Braník - PkP
Centrum Braníka leží při Vltavě a Kunratickém potoce, jenž se zde do Vltavy vlévá; jeho středem je Branické náměstí hlouběji při toku Kunratického potoka. Hlavní Dopravu do Braníka zajišťuje tramvajová trať na Modřany se zastávkami Přístaviště a Pobřežní cesta; za nimi pak následuje zastávka Nádraží Braník, kde dnes končí jen tramvajová linka č.16, ale ještě celkem nedávno tu byl úplný konec tratě, a proto zde naleznete veliké obratiště. Stejně jako obratiště, ani autobusové stanoviště u nádraží již není, čím bývalo - začíná tady jen několik městských autobusových linek a linka 253 sem zajíždí dokonce jen ve směru ke Smíchovskému nádraží; branická železniční stanice už také nemá minulý význam východiště vlaků do oblasti Posázaví, neboť většina z nich již opět jezdí až na Hlavní nádraží. Železniční tratě jsou ovšem v jižní části Braníka dvě - na dolní je stanice Braník, horní se od ní odděluje již ve stanici Praha-Krč, na rozdíl od dolní je elektrifikovaná a u branického nádraží najíždí na most Inteligence směřujíc k Velké Chuchli a dále na Beroun. Ačkoliv dlouhou osou dolní části Braníka je ulice Branická táhnoucí se od zastávky Přístaviště až do Dolní Krče, v centru je dnešní osovou komunikací ulice Ke Krči, na níž leží zastávka s původním názvem Ke Krči (dnes Branické nám.) jsoucí centrální zastávkou Braníka; jezdí tudy třeba linka 192 na metro C Budějovická, ale také linky přejíždějící Barrandovský most směřujíce ke stanici metra B Smíchovské nádraží. Horní část Braníka včetně rozlehlé vilové čtvrti obsluhují linky 124 a 205 k Budějovické a na modřanskou tramvaj s přestupem na zastávce Dvorce.
Na Branickém náměstí jsem nebyl, ale nejzajímavější památky Braníka asi budou trochu jinde; za hlavní bych označil kostel sv. Prokopa v zatáčce ulice Školní viditelný pěkně třeba z vyhlídek nad protějším břehem Vltavy. Dále zde u Jiskrovy ulice můžete vidět bývalý dominikánský dvůr, u hlavní ulice Modřanské stojí pod Branickými skalami evangelický kostel; zajímavé jsou i samotné Branické skály chráněné jako přírodní památka - dostanete se na ně z centrálního Braníka uličkou Stará cesta, od Dvorců pak uličkami vilové čtvrtě, nebo uličkou U pražských lomů; v jižní polovině přírodní památky můžete nad Branickými skalami narazit na vyhlídkovou plošinu, z níž se nabízí zajímavý výhled. Mezi Branickým a Dvoreckým údolím se rozkládá vilová čtvrť se spoustou zajímavých objektů, jejíž návštěvu můžete příjemně spojit s cestou na vyhlídku nad Branickými skalami; na jižních svazích branické vilové čtvrti stojí také historické usedlosti Zemanka (Na Zemance 2) a Ryšánka (K Ryšánce 18); pokud od Ryšánky půjdete na autobusovou zastávku U Statku, narazíte cestou při ulici K Ryšánce na malou kapličku. U ulice Vrbovy - kousek od zastávky Ve Studeném - nachází se na svahu hřbitov s kapličkou, kolem něhož vedou také schody na ulici Žalmanovu, z níž můžete dále pokračovat třeba do Jiráskovy čtvrtě. Oblast nádraží Praha-Braník je od zbytku zástavby trochu vzdálená; za pozornost zde však stojí branický pivovar a také most Inteligence, na nějž můžete vystoupit jižně od nádraží a přejít Vltavu k Malé Chuchli; tento most byl postaven v letech 1950-55 především lidmi, kteří by se mnohem spíš hodili na jeho projektování, vinou nekvalitního projektu přitom došlo k situaci, kdy na tomto mostě určeném pro dvoukolejnou trať nezbylo dost místa pro druhou kolej, a tak cesta po něm připomíná, jaký dopad může mít blbost na nepravém místě - půjdete-li přes most z Braníka k Chuchli, napravo můžete potkávat velké množství nákladních vlaků, nalevo však jen zeje prázdnotou jakési koryto připravené pro kolej, jež sem nikdy nebude položena; tento most je asi krásný hlavně jako pomník konfliktu inteligence a hlouposti, ovšem zároveň jako celkem pěkná stavba - doporučuji jej přejít a také k němu zvednout oči při cestě po jednom z vltavských břehů.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.