Island – 2. výlet v parku Jökulsárgljúfur - z tábořiště Vesturdalur podle řeky Jökulsá á Fjöllum k vodopádům Selfoss a Dettifoss
Z tábořiště Vesturdalur, které je v severovýchodním vnitrozemí ostrova, vyrážíme na druhý výlet do národního parku Jökulsárgljúfur. Trasa měří cca 22 km. Cestou musíme nastoupat zhruba 650 metrů a klesnout 450 metrů.
Abychom nemuseli po prašné nevzhledné silnici, tak se vracíme kousek zpátky po včerejší neznačené cestě na okraj Ozvěnových skal Hljóðaklettar. Když přijdeme na rozcestí se žlutou trasou (žlutými ťopkami označené tyčky nebo skály), odbočujeme vpravo. Vlevo se ještě pokocháme pohledem na včerejší zajímavé útvary a pokračujeme dál až téměř k ledovcové řece Jökulsá á Fjöllum. Tentokrát téměř celá trasa vede proti proudu této řeky, která je druhou nejdelší řekou na Islandu. Protéká kaňonem Jökulsárgljúfur. Vznikla z ledovce Dyngjujökull.
Míjíme několik vyhlídek na řeku, kousek děláme odbočku k zajímavému čedičovému skalnímu útvaru Karl og Kerling, později ke skále Kallbjarg. Všude je vidět čedičový původ, krajina se však už trochu zelená, je to tu přece jen veselejší. Občas se do řeky vlévají menší potoky, jeden z nich je dokonce nutno přebrodit. Voda je studená, ale jiná možnost není. Na druhou stranu se musíme dostat.
Obrovský čedičový útvar připomíná naší Panskou skálu, samozřejmě ve větším. Jen ta horní část je vlivem dalších snad erupcí, snad zemětřesení nějaká pokroucená. Vodopád Holmarfossar na jednom z přítoků se nevalí korytem, ale teče v několika proudech po svahu. Už teď to pěkně hučí, za jarního tání to musí být pěkný rachot. Dokonce v blízkosti rostou tenké břízky. Krajina je zvláštní, ale není jednotvárná. V okolí jsou různé skalní útvary. Stále však převážně stoupáme. Na vyhlídku na vodopád Hafragilsfoss prudce klesáme. Je na 91 metrů široké řece Jökulsá á Fjöllum a je vysoký 27 metrů. Kousek pokračujeme téměř rovně. Vpravo máme skaliska. Čeká nás však poslední prudké stoupání. Mezi dvěma pásy skal se dostáváme na náhorní plošinu. To se však už blížíme k cíli, kde v hlubokém korytu jsou blízko u sebe dva vodopády.
Nejdříve jen tušíme, že se k nim blížíme. Zdálky je vidět vodní tříšť. Za chvilku však vodopád Dettifoss již vidíme před sebou. Na vyhlídku jdeme jen kousek z mírného kopce. Je to prý nejmohutnější vodopád v Evropě (jinde píšou, že je druhý – po vodopádech na Rýnu). Je široký 100 metrů. Voda padá z výšky 44 metrů. V této době, když odtává ledovec, prý bývá nejmohutnější. Protéká čedičovým územím, rozpuštěné sedimenty zbarvují vodu do bělavě šedé barvy. Parkoviště jsou na obou březích, takže přístup k vodopádům je z obou břehů.
Něco přes kilometr dál proti proudu je to k vodopádu Selfoss. Vedou k němu dvě pěšiny – jedna je těsně nad vodopádem – až tam však stříká voda. Druhá je po rovině o kousek výš. Vpravo pak odbočuje cesta k parkovišti na západní straně, rovně se jde ke zmiňovanému vodopádu. Na protějším břehu jsou vidět pro zdejší krajinu typické čedičové sloupy. Řeka tu teče v trochu užším korytě – břehy jsou od sebe vzdálené 91 metrů, ale voda se hrne i přes horní skaliska a padá z výšky 27 metrů. Je vidět, jak voda stříká i na cestu. Je na ní hodně vlhko. Takhle rozmáčené sopečné bláto jsem ještě neviděla.
