Brdy – výlety v jižní části - 4. den – obec Planiny a Mítov
Pondělí 11. 5. 2020
Konečně jsem se pořádně vyspala. S několika přestávkami jsem spala snad 12 hodin. Hned ten den vypadá líp. Zvlášť když i venku to vypadá krásně. Svítí sluníčko. Je trochu chladněji než předcházející dny, hlavně je chladnější vítr. Ale to by nevadilo. Když jsme si pustili rádio, slyšíme varování, že se během dne ochladí, bude pršet a vítr zesílí. Takže stále platí předpověď, kterou jsme slyšeli již v pátek.
Konečně jsem se pořádně vyspala. S několika přestávkami jsem spala snad 12 hodin. Hned ten den vypadá líp. Zvlášť když i venku to vypadá krásně. Svítí sluníčko. Je trochu chladněji než předcházející dny, hlavně je chladnější vítr. Ale to by nevadilo. Když jsme si pustili rádio, slyšíme varování, že se během dne ochladí, bude pršet a vítr zesílí. Takže stále platí předpověď, kterou jsme slyšeli již v pátek.
Měli jsme naplánován asi 15 km dlouhý výlet s převýšením 290 metrů střídavě po značených i neznačených cestách, kdy jsme včera navštívené skály a kopec Nad Maráskem chtěli projít po cyklostezce v jižním svahu, projít nedaleko přírodní rezervace Fajmanovy skály a Klenky. Dojít na červenou a po ní do Nových Mitrovic, po silnici do Mítova a po neznačené cestě projít pod hradištěm Kokšín do Planin. Dokonce by to šlo zkrátit i na 12 km s převýšením 247 metrů.
Jenže než jsme se nasnídali a vše sbalili, abychom to doma snadno vynesli, tak se to začalo ošklivě zatahovat.
Rozhodli jsme se tedy pro změnu – nejdřív zajedeme autem do Mítova, kde byla r. 1995 vyhlášena památková zóna. Zahrnuje zachovalý soubor lidové architektury, který se rozkládá podél Mítovského potoka. Jsou to menší usedlosti a roubené chalupy z 18. a 19. století. Nejcennější stavbou je unikátní budova roubeného mlýna, ve kterém se dochovalo i dobové náčiní a nářadí.
Cestou jsme ještě zastavili v Planinách, kde je zajímavá dřevěná zvonička s kapličkou sv. Anny. Byla postavena r. 1931. Do věže zvoničky byl zavěšen zvon o váze 26 kg, který věnoval Dr. Jaroslav Kulač, kanovník pražské metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, který trávil dovolenou na zdejší myslivně. Až do r. 1943 pak obecní zvoník zvonil každé ráno, poledne a klekání. Toho roku Němci zvon zrekvírovali. Na současný zvon si místní museli počkat do r. 2001. Protože v obci není kostelík, dělají se v červenci pravidelné poutě k této kapličce.
V Mítově parkujeme u mostu přes potok, protože u mostu vidíme informační tabuli. Tam se určitě dozvíme další informace. Informace jsme se dozvěděli, ale zcela jiného charakteru. Mítovský potok se v Hořehledech vlévá do Bradavy a i tato oblast podle potoka je součástí evropsky významné lokality Bradava, kde se vyskytuje rak kamenáč. Dozvěděli jsme se celou řadu informací o tomto rakovi, ale informace o vsi nám stále chybí. Bohužel nejsou ani jinde ve vsi.
První písemná zmínka o obci je z r. 1349 – tuto kolonii založili lidé ze sousedního Rožmitálska. Zpočátku to byla zemědělská obec, která patřila postupně pod panství Mirošov a Poříčí. Na počátku třicetileté války tu byl jeden selský statek, dvě chalupy a panský mlýn V 1. pol 17. století se zde začala těžit železná ruda a obec se začala rozrůstat. U mlýna stávala pec, byli zde hutníci i uhlíři, pracoval zde i panský šenkýř a mlynář. I když těžba nebyla příliš výnosná a časem zanikla i s pecí, byl zde zřízen železný hamr na zbraně, vodní soustruh a pila, která r. 1893 vyhořela. Většina obyvatelstva pracovala v hamru. Po r. 1880 počet obyvatel už jen klesá. Přesto se tu zachovalo několik cenných roubených staveb lidové architektury, které jdeme hledat.
