Bezděkov u Klatov – okružní Spiessova naučná stezka a Bezděkovský pivovar
Vloni na začátku letních prázdnin jsme se rozhodli vyrazit do Bezděkova a spojit dohromady několik příjemných zážitků. Na 16 km dlouhé okružní naučné stezce, která vede z nádraží v Bezděkově (zastávka na trase Klatovy – Železná Ruda) je několik zajímavých míst a doufali jsme, že cestou budou i pěkné výhledy na kopce Šumavy i Švihovské vrchoviny. Na závěr si snad zasloužíme i občerstvení v tamějším minipivovaru.
Tento výlet jsme plánovali již delší dobu, ale vždy nám do toho něco přišlo. Tentokrát i předpověď počasí vypadala slibně, tak ráno vyrážíme. Samozřejmě vlakem. Za příjemného slunného počasí vystupujeme.
Začátek naučné stezky a také přístřešek je jen kousek od nádraží – u hasičské zbrojnice (412 m). Tam je mapa trasy a samozřejmě seznámení s Christianem Heinrichem Spiessem (1755 - 1799), podle kterého je stezka pojmenována. Byl to hospodářský inspektor zdejšího panství, který si zdejší krajinu zamiloval. Je však znám více jako autor tajemných povídek a románů, jejichž děj zasadil do zdejších lesů, zřícenin hradů a tvrzí a do mohutných zdejších skal. Právě přes tato jeho oblíbená místa stezka vede. Celkem na šesti místech severozápadně od obce si budeme moci přečíst další zajímavé informace.
Obcí procházíme po hlavní silnic. Trasa je značená také modře. První zastavení je ješě v obci u kostela sv. Václava, kde se dozvíme řadu informací o historii obce, která byla založena pravděpodobně již ve 13. století. Kostel, který je nyní dominantou obce, byl postaven v letech 1899 – 1901 na místě původního kostela sv. Anny. Bohužel nějak nám uniklo (šipka nikde nebyla), že kdybychom se vydali od kostela na druhou stranu křižovatky, že bychom cca po 250 metrech došli k zámku, který byl r. 1737 postaven na místě původní gotické tvrze. Až na věž byl však zbourán v letech 1854 - 56 a znovu postaven ve stylu anglické gotiky. V té době zde správce dělal František Jaroslav Čech, otec básníka a spisovatele Svatopluka Čecha. Nyní je v soukromém vlastnictví a je nepřístupný.
Pokračujeme dál po modré, která u zdejšího minipivovaru odbočuje vlevo okolo rybníka Ovčák. Návštěvu pivovaru samozřejmě necháváme až na zpáteční cestu. Nejdřív něco musíme ujít, abychom si pak pivo zasloužili.
Opouštíme obec, jdeme sice po asfaltce, ale je to okreska a provoz je zde minimální. Druhé zastavení je v obci Vítaná (438 m), kde je i zastřešené odpočívadlo. Zdejší informace se věnují historii obce, ale ještě více bouřlivému životu mladého Spiesse, který na zámku přijal místo správce, a také rodu Küniglů, který v té době na zámku žil. Již zde se otevírají pohledy na šumavské kopce a na tomto zastavení je možno zjistit, které kopečky v dálce vidíme. Tady se dozvídáme, že jižním směrem vidíme Malý a Velký Ostrý, Jezerní horu, Prenet. Viditelnost je docela pěkná, jsme spokojeni.
Po dalších 2 km jsme v obci Soustov (478 m). Vpravo vidíme zalesněný kopec Hrádek (535 m), kde stával na mohutném skalisku hrad. Již po něm nic nezbylo, ale skála byla jedním z oblíbených míst CH. H. Spiesse.
Kopec obcházíme zleva a pokračujeme po turisticky neznačené silnici do obce Struhadlo (608 m). Přecházíme však hlavní silnici z Klatov do Domažlic, kde je poměrně silný provoz, tak opatrně. Tentokrát se nám otevírají výhledy severovýchodním směrem na kopce Švihovské vrchoviny. Jsme v nejvýše položené obci Bezděkovska. Tady máme třetí zastavení, kde si samozřejmě přečteme něco o historii této obce. Zde se však seznamujeme i s bavorskou obcí Patersdorf, s jejíž spoluprací tato NS vznikla. Tady konečně opouštíme asfaltku. Silnice tady končí. Proto byl provoz na ní skutečně velmi malý.
