Dovolená u Žraloka
Začátek prázdnin, dovolená a celkem příznivá předpověď počasí. Ideální kombinace pro to naložit stan, rodinu a vyrazit poznávat místa v naší republice, kde jsme doposud nebyli. Pro letošní rok jsme jako destinaci zvolili Hanou, konkrétně město Plumlov, kde se na břehu Podhradského rybníka nachází autokemp Žralok.
Den první
Ráno vyrážíme z našeho středočeského bydliště po D1 směr Morava. Dálnice je velice dobře průjezdná a tak po třech a půl hodinách jízdy přijíždíme do Plumlova a do kempu. Kemp se nachází na břehu Podhradského rybníka a je z něj krásný pohled na zámek samotný. Ideální místo. Ráno se člověk probudí, vyleze ze stanu a hned vidí něco pěkného a zajímavého.
Po postavení stanu se i my vydáváme prohlédnout si zámek, který budeme mít po celý čas dovolené na očích.
Zámek Plumlov byl postaven na konci 17. století rodem Lichtenštejnů na místě, kde už od konce 13. století stával hrad. Pozůstatky hradu jsou dodnes velice dobře patrné na kdysi zamýšleném nádvoří zámku. Zámek měl být původně čtyřkřídlý, ale staviteli došli peníze a tak bylo postaveno pouze jedno křídlo. I přes své nedokončení působí stavba impozantně a je velice zajímavá. Zámek je veřejnosti přístupný, nabízí tři prohlídkové okruhy a to v turistické sezóně od dubna do října.
Večer chvilku posedíme a sestavujeme plán na výlet do okolí na další den.
Den druhý
Jako hlavní cíl poznávání pro tento den jsme zvolili Tovačov, ale než se tam dostaneme, podíváme se i na některá zajímavá místa v jeho okolí. Vyrážíme z kempu směr Prostějov a naším prvním zastavením je městys Dub nad Moravou a v něm jeho architektonická chlouba barokní poutní kostel Očišťování Panny Marie.
Tato monumentální, z dálky viditelná stavba, byla postavena v první polovině 18. století. Měli jsme to štěstí, že při naší návštěva zde probíhala bohoslužba a mohli jsme si tak poslechnout i původní varhany z 18. století.
Po prohlídce kostela již vyrážíme směrem k Tovačovu. Po cestě se ještě zastavujeme u pomníku bitvy u Tovačova, která se zde odehrála v rámci prusko-rakouské války v roce 1866.
Město Tovačov ležící nedaleko soutoku Moravy s Bečvou bylo díky své poloze už od středověku významnou křižovatkou obchodních cest. K významným památkách města patří původně gotický, barokně přestavěný kostel sv. Václava a samozřejmě i zámek. Zámek byl vystavěn na konci 15. století přestavbou původně zde vystavěného hradu z 11. století. Svou nynější definitivní podobu získal v 19. století. Dominantou celého zámeckého areálu je 96 metrů vysoká Spanilá věž. Výstup na Spanilou věž jsme si nemohli nechat ujít. Je z ní krásný výhled do krajinu rovinaté Hané. Zámek Tovačov je otevřen veřejnosti od dubna do října. Nabízí jeden prohlídkový okruh. Výstup na věž lze zakoupit samostatně.
Z Tovačova se začínáme vracet k našemu přechodnému domovu, ale ještě si uděláme jednu zajížďku a po cestě navštívíme obec Otaslavice. Zdejší zajímavostí je nejen pseudogotický kostel sv. Michala, ale hlavně zřícenina středověkého hradu, nacházející se na skále nad obcí. Hrad zde stával od poloviny 14. století, při husitských válkách byl dobyt a pobořen a do dnešních dnů z něj zbyla jen polovina válcové věže. Není asi moc míst u nás, kde by se dal zhlédnout průřez středověkou stavbou.
Po prohlídce zbytků hradu se vydáváme již definitivně na naší přechodnou základnu Žralok a zbytek dne si užíváme koupáním se v krásně prohřátém Podhradském rybníce.
