Cesta na sever- Norsko
K šedesátým narozeninám jsem dostala od synů poukaz na zájezd dle svého výběru. Rozhodla jsem se cestovat na sever.Když jsem ale někomu řekla že jedu do Norska, tak jejich první otázka byla , zda jedu na ryby a proč Norsko, když je tam zima.Jenže moje první myšlenka bylo Norsko a tak jsem chtěla spatřit na vlastní oči tu opěvovanou zeleň ,krásu jezer a hor.
Naše první zastávka byla druhé největší město Švédska"Goteborg"prvním křesťanským švédským králem byl"Olaf Skotkonung"(968-1020)později k němu bylo připojeno i kristianizované Finsko - Roku 1319 se švédské králoství spojilo s norským. Na přelomu 14-15 stol tvořilo Norsko, Švédsko a Dánsko společenství.Roku1526 se definitivně osamostatnilo a vládl zde "Gustav I Vlasa"
"Goteburg se nachází na jihozápadě Švédska, za zmínku stojí pevnost" Galma Alvsborg"nejstarší stavba tohoto města, která stála na válečné stezce mezi Dány a Švédy tvořila významný strategický Bod.
Je zde i unikátní muzeum"Matitiman" je to obrovské plovoucí muzeum lodí s 19 historickými exponáty a 69 metrů dlouhou ponorkou do jehož útrob můžete zavítat a prohlídnout si jak kdysi vypadal život námořních válečníků. Tato loď je tak zajímavá že i nejednu ženu to jistě upoutá
Je zde také k vidění původní vikingské plavidlo. Návštěvníky jistě upoutají i futuristiocké stavby jako například zářivý mrakodrap nazývaný díky své barvě Rtěnka.krásná botanická zahrada a další zajímavosti.
Další naše zastávka byla u hraničního fjordu" Iddefjord". Hranice mezi Norskem a Švédskem tvoří dva mosty u "Svinesundu"překlenutí ústí zálivu"Idefjord".
Starši dvouproudý most z roku 1946 ještě slouží, ale je již nedostačující a tak byl uveden do provozu další jednoobloukový na světě. Most je vzdálen 500 m. od moře je dlouhý 704 m. a 28 široký.Rozpětí oblouku je 247m. a maximální výška nad hladinou je 92m.
A jsme v Norsku!
Přijíždíme do srdce Norska do údolí "Gubrandsdalen" kde byla naše zastávka v městečku"Lillerhamer" kam se jdeme podívat na dějiště zimních olompijských her které zde byli roku 1994 .
Ze skokanského můstku je krásný pohled na městečko. Začíná nám poprchávat a tak se vydáváme do skanzenu" Maihaugenu". je to prý jeden z největších skanzenů v Evropě. Je zde skoro 200 historických budov. Tato unikátní sbírka vznikla r.1887 až po součastnost.Podívaná opravdu stála za to
Přemisťujeme se do místa ubytováni na jednu noc do chatiček a jdeme se projít k fjoru a někteří se i vykoupat.Letní dny v Norsku jsou dlouhé bílé noci a tak noc není noc a nechce se jít spát.
Ráno se vydáváme do naši základny " Falsfall Camping" odkud budeme vyrážet na naše výpravy. Jsem ubytovaný v chatičkách a kuchařka nám již připravila českou večeři: knedlo, zelo, uzené.
Ráno opět po snidani vyrážíme k největšímu evropskému pevninovému ledovci"Jostedalsbreenu"Ledovec poznamenal celou krásnou norskou krajinu, jak sestupoval s okrajů náhorních plošin,ledovcové plazy budovaly hluboká údolí, protože severský kontinent pod tíhouledu klesal, zalila se tato zákoutí mořskou vodou a vznikly fjordy.Do těchto ledovcových koryt přitékaly další menší splazy, neměli ale takovou sílu a tak se vlévaly do skalních stěn.Ledovec roztává , ale voda v¨zůstává a a tak vznikly všudypřítomné vodopády.Nemůžeme pochopit , že ledovec je tak modrý, modrý jako šmolka je tunel si v ledu buduje.
Na spáteční cestě zastavujeme na planině plné menhir a mohyl, kde se každý snaží ai udělat aspň malou mohylku na znamení , že by se sem rád vrátil,
Pátý den našeho pobytu jsme se probudili do mlhavého počasí a vyrážíme do údolí" Romsdal". 'Udolím teče řeka "Rauma"tyrkysová řeka peřejí a vodopádů-Máme naplánovaný Trollvegen( trolí stěna)je to největší kolmá stěna Evropy 1000m vysoká západní stěna zdolaná poprvé horolezci r.1965.
Trollí muž zlobí se na nás maličko, a neukázal nám sluníčko. Trollí žena zahalila stěnu závojem a rozčesávala si vlasy v něm.