Procházíme tedy pěšinu vpravo podle potoka, kde vidíme spíš chaty než nějaké unikáty. Jdeme obcí vzhůru. Vpravo je snad vápnem nahozená roubenka č.7, která přes stromy moc vidět není. Už vidíme jedno staré hezké hospodářské stavení, které má dlouhý žebřík upevněný po starém způsobu pod střechou. Míjíme kapličku sv. Václava a po hlavní silnici pokračujeme na konec obce, kde se pasou koně a kde stojí zajímavý zděný dům z r. 1926. Stále však nevidíme to, co hledáme. Vracíme se a před kapličkou odbočujeme vpravo po jediné silnici, která vede k potoku. Nejdřív po pravé straně vidíme částečně zděný a roubený dům hamerníků. O kousek dál už je vidět ten hledaný mlýn - roubený patrový mlýn s pavlačí a se zachovaným vnitřním zařízením, českou mlýnskou stolicí a mlýnským kolem, k němuž byly vybudovány vantroky s náhonem. Mlýn se používal až do r. 1926. Od r. 1953 je to státem chráněná památka. Mají u toho i došky pokrytý altán. Pěšina podle potoka nás dovedla k novějšímu hospodářskému stavení.
Další významné památkové domy jsou roubenky podél silnice, když se od mlýna odbočí vlevo k rybníku a ještě kus dál. Tam jsme bohužel už nešli. Zdálo se nám, že tam už ani žádné domy nejsou. Navíc to začínalo foukat a zatahovat se, že jsme byli přesvědčení, že nás to spláchne, než dojdeme k autu.
Tím byl vyřešen i další dnešní program. To nejzajímavější jsme viděli, výlet jsme zrušili a zamířili k domovu. Parkovali jsme při začínajícím dešti. A to už se skutečně pěkně ochladilo. Byli jsme rádi, že jsme doma. I tady byla zima, ale zatopit si wawkami bylo to nejjednodušší. Všechno dobře dopadlo, prodloužený víkend jsme si užili. Jak Ota prohlásil, narajsovali jsme se dost.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.592, 13.669)
Poslední aktualizace: 14.5.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Nové Mitrovice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Brdy – výlety v jižní části - 4. den – obec Planiny a Mítov
Mítov
Vesnice
První písemná zmínka o obci Mítov pochází z roku 1349, jež popisuje Mítov jako kolonii, která byla založena lidmi ze sousedního Rožmitálska. Vlastní obec vznikla jako ves shlukového a částečně jednořadového typu…
0.3km
více »
Nové Mitrovice
Vesnice
Nové Mitrovice se nalézají v Jižních Brdech. Dobré výchozí místo pro prozkoumávání zdejších rezervací, většinou bukových izolovaných porostů či suťových lesů. Velmi zajímavý kostel, vedle kostela rovněž zajímavá…
1.5km
více »
Planiny
Vesnice
Pece v hutích byly vytápěny dřevěným uhlím, které zajišťovali uhlíři kácením a pálením lesních porostů. Spotřeba uhlí byla veliká, kolem dokola se tak tvořily mýtiny, paseky, pláně a planiny, a odtud tedy jméno …
2.3km
více »
Hořehledy
Městečko
Osada leží na západním úpatí vrchu Kokšína (684 m), 3 km východně od Spáleného Poříčí, nad údolím Bradavy. Název vznikl podle Davídka jako přízvisko osadníků, kteří "hoře hledí"; znamenalo to lidi shora hledící,…
2.7km
více »
Drahota
Rybník
Pohádkový rybník Drahota se ukrývá v lese, nedaleko Nových Mitrovic v Jižních Brdech, nachází se vedle stejnojmenné chatové osady. U rybníka je dětské tábořiště, je tu krásné koupání, voda…
2.8km
více »
Rozhledna Na skále
Rozhledna
