Jedeme do Hartmanic - 1. den - dopoledne: Střelské Hoštice - zámek a muzeum, Katovice - NS Kněží hora
Když jsem teď plánovala výlety do míst, odkud bychom se poměrně rychle zvládli vrátit domů, pokud by nás pozvali na očkování proti covidu, zjistila jsem, že např. ve Strakonicích jsme byli, ale na Turistika.cz je hledám marně. I když tvrdím, že ve svém archivu nikdy nic nenajdu, povedlo se mi najít fotky a dokonce i podklady ke zpracování cestopisu. Protože tras na cestování mám v šuplíku připraveno na dalších několik let, tak jdu dotvořit cestopis starý již téměř 10 let. Je tedy dost dobře možné, že něco už vypadá trochu jinak, ale aspoň letošní návštěvníci to budou moci porovnat.
Tehdy jsme měli mít v sobotu pravidelnou grilovačku u kamaráda v Hartmanicích. Podle předpovědi počasí měl být víkend nádherný a tak jsme svátek spojili s víkendem a vyrazili na pět dnů do jižních a západních Čech. Původní záměr vzít s sebou kolo jsme zavrhli, protože na trase jsme naplánovali tolik zastávek i kratších procházek, že by kolo bylo spíš přítěží.
Středa 28. 9. 2011 - dopoledne
Ráno děláme poslední přípravy a odjíždíme. Máme tři dny na to, abychom dojeli do Hartmanic. V přímém směru je to zhruba 80 km, ale samozřejmě přímo nejedeme. Cestou si chceme prohlédnout spoustu zajímavostí. Dnes to tedy pojmeme více méně jako poznávací výlet.
Nejedeme z Plzně přímo na jih, ale na jihozápad. První zastávku děláme v Oselcích. Již dřív sem se dočetla, že tu má být Muzeum pivovarnictví. Posílala jsem mail na tamější OÚ s žádostí o sdělení otevírací doby o svátku, ale bohužel dost pozdě. Odpověď jsem si přečetla až po návratu domů. To už jsme si jen potvrdili naši domněnku, že muzeum zrušili. Při průjezdu obcí jsme totiž nic takového nenašli.
Pokračujeme do Střelských Hoštic, které se rozkládají na obou březích řeky Otavy, na jejíž březích se rýžovalo zlato, sloužila ke splavování dřeva, lovily se zde i perlorodky. Oblast této obce byla osídlena jíž ke konci starší doby kamenné, tj. 15 000 – 5 000 let př. n. l.. Ve starší době železné zde bylo již trvalejší osídlení – z té doby se zde našly pozůstatky vesnických sídlišť a mohylové hroby. Ve 14. století zde pravděpodobně byl jen panský dvorec. Okolo r. 1500 tu byla vybudována tvrz – přesné datum však známo není. Na renesanční zámek byla přestavěna po r. 1569. Ve 20. letech 18. století byly přistavěny hospodářské budovy, vč. pivovaru. Zámek byl přestavěn v barokním slohu. Po celou dobu se majitelé často střídali. R. 1923 ho koupil Haléřový fond dělnictva Škodových závodů v Plzni a zámecké budovy upravil na dětskou a ženskou ozdravovnu. V letech 1927–1928 přistavěli 2. patro. Po 2. světové válce tady byla vojenská posádka, která si zde udělala stavební úpravy podle vlastních představ - odstranili dlažby, vyměnili historická okna a dveře, některá hospodářská stavení zbourali a postavili si ošetřovnu, kino a ubytovnu. Nedochovala se ani psaníčková sgrafita na fasádě. Později sem zavedli ústřední topení. Když zámek získala obec, pustili se do rekonstrukce, aby zámku vrátili aspoň částečně původní podobu. Od r. 2006 zde sídli Muzeum řeky Otavy a voroplavby. Sem jsme zašli. Tehdy za 20,- Kč na osobu jsme posbírali celou řadu informací. K rozšíření voroplavby napomohlo r. 1793 vybudování Schwarzenberského plavebního kanálu r. 1793. Cesta do Prahy trvala dva dny. Ještě po 2. světové válce se vory po řece plavily. V muzeu jsme objevili i malou výstavu pivovarnictví – měli tady pivní tácky, lahve apod. To si ten můj pivař a pivní sběratel opravdu užil. Ještě jsme si zámek prohlédli z venku, zašli se podívat k řece, tam jsme v klidu snědli svačinu a popojeli už jen kousek - do Katovic.