Den třetí
Být na Hané a nenavštívit nejvyšší vrchol, tohoto jinak rovinatého kraje, to by byl hřích. Třetí den pobytu tak naše cesta směřuje přes Kostelec na Hané do obce Čechy pod Kosířem, aby jsme odtud uskutečnili výstup na vrchol místními zvaný Hanácký Mont Blanc na horu Velký Kosíř. K vrcholu se vydáváme z centra obce po žluté turistické značce a po 2,5 kilometrech se ocitáme v nadmořské výšce 442 metrů na vrchu Velkého Kosíře. Určitým zklamáním pro nás je, že rozhledna na vrcholu je uzavřena z technických důvodů. No nevadí. Dáváme si občerstvení ve stánku pod rozhlednou a zahajujeme sestup. V obci samotné si prohlédneme zámecký areál. Místní zámek byl vystavěn v druhé polovině 16. století na místě původní tvrze. Současnou čtyřkřídlou podobu mu dává následná přestavba na začátku 18. století. Zámecká zahrada je v 30. letech 19. století přebudována ve stylu anglického zámeckého parku a je místní perlou do dnešních dnů. zajímavostí jistě je, že zde mezi lety 1846 až 1870 pobýval i jeden z největších malířů 19. století Josef Mánes. Zámek v Čechách pod Kosířem je pro veřejnost otevřen od dubna do října, zámecký park lze navštívit celoročně.
Po procházce parkem směřují naše kroky k další atraktivitě této obce. Je jím místní Muzeum historických kočárů. Vystavené exponáty, ale hlavně jedinečný výklad průvodce v nás zanechali hluboký dojem a tak byla následně hodnocena návštěva tohoto místa jako největší zážitek z našeho plumlovského pobytu.
Je lehce po poledni, sluníčko začíná nemilosrdně připalovat a tak se vracíme do Žraloka, užíváme si koupání v kulisách místního zámku a večer vyrážíme na kratičkou procházku kolem rybníka samotného. Zároveň i řešíme, co zítra. Celé dopoledne má propršet a tak nakonec vítězí varianta odpolední návštěvy okresního města Prostějov.
Den čtvrtý
Meteorologové nelhali. Ráno nás budí bubnování kapek deště do stanu. Trošku si přispíme a po dřívějším obědě se začíná obloha protrhávat, déšť ustává a tak vyrážíme směr Prostějov.
O Prostějovu se písemné prameny poprvé zmiňují v polovině 12. století, jakožto o trhové vsi. Ta stávala v současném centru města na nynějším náměstí T. G. Masaryka. Město si následně prošlo tradičním vývojem většiny měst na našem území. Úpadky, následný rozvoj, zničující požáry, stavební a průmyslový rozvoj, vybudování železnice, to vše k historii Prostějova patřilo. Dnešní historické jádro města je vyhlášeno městskou památkovou zónou a obdivovat zde můžeme celou řadu historických budov. Dominantou města je budova Nové Radnice na náměstí s 66 metrů vysokou věží, z dalších zajímavých staveb v centru města lze zmínit prostějovský zámek, kostel Povýšení sv. Kříže či budovu renesanční staré Radnice, v níž se dnes nachází prostějovské muzeum.
Po prohlídce Prostějova se vracíme zpět do kempu a těšíme se na další den, kdy nám má počasí opět přát.
Den pátý
I v tento, pro nás poslední výletní den poznáváme krajinu a historické objekty nacházející se v okolí.
Naše cesta tentokrát vede do obce Ludéřov, odkud se po zelené značce vydáváme na významné archeologické místo, kde před mnoha a mnoha lety stávala keltská svatyně. Dále následuje návštěva obce Drahanovice. Zde se zachovala názorná ukázka stavebního vývoje obydlí nižší šlechty, tvz. Černá věž. Jedná se o pozůstatek místní tvrze, v níž je v součastnosti umístěno Vlastivědné muzeum a celé prostranství okolo věže je upraveno jako kulturní areál. Návštěvníci mohou objekt drahanovické Černé věže navštívit od dubna do konce září.
Posledním navštíveným místem tohoto dne byly Slatinice a to konkrétně lázeňský areál, který se zde nachází. V příjemném prostředí lázeňského areálu s pěknou restaurací se občerstvujeme a i celkově hodnotíme dovolenou, která se tak nezadržitelně blíží ke svému konci.
Den šestý
Ranní vstávání, balení věcí a stanu a pak už jen čtyřhodinová cesta po opět celkem průjezdné D1 domů, k nám do taktéž rovinatého Polabí.