Loading...

Do Moravské krásy pt. 2

Cestopisy

18.8.2016

 

Jestliže včera to bylo jen takové zahřívání a na Moravský kras jsme spíš jen tak koukali z rozhledny, dnes už by mělo na nějaké ty jevy dojít. Počasí opět vypadá přijatelně, sluníčko sice svítí na opačnou stranu naší ubytovny, ale tím pádem se opírá do svahů, které vidíme z našeho okna. Naše tradiční šestice se poněkud rozrůstá o další dvojici, která nás v části výletu provází.

Jak jsme včera dojížděli, tak dnes budeme začínat. Ještě malá zastávky v cykloobchodě (novou duši) a směr Klamovka. Tajně jsem doufal, že se tu podíváme na nějakou litinu, ale ouha, něco je špatně. Asi před patnácti léty jsme tu byli na výletě a staré huti Klamovka bylo muzeum litiny a výrobků, které tu vyráběli. Jenže firma zkrachovala, co se dalo, se odvezlo a stará továrna osiřela. Naštěstí ne úplně, nicméně v Klamovce se dnes vyrábí kouřovody, a žádnou expozici tu už nemají. Chvályhodné je naštěstí to, že historický objekt nechátrá a dává nějaký užitek.

Pokračujeme tedy údolím Svitavy a to zodpovědně, kdy se řeka odpoutává od hlavní silnice, kdy pokračujeme již méně kvalitní silničkou. Řeka tu vlastně obkružuje ostroh, který ukrývá na svých vrcholech hrad, který bude naším prvním významným cílem.

Nejdřív ale musíme dojet k pomníku J. Žalmana (a ke studánce Pod hadem). V lesích Moravského krasu je vlastně takový lesnický Slavín. Řada pomníčků rozesetých po okolních lesích připomíná významné postavy lesních správců, kteří se zasloužili o rozvoj svého oboru nejen na Moravě a v okolí.

Prozatím jsme se vezli z kopečka, teď ovšem musíme do kopce, a to pořádného. Na nějakých dvou kilometrech nás čeká převýšení asi 150 m, což je na šotolinové cestě dosti náročné. Samozřejmě, naši starší kolegové už užívají výhod elektrického pohonu, my mladší bez dopomoci musíme zapnout všechny síly.

Ne k úplnému, ale dosti důležitému vrcholu dospějeme v různém pořadí a čase a označení Pod Novým hradem naznačí důležité místo, kam se potřebujeme podívat. Na hrad někteří (k jejich škodě) nevyrazí (aspoň nemusíme tahat kola). Nový hrad je vlastně předsunutou částí daleko většího Starého hradu. Ten vznikl někdy ve 13. století, Nový hrad byl postaven koncem 15. století. Za třicetileté války celou pevnost pustošili Švédové, samotný Starý hrad v podstatě zanikl, nová část byla upravená v 19. století na lovecký hrádek. Ač později opět nebyl zcela udržován, dodnes se Nový hrad dochoval vcelku ucházejícím stavu. Nový hrad je dnes v soukromých rukou, po většinu roku je přístupný. Příležitostně se tu konají různé „středověké“ akce. Ve všední den se toho mnoho neděje, nicméně otevřená je hospoda a hrad, spíše hrádek si můžeme skoro celý prolézt a to zdarma.

Postupně dorážejí další opozdilci (jak dojeli k vrcholu), takže nakonec jsme tu téměř všichni. Nemůžeme ale čekající na rozcestí čekat příliš dlouho.

Další úsek sice stále stoupá, ale již pozvolna. Cesta, která se jmenuje Hradská. Podle pomníku byla vystavěná za první republiky, Hradská je zřejmě po tom hradu. To už jsme vyjeli poměrně vysoko, k výšce téměř 500 m. To znamená, že trošku sjedeme nad Olomučany. Já se chci podívat na jeden pomník, coýž ostatní zas tak nezajímá, tak je budu muset dohnat. Zajímá mě totiž pomník Leopolda Grabnera. Významný lesník a pedagog působil v 19. století na Lichtenštejnském panství. A ten důvod je prostý, u nás mále Grabnerův pramen u Sv. Trojice (Hanušovická vrchovina).

Cesta dál míří nad zmíněné Olomučany, přejíždíme hlavnější okresku, směr Rudice.

Foto: Bobkart

Než ale sjedeme do vsi, objevíme Ameriku. No není to zcela dokonalé, ale v Českém krasu mají Ameriku (dvě, Velkou, Malou), což jsou opuštěné vápencové lomy s jezírky. U Rudic mají opuštěnou pískovnu Seč. Ač tedy jde o písek, i od pohledu byl ten písek dosti zvápenatělý, sice tu nejsou přímo kolmé stěny, i přes to světlé svahy porostlé řídkým borovým porostem navozují dojem záoceánské divočiny.