I tento městys se rozkládá podél Otavy. Nejstarší osídlení bylo v oblasti Kněží hory - v době halštatské pod ní vedla solná stezka. Byly tam nalezeny pozůstatky rozlehlého slovanského hradiště z 9. století, které pravděpodobně vyhořelo. Místy se dochovaly čtyřnásobné ochranné valy.
Katovice byly původně rýžovnickou osadou - zlato zde rýžovali již Keltové, v 10. - 11. století se přeměnila na trhovou. Po povýšení na městečko získaly městský znak, právo mýta, cla a právo tržní - směli se zde konat dva trhy za rok. Získaly i právo pečetní – dochovalo se dokonce i pečetidlo, které je uloženo v Okresním archivu ve Strakonicích. Po zbudování Schwarzenberského plavebního kanálu se tady vázaly vory. Od r. 1867 tudy vedla dráha, ale plavení dřeva po vodě pokračovalo.
Tady jsme si naplánovali asi 4 km dlouhou procházku – po jednosměrné NS Kněží hora, na které je 5 zastavení s informacemi o historii, geologii a přírodních zajímavostech v okolí. Zaparkovali jsme v centru na parkovišti u restaurace. Našli jsme turistické ukazatele, značení pro cyklisty, ale značení naučné stezky ani náhodou. Nějak se nám dnes nevede. No, snad budeme mít štěstí a najdeme, co hledáme. Tentokrát jsme se nenechali neúspěchem odradit. Tehdy jsem ještě neměla tablet, zašli jsme tedy pro informace do restaurace. K naší radosti tam točili pivo Klostermann, což je naše oblíbené, takže jsme neodolali. Tu stezku musíme najít. Jenže ani tady o NS nikdo nic nevěděl, ale poradili nám, že se musíme dostat k řece a ke Kněží hoře vyrazit proti proudu. To nám stačilo - chceme se hlavně trochu rozhýbat.
Nejdřív jsme se zastavili u kostela sv. Filipa a Jakuba, který byl ve 2. polovině 13. století postaven v raně gotickém stylu. V 18. století byl upraven barokně upraven. Věž byla zvýšena ještě později. Pak jsme se pokochali několika domy, které si uchovaly styl selského baroka a už jsme scházeli k řece. Ani tam značka nebyla, ale bylo tam hezky. Trochu jsme se prošli podle řeky, došli k soutoku Březového potoka s Otavou. Odbočku na hradiště na Kněží hoře jsme nenašli a tak jsme se zase vraceli po stejné cestě. Nedošli jsme ani k Žižkovu mostu - kamennému klenutému mostu s nejasným obdobím vzniku. Dnes dokonce nevede ani přes potok - ten byl ve 20. letech 20. století napřímen. Kdybych již tehdy měla tablet, bylo by to rozhodně jednodušší. Také proto jsem si ho později pořídila a mapy v něm si nemohu vynachválit. Chvíli jsme postáli u jezu, prohlédli si vodácké tábořiště, prošli uličkou k silničnímu mostu a ještě kousek dál podle řeky.
Až když jsme se vraceli zpátky k autu - po vedlejší silničce z druhé strany restaurace, objevili jsme konečně informační tabuli, kde jsme se dočetli o zdejší naučné stezce a také o dalších zajímavostech. No, mají to pěkně schované. Ale nám procházka stačila a tak jsme sedli do auta a pokračovali dál na východ - do Strakonic.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.273, 13.830)
Poslední aktualizace: 4.4.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Katovice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do Hartmanic - 1. den - dopoledne: Střelské Hoštice - zámek a muzeum, Katovice - NS Kněží hora
Kaplička sv. Jana z Nepomuku v Katovicích.
Kaple
V ulici z Husova náměstí k řece stojí u vjezdu do stavení č. 32, nedaleku mostu přes řeku Otavu, po pravé straně, hezká výklenková kaplička. Jedná se o barokní roztomilost z 18. století. Uvnitř je socha světce, který k vodě vlastně patří. Je patronem vodáků a jeho výskyt u vodních toků je častý. Kaplička je chráněnou památkou. Nedaleký betonový most přes Otavu nahradil ve čtyřicátých letech minulého století most dřevěný. Je…
0.1km
více »
Katovice
Vesnice
Katovice se rozkládají na levém břehu řeky Otavy asi 7 km západně od okresního města Strakonice v nadmořské výšce 412 m.
Historie Katovic sahá až do 11. století. Tehdy tu bývala osada založená p…
0.5km
více »
Pomník Mistra Jana Husa v Katovicích.