Proto jedeme dál a Trollčátka s trolí stezkou, vodopády, jezery, pootevřela vrátka maličko, za to vám dík zlatíčko. A tak můžeme spatřit aspoň Cestu Trollů úsek s 12 serpentinami se sklonem 10% ohlušujícím a bouřlivým vodopádem, který míjí cestu a pada do hloubky 180m.
S Trolli se setkáte v Norsku na svých cestách všude, v turistických obchodech, parcích, horách. Dají se považovat za jeden z norských národních symbolů.
Jsou součástí staronové mytologie a jejich historie sahá do hluboké minulosti.Říká se že poprvé se lidé s nimi setkali daleko na severu, kde byli Trollové původními obyvateli.Trollové můžou být velcí jako obři nebo i menšího vzrůstu.Poznáte je podle dlouhého zakřiveného nosu, čtyř prstů a chlupatého ocasu.Trollové umí čarovata jejich kouzla byla obvykle škodlivá, jelikož lidé přišli do jejich kraje. Zažili jsme to na vlastní kůži v podobě děště a zahalených hor. A to jistě proto, že se lidi hádali nesmyslně o místo u stolu. Ale najdou se i vyjímky.
Klesáme prudce do "Geirangeru" s úchvatným pohledem na fjordy a městečko sevřené fjordem a horama. Nasedáme na loď a plujeme fjordem který je 16 km dlouhý a 360m hluboký.Krášlen desítkami vodopády z nichž některé mají bájnou pověst jako sedm sester a opilý můž, jsou to vodopády proti sobě a pověst vypráví, že můž se dvořil sedmy sestrám , ale žádná ho nechtěla a tak se upil k smrti. Plujeme dlouhým jezerem sevřeným skalami . tady se voda propadá do naprosté neskutečnosti, vodopády , Hory voda, v níž se vše zrcadlí. Na skalách leží věčný sníh , splývající vodopády vypadají jako závoje, jako když si hora rozčesává vlasy. Voda je průhledná, někdy zelená jako smaragd, nebo zase jako mléčná dráha
'Šestý den plánovaná vyhlídková jízda malebným údolím"Ottandalen"ve kterém leží město . LomVaga a Sel.ˇUdolím teče řeka "Otta"Ottandalen je jedno s bočních údoli " Gubrandsdalen". Pokračujeme na " Alesund"je nazýván klenotnicí secesního umění. Lednový oheň r. 1904 doslova smetl s povrchu země. Během16 hodin shořelo 850 budov a je s podivem že zahynul jen jeden člověk.Devastaci bouřlivé noci přežilo jen pár budov . 10.000 lidí bylo najednou bez střechy nad hlavou. Za pouhé tři roky vzniklo krásné město v jednotném architektonickém stylu. Je tu malý přistav, několik ostrůvků a nad městem vyhlidka s 418 schody.Udělala se ale dost zimaa studený výtr a tak spěcháme dolů do městečka do kavárny se zahřát.
Po zahřátí pokračujeme za sluníčkem do"Breidalsoverforingenu" kde je hotel z roku1889, krásná opět příroda, peřeje a my se jdeme vyhřívat na sluníčko a smačíme své unavené nohy v chladné ale příjemné vodě.
Dále putujeme do mestěčka" Lom"s rázovitým dřevěným kostelíčkem z r.1170 zdobený dračími hlavami, které mají odhánět zlé duchy a s krásně vyřezávanými svatými.Prostým ale malebným hřitůvkem, který láka k posezení a rozjímání nad životem.Krásná dřevěný most pod nímž jsou peřeje vod.
Sedmý den se opět mračí Trollové a my přesto vyrážíme do údolí " Sjoa" mezi našemi sportovci známé raftové sjezdy.Jedeme národním parkem "Jotunheimen" ( Domov obrů)rozloha je 4.000 čtverečních metrů víc než 250 vrcholů dosahuje výšky 1.900m. Toto údolí bylo prý od pradávna loveckým údolím a pozůstatky loveckých kempů z doby kamenné byli nalezeny poblíž jezera " Gjende a Rusvald"
Děláme výstup na " Besseggen"který je horským hřebenem v oblasti " Vaga" mezi jezery Gjende a Bessvantnet" . Cesta po hřebenu zabere 6 hodina s Bessegenu je nádherný výhled na tyto dvě jezera.Jezero " Gjende leží téměř 400 m níže než jezero " Bessvatnet". Zatímco jezero " Bessvatnet má modrou barvu, jezero "Gjende" má barvu zelenou.
Jelikož se ale na nás Trollové opět rozhněvali( pravděpodobně za krádež deky , kterou ukradla jedna účastnice zájezdu) tak nám nedovolili dokončit výstup a vyslali na nás silný déšť, a vítr , pláštěnky zo až trhalo. a chvílema si člověk musel sednout aby no vítr neodnesl.
