Plumlov - zámek, vč. historie města
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Často jezdíme do Přerova a vždy mne fascinovala vysoká budova zámku nad vodní nádrží. Při naší červnové cestě jsme to konečně naplánovali tak, že máme čas se tam zastavit.
Za čím jedeme?
Město Plumlov leží na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny přibližně 10 km na západ od Prostějova. V jižní části města je Podhradský rybník, který byl vybudován na říčce Hloučele. Na východ je ještě Plumlovská přehrada.
Kolem r. 1270 byl postaven hrad, který založil sám král Přemysl Otakar II. nebo jeho nemanželský syn Mikuláš, vévoda Opavský, který ho prokazatelně vlastnil na přelomu 13. – 14. století. Hrad pravděpodobně sloužil k ochraně kolonizované oblasti.
Od r. 1322 panství vlastní rod Kravařů. V tomto roce je také první zmínka o existujícím podhradí. Za jejich hospodaření rostl význam hradu, získali i významné politické postavení. Někdy v době mezi r. 1348 a 1384 byl Plumlov povýšen na městečko. Přibližně v 90. letech 15. století začali na panství budovat rybníky, jedním z nich je Podhradský rybník přímo pod Plumlovským hradem.
R. 1495 vymírá rod Kravařů a hrad dalších sto let vlastní Pernštejnové. R. 1507 začali s renesanční přestavbou na zámek. Přistavěli hospodářské budovy a spojili tak bývalý hrad s městečkem. Mimo jiné postavili pivovar (pivo se zde vařilo až do r. 1900), sladovnu, ovčíny a sýpky. Na sever od hradu r. 1555 postavili kostel Nejsvětější trojice. I přes tyto přestavby, nebyl Plumlov pány z Pernštejna příliš navštěvován. Až na malé výjimky byl hlavně správním centrem panství, kde bydlel hradní hejtman a panští úředníci. R. 1586 zámek vyhořel. Zbyly jen holé stěny. Poničené byly i přilehlé hospodářské objekty a větší část městečka. Majitel však neměl dostatek prostředků na jeho opravu.
R. 1599 zadlužené panství koupili Lichtenštejnové, kteří ho vlastnili dalších 300 let. Okamžitě opravili hradní Kapli a r. 1606 začali s celkovou opravou. Postavili novou správní budovu, upravený hradní palác sloužil pouze panstvu. Výrazně se změnil interiér a nádvoří, kde byly přistavěny renesanční arkády. V letech 1613 - 1618 byly postaveny nové kamenné hradby s baštami a příkopem, novou bránou a padacím mostem. Tím vznikla renesanční pevnost. Přesto se náporu během třicetileté války neubránila. Zbyly jen pobořené hradby, vydrancovaný a ohněm poničený hrad. Zničené bylo i městečko Plumlov. Vzpomínkou na tyto události je dělová koule, která je vsazená do hřbitovní zdi kostela Nejsvětější trojice. Tam je také pískovcová deska, kde se dočtete, že právě z toho místa byl r. 1643 veden švédským vojskem útok na městečko a zámek.
Po skončení třicetileté války byly provedeny jen nejnutnější opravy. Nadále zde sídlil jen purkrabí a úředníci. Místo nákladných oprav se Lichtenštejnové rozhodli v letech 1680-1688 postavit vedle hradu nad Podhradským rybníkem nový monumentální zámek v manýristickém stylu. Potřebovali sídlo, které by odpovídalo jejich společenskému postavení. Podle původního plánu to měl být vysoký čtyřkřídlý zámek. Nakonec se postavilo pouze jedno vysoké křídlo s překrásným sloupovím, štukovou a freskovou výzdobou. Zámek má celkem 6 nadzemní podlaží – přízemí, dvě patra a tři mezipatra a dvě podzemní podlaží. Na západní straně je hlavní schodiště, na východní straně je točité schodiště pro služebnictvo. V interiéru je umělecky nejcennější štuková výzdoba hlavního sálu. V prvním patře byly na stropech pokojů 4 malované fresky, ve druhé tři.
Zámek však nakonec zůstal neobydlen a až do r. 1692 nebyl vybaven ani nábytkem. Až po r. 1692 dochází k částečnému vybavení – čtyři pokoje si Lichtenštejnové zařídili pro své krátké občasné návštěvy, v mezipatrech bydleli panští úředníci. Poslední patro zůstalo nedokončeno, chyběly tam dveře a dokonce někde i okna.