Rudice jsou původně hornickou vsí, což nakonec potvrzuje krásná zánovní kaple sv. Barbory. Mimo hospody se těšíme i na zdejší větrný mlýn a pak krasové jevy. Nejdříve tedy zasloužené občerstvení a pak dál k pamětihodnostem. Vlastně už jsem byl kolem Rudic často, ale nikdy ne až nahoře ve vesnici, takže větrný mlýn jsem znal jen z dálky. Po dotazu, je-li turistická značka sjízdná volíme přímou cestu k zdejšímu propadání. Občas sice kola vedeme, ale díky tomu se pokocháme skalními útvary Kolíbky, což už jsou dosti rozsáhlé vápencové bloky, sem tam nějaká díra (jeskyně), květena, jednoduše paráda. To korunuje (spíše podpírá) tajemná díra, kde mizí vody Jedovnického potoka. Rudické propadání vlastně tvoří závěr slepého údolí, jedno z nejvyhledávanějších volně dostupných míst krasu. Povětšinou sice všichni hledí do díry, ale impozantní je i samotná skála nad jeskyní, přesněji seskupení skal s výškou určitě kolem 30 m.

Další trasa nás sice vede až téměř do Jedovnice, ale tu zas tak nutně nepotřebujeme (ač je to slavné rekreační středisko).

Foto: Bobkart

Jsme ale zpět na asfaltce a směr k jihozápadu k velkolepé památce. Míjíme arboretum Mendelovy univerzity (otevřeno jen o víkendech), o to dřív vidíme mohutnou kupoli. Dle pověstí tu v údolí soluňští bratři Cyril a Metoděj křtili pohany někdy v 9. století. K zázračné sošce Madony chodívaly zástupy věřících poutníků. Slávu potního místa završila stavba velkolepého chrámu dle plánů Jana Blažeje Santiniho. Ač vlastně stavba nebyla vyvedena v celém zamýšleném konceptu (chybí levé ambity s druhou zvonicí), málo staveb českého (nebo moravského) baroka přesahuje kvality křtinského svatostánku. Všem umocňuje i velkolepý vnitřní prostor s freskovou výzdobou, hlavním i vedlejšími oltáři aj. Křtinský chrám stále láká zástupy věřících i nevěřících i současní umělci tvoří nová díla, která slovu místa doplňují.

Další úsek tvoří údolí Křtinského potoka. To se vyznačuje k všeobecné radosti táhlými sjezdy, ovšem je třeba dávat pozor na okolí, abychom něco nepřejeli. Kosek za Křtinami je sice k vidění jeskyně Výpustek, ta je spíš pro milovníky military. Za války byla v jeskyni podzemní továrna, po válce zde vznikl kryt, kde měli být ukrytí důležití činovníci v případě jaderné katastrofy. Údržba takového zařízení byla ovšem nákladná, tak se nakonec Výpustek otevřel veřejnosti, ať se z toho alespoň něco vydělá.

Tam, kde končí klesání cesta projíždí kolem slavné jeskyni (i skály). V Býčí skále zakladatel archeologie (i speleologie) v Moravském krasu Jindřich Wankel objevil množství lidských koster (a sošku býčka). Romantická představa uvažovala, že se tu konal nějaký monstrózní pohřeb významného halštatského velmože, doprovázený řadou lidských objetí (asi 40, většinou žen a dívek). Někteří badatelé se spíš přiklánějí k verzi přírodní katastrofy, kdy se zřítil strop jeskyně a zavalil přítomné. Dodnes se uspokojivě ale celou záležitost nepodařilo objasnit.

Jeskyně Býčí skála je spojena s tokem Jedovnického potoka (a Rudickým propadáním). Komplex chodeb je znám v délce 15 km a je druhým nejdelším systémem Moravského krasu.

Faktem je , že jsem původně uvažoval pokračovat k Adamovu, ale první cyklista pod Býčí skály zabořil podle ukazatele k Blansku. Což znamená opět do kopce ke křižovatce nad Olomučany (kterou jsme už projeli ráno), pak už ale rovně, tedy zase dolů, Olomučany, Blansko. A abychom pořád nejezdili průtahem, zajedeme nahlédnout k zámku a posedět do vinotéky...

 
1.

2.

3.

4.

Poslední aktualizace: 5.9.2016
Do Moravské krásy pt. 2 na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Do Moravské krásy pt. 2