Tím pádem celý výytup se nezdařil a těsně před vrcholem jsme se museli vrátit zpět dolů. Tři spolucestující se vydali an údajně idilickou procházku kolem jezera do městečka " Vagámo? s tím že zpět připlují lodí.
Jaké bylo jejich překvapení když se museli brodit vodopády po pás , překonávat skalní převis. Žídná idilická procházka to nebyla a je jen s podivem, že se jim nic nestalo.
I když se nám nepodařil výstup na "Besseggen" a před vrcholem jsem se museli vrátit,někteří se dost hněvali že jeli do Norska a opět špatné počasí ale já byla spokojená . Vždyť jsme byli v Norsku a říká se: Kdo aspoň jednou nezmokne nebyl v Norsku a my tedy byli opravdu v Norsku!
Musím řící pro mne to byl úchvatný pohled na zahalené Hory, vodopád, vypadalo to jako když vše pada z nebe.
Osmý den se přesouváme do " Osla"( v překladu " Boží planina) hlavní město Norska dříve nazývané "Christiania" založeno r.1048 "Haraldem III Hardarou". Roku1299 za panování Hakenů se stalo hlavním městema byl vybudovám hrad"Akershaus" r.1624 lehlo město popelem a proto bylo opět postaveno a druhém břehu zálivu.
Zajímavá historie městského znaku, postava"svatého Hallvarda"patrona města sedícího na trůnu, v levé ruce drží tři šípy v pravé mlýnský kámen. Nápis na spodní čsti hlásá" Jednotné a pevné Oslo"
Hallvard byl synem náčelníka"Vebjorna Husaby" seděl na břehu a přišla za ním těhotná žena a prosila ho aby ji vzal pod svoji ochranu. Vzal ji na svoji loď ale zjistil že je nějaká loď pronásleduje a ptal se ženy zda něco o tom ví. Řekla že ano, že jí podezírají z krádeže ale že ona nic neukradla. Cizinci je dohonili a jelikož nechtěl vydat těhotnou ženu, jeden vystřelil šíp přímoHallvardovi do hrudi. Pověsili mu na krk mlýnský kámen a hodili ho do vody. Nedlouho poté našli tělo rybáři , které vyplavalo na povrch, to považovali za boží znamení a Hallvard byl prohlášen za svatého.
Olso je nejvýznamějším námořním přístavem Norska.
Je zde spouty památek: Královský palác,Radnice kde se každý rok uděluje "Nobelova cena "a výzdoba radnice trvala 19 let,
Skokamský můstek dějiště zimních olym. her r.1952, Muzeum KOn- Tiky,Nová budova Opery ze které je nádherný pohled na Oslo.a další zajímavosti .
Za skvost Osla považuji také"Vigelandův park" o ploše 32 hektarů s 214 originálními skulpturami s více než 600 postavami navrhované sochařem" Gustavem Vigelandem". Projdete-li branou, před sebou máte most 100 m dlouhá a 15 m široký. Na žulovém zábradlí stojí 58 jednoduchých soch a sousoší. 17m vysoký žulový blok se 121 postavami
O tomto parku by se dalo napsat snad celá kniha,a chodit by tam mohl člověk hodiny a hodiny aby si vše pořádně prohlédl.
Ráda bych upozornila na zakoupení Oslo - card které stojí na 1 den 130 Norských korun,2 dny 200 Nor. korun ,3 dny 240 Nor korun, tato karta platí i na MHD a určitě se to vyplatí. Kdyby nás na tuto možnost upozornila naše průvodkyně nemuseli jsem zaplatit za jeden vstup 70 Norských korun a mohli jsem si dopřát toho více. Proto to doporučuji!!!
Škoda jen že na Oslo nám nezbývalo moc času, jelikož se přesouváme do " Dánska.
Devátý den příjezd trajektem do " Kodaně"
V Dánsku se narodil pohádkově známí" Hans Christian Andersen"
Vě městě najdete vše nač si vzpomenete,"Burzovní palác_ Borsen", královská knihovna, spousty galerií, zábavný park "Tivoli",zámky, " Citadela- stará vojenská pevnost v 17 stol , jejím účelem byla ochrana Koďanského přístavu. Malá mořská víla- ale bohužel odcestovala do Šanghaje , takže tam jen promítali na plátno.
Co dělat už je konec cesty,loučíme se s Kodani ve večerních hodinách , odjíždíme směr trajekt a zpět do čech. Odevšeho dostalo se dost, přesto bych chtěla plout cestou zpět, podívat se na tu krásu hned. Snad se tam jednou zase vypravím a horám se opět pokloním.
Kdo nemá pochopení pro Hory, kámen, jezera a les , neví mnoho o krásách světa