V průběhu 18. století hrad sloužil už jen jako hospodářský objekt, který se minimálně udržoval. Pro rostoucí potřeby správy panství postavili okolo nádvoří další přízemní správní budovy, tzv. nízký zámek.
Když r. 1801 hrad i vysoký zámek poškodila vichřice, nechal tehdejší majitel opravit jen zámek. Jeden pokoj v patře přestavěl na Kapli, do které přestěhoval barokní mobiliář z hradní Kaple. Starý hrad nechal zbořit. Zbyla z něj jen část obranné věže a uprostřed nádvoří skalnaté návrší s nepatrnými zbytky zdiva v místech, kde byly sklepy, a se zbytky zaklenuté hradní studny a válcovité věže.
R. 1850 zámek pronajali okresnímu soudu a bernímu úřadu. V části budovy bylo vězení, v další části byty úředníků. R. 1931 je zámek v rámci pozemkové reformy Lichtenštejnům zabaven a stává se majetkem Státního pozemkového fondu. Později až do r. 1965 jej vlastnila správa státních vojenských lesů. Ta ho v letech 1964 – 1965 opravila, celou stavbu stáhla ocelovými lany a zpevnila nejvíce poškozené zdi. Od r. 1966 zámek spravovala státní památková péče, r. 1987 se majitelem stalo Muzeum Prostějovska a od r. 1994 je v majetku města Plumlova, která se postupně pustila do nejnutnějších oprav. Byly vybourány i příčky, které velké sály rozdělily na menší místnosti pro byty knížecích úředníků.
Zámek je nyní přístupný veřejnosti, ale interiér mne trochu zklamal. Je to asi tím, že zámek je skutečně obrovský, ale přístupno je jen několik částečně zařízených místností, navíc ne původním nábytkem. Zajímavá jsou kachlová kamna. Z nástropních maleb se povedlo dvě zrekonstruovat, z třetí se dochovala jen malá část. Vzhledem k tomu, že jeden sál je upraven pro svatební obřady, je v sousedních pokojích možno si prohlédnout i svatební šaty z dřívější doby. Byli jsme se podívat i na terase na západní straně zámku, odkud je krásný pohled na rybník a okolí. Prohlídka ale asi odpovídala vstupnému, které na současnou dobu bylo poměrně nízké.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme na zámku, ani v Plumlově nejedli, ale nebyl by to problém. Možnosti jsou ve městě, ale myslím, že i přímo v zámku je nějaká možnost občerstvení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tato vysoká a úzká stavba mne fascinovala už z dálky, ale snad ještě víc, když jsem stála přímo u ní. Sice jsem napsala, že prohlídka mne moc nenadchla, ale přesto si myslím, že za návštěvu a prohlídku tento zámek stojí. Je škoda, že fasáda je v poměrně špatném stavu, ale i to se snad časem opraví. Bylo by škoda to nechat spadat.
Ostatní informace
Zámek je otevřen:
Červen - září denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin
Květen jen o víkendech a svátcích od 10 do 18 hodin
Duben a říjen jen o víkendech a svátcích od 13 do 18 hodin
Je možno si projít tři trasy:
Trasa 1 – tu jsme si vybrali my. Zahrnuje přízemí, první a druhé patro. Projdou se zámecké historické expozice, sbírky keramiky, zbraní a nábytku, výstavy církevních ornátů a klavírů. Také je možno nahlédnout do bývalých vězeňských cel. Prohlídka trvá cca 1 hodinu. Vstupné je 70,- Kč, děti od 6 do 15 let a snížené 40,- Kč, rodinné vstupné 170,- Kč. Fotografování interiéru 30,-Kč
Trasa 2 – zavede vás do dvou podlaží sklepů, kde jsou pohádkové sklepy, čeká vás výklad příběhů a bájí o Plumlově a jeho okolí. Prohlídka trvá cca 45 min. Vstupné je 50,- Kč, děti a snížené 30,- Kč.