K autobusu na západním parkovišti se musí kousek zpátky. Toto parkoviště bylo vybudované před dvěma lety. Zatím tam není ani infocentrum, jen řada mobilních toalet.
Na závěr se musím přiznat, že tuto trasu jsem ze zdravotních důvodů vynechala. Těžko bych stíhala tempu ostatních a nechtěla jsem, aby na mne všichni čekali. Popis trasy a informace o trase mám od Oty, který si to bez mého zdržování užíval. Přišel spokojený – bylo to prý moc zajímavé. My, které jsme nešly, jsme si udělaly dva cca 5 km dlouhé okruhy – první u tábořiště v Ozvěnových skalách a druhý tady k vodopádům. Je tady pustina, jen občas se někde něco zelená. Vodopády jsou však nádherné.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(65.936, -16.558)
Poslední aktualizace: 29.1.2020
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Island – 2. výlet v parku Jökulsárgljúfur - z tábořiště Vesturdalur podle řeky Jökulsá á Fjöllum k vodopádům Selfoss a Dettifoss
Ásbyrgi
Skalní útvar
Ásbyrgi - mohutná ledovcová řeka postupně rozrušovala povrch země, zařezávala se stále hlouběji, až nakonec vytvořila Obrovský vodopád. Ten později změnil - zřejmě v důsledku sopečného vý…
8.9km
více »
Island - výlet v parku Jökulsárgljúfur - z Ásbyrgi přes Červenou horu Rauðhólar a Ozvěnové skály Hljóðaklettar do tábořiště Vesturdalur
Cestopisy
Národní park Jökulsárgljúfur se nachází v severovýchodní části Islandu – v…
9km
více »
Vodopád Hafragilsfoss
Vodopád
Vodopád Hafragilsfoss se nachází na severním Islandu na ledovcové řece Jökulsá á Fjöllum pod známějšími vodopády Selfoss a Dettifoss v kaňonu Jökulságljúfur. K vodopádu je možné se dostat…
13.7km
více »
Dettifoss
Vodopád
Vodopád Dettifoss je podle mnohých pramenů nejmohutnějším vodopádem Evropy. Řeka Jökulsá náhle mizí v oblaku vodní tříště . Výška vodopádu činí 44 metrů.
16km
více »
Krafla
Sopka
Krafla je sopka v severním Islandu. Název se používá i pro celý vulkanický komplex dlouhý až 100 km. Samotný vulkán dosahuje výšky 650 m.n.m. Nejvyšší vrchol komplexu je pak 818 m.n.m. K…
26.3km
více »
Leirhnjúkur - vrchol, lávové pole a sirné prameny
Sopka
Leirhnjúkur se nachází v severní části Islandu nedaleko sopky Krafla a je součástí toho vulkanického komplexu. K místu sse dostaneme tak, že použijeme silnici č. 863, která se odpojuje z…
26.5km
více »
Island - geotermální elektrárna Krafla
Elektrárna
Při návštěvě Islandu jsme se byli podívat v geotermální elektrárně Krafla. Byla budována během let 1974 - 77 s výkonem 30 MW. V r. 1996 byla instalována druhá turbína a tím se…
28.1km
více »
Hygiena po islandsku
Fotogalerie
Sprcha nabízí příjemně teplou vodu, takže odvážlivec si může dát venkovní očistu :-D
30.4km
více »
Námafjall - geotermální oblast, Island
Minerální pramen
Námafjall je geotermální oblast nedaleko jezera Mývatn na Islandu, kde se nachází množství fumarol a bahenních bazénků s bahenními sopkami snadno dostupné jízdou autem, jelikož se nachází je…
36.1km
více »
Island - Reykjahlíd, kostel
Kostel
Reykjahlídarkirkja - kostel v městečku Rejkahlíd, ležícího na břehu jezera Mývatn, je zajímavý tím, že v r. 1727 se pár metrů od něj zastavila láva z běsníci nedaleké sopky Krafla (…
36.5km
více »
Island - Reykjahlíd, infocentrum
Infocentrum
Infocentrum v městečku nebo lépe ve vesnici Reykjahlíd je situováno nedaleko břehu jezera Mývatn. Moc se mě líbilo, že je tam vlastně i takové malé muzeum, informace o geologii v dané oblasti, o seismick…
36.9km
více »
Sopečný kráter Hverfjall
Sopka
Kráter Hverfjall se nachází poblíž slavného sklaního města Dimmuborgir v severním Islandu. Kráter je východně od jezera Mývatn a jihovýhodně od městečka Reykjahlíd. Výška je přibližně 420…
39.7km
více »
Island – výlet z oblasti Dimmuborgir přes sopku Hverfjall do kempu u jezera Mývatn
Cestopisy
Na zhruba 11 km dlouhou trasu s převýšením i klesáním cca 250 m jsme vyrazili z parkoviště Dimmuborgir parking, které je výc…
41.1km
více »
Letiště Kopasker
Letiště
Letiště Kopasker (OPA) spadá pod město Kopasker, které leží ve státě Island.
