Cestování do Holandska 2023
Holandsko na Turistika.cz (323 příspěvků)
|
Tipy na výlet (11) Trasy (3) Turistické cíle (287) Cestopisy (13)
Tipy a novinky (1) Fotogalerie (5) Moje dovolená (1)
Nejvíce oblíbené příspěvky
Doprava
Do Nizozemska je možné přiletět pravidelnou linkou z Prahy Ruzyně do Amsterdamu.
Autobusovou dopravu zajišťuje pravidelná linka mezi Českou republikou a Nizozemskem, kterou provozují čeští autodopravci. Odjíždí se z Prahy a Brna několikrát týdně a jede se po trase Praha-Plzeň-Arnhem-Utrecht-Amsterdam-Den Haag-Rotterdam nebo Brno-Praha-Plzeň-Eindhoven-Utrecht-Amsterdam. Autobusové linky jezdí pravidelně do všech koutů Nizozemska. Mezi velkými městy (Amsterdamem, Rotterdamem, Haagem a dalšími) jezdí dálkové autobusy. Jízdné je srovnatelné s železniční dopravou. Po nizozemských kolejích jezdí dva typy vlaků - InterCity a místní vlaky. InterCity jsou rychlostní vlaky, které denně pendlují mezi nejdůležitějšími dopravními uzly. Do této kategorie patří i tzv. Schiphol Line, který jezdí mezi letištěm Schiphol u Amsterdamu a mnoha významnými nizozemskými městy. Místní vlaky jezdí mezi menšími městy a doplňují tak vlaky InterCity. Počítejte s tím, že v nizozemských vlacích není možné koupit místenku. Pokud chcete jet tam i zpět, kupte si rovnou zpáteční jízdenku. Vyjde to levněji, než kdybyste si kupovali dvě samostatné jízdenky. Využít můžete i četné slevy. Kromě standardních slev platných v celé Evropě to je například speciální pas Zomertoer Plus (platí kromě vlaku i na autobusy a městskou hromadnou dopravu), Dagkaart (umožňuje celodenní jízdu v různých vlacích) nebo Rail Idee (zvýhodněné ceny jízdenek do turisticky zajímavých lokalit).
Ceny a život
V restauracích nebo Caffee se najíte přibližně za 5 euro. Většinou věci v supermarketech bývají levnější ve spodních regálech. České koruny nejsou v Nizozemsku směnitelné. Doporučujeme vzít dostatečnou hotovost v eurech nebo platební kartu, kterou se dá naprosto běžně platit podobně jako například cestovními šeky. Ceny většiny potravin jsou téměř dvakrát tak drahé než u nás. V restauracích je pak jídlo mnohonásobně dražší než v běžném obchodě. V Nizozemsku funguje prohibice, takže největší rozdíl můžete očekávat v cenách u alkoholu. Uvádíme zde orientační ceny některých potravin, které se můžou lišit především podle místa nákupu.
Na území Nizozemska žije 16 mil. obyvatel. Dle úředních odhadů zde žije nejméně 113 různých národů. Vysvětlení je jednoduché. Po dlouhou dobu se sem uchylovali lidé, kteří byli z politických či náboženských důvodů nuceni opustit svou rodnou zemi. Národy zde žijí v pospolitosti s obdivuhodnou tolerancí. Dohromady zde žijí lidé různé pleti, náboženského vyznání a rozdílných kultur. Největší zastoupení zde mají Maročané, Surinamci, Belgičané, Turci a pro zajímavost, Nizozemský statistický úřad eviduje 842 Čechů žijících na území Nizozemska.
Zábava
Nizozemí je známé svým liberárním přístup k prostituci a lehkým drogám a snad o nic méně k umění. V hlavním městě najdete stovky galerii, kde prakticky každý vystavuje cokoliv.
Historie
V 1. století př. n. l. byla část Nizozemska pod vlivem římského impéria. Od 8. století náleželo Nizozemsko franské říši, od roku 870 východofranské říši. V průběhu 15. století byla vévodství a hrabství připojena k burgundskému vévodství. V roce 1516 bylo Nizozemsko začleněno do Španělského Nizozemí. Roku 1581 vznikly Spojené provincie nizozemské. V roce 1806 bylo vytvořeno Holandské království. 1815 vzniklo Spojené království nizozemské.
Zábava
V Nizozemsku můžete navštívit spoustu galerií, divadel, muzeí, např. Rijksmuseum, Stedelijk Museum a Van Gogh Museum, kostelů, historických budov atd. Asi 15 km od Amsterdamu v Aalsmeeru je Centrum nizozemského obchodu s květinami. Je tu burza, kterou denně můžete navštívit. V Alkamaaru bývají v pátek sýrové trhy. Zavítejte do města Naarden, kde byl pohřben Jan Amos Komenský. V Rotterdamu je 185 m vysoká věž Euromast s vyhlídkovou restaurací, kde se můžete najíst. Dále je tu spousta muzeí, která se věnují mořské tématice. Určitě stojí za vidění botanická zahrada, která nejstarší v Evropě a je ve městě Leiden. Také můžete navštívit místní parky a přírodní rezervace. Pro sportovně založené je tu cyklistika, různé vodní sporty, jízda na kolečkových bruslích, pěší turistika. SixFlags je město, kde můžete navštívit zábavní park. I u moře je velmi krásně, sice není moc nejteplejší, ale určitě stojí za to se tam podívat. Také je zde k dispozici spousta barů, restaurací nebo diskoték kam se můžete ve večerních hodinách zajít pobavit nebo si dát dobrou večeři.
Příroda a počasí
Fauna je velice podobná naší, v lesích se vyskytují zajíci, králíci a drobná lesní zvěř. Při pobřežní části země poskytují útočiště původním i stěhovavým ptákům, rybám a korýšům. V oblasti poldrů se vyskytují vydry. Původní lesy tvoří v dnešní době necelých 8% celkové plochy země. Ostatní lesní porost v podobě dubových a březových lesů na východě byl vysázen, stejně tak jako rozsáhlé jehličnaté lesy v oblasti Veluwe. Některé lesní školy slouží ke komerčním účelům. Nizozemsko produkuje zhruba 9 bilionů květinových cibulek ročně. Tulipány jsou nejznámější a nejoblíbenější cibulkové květiny. Dále jsou oblíbené narcisy, gladioly a krokusy. Cibulky tulipánů sem byli dovezeny ze střední Evropy a postupem času se staly symbolem Nizozemska.
Nizozemsko je zemí všech ročních období. Má přímořské podnebí, které se vyznačuje mírnými zimami (průměrná teplota 3ºC). Léto bývá příjemné (průměrná teplota 16ºC). Pokud se vydáte do Nizozemska v zimě, uvidíte zamrzlá jezera, která jsou pro vás zároveň pozvánkou na „bruslařské hody“ a to nejen pro děti. Také vás uchvátí města zahalená do prvního sněhu, tichá a tak trochu záhadná. Jaro láká milovníky květin. Na podzim jsou duny a vřesoviště od vřesu pokryté fialovou barvou.