Trasa 3 je pouze na objednávku (774302165 nebo zamek.plumlov@seznam.cz). Tato lehce adrenalinová trasa vede po dosud nepřístupných prostorách pátého a šestého podlaží, které zůstalo od 17. století nedokončeno, a do sklepů nízkého zámku. Je maximálně pro 10 osob. Prohlídka trvá cca 1 hodinu. Vstupné je 100,- Kč, snížené a děti od 6 let 60,- Kč. Fotografování interiéru 30,-Kč
Jižní částí města vedou turistické trasy i cyklotrasy. Dokonce jsem se dočetla o okruhu, dlouhém zhruba 11 km, kde se otevírají nečekané pohledy na zámek. Přejde se po hrázi Podhradského rybníka, kde je rozcestí a odbočí se vpravo po červené směr Soběsuky. Po červené se dojde okolo rybníka až na hlavní silnici, kde se odbočí vpravo, ale jde se po hlavní silnici jen kousek. Pak tam už vede chodníček, z kterého se však odbočí vlevo mezi domky. Dojde se k rybníku Bidelec, ale neodbočí se k fotbalovému hřišti. Jde se po polní cestě rovně (potok Roudník musí být vpravo). Jde se podle potoka, přes lávku přes potok a dál lesem na druhém břehu potoka, až cesta vede doprava do kopečka hustým lesem. Na konci lesa jedna cesta vede podle lesa zpátky. Tady se má však pokračovat rovně přes pole k dalšímu lesíku a za mostkem přes potok Čubernice odbočit vpravo. Tady se nechá odbočit vpravo a dojít po silnici nejkratší cestou do Plumlova (to je cca 6,5 km). Nebo se nechá jít kousek na druhou stranu - směr Ohrozim za zatáčkou odbočit vpravo na polní cestu, která končí na hlavní silnici do Prostějova. Jde se po ní kousek vpravo, ale po chvilce se nechá odbočit vpravo ke kostelu Nejsvětější trojice a k zámku (to je 8,5 km). Také je možnost sejít k přehradě a obejít přehradu vlevo okolo kempu a po červené dojít na rozcestí na hráz Podhradského rybníka (je to 11 km).
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.465, 17.014)
Poslední aktualizace: 10.9.2017
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Plumlov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Plumlov - zámek, vč. historie města
Trabant sraz Morava 2023 a má "Plumlovská desítka" ukončená pořádným slejvákem.
Zábava, atrakce
Asi se ptáte proč píši zrovna o trabantech a jiných dvoutaktech na stránkách věnovaných turistice. Jedním z důvodů je i to, že jednu 601 jsme měli asi 13 roků a je jasné, že by bylo hříchem zde nezavítat. Dalš…
0.2km
více »
Dovolená u Žraloka
Cestopisy
Začátek prázdnin, dovolená a celkem příznivá předpověď počasí. Ideální kombinace pro to naložit stan, rodinu a vyrazit poznávat místa v naší republice, kde jsme doposud nebyli. Pro letošní rok jsme jako destinaci …
0.2km
více »
Nikdy nedokončený zámek Plumlov je oblíbeným sídlem vrápenců a netopýrů
Zámek
Zámek, který nikdy nebyl zcela dostavěn, dnes skýtá možnost prohlédnout si barokní stavbu inspirovanou renesancí, která má velmi neobvyklý tvar. Sídlo, které v 17. století nenašlo místo v…
0.5km
více »
Nepřehlédnutelný zámek Plumlov
Tipy na výlet
Městečko Plumlov leží 8 km od Prostějova na úpatí Drahanské vrchoviny.
