Lávové město Dimmuborgir, Island
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
Dimmuborgir je zvláštní oblast v severní části Islandu na březích jezere Mývatn, které tvoří jeden z vrcholů tzv. Zlatého trojúhelníku památek na Islandu. V této rozsáhlé oblasti se nachází lávové horniny, které vytváří sloupy vystupující z krajiny a navršené propadlé části lávových bloků, načež se pro toto místo vžilo označení jako skalní či lávové město. Při procházení oblastí máte skutečně pocit, jako kdybyste se dostali do města po atomové válce, kdy se budovy již zcela rozpadly a byly zpečeny dohromady. V celé oblasti tak můžete vidět množství lávových sloupů tyčící se do několikametrové výšky (nejvyšší přibližně 10 metrů) a mezi nimi oblasti, kde vyjma lávových bloků nic není, což evokuje představu ulic mezi zničenými domy.
Nicméně vznik památky není spojen s lidskou činností, ale je čistě přírodního charakteru vzniklá dějem, který proběhl před ca 2300 lety. I když do dneška nepanuje mezi vědci jasná shoda v tom, jak tato oblast vznikla, převládá názor, že se zde dříve vytvořilo lávové jezero (či lávový kanál plný lávy), které začalo od vrchu chladnout, čímž vznikly lávové bloky na jeho povrchu. Do toho měly rychlejším chladnutím spojeným s výstupem vody vzniknat sloupy, které jsou do dnes v památce jasně viditelné. Po čase došlo k tomu, že se provalila hráz jezera (či dle alternativní teorie lávového tunelu) a stále ještě horká láva odtekla z oblasti pryč. Utuhlý povrch se následně propadl, jelikož nebylo nic, co by ho mohlo podpírat a zůstaly jen sloupy a všude v okolí Trosky. Lávové jezero muselo být v době největšího rozmachu minimálně 10 metrů Hluboké.
Památka byla v roce 2009 volně dostupná, před ní se nacházelo parkoviště pro auta a za vstupní branou (bez poplatku) se nacházelo několik turistických tras, kudy se dalo procházet. Nicméně jsme zaslechli, že se zvažuje zavedení poplatků do památek, takže nemůžu jasně potvrdit, jestli i letos a dále bude vstup volný.
Taktéž se zde nachází útvar tzv. Kirkjan, což je částečně zachovaný lávový tunel, viz úvodní obrázek.