Těsně před obcí k nám přišla zleva žlutá turistická značka, ta nás nyní provede lesem pod kopcem Velký Bítov. Až k rozcestí Bítovy jdeme po široké lesní cestě. Tady jsme na nejvyšším bodě (633 m) dnešní trasy. Žlutá značka pokračuje v přímém směru, my odbočujeme vpravo po zelené a mírně klesáme. Samozřejmě jsme se kochali dalšími krásnými výhledy a přehlédli na okraji pole odbočku vpravo a šli jsme přes louku stále v přímém směru, takže jsme na silnici došli kousek před obcí Tetětice. Jinak by nás značka dovedla přímo na kraj obce. Ale to již máme hlad. Celou cestu jsme čekali, že najdeme nějaké odpočívadlo, jenže bohužel v lese nic takového nebylo. Nevíme, zda nějaký přístřešek bude ve vsi, tak raději využíváme zídky na okraji silnice, abychom si trochu odpočinuli, ale hlavně si dali sváču. Je tu sice trochu provoz, ale tak hrozné to není. Navíc vidíme pěkně do dálky.
Tady na nás čeká čtvrté zastavení. I tady se dozvíme zajímavosti z historie obce. I když je to také nyní malá vesnice, tak zde byl zámek, k němu patřící kaple sv. Isidora a dokonce i pivovar. I tento zámek měl podobný osud jako řada podobných staveb. Po válce byl původním majitelům zabaven, prostory využívalo JZD, zámek byl upraven na byty. Potomci posledních majitelů zámek získali v restituci a zrekonstruovali ho. Kaple zatím je v dezolátním stavu, nikde se o její budoucnosti nic nepsalo. I na tomto zastavení se připomíná život CH. H. Spiesse, tehdy začínajícího spisovatele.
Přes obec se prochází po silnici, ale jen kousek za obcí zelená značka s NS odbočuje vlevo přes pole k lesu. Opět se před námi otevírají daleké výhledy, také však zjišťujeme, že se začíná zatahovat. Už se vracíme, tak snad to ještě chvilku vydrží.
Nyní nás cesta vede dál z kopečka přes obec Tupadly (442 m) až k Tupadelským skalám (452 m), kde nás čeká malé stoupání a páté zastavení. Asi 230 metrů dlouhý pás Tupadelských skal, vysokých 10 – 15 metrů, je od r. 1967 přírodní památkou, kterou vyhledávají nejen turisté, ale i horolezci. Tady ve skalách měl údajně svoji chatrč i spisovatel CH. H. Spiess, do které se dostával po žebříku a kde prý psal svoje tajemné romány až hororového charakteru.
Tady končí zelená značka a my pokračujeme již jen po NS. Nyní nás čeká už jen mírné klesání do Bezděkova. Když jsme opustili les, znovu jsme museli přejít hlavní silnici a pak po vedlejší silnici zamířit k Bezděkovu, který už jsme před sebou viděli. Míjíme malou kapličku sv. Václava, která bývala významným poutním místem. U ní odbočujeme vpravo ke hřbitovu s kostelem sv. Anny, kde je poslední zastavení této NS. Kostel zde býval dřív - již r. 1693. Hřbitov byl založen až kolem r. 1785. Zde má svůj hrob Ch. K. Spiess, ale i hraběnka Terezie Küniglová, která zemřela jen o dva týdny dřív. O tom všem se zde dočtete.
Po naučné stezce jsme došli zpátky ke kostelu sv. Václava a po nám již známé cestě odbočili vpravo. Všechno vyšlo úplně bezvadně. K pivovaru jsme došli s prvními kapkami. Sice stále svítilo sluníčko, dokonce jsme si na chvíli sedli i venku, ale déšť nás nakonec zahnal dovnitř.
Bezděkovský pivovar pokračuje od r. 2013 v tradici, která na zdejším velkostatku začala v polovině 19. století. Tehdy zde byl dokonce i lihovar. Vaří tady světlé pivo Medvěd (10) a Grizzly (12) a polotmavé pivo Grizzlice (12).