Dominantou města je manýristický zámek, na jehož nádvoří se rozprostírají zbytky hradu ze 13. století. A to je také…
0.5km
více »
Putování Adventem
Tipy na výlet
Na Zámek Plumlov, autem, či autobusem, něktří i pěšky. Pojďte se podívat na netradiční Adventní prohlídky, které si tu pro vás nachystali nejbližší přátelé zámku Plumlov. Nejlepší restaurace v Plumlově je známá pod názvem Pácl. A spát se dá buď v Kempu u Ž raloka, to je spíš na léto. Najdete tu však příjemný 3 hvězdičkový Penzion Ve mlýně. Neobvyklá stavba zámku láká lidi z celého světa a jsou tu i…
0.5km
více »
Cesta (nejen) za zámky Prostějovska 1 (Plumlov, Stínava, Ptení)
Cestopisy
Myšlenka – nebo nápad - na výpravu k zámkům Prostějovska mi před pár měsíci nečekaně vlétla do hlavy, když jsem si četl o prohlídkových okruzích na Plumlově. V té chvíli jsem si uvědomil,…
0.5km
více »
5.6.a7. Července 2019 DOBÝVÁNÍ ZÁMKU PLUMLOV
Tipy na výlet
Autem do Plumlovaa 5.6.a7. Července 2019 DOBÝVÁNÍ ZÁMKU PLUMLOVOd Pátku do Neděle uvidíte řemesla či celodenní pestrý program ve kterém nebudou chybět ☺Šermířské pověsti v podání SHŠ Nuntius Regis ☺ Loutkové a hrané pohádky ☺Mušketýrský regiment Corporal ☺ Šermířské pohádky šermířů AllegrossPo dobu akce možnost navštívit Zámecké sklepy či Vysoký zámekVÍCE INFO NA: http://www.plumlov-zamek.cz/index…
0.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Plumlovský hrad
Zřícenina
Donedávna dlouhodobě uzavřený plumlovský zámek zná – alespoň z doslechu – snad každý. Málokdo ovšem možná tuší, že tento zámek nestojí přímo na místě někdejšího gotického hradu, ale vedle…
0.6km
více »
Sraz trabantů Morava
Tipy na výlet
Minulý rok jsme vyrazili na již tradiční sraz trabantů na Plumlově. Celá akce, která proběhne ve dnech 30.6- 2.7.2023, má skvělé zázemí v autocampu žralok. Panuje tam skvělá atmosféra, různé soutěže, volná burza náhradních dílů, večer hraje živá hudba. Doporučuji se zdržet pár dnů a…
0.8km
více »
Pavlečkova skála
Rezervace
Pavlečkova Skála se nachází na Prostějovsku nedaleko Plumlova a Plumlovské vodní nádrže a je to přírodní rezervace. Nejvzácnější, co v ní můžete najít, jsou stepi s mnoha vzácnými druhy květeny a překrásná místa …
0.8km
více »
Plumlov
Město
Město Plumlov se rozkládá na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny, západním směrem od města Prostějov. Město bylo vybudováno na pravém břehu řeky Hloučely. Díky přehradě ve východní části města j…
0.8km
více »
Krumsín
Vesnice
Obec Krumsín leží západním směrem od města Prostějov a u východního okraje vojenského výcvikového prostoru Dědice. Severovýchodně nedaleko obce je vodní nádrž Plumlov. Krumsín je větší zemědělskou obcí s 640 obyva…
1.8km
více »
Mostkovice
Vesnice
Mostkovice jsou velkou zemědělskou obcí s 1280 obyvateli a najdeme ji nedaleko západního okraje města Prostějov. Obcí prochází silnice spojující Prostějov a Plumlov. Obec se rozkládá na obou březích řeky Hloučely a jižně od obce se rozprostírá les. První písemná zmínka o obci je z roku 1141. Podle archeologických průzkumů bylo na území dnešní obce významné pohřebiště lidí…
3.2km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Ježův hrad u Vícova
Zřícenina
Zřícenina hradu Ježův hrad stojí na protáhlém ostrohu nedaleko Vícova na Prostějovsku v Olomouckém kraji. Z hradu se dochovaly příkopy, zbytky hradeb, obytných budov a okrouhlé věže. Hradní zříceniny jsou volně př…
5.2km
více »
Zdětín
Vesnice
Obec Zdětín najdeme severozápadním směrem od města Prostějov, pod severovýchodními vrcholky Drahanské vrchoviny. Severním směrem od obce se rozkládá les nazývaný Háj a v jeho okrajové části je několik chatových os…
5.3km
více »
Určice
Vesnice
Určice jsou velkou zemědělskou obcí se 1330 obyvateli a najdeme ji pod východními výběžky Drahanské vrchoviny, jižním směrem od města Prostějov. Západním a jižním směrem od obce se rozkládá rozlehlý les. V okolí obce byly vybudovány dvě zavlažovací nádrže a rybník. Určicemi pr…
5.5km
více »
Ptení-zámek
Zámek
Obec Ptení je na střední Moravě v podhůří Drahanské vrchoviny, 14 km západně od Prostějova. Do Ptení se dostanete se po s…
6.5km
více »
Kostelec na Hané
Tipy na výlet
Zeměpisný název Kostelec můžeme najít na mapách České republiky třiatřicetkrát,.Pět Kostelců v České republice má status města,devatenáct je větších či menších obcí.Devětkrát dal Kostelec jméno kopci,hájku kapli…
6.5km
více »
Z Prostějova do Bílé Lhoty aneb z palírny na čerstvý vzduch
Cestopisy
Zatím poslední významný ochutnávací pracovně-kolektivní zájezd proběhl v květnu loňského roku a jeho hlavním cílem byla tentokrát slavná prostějovská likérka zvaná Palírna U zeleného stromu alias Starorežná. Půvo…
6.8km
více »
Kostelec na Hané
Městečko
Městečko v blízkosti Prostějova. První zmínky o něm jsou již v první polovině 14. století.
