Loading...
Hrad Střekov
Konečně se nám splnila návštěva jednoho krásného hradu,kterou jsme si již naplánovaly vloni,ale nevyšla nám, - hradu Střekov, který se vypíná na 100 metrů vysoké černé skále nad řekou a nelze ho přehlédnout.
Není k němu náročná cesta - neboť je na kraji města a u silnice – a prakticky k němu vedou čtyři různé směry.
Byla jsem na něm již asi 3x ,ale je to již dávno a tak jsem si to chtěla znovu zopakovat.Je to monument….když cestujete vlakem,nebo autem, oči vás k němu samovolně přitahují. Je opravdu krásný.Prý tu za deštivých nocí škrabe duch dcery hradního pána, která zde kdysi skokem ze skály ukončila svůj mladý život .Její milý, byl chudý podkoní a za trest,že ji miloval, nechal ho hradní pán ve zdech hradu vyhladovět k smrti.Hrad Střekov má dlouhou historii a hodně je o něm pověstí a bájí,některé jsou pravdivé,jiné přikrášlené a další smyšlené. Na příklad v r.1841 se ve zdech hradu objevilo skutečné strašidlo. Byl jím hudební skladatel Richard Wágner, který ve zdech prastaré zříceniny hledal múzu.Zabalil se do prostěradla, chodil po hradu a shlížel na údolí okolo Ústí nad Labem, až nakonec složil báseň, která byla podkladem pro libreto známé opery Tannhäuser.Nebyl ale sám,kdo tu hledal inspiraci. Hrad Střekov navštívil také K.H.Mácha, J.W.Goethe i Karel May a další…
Tomu, kdo tu ještě nebyl, tak hrad učaruje a bude se sem chtít určitě vracet.
Hrad byl kdysi velice majestátní, byl vybudován za účelem chránit labskou obchodní stezku a je to nejlépe dochovaný hrad ze všech zřícenin v České republice.Je tu gotická restaurace s výhledem na malebné kopce Českého středohoří.
Výhled je odtud opravdu nádherný….pod hradem teče řeka Labe , na níž je Masarykovo zdymadlo, přes které se dá přejít na druhou stranu ke skále Vrkoč a dále pokračovat k vodopádu a turistickou stezkou dojít až k Větruši.Ale můžete se vydat i opačnou stranou k Vaňovu. Zkrátka ráj pro turisty!
Ale přiblížím Vám ještě jinak náš výlet.Jely jsme s kamarádkou vlakem do stanice Ústí nad Labem-Střekov a odtud to již byl kousek ke hradu. My jsme se ale vydaly náročnější značenou cestou,která byla delší a kterou jsem dříve nešla.Ale stejně brána hradu byla ještě zavřená,tak jsme musely chvíli posečkat,než ji pan kastelán otevřel.Dlouho to ale netrvalo a vydaly jsme se na obhlídku hradu.Že zde kdysi pobýval hudební skladatel Richard Wagner, nám připomenula pamětní deska, upevněná na skále a o němž jsem se Vám již výše zmínila.
Hrad sám byl založen r.1318-1319, kdy král Jan Lucemburský se rozhodl postavit nad řekou Labe strážní stanici,která by chránila bezpečnost labské plavby.Touto stavbou pověřil Pešíka z Veitmile.I když byl hrad královským majetkem, král J.Lucemburský pověřil jeho správou šlechtici, kteří měli hrad v užívání.Šlechticů se tam vystřídalo dost a vedli o něj Ostré boje.Situace se pak změnila, když se stal v 16.století majitelem rod Lobkowitzů.V 17-18.století hrad utrpěl za válek těžké ztráty. Teprve až začátkem 19.století hrad ožívá přílivem turistů.Stavby jsou opraveny a hrad začínají navštěvovat význačné osobnosti. V r.1923 – 1936 byla postavena pod hradem Masarykova zdymadla s plavební komorou a elektrárnou.V r.1989 byl Hrad Střekov vrácen původním majitelům – rodu Lobkowitzů, ale i nadále je veřejnosti přístupný.
Fotografie,které jsem během prohlídky hradu nafotila Vás provedou různými místnostmi, sály a uvidíte i výhledy na město Ústí nad Labem i na řeku Labe s jejím okolím podél řeky a Masarykova zdymadla.
Ještě bych chtěla podotknout,že je na hradě minigalerie.Také se zde konají noční prohlídky a svatební obřady.
My jsme si hrad prohlédly, v restauraci poseděly, mimochodem, restaurací na hradě je několik…. a daly si černé pivko. Po odpočinku jsme pokračovaly dál,prohlédly jsme si zdymadla,přes která vedla cyklistická stezka, přešly jsme je a vydaly se ještě k Vrkočské skále.
Skála Vrkoč je zajímavá čedičová skála z vějířovitě vrstvených sloupů, čedičových, tvrdých,podoby ženského vrkoče. Odtud je také její název.
Nedaleko - cca 4 km po turist.značení je vodopád,ale ten jsme již nenavštívily, i když jsme to původně měly v úmyslu,ale časově bychom to nestihly a možná i naše fyzická stránka by protestovala.Tak jsme si skálu prohlédly, vyfotily a vydaly se na zpáteční cestu opět přes zdymadla a cyklistickou stezkou , která pokračovala podél Labe jsme došly až do hospůdky, která byla po cestě.
Daly si znovu pivko,bylo horko, tak jsme se schladily, do odjezdu vlaku domů jsme měly ještě čas,tak jsme chvíli poseděly, pokoukaly a vydaly se k nádraží.
Výlet se nám vydařil,počasí bylo pěkné,na výlet v přírodě je ale lépe, když je chladněji,
A tím bych skončila svoje vyprávění a připomenula,abyste neváhali a na hrad se jeli podívat kdo bydlíte v okruhu ústeckého kraje a třebas jste tam již kdysi dávno byli.Ale je stále co obdivovat. Já tam také byla již vícekrát a na hradě jsem viděla změny…. třeba krásně vypracované mříže na oknech a jiné a jiné úpravy.
A kdo jen projíždíte, nemeškejte a udělejte si čas.Navštivte jej, je u silnice, což hrady nebývají,jsou hluboko v lesích.Opravdu to stojí za to!
Zdroj:www.hradstrekov.cz
:www.atlascesta.cz/ústecký-kraj/