Teď jsme si konečně to pivo zasloužili. Když jsme si mysleli, jak si zbytek dne užijeme a v pohodě dojedeme domů, tak to jsme se spletli. Na nádraží je to podle mapy kilometr. Jenže to jsme nebyly schopni odhadnout. Ptali jsme se servírky, která nás ujistila, že za 10 minut se to nechá pohodlně zvládnout. S 16 km v nohách jsme se rozhodli vyrazit raději skoro o 5 minut dřív, jenže byl otevřený kostel. Jen jsme nahlédli, neměli jsme pocit, že bychom se dlouho zdrželi, ale asi jsme zvolili pomalejší tempo. Když jsme se blížili k silnici, slyšíme vlak. Nakonec jsme se rozběhli, protože od silnice je to k zastávce ještě pěkný kousek cesty. Ota utíkal, co mu síly stačili, já se snažila. Naštěstí průvodčí byl skvělý člověk, když nás viděl, počkal na nás. A to ani Ota ještě u vlaku nebyl, když zastavoval. Naštěstí jsem duši nevypustila a než jsme dojeli do Plzně, tak jsem se i vydýchala. Závěr byl tedy náročný, ale výlet byl fajn.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.381, 13.227)
Poslední aktualizace: 7.4.2019
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Bezděkov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Bezděkov u Klatov – okružní Spiessova naučná stezka a Bezděkovský pivovar
Bezděkov zámek.
Zámek
Bezděkovský zámek se nachází v údolí řeky Úhlavy, přibližně pět kilometrů od Klatov. Dnešní podoba v novogotickém slohu byla provedena velmi známým architektem Vojtěchem Ignácem Ullmannem kolem roku 1855. Po přest…
0.3km
více »
Bezděkov, místo kde se zrodil horor.
Tipy na výlet
V Klatovské kotlině, přibližně 4 kilometry jihozápadně od Klatov, najdeme poměrně velkou obec Bezděkov u Klatov. Řeka Úhlava zde vytvořila již hodně široké údolí a ves je na jejím levém břehu. Lidé si toto místo o…
0.3km
více »
Přírodní rezervace Luňáky (u Klatov)
Přírodní památka
Přírodní rezervace Luňáky leží v široké nivě řeky Úhlavy nedaleko Klatov, mezi obcemi Dolní Lhota a Novákovice.
Jedná se o zbytky silně zamokřených slatinných luk. Lokalita slouží jako hnízdiště vzácných druhů pt…
1.3km
více »
Z Klatov na tvrz v Beňovech.
Tipy na výlet
Hlavním lákadlem tohoto výletu je tvrz v Beňovech nebo lépe řečeno její zřícenina. Beňovy jsou velmi starou slovanskou vesnicí, která je staršího založení než královské město Klatovy. Na nedaleké Klatovské Hůrce m…
1.5km
více »
Kostel sv. Martina na Klatovské Hůrce.
Kostel
Původní gotický kostel zde byl postaven již ve 13. století. A podle dochovaného opevnění se jednalo o velmi dobře zabezpečenou svatyni. V té době byl farním kostelem nedaleké staré slovanské obce Beňovy. V 15. s…
3.1km
více »
Rozhledna na Hůrce zve opět návštěvníky.
Tipy na výlet
Na počátku tohoto výletu byla novinová zpráva o zpřístupnění rozhledny na Hůrce ( 498 m.n.m.). Tento výrazný vrchol Klatovské kotliny vystupuje nad západní části města Klatov a jeho…
3.4km
více »
Klatovy - rozhledna Klatovská Hůrka
Tipy na výlet
Byli jsme na výletě v Klatovech. Navštívili jsme Měšťanský pivovar, Pavilon skla a teď směřujeme ještě na rozhlednu. Rozhledna je na stejnojmenném kopci na západním okraji města. Z náměstí Míru je to nahoru necelé 3 km. když se nechce jít zrovna po hlavní silnici.
R. 1331 zde byl postaven gotický kostel sv. Anny. R. 1464 byl pobořen, ale r. 1527 obnoven. Další změna byla v lete…
3.5km
více »
Zámek a víska Tetětice.