V Kostelci můžete navštívit pamětní síň Petra Bezruče v tzv. Červeném a Bílém domku, které byly otevřeny k uctění jeho pa…
7km
více »
Prostějov
Město
Prostějov leží na Jižní Moravě, jižním směrem od Olomouce. Město se rozkládá u východního okraje Drahanské vrchoviny a na okraji úrodné oblasti nazývané Haná. Prostějov je znám svým oděvním průmyslem. Severním okr…
7.4km
více »
Procházka Prostějovem
Tipy na výlet
Kolem poledne končíme s prohlídkou Náměšti na Hané a odjíždíme lokálním vláčkem do Prostějova. Když projíždíme Kostelcem na Hané, kde máme bohužel víceméně virtuální přátele - Evu a ... ( ne Vaška, ale Jardu), …
7.4km
více »
Botanická zahrada v Prostějově
Botanická zahrada
Botanická Zahrada v Prostějově,letos slaví 77 let od svého založení.Ačkoliv je Tato zahrada nevelkou svou rozlohou,vždy mohla konkurovat větším zařízením v rámci celé republiky.Zachovaly se v ní jedinečné ukázky…
7.7km
více »
Bělecký mlýn
Mlýn
Bělecký mlýn, hotel a Restaurace v oblíbené rekreační zóně Prostějováků. Turisticky velmi oblíbené (tur. pochody). Vhodné na vycházky s dětmi. Dostupné i vlakem (zast. Zdětín). Odtud asi 2km koňská farma Na záme…
7.8km
více »
Obrova noha
Kopec
Obrova noha je návrší u kopce U Chalupky (413m), které se nachází na Prostějovsku nedaleko Plumlova a Plumlovské vodní nádrže. Na výběžku Obrovy nohy se nalézá předhistorické opevnění sídliště z mladší a pozdní do…
8.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Otaslavické skály alias Obrova noha
Skalní útvar
Hanácké Otaslavice, ležící na východním úpatí Drahanské vrchoviny se mohou pochlubit nejen u nás ojedinělým dvouhradím, ale také pozoruhodnými skalními útvary, vzdálenými jen necelé 2 km od obce. Na západ od…
8.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Velký Kosíř
Rozhledna
Přijďte si vychutnat krásný výhled na Hanou
Rozhledna Velký Kosíř
Provozní doba pro rok 2014
duben
sobota, neděle
10 - 16 hod.
květen, červen
pátek
14 - 19 hod.
sobota, neděle
9 - 19 hod.
…
10.3km
více »
Čechy pod Kosířem
Zámek
Zámek se nachází v obci Čechy pod Kosířem na Prostějovsku v Olomouckém kraji. Zámek je patrová čtyřkřídlá budova s klasicistními fasádami. V historických zámeckých interiérech je k vidění stálá Mánesova expozice…
10.3km
více »
Rozhledna na Velkém Kosíři
Rozhledna
„Kdes bel ?“
„Na Kosiřu na rozhledni. V červno jo otevřele, dohlidl sem až za Holomóc.“
Tak tento dialog v Hanáčtině můžete slyšet od 22.06.2013 mezi dvěma Hanáky někde pod kopcem Velký Kosíř, nejvyšší hanáckou horou ( 442 m n.m.). Rozhledna je celodřevěná, na betonovém podstavci, má 28 metrů a 158 schodů. Co schod, to jméno obce či sponzora, kteří se podíleli na financování…
10.6km
více »