Amsterdam - Pathé Tuschinski
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
Pathé Tuschinski
Adresa: Reguliersbreestraat 26-34, 1017 KN Amsterdam
Původně se jednalo o veliké divadlo ve stylu Art Deco, ve kterém je v současné době umístěno kino. Naleznete ho v ulici Reguliersbreestratt mezi Muntplein a Rembrandtplein. Při procházce po nedalekém květinovém trhu můžete vidět dvě věže Tuschinskiho kina stoupající nad ostatní budovy. Pathé nechal postavit Abraham Icek Tuschinski - přistěhovalec z Polska, který žil v letech 1898 až 1942. Na počátku dvacátého století přišel do Rotterdamu. Podle legendy byl chudý samouk židovského krejčího, který se chtěl dostat do Ameriky. Kino se stalo jeho novým cílem. V krátké době úspěšně otevřel čtyři kina v Rotterdamu a v roce 1917 se přestěhoval do Amsterdamu i se svými švagry - Gerschtanowitzem a Ehrlichem. O rok později začala výstavba velkého kina v Amsterdamu za cenu čtyř milionů guilderů. Podle Tuschinského slov byli najímáni jen nejlepší zaměstnanci, používány nejlepší nápady a materiály. Budovu navrhl Hijman Louis de Jong, mladý ale později nepovšimnutý architekt. Lze zde pozorovat směs stylu Art Deco, holandské Amsterdamské školy s Tuschinskiho vlastními prvky. Architekt však stavbu nedokončil, byl propuštěn a jiní dva architekti dokončili interiéry. Tuschinski theatre bylo dokončeno roku 1921.
Kino bylo navrženo jako impozantní budova s velkým vstupem, velkolepou fasádou ve stylu Art Deco a dvěma věžemi na obou stranách, které se tyčí do okolí. Interiéry navrhl Pieter den Besten a Jaap Gidding ve stylu Art Deco se silným vlivem Jugenstilu, přesně tak, jak si to přál investor. Hlavní foyer byl působivý, luxusní a temný, osvětlený velkými žlutými Art Deco lampami. Stěny jsou zdobeny řezbami z tmavého dřeva, glazovanými dlaždicemi a bronzovými prvky.
Hlavní sál měl kouzlo opery se dvěma velkými balkóny nad sebou. Původní počet míst byl 1200. V bočních místnostech byl umístěn kabaret La Gaité a japonská čajovna a maurský apartmán. Ve vyšších patrech bylo postaveno několik menších apartmánů. Elegantním výtahem byli hosté dopravováni do vyšších pater. Labyrint chodeb nebyl postaven jen pro propojení hledišť ale i pro poskytnutí soukromí. Kino mělo moderní ventilaci a vytápění, které udrželo stejnou teplotu v celé budově. V roce 1936 prošlo kino důkladnou rekonstrukcí a od této doby jsou zde vlněné koberce překrásných barev, vysoké dva palce (cca 5cm).
Během německé okupace (1940-1945) byl Abraham Tuschinski i téměř celá jeho rodina zavražděni v nacistických koncentračních táborech. Kino nemohlo mít polsko-židovské jméno, proto bylo přejmenováno na Tivoli. Po válce mu byl však navrácen původní název.
Tuschinskiho hlavní sál má široké pódium s velkými varhany Wurlitzer-Strunk zabudovanými v roce 1940, které nahradily dřívější model. Dříve zde také působil orchestr a prezentoval scénu se slavnými zpěváky a hudebníky jako jsou např. Maurice Chevalier, Judy Garland, Marlene Dietrich, Edith Piaf, Dizzy Gillespie, Fats Domino, Dionne Warwick. Orchestr byl rozpuštěn v roce 1969 a varhany přestaly hrát v roce 1974.
Kino potřebovalo rekonstrukci, která proběhla v roce 1984. Všechny koberce byly přepracovány s použitím původních nití i barev v Maroku, i přesto se však některé vzory ztratily. Koberec pro hlavní foyer byl 50 metrů dlouhý a musel letět v jednom kuse letadlem společnosti KLM. Náklady činily více než 100 tisíc dolarů. V letech 1998 až 2002 bylo Tuschinski cinema důkladně rekonstruováno s cílem obnovit jeho historické památky. Staré původní nástěnné malby byly objeveny a byla provedena pečlivá obnova interiérů. Do zadní části starého kina byly přidány další tři plátna. Bylo modernizováno i technické vybavení kina.
Dnes patří Tuschinski cinema k velkému distributorovi "Pathé". Disponuje třemi promítacími místnostmi v historické části a třemi v novém křídle. V blízkosti je nově vybudované Pathé Munt cinema s dalšími dvanácti promítacími sály. Kapacita hlavního sálu byla snížena na 740 diváků včetně sedadel "love seats" a privátních boxů, kam si lze objednat víno nebo malé občerstvení. Hlavní sál je také k dispozici pro speciální akce, konzerty či svatby. Všechny premiéry v Amsterdamu se uskutečňují v Tuschinski cinema, kde se odehrává i přivezení celebrit limuzínami před dav milovníků filmů.
Doporučuji k prohlídce alespoň zvenku, dovnitř lze nahlédnout do foyeru, kde se v současnosti prodávají lístky a občerstvení. Do hlavních sálů se pak dostanete, pokud si koupíte lístky na film (cena cca. 15e).
Kino jsme navštívili v srpnu 2011.