Tipy na výlet
Klatovy občas nabídnou zajímavou akci, ale ta dnešní byla jen na dopoledne a tak zbývá ještě otázka, co uděláme se zbytkem docela hezkého dne. Z mnoha možností se nakonec rozhodujeme pro vísku Tetětice. Ta se nach…
3.7km
více »
Z Janovic nad Úhlavou na zámek Veselí.
Tipy na výlet
Přibližně 8 kilometrů jihozápadně od Klatov se v údolí řeky Úhlavy nachází městečko Janovice nad Úhlavou. Prochází tudy silnice z Klatov do Nýrska a železniční trať do Železné Rudy. Navíc…
3.9km
více »
Kostel sv. Anny na Klatovské Hůrce.
Kostel
Na vrcholu Klatovské Hůrky byl údajně v roce 1331 postaven gotický kostel. To se návštěvník tohoto místa dozví z tabule na vstupních dveřích restaurace, která je právě ve zdech zaniklého kostela. V 15. stolet…
4.2km
více »
Na jihu Švihovské vrchoviny.
Tipy na výlet
Jednou z velmi zajímavých částí Švihovské vrchoviny je pásmo několika vrcholů, které začíná Bělčí ( 711 m.n.m.) na severu a pokračuje k jihozápadu. Přibližně v jeho polovině si mezi horami prorazila svoji cestu ře…
4.5km
více »
Turistická známka č. 1796 - Barokní lékárna U Bílého jednorožce Klatovy
Turistická známka
Barokní lékárna je součástí Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech. Lékárna sloužila běžnému provozu až do Roku 1966, kdy byla vyhlášena za památku. Najdeme zde dvoumetrový zub narvala. Ve středověku byl považován za roh jednorožce (odtud i název lékárny). Používal se při výrobě mastí a prášků.
4.8km
více »
Katakomby Klatovy
Hřbitov
Navštivte jednu z nejvýznamnějších turistických památek Klatov. V roce 2011 byla krypta otevřena po rozsáhlé rekonstrukci. Návštěvníci tak mají možnost zhlédnout rozsáhlou expozici, ve…
4.8km
více »
Klatovy - Jezuitský kostel Neposkvrněného početí P. Marie a Sv. Ignáce
Kostel
Klatovskému náměstí dominuje trojice věží, z nichž nejvyšší je Černá městská věž, která vlastně patří k Radnici. Další dvě věže patří původně Jezuitskému kostelu Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce. Sv. Ignác je samozřejmě Ignác z Loyoly, zakladatel Jezuitského řádu. Základy kostel byly položen r. 1656. Na stavbě se podíleli italští stavitelé Dominik Orsi a Carlo Lurago. Vstupní portály pak vznikly podle návrhu K…
4.8km
více »
Černá věž - Klatovy
Rozhledna
Černá věž je dominantou města Klatovy a v letním období hojně navštěvovanou památkou. Vlivem mnoha požárů získala věž tmavočerné zbarvení, proto dostala název Černá věž. Černá věž se tyčí do výšky 81 metrů a svými 226 schody na Ochoz vyzývá návštěvníky ke zdolání. Z věže je krásný pohled nejen na město, ale i napřekrásné panorama Šumavy. Pokud je velmi dobrá viditelnost, lze z…
4.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Jezuitský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v Klatovech
Kostel
Jezuitský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce se nachází na náměstí Míru v Klatovech vedle MÚ
Rozhodně stojí za návštevu!
Bohužel je, ale je v něm zakázáno focení
4.8km
více »
Klatovy – Barokní lékárna U Bílého jednorožce
Muzeum
Na Náměstí Míru v Klatovech můžeme navštívit vzácnou a ojedinělou farmaceutickou a kulturně historickou památku - barokní lékárnu. Roku 1639 získal dům čp. 149 (v 16. století zvaný Skřivánkovský, poté Panský) lékárník Tobiáš Stilling. Lékárna se později stala jezuitskou. Název lékárny je odvozen od bílého rohu mořského narvala, který visí uvnitř nad vchodem, neboť ve středověku byl považován za roh jednorožce. Za pozornost stojí i třístupňo…
4.9km
více »
Výlet do Klatov
Tipy na výlet
Dnes máme naplánovanou dlouho odkládanou návštěvu Klatov v Plzeňském kraji. Protože jsou od nás vzdáleny 100 km, jedeme autem.