Limíkovy střípky z cest - 24. díl – Rudické propadání, Podhradí a Kopaniny na Ašsku, Hartoušovské mofety
Limíkovy střípky z cest - 24. díl – Rudické propadání, Podhradí a Kopaniny na Ašsku, Hartoušovské mofety
Tipy na výlet
díl střípků vás zavede na lokalitu Rudického…
0.3km
více »
Rudické propadání
Rudické propadání
Tipy na výlet
Do Jedovnice jsme přijeli autem. Zaparkovali jsme u rybníka Olšovec a…
0.4km
více »
Rudické propadání - malá "velká" jeskyňářská maturita - díl druhý - malý pohled do historie a popis jeskyně.
Rudické propadání - malá "velká" jeskyňářská maturita - díl druhý - malý pohled do historie a popis jeskyně.
Jeskyně
Tady pokračuji v popisu sestupu do jeskyně Rudické propadání (první díl je uveden zde: https://www.turistika.cz/mista/rudicke-propad…
0.4km
více »
Rudice - geopark
Rudice - geopark
Zajímavost
Nachází se v obci v těsné blízkosti větrného mlýna. Je to jakási …
0.4km
více »
Rudické propadání
Rudické propadání
Jeskyně
Střední část Moravského krasu je odvodňována Jedovnickým a Křtinským potokem. Nejvýznamnějším jeskynním systémem této oblasti je systém Rudické…
0.4km
více »
Rudické propadání Jedovnického (Podomského) potoka
Rudické propadání Jedovnického (Podomského) potoka
Potok
Místo, které jsem navštívil, leží na potoce pramenícím na Drahanské…
0.4km
více »
Geopark v centru Rudic
Geopark v centru Rudic
Odpočinkové místo
  Rudice, v jejímž bezprostředním okolím se začalo s těžbou železných rud…
0.4km
více »
Rudické propadání - malá "velká" jeskyňářská maturita - dokončení.
Rudické propadání - malá "velká" jeskyňářská maturita - dokončení.
Jeskyně
     Tento článek by měl být závěrečným dílem povídání o jednom z mých největších zážitků v kouzelné a nadmíru nevšední „neživé“ pří…
0.4km
více »
Naučná stezka Železa Moravským Krasem
Naučná stezka Železa Moravským Krasem
Chodník, naučná stezka
Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem Je zajímavý projekt, který…
0.4km
více »
Větrný mlýn Rudice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Větrný mlýn Rudice
Mlýn
Do Rudice se velmi snadno dostanete z Jedovnic (kam jezdí pravidelná autobusová linka z Brna). Cesta je to velmi velmi zajímavá, projdete i okolo…
0.4km
více »
Rudické propadání - malá "velká" jeskyňářská maturita, část první.
Rudické propadání - malá "velká" jeskyňářská maturita, část první.
Jeskyně
     Přesně týden zpět od okamžiku, kdy začínám psát tento článek (neděle 1.8.2021 11h50) jsme se již s malou skupinou v počtu sedmi…
0.4km
více »
Zajímavý i poučný geopark v obci Rudice (Moravský kras)
Zajímavý i poučný geopark v obci Rudice (Moravský kras)
Odpočinkové místo
V jihovýchodní části malé obce Rudice v Moravském krasu, v blízkosti…
0.4km
více »
Rudice - Informační středisko Větrný mlýn
Rudice - Informační středisko Větrný mlýn
Infocentrum
Informační středisko se nachází v areálu Větrného mlýna v jižní části obce, v jeho dvorním traktu, kde je i letní …
0.4km
více »
Turistické rozcestí Rudické propadání
Turistické rozcestí Rudické propadání
Rozcestí
Nachází se na hraně plošiny Kolíbky nade dnem Rudického propadání. Prochází tudy zeleně značená turistická cesta. Ta vede jedním směrem…
0.5km
více »
Rudické propadání - národní přírodní památka
Rudické propadání - národní přírodní památka
Přírodní památka
Přírodní ponorový skalnatý uzávěr Jedovnického potoka zvaný Kolíb…
0.5km
více »
Z Jedovnice k Rudickému propadání, Kolíbkám a lomu Seč - 1.část
Z Jedovnice k Rudickému propadání, Kolíbkám a lomu Seč - 1.část
Cestopisy
  Coural jsem takhle v červnu po stránkách netu a narazil na obrázky lomu, jehož stěny byly fantasticky zbarveny. Když jsem podle map…
0.5km
více »
Rudice - naučná stezka Rudické doly
Rudice - naučná stezka Rudické doly
Chodník, naučná stezka
Naučná stezka začíná v Rudici u Větrného mlýna. Je okružní, celkem má 12 zastávek a je dlouhá 5 km. Má vlastní značení (v zeleném poli černá zkří…
0.5km
více »
Zastavení u Rudického propadání
Zastavení u Rudického propadání
Krasový útvar
  I když člověk tohle místo „zná“ z mnoha fotografií, filmových dokumentů či článků, přesto je v reálu ohromen, neboť nic z toho nen…
0.5km
více »
Rudické propadání, lom Seč, Santiniho Křtiny, Macocha - Moravský kras
Rudické propadání, lom Seč, Santiniho Křtiny, Macocha - Moravský kras
Cestopisy
Křtiny - po  stopách Santiniho S architektem, J.B. Santinim Aichelem,…
0.5km
více »
Rudické propadání, Moravský kras
Rudické propadání, Moravský kras
Propast
Rudické propadání je národní přírodní památka o ploše 4,4 hektarů. Je to…
0.5km
více »
zavřít reklamu