U obce Železný Újezd, jen několik desítek metrů od Cyklotrasy č. 2039 v návaznosti na č. 2149, která v těchto místech vede po silnici spojující Železný Újezd a Přešín, vznikl vysílač, který je současně využíván jako rozhledna. Autem můžete zaparkovat při silnici, pro cyklisty je u paty rozhledny připraven stojan na kola a pro všechny posezení se stříškou. Rozhledna je v…
3.2km
více »
Rozhledna Na Skále a naučná stezka Železný Újezd
Kopec
Rozhledna je na okrese Plzeň – jih. Nejblíž je Železný Újezd, kde je zastávka autobusu a odkud vede žlutá turistická značka na rozhlednu – to je zhruba 0,5 km. Z obce tam vede i okružní 2 km dlouhá naučná stezka Železný Újezd, ze které je hezký pohled na Nové Mitrovice a masiv Třemšína. Je na ní asi 6 informačních tabulí a 3 odpočinková místa. Určitě to může být příjemný výlet…
3.3km
více »
Rozhledna "Na Skále"
Tipy na výlet
Cestu jsme zahájili v Nových Mitrovicích, kde jsme nechali na návsi u kostela auto. Tam jsme se také napojili na červenou turistickou značku. Trasa vede do kopce krásnými lesy. Teď na jaře tam ještě místy ležel sn…
3.3km
více »
Pod Skalami
Rozcestí
Rozcestí v Přírodním parku Brdy, jihozápadně od Míšova (Míšov BUS 2,5 km) a východně od Spáleného Poříčí (vzdušnou čarou cca 8km ).
Rozcestí žlutě a modře značené cesty.
Modrá cesta vede k Rozcestí v Míšově, n…
4.1km
více »
Fajmanovy skály a Klenky
Rezervace
Přírodní rezervace vyhlášená v roce 1955 o rozloze 29,52 ha. Leží v hřebenové části buližníkové skály a na přilehlých svazích s kamenným mořem, chrání dříve typický brdský porost jedlových bučin a zbytek reliktn…
4.2km
více »
Nad Maráskem
Vrchol
Vrch Nad Maráskem se nachází v Jižních Brdech - části Brdské vrchoviny a je nejvyšším bodem Brd, ležících na Plzeňsku. Přes tento vrch vede hlavní brdský hřeben, který sem přichází ze Středních Brd přes vrch Na skláři 701 m, vystupuje na vrch Na skalách 744 m a stoupá až na vrch Nad Maráskem. Kouzelná scenérie skal a okolní Kamenná moře každého jistě uchvátí.Nejvhodnějším východiskem je obec Míšov.
4.2km
více »
Brdy – výlety v jižní části - 3. den - Planiny – Nad Maráskem – Míšov – Planiny
Cestopisy
Neděle 10. 5. 2020
Vždycky jsem tvrdila, že v autě spím lépe než doma. Dnešní noc byla výjimka, která snad potvrzuje pravidlo. Spala jsem hrozně. Horko ani nebylo, ale asi se měnil tlak, v noci občas sprchlo, zvedl se vichr. Ráno bylo už zase hezky, slunečno a bezvětří. Takže neustálé změny.
V osm jsem vstala jak praštěná a to jsem byla vzhůru dřív, než zazvonil budík. Ale nako…
4.2km
více »
Hvížďalka rybník
Rybník
Rybník má dva vypouštěcí čapy a kamenný přeliv na jižní straně u Tolarů. Za přelivem tvoří potok peřeje a vodopád končící v jezírku. Odtud uklidněná voda pokračuje regulovanou Bradavou do Úslavy. Na severní stra…
4.3km
více »
U Dívčí studánky
Rozcestí
Rozcestí žlutě a modře značené cesty.
Modrá vede přez Rozcestí Pod Skalami do Míšova a na opačnou stranu do Třemšína.
Žlutá vede přez Křtí do Borovna a na druhou stranu k Rozcestí Nad Maráskem.
cca 100 m od r…
4.5km
více »
Číčov
Vesnice
Vesnice Číčov leží asi 10 km severovýchodně od Spáleného Poříčí, asi 560 m n. m. Původně Číčova ves nebo Číčovo. Vesnice byla založena Buzici z Rožmitálu, asi v první polovině 14. stol. Stávala zde také tvrz, kt…
4.6km
více »
Pod Maráskem
Rozcestí
Rozcestí "Pod Maráskem" - někdy též uváděno jako "Pod Moráskem".
Rozcestí zeleně a modře značené cesty.
