Belá - slovenská perla na nafukovačkách
Úvod
Tato nádherná slovenská říčka je považována za jednu z nejkrásnějších divokých řek na Slovensku. Vzniká soutokem Tichého a Koprovského potoka nedaleko Podbáňského. Dále protéká překrásnou přírodou Vysokých Tater a teče přes Pribylinu do Liptovského Hrádku, aby pak nedaleko něj se vlela do Váhu. Okolní příroda nabízí spoustu možností k různým sportovním aktivitám. Mé vodácké srdíčko samozřejmě ohromila právě říčka Belá, která se přímo nabízí ke splutí na našich nafukovačkách (nafukovací kánoe).
Kdy na řeku
Začínat se může maximálně v Podbanském na parkovišti od 20.4. do 30.9. v denní dobu. Plavba je zakázána při nízké viditelnosti nebo stavu 130 cm v Podbanském.
Jelikož se jedná o malou horskou říčku, stav vody značně závisí na počasí a na ročním období. Velmi krásnou plavbu můžete prožít v pozdních jarních a pak v letních měsících, kdy už se příroda probudila ze zimního spánku a všechno okolo kvete a zelená se. Ale jak už to u takových řek bývá, nejlepší voda je bohužel při jarním tání. Jelikož se plavíme v horách a při takovémto tání bývá často dost chladno, není vyjímkou, že se ráno probouzíte při mínusových teplotách a hledáte místo mezi stromy, kudy prochází paprsky vycházejícího sluníčka, aby jste dali rozmrazit zmrzlý neoprén z předchozího dne. No co naděláme, hold něco za něco. Ale nebývá to vždy tak horké (nebo spíš chladné). Květen je měsíc, kdy už i v těchto končinách bývá celkem teplo a vody je někdy ještě dostatek. Dostatečný stav vody bývá i po vydatných deštích a tak se při troše stěstí může stát, že je dost vody i v červenci. Ale většinou voda vydrží jen pár dní, proto je potřeba sledovat vodočet a hned, jak deště skončí, vyrazit. Minimální stav vody v Podbáňském je 70 cm, což je ovšem ale na hraně, občas bude třeba lodě přenést a pro raft to už opravdu není. Maximum je 130 cm, což bude asi znamenat hodně adrenalinový zážitek. Idelál je, když se to blíží ke 100cm.
Co nás čeká
Tato řeka bývá v různých informačních zdrojích označována obtížností WW II - III. Na řece je několik míst, které jsou obtížné, nebo nesjízdné (jak se kdo cítí), ty jsou však většinou dobře označeny. Těch je ale na řece poměrně málo, větším nebezpečím je, že voda někdy tlačí na břeh, který bývá poset občas dost Ostrými kameny a často kořeny a pařezy stromů. Proto je opatrnost na místě a pokud to člověk nezná, raději si takovéto úseky před splutím prohlédne. Jako každý správný vodák. Dalším nebezpečím, a to hlavně v úseku Podbáňské - Kokavský most, jsou padlé stromy přes řeku. Zde je potřeba být opravdu ostražitý. Tento úsek je ale dle mého adrenalinově nejhezčí. Při naší plavbě v květnu 2011 se nám stalo, když jsme tento úsek splouvali, že cca. na 200 m v nepřehledném esíčku byli celkem tři padlé stromy, z nichž poslední byl opravdu tak, že řeka byla neprůjezdná. Tenkrát jsm jeli tento úsek poprvé a tak jsme to neznali. Navíc nebylo vidět od jednoho stromu na druhý díky zatáčkám, takže to byl dost adrenalinový zážitek. Naštěstí se nikomu nic nestalo, ikdyž mi a mé přítelkyni se stal poslední strom osudný a po převrácení nám uplavala loď. No nakonec jsme ji však dostihli a pokračovali v plavbě.
Odkud a kam
Tato řeka má své pravidla, jelikož se nachází na území národního parku. Časové omezení jsem uvedl výše a ještě tu platí omezení pro lodě. Jedno a dvou místné lodě mohou startovat od parkoviště už v Podbáňském (N49° 08' 31,5" E19° 54' 13"), tří a vícemístné lodě musí startovat až od Kokávského mostu (N49° 07' 25,6" E19° 52' 49,8").
Méně zdatným vodákům doporučuji startovat až u Kokavského mostu a nepodceňovat nebezpečí horního úseku (padlé stromy). Dále se pokračuje po řece do Pribyliny, kde můžete ukončit plavbu, ale raději pokračujte až do Liptovského Hrádku, kde plavbu ukončíte na pravém břehu pod silničním mostem (N49° 07' 56,21" E19° 42' 48,1"). Je zde malé parkoviště, kde můžete nechat auto a dobře se tady balí lodě. Plout by se dalo i dále, klidně i po Váhu, ale dále už to není tak zajímavé a obtížnost už hodně klesá a blíží se klasifikaci ZW. Snad pro letní romantiku...
Ubytování
V okolí se jistě najde spousta kempů, nebo hotelů, kde je možnost se ubytovat. My to máme z Ostravy asi 250 km, takže to většinou bohužel jezdíme na otočku, ale vynikající možnost ubytování nabízí kemp Račkova Dolina (N50°46' 39,43" E15° 14' 41,35"), který by měl být mimo provoz (je v provozu údajně jen v červenci a srpnu). Jsou tam i chatky, které mají stříšku a na dřevěné podsadě pod stříškama se dá docela slušně přespat. Dostanete se k němu z obce Pribylina. Sice nemáte k dispozici teplou vodu, elektřinu a podobné vymoženosti, zato kemp je situován mezi stromy, takže prostředí je nádherné a vyspíte se tu zadarmo. Z obce jeďte ven směrem na Hrdovo. Hned za hotelem Esperanto se dejte doleva na polní cestu, která vás dovede až do kempu. Kemp si můžete obrazit na turistické mapě zde.
Informace
Tato nádherná slovenská říčka je mezi vodáky hodně oblíbená a tak jistě na internetu najdete spoustu informací, které vám pomohou při plánování výpravu na tuto říčku. Stav vody si můžete ověřit kliknutím na tento odkaz (pozor, důležitý je vodočet v Podbáňském), další fotografie, videa si můžete prohlédnout kliknutím na tento odkaz. A informace nejen o říčce Belá můžete nalézt na našem webu http://www.portalprovodaky.cz.
Přeji vám spoustu krásných zážitků.
11.12.2011 Martin Tomaško