Socha
Městys Katovice se nachází přibližně 6 kilometrů západně od Strakonic. Mají zde několik zajímavých památek, mezi které patří i socha Mistra Jana Husa. Socha stojí v dolní části Husova…
0.5km
více »
Katovický tajemný kámen.
Pomník
Mezi obecním úřadem a kostelem v Katovicích je umístěn „tajemný kámen“. Ale není to jeho původní stanoviště. To bylo u cesty při úpatí Katovické Hory, která se nachází severozápadně od…
0.5km
více »
Kostel sv. Filipa a Jakuba v Katovicích.
Kostel
Tato dominanta městyse, který je připomínán již v roce 1045, byla postavena začátkem druhé poloviny 13. století. Některé prameny uvádějí románský původ. Spíše se ale jedná o raně gotický…
0.6km
více »
Z Katovic na hrad a zámek Střelu.
Tipy na výlet
Když jsem o Střele začal sbírat informace, dospěl jsem k závěru, že patří mezi hodně staré české hrady. Je až překvapivé, že hrad byl ve středu zájmu těch nejvýznamnějších českých rodů, jak napovídá jeho historie.…
1.6km
více »
Zámek a zřícenina hradu Střela
Tipy na výlet
Při cestě ze Strakonic do Horažďovic projíždíme obcí Střela, kde stojí (zatím) i stejnojmenný zámek s hradní zříceninou. Zámek byl postaven jezuity na místě staršího hradu zničeného za…
1.6km
více »
Katovická hora nad řekou Otavou.
Tipy na výlet
Tato výrazná hora na levém břehu řeky Otavy se nachází na jižním okraji Horažďovické pahorkatiny, necelé dva kilometry severozápadně od městyse Katovice. Její protáhlý, přibližně 500 metrů dlouhý hřeben, je v nejv…
1.8km
více »
Střela
Zřícenina
Zřícenina hradu Střela stojí na osamělém kopci v údolí řeky Otavy nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji. Hrad Střela patřil k nejstarším hradům v jižních Čechách. Z hradu se zachovala dosud vysoká…
1.9km
více »
Žižkův most u Katovic (ST)
Most
Kamenný most o jednom oblouku pod jihozápadním svahem Katovické hory za lávkou přes Březový potok. Ve staré pověsti je spojen s Žižkovým tažením na Hrad Rabí. Most byl však postaven až v 17. nebo 18. století, kdy …
2.2km
více »
Vítání jara a loučení se zimou
Tipy na výlet
Vítání jara a loučení se zimou
Kdo by odmítl pozvánku na vítání jara a loučení se zimou. A právě taková pozvánka nám přišla od našich strakonických přátel. A tak tedy 20. 3. 2013 nastal úprk…
3.3km
více »
Kolem Habeše
Tipy na výlet
Kolem Habeše
Středa 18. prosince 2013 se pro nás zase jednou stala turistic…
4.9km
více »
Údolím Otavy ze Strakonic do Katovic.
Tipy na výlet
Rychlík od Plzně zastavuje na strakonickém nádraží na minutu přesně. Další krátký úsek méně zajímavou částí města k řece mám po čtvrthodince za sebou. Krátce zastavuji u hradu a pokračuji…
5km
více »
Strakonicky hrad
Tipy na výlet
První clen rodu, o nemž nepochybne víme, že mel v držení Strakonice, byl velmož Bavor ze Strakonic. Za jeho pusobení vznikl bavorský palác, rádové budovy a kostelní lod. O tom, že Bavorové patri…
5.1km
více »
Strakonice - vysutá lávka u strakonického hradu
Most
Strakonice je juhočeské mesto na sútoku Otavy a Volyňky s dominujúcim stredovekým hradom, v ktorom sa zrodila povesť o Švandovi s jeho gagdách. Vysutá lávka u Strakonického hradu je spojnicou centra mesta Strakon…
5.2km
více »
Strakonice
Město
Strakonice leží v Jižních Čechách, jižním směrem od Příbrami. Město se rozkládá v jižní části Středočeské pahorkatiny a na soutoku řeky Otavy a Volyňky. Město je známé především jako výrobce motocyklů. Strakonice proslavila divadelní hra Strakonický dudák, kterou napsal J.…
5.3km
více »
Strakonice – Švanda dudák
Socha
Patrně nejznámějším rodákem Strakonic by mohl být Josef Skupa, ale možná ještě známější místní postavou je samozřejmě rodák fiktivní, tedy Švanda, známý též jako Strakonický dudák, díky divadelní báchorce J. K. Tyla. Ovšem je možné, že se vlastně ve Strakonicích nenarodil, povila-li ho někdy ve stromovém stínu lesní žínka, která se zamilovala do nějakého smrtelníka.