Přestože je poměrně chladno, počasí, nám slibuje krásný z…
4.9km
více »
Klatovy - gotický kostel Narození Panny Marie
Chrám
Tento, původně arciděkanský, kostel patří mezi nejstarší klatovské památky. Pochází z 13. století a z původní stavby jsou doposud zachovány zbytky zdiva příčné lodi.
Počátkem 15. století byla zahájena přestavba chrámu, která proběhla v letech 1405 –1422 a byla financována z výběru odpustků od „hříšníku“ z Prahy, Passau a Regensburgu. Stavební práce vedl Linhart z Aldenbergu a byl, mimo jiné, vybudován nový presbytář, čí…
4.9km
více »
Klatovy
Město
Klatovy leží v Západních Čechách, jižním směrem od Plzně. Klatovy jsou známé pěstováním tak zvaných klatovských karafiátů. Kolem západního okraje města protéká řeka Úhlava. V nedalekém okolí města se zvedaj…
4.9km
více »
10 důvodů proč navštívit Klatovy
Tipy a novinky
V jihozápadní části České republiky na Drnovém potoce, 3 km od jeho soutoku s řekou Úhlavou, na mírném návrší, obklopené zalesněnými kopci se rozkládají Klatovy.
Bohatá historie tohoto královs…
5km
více »
Klatovy - památky
Tipy na výlet
Když jsme se vraceli z dovolený na Šumavě, stavovali jsme se v Klatovech na jídle. Prošli jsme se po náměstí Míru a po jeho okolí. Městečko je to moc pěkný a bylo co prohlížet a fotit. Protože jsme jen projížděli, nevěnovala jsem se mu nijak detailně. Snad se k tomu ještě někdy dostanu.EDITOVÁNO 10. ledna 2020 :Po letech jsem se dostala k tomuto článku o Klatovech. Ráda bych…
5km
více »
Výlet za skleněnou krásou.
Tipy na výlet
Počasí hned po ránu nic moc a výlet do přírody by mohl skončit pěknou sprškou. No nic, najdeme něco pod střechou. Rozhodujeme se pro návštěvu Klatov a využijeme služeb českých drah.…
5.1km
více »
Klatovy - Děkanský kostel Narození Panny Marie
Kostel
Děkanský Kostel Narození Panny Marie byl založen zřejmě již v době založení města (Přemysl Otakar II., 1260). Nejstarší zdivo kostela pochází střední části lodi je ze 13. století, ve 14. a 15. století přibyl chór, klenba, empora a boční portály jsou pak z l. 1550-60 a části oken. Průčelí kostela dostalo barokní úpravu v r. 1692. Výzdoba interiéru je většinou barokní, v lodi se najdou malby z 15. století, křtitelnice z r. 15…
5.1km
více »
Klenová
Hrad
Hrad a zámek Klenová se nachází na Klatovsku v…
5.1km
více »
Klenová hrad a zámek
Zřícenina
Na Klenové, asi 13 km od města Klatovy, najdeme nejen rozsáhlou zříceninu středověkého hradu, ale i novogotický zámek, ve kterém je expozice moderního umění nejen významných, ale i začínajících umělců a …
5.2km
více »
Hrad a zámek Klenová a něco z okolí.
Tipy na výlet
Rozlehlé Šumavské podhůří má, kromě jiných pozoruhodností, na svém území i několik poměrně velkých hradů. V jeho západní části, nad pravým břehem řeky Jelenky, asi 2 kilometry jihovýchodně od městečka Janovice nad…
5.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Bolfánek
Rozhledna
Věž se nachází asi 15 kilometrů od Klatov na vrchu Žďár, v plzeňském kraji. Výška této kamenné rozhledny je 45 metrů a počet schodů k jedné vyhlídkové plošině 138. Bolfánek poskytuje návštěvníkům nádherný kruhový …
10.1km
více »
Švihov
Hrad
Dobře dochovaný hrad Švihov je pozdně gotickým hradem s důmyslným vodním opevněním. Hrad vznikl na rovině v blízkosti řeky Úhlavy. Hrad Švihov se…
12.2km
více »