Zelená vede přímo do Míšova. Modrá vede do Míšova přez Rozcestí U Dívčí studánky a Rozcestí Pod Skalami …
4.8km
více »
Atom muzeum Javor 51
Pevnost, opevnění
Atom muzeum Javor 51
Muzeum se nachází mezi obcemi Míšov a Borovno u silnice čís. 19 v bývalém vojenském prostoru Brdy. Oblast stále spravuje Armáda ČR, takže je veřejnosti nepřístupná s…
4.9km
více »
Zámek Spálené poříčí
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu dálnice D5. Odtud směřujeme směrem na Rokycany. První kruhový objezd "projedeme rovně" a na druhém kruhovém objezdu "odbočíme" doleva. U železničního přejezdu odbočíme Doprava …
5.3km
více »
Spálené Poříčí – zámek, špejchar, Buddhistická stúpa, rozhledna Šťastná věž a naučné stezky
Tipy na výlet
Zámeckou zahradu u zámku v tomto městě si syn se svou nastávající vybrali jako místo, kde si chtějí říct ANO. Možnost nechat se oddat byla naštěstí i vevnitř, což mne vzhledem k deštivým a chladným dnům na počátku…
5.3km
více »
Špejchar ve dvoře
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu dálnice D5. Odtud směřujeme směrem na Rokycany. První kruhový objezd "projedeme rovně" a na druhém kruhovém objezdu "odbočíme" doleva…
5.4km
více »
Míšov
Vesnice
Vesnička Míšov leží již v Brdech, přímo v lesích, je uváděno 620 m n. m. Asi 2 km odsud vede hlavní brdský Hřeben vysoký 700 m n. m. a výše. K této vesnici se váže několik základních pouček. Říká se o zdejším ov…
5.4km
více »
Rozcestí v Míšově
Rozcestí
Rozcestí zelené a modré turistické značky. Zelená vede na jihovýchod po asfaltové cestě,později široké lesní cestě k Míšovskému domku a Rozcestí Pod Moráskem; na druhou stranu k Rozcestí Míšov ČSAD. Modrá značka…
5.4km
více »
Spálené Poříčí
Městečko
Spálené Poříčí leží v Západních Čechách, jihovýchodním směrem od Plzně. Město se rozkládá na území mezi dvěma přírodními parky a to Kornatický potok a Brdy. Městem protéká říčka Bradava. V okolí města je vybudov…
5.5km
více »
Třemšín
Vrchol
Tento vrchol, spolu s několika dalšími, tvoří základní členitost Brdské vrchoviny. Cestou na vrchol budete procházet nádhernými, velmi starými smíšenými lesy, v nichž se, při vaší tichosti, můžete setkat i s černý…
8.2km
více »
Padrťské rybníky
Rybník
Určitě, až je uvidíte, prohlásíte či budete souhlasit s těmi, co je už navštívili, že jde o jedny z nejkrásnějších rybníků Brd. Najdete je severozápadně od Rožmitálu pod Třemšínem. Pocházejí z 18. stolet…
9.1km
více »
Mirošov
Zámek
Barokní zámek je klenotem obce Mirošov na Rokycansku v Plzeňském kraji. Starý zámek je jednoduchá patrová budova. Nový zámek je obdélná patrová budova…
10.9km
více »
Kozel
Zámek
Klasicistní lovecký Zámek Kozel je v posledních letech nejnavštěvovanější památkou na Plzeňsku. Zámek stojí na svahu nad řekou Úslavou, 2 kilometry východním směrem od Šťáhlav. Zámek je možné navštívit v dubnu a ř…
13.6km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Lnáře (zámek)
Zámek
Malebný zámecký areál je klenotem městečka Lnáře na Strakonicku v Jihočeském kraji. Renesanční Starý zámek je patrový a dvoupatrový objekt na půdorysu lichoběžníku. Na průčelí s věžovitou…
17.3km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Žinkovy (zámek)
Zámek
Romantický zámek je perlou obce Žinkovy na Plzeňsku. Zámek s Věžemi ve stylu francouzské hradní architektury a arkádami se zrcadlí v hladině rybníka. Zámek je pseudorenesanční dvoupatrová trojkřídlá stavba. Kole…
17.6km
více »