Sochu…
5.3km
více »
Strakonice
Hrad
Strakonický hrad je národní kulturní památkou a pýchou města Strakonic v Jihočeském kraji. Hrad stojí nad soutokem Otavy a Volyňky. Hrad tvoří rozsáhlý komplex budov z několika stavebních etap. Dom…
5.4km
více »
Strakonický hrad
Hrad
Územie u rieky Otavy bolo osídlené už v dávnej minulosti, prví Slovania prišli na toto územie už pravdepodobne v 8. storočí. Ako vyzeral stredoveký strakonický hrad sa presne nevie, prvá zmienka o ňom je z roku 12…
5.4km
více »
Zimní týden na Šumavě 2022 pt. 5, epilog ve Vimperku a Strakonicích
Cestopisy
4. 2. 2022Přišel pátek a poněkud oblevové ráno. Teplota mírně nad nulou, která vládla celou noc poněkud odrazuje od použití běžek. A protože zítra (tedy v sobotu) se chystáme k návratu, i předchozí večer byl tak n…
5.5km
více »
Naučná stezka Švandy dudáka
Trasa
Trasa vede okolím Strakonic a nabízí místa, kudy na svých cestách chodil Švanda dudák. Není nikterak náročná, zvládne ji úplně každý, převážně vede po rovině. Její délka je 11 km. Začíná u Strakonického hradu a ko…
5.5km
více »
Strakonice, hrad nad řekou Otavou.
Tipy na výlet
Plzeňský rychlík zastavuje na strakonickém nádraží a naše cesta vlakem je u konce. Nádraží se za celá léta, co sem jezdím, moc nezměnilo, je stále tak nějak celé ušmudlané a ani první kroky městem nejsou nic…
5.6km
více »
Rozhledna na Kbílu u Strakonic
Tipy na výlet
Rozhledna na Kbílu ( 664 m.n.m.) patří mezi ty nejmladší u nás. Byla otevřena v minulém roce a její návštěva je skutečně velkým zážitkem. K rozhodnutí navštívit tuto turistickou novinku nebylo daleko a tak jsme se…
5.9km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Zámek ve Střelských Hošticích.
Zámek
Původní název místa byl Hoštice a první písemná zmínka, která se dochovala, je z roku 1318. V této době vlastnil ves, ve které pravděpodobně byla i tvrz, Oldřich z Potštejna. V roce 1783 se užíval název Střelohošt…
6.1km
více »
Tajuplný Boží kámen.
Tipy na výlet
V rozsáhlé Bavorovské vrchovině patří Boží kámen ( 621 m.n.m.) mezi vyhledávané Hory. Především vyznavači všeho tajemného této hoře dali přídomek silného energetického místa. Ale i turista objevující krásy naší …
6.4km
více »
Hoštice (u Volyně)
Vesnice
Šumavské Hoštice jsou malá obec v okrese Prachatice asi 5 km západně od Vimperka v nadmořské výšce 763 m. První zmínky o Šumavských Hošticích se datují zhruba do poloviny 14. století. V 16. století byla část vsi p…
10.1km
více »
Horažďovice
Město
Horažďovice leží v Jižních Čechách, západním směrem od Strakonic. Město je postaveno na levém břehu řeky Otavy. Horažďovicemi prochází silnice spojující města Strakonice a Klatovy. Město Horažďovice je známé pře…
10.6km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Blatná (zámek)
Zámek
Vodní zámek Blatná se nachází na Strakonicku v Jihočeském kraji. Nejstarší částí Blatné je částečně dochovaná románská kaple z doby kolem roku 1220. Zámecké interiéry jsou vybaveny cenným…
17.2km
více »
Helfenburk
Zřícenina
Rozsáhlé zříceniny hradu Helfenburk stojí na výrazném ostrohu (683 m), který dodnes pohledově ovládá celé jihovýchodní Pošumaví. Zřícenina hradu Helfenburk se nachází na Strakonicku v Jihočeském kraji. Z hradu přibližně kruhového půdorysu, obklopeného příkopem a valem, se dochovaly 3 hradní brány, třípatrové hradní jádro se dvěma paláci, 2 kulaté věže, obvodové hradby s baštami…
19.7km
více »