41.5km
více »
Island - Dimmuborgir
Skalní útvar
Od jezera Mývatn jedeme jen pár minut do oblasti lávových skulptur do Dimmuborgiru, což v překladu znamená temné hrady. Jsou to nádherně tvarovaré útvary lávových polí, vulkanických jeskyní a skalních útvarů,…
41.7km
více »
Mývatn a okolí
Sopka
Mývatn a sopečná aktivita v jeho okolí je stále patrná.
42.4km
více »
Island - jezero Mývatn
Jezero
Předposlední den po snídani jedeme z Akureyri nejdříve k jezeru Mývatn, 4. největšímu jezeru na Islandu. Mývatn v češtině znamená Komáří jezero, protože v letních měsících je zde spousta…
42.4km
více »
Dovolená na Islandu - 4. část - sever ostrova (východní část)
Cestopisy
Pondělí 12. 8. 2019
Projíždíme severem ostrova. Ze západní části se přesouváme k východu. Tuto noc budeme spát u jezera Mývatn. Před jezerem odbočujeme z hlavní silnice po silnici 848 k malý…
42.4km
více »
Island – jezero Mývatn (Komáří jezero), kemp Bjarg-kemp v Reykjahlíð, pseudokrátery Skútustadagígar, jezero Viti crater lake, geotermální oblast Hverir
Tipy na výlet
S cestovkou jsme na dovolené na Islandu. Během 14 dnů objedeme celý ostrov. V kempu u jezera Mývatn dokonce zůstaneme dvě noci, protože je v okolí řada skutečně zajímavých věcí i možnost výletu. Toto čtvrté největ…
42.4km
více »
Lávové město Dimmuborgir, Island
Přírodní památka
Dimmuborgir je zvláštní oblast v severní části Islandu na březích jezere Mývatn, které tvoří jeden z vrcholů tzv. Zlatého trojúhelníku památek na Islandu. V této rozsáhlé oblasti se nachází …
42.6km
více »
Termální jeskyně Grjótagjá
Jeskyně
Grjótagjá je přírodní systém jeskyní, které se nachází v oblasti Mývatn v severní části Islandu. Tyto jeskyně jsou z části vyplněné teplou vodou, které je ohřívána magmatem nacházejícím se nehluboku pod povrchem (první kilometry). Jeskyně s termální vodou byla až do 70. let 20. století oblíbeným místem na koupání, ale série erupcí blízké sopky Krafly mezi lety 1975 až 1984 vedla k tomu, že teplota vody v jeskyních stoupl…
44.1km
více »
Island (4): Sever (jezero Mývatn, vodopády Dettifoss, Selfoss a Goðafoss, propast Ásbyrgi, maják Hraunhafnartangi, poloostrov Vatnsnes)
Zajímavost
Island (4): Sever (Mývatn, Hverir, Krafla, Dettifoss, Selfoss, Ásbyrgi, Hraunhafnartangi, Húsavík, Goðafoss, Vatnsnes) (07/2017)
Mývatn je velké jezero na severu Islandu a tvoří jakýsi výchoz…
46.6km
více »