smaltované prsteny i kusy historického nábytku. Za téměř nic tu nakoupíte vše, důležité je vprvní řadě umět se hrabat!
Při procházceAmsterdamem buďte ve střehu. Vžádném případě nevstupujte do speciální zóny hned vedle chodníku - pokud tedy nechcete mít zapíchnutá řidítka do boku či zad nebo zvonkem vyražený přední zub - ta je totiž výhradně určena pro cyklisty, kterých jsou vulicích města stovky. Své vehikly parkují, kde se dá, a často tak vytvářejí nepřehledné skrumáže, kde kola pod vlivem dominového efektu popadají, ta uprostřed mizí vzáplavě laciných ocelových trubek, aby následně - ve výhledu několika měsíců - podlehla korozi. Kde jsou jejich majitelé a proč je nechali napospas přírodním i jiným živlům, na to asi nikdo nezná odpověď, to asi nikdo nikdy nepochopí.
Pěstování, prodávání a kouření marihuanynení vHolandsku považováno ze nelegální. Ovšem vžádném případě to tam nevypadá jako vnevětraném opiovém doupěti. Máte-li zájem povzbudit svůj životní apetit, coffee shopy jsou vám plně kdispozici, vnabídce většinou mají lehké drogy, a to marihuanu a hašiš, po dražších se ani nemá cenu ptát, provozovny jsou kontrolované a za nedodržování pravidel přicházejí tvrdé sankce. A ještě dodatek: Alkohol je vcoffee shopech zakázáno podávat i konzumovat a osoby mladší osmnácti let sem mají vstup vůbec zakázaný.
Téměř všude se domluvíte bez problému anglicky. Holanďané jsou bodré povahy, rádi se smějí nahlas a jsou tak trochu od rány. Počítejte stím, že svámi zapředou přátelský rozhovor. Krásy vklasickém slova smyslu sice moc nepobrali, ale na druhou stranu tu na každém kroku potkáte nějaký interesantní a hlavně nezaměnitelný profil. Krom toho, skutečně každý - od studenta přes úředníka a manažera až po důchodkyně snákupní taškou a policisty - si to tu trandí ulicemi na kolech, což dodává celkové atmosféře města na odpichu.
Nezbytností pro každého návštěvníka Amsterdamu je ochutnat některý z holandských sýrů a nebo si alespoň dát ve stánku na ulici zeleninou obloženého herynka vhousce.
Spolu sesoumrakem se rozsvěcují i půvabně kýčovité lucerničky ve vykřičené amsterdamské čtvrti kolem kostela Oude Kerk. Tam se v pokojíčcích - přízemích či v prvních patrech - za speciálními výlohami nabízejí holky i kluci všech váhových i věkových kategorií. Za obnos nevelké hodnoty tu lze navštívit peep show a nebo si zadarmo můžete prohlídnout nabídku jednoho zmnoha lechtivě specializovaných obchodů - sex shopů. Ani ve dne ani vnoci nejde o nebezpečnou procházku, okolí je kontrolováno policií i bezpečnostními kamerami a vlastně tu vládne klid. Jediné, co by nemuselo dopadnout dobře, je fotografování. Platí tu zkrátka pravidlo: koukat můžeš, ale na focení zapomeň!
Na prohlídce města zpaluby lodi nešetřete, patří ktomu nejlepšímu, co můžete podniknout. Většina plavebních společností vyráží od budovy Hlavního nádraží. Vpoklidu si zrekognoskujte terén, ať přijdete na chuť amsterodamské členitosti. Všechno tu má své místo a je to vymyšleno tak, aby se toho co nejvíc vešlo na co možná nejmenší parcelu. Když se někdo stěhuje do vyšších pater jednoho ze špagetových domů staré zástavby, většinu svého nábytku musí do bytu dostat z venku, a to za pomoci speciální skopy za tím účelem vpasované do zdobeného štítu domu.
Nejrušnějšími částmi města jsou náměstí Leidseplein a Dam skrálovským palácem. Davy nadšených turistů potkáte i ve Van Gogh Museum, kde se slavnými slunečnicemi seženete snad i toaletní papír, a Rijksmuseum, kde je vystavena slavná Noční hlídky od Rembranta, co se sice vůbec neodehrává vnoci, ale komu na to záleží, a samozřejmě vDomě Anny Frankové.
Kosmopolitní atmosféra
Do přístavního města Amsterdam se necestuje za jednou stěžejní a proslavenou památkou, sem se jezdí za multikulturní atmosférou, která vámi brzy tak prosákne, že vám přestanou vadit i časté změny počasí. Chcete-li splynout sdavem a nasávat pulzující náladu velkoměsta, pak zapomeňte na deštník, místní nosí nepromokavé bundy a kvalitní boty. No a pravé holandské rozvrzané kolo si můžete pronajmout na celý den za cenu kolem 6 EUR. Tak co? Sejdeme se vcoffee shopu?
Článek byl napsán pro časopis HOUSER.