Loading...

Jedeme do našich severních hor - 14. den - dopoledne: Cvikov - prohlídka města; Kunratice u Cvikova - Skála smrti s reliéfem; Jablonné v Podještědí - městská památková zóna (zámek Nový Falkenburk, lovecký zámeček, kaple sv. Wolfganga)

Cestopisy

Úterý 24. 8. 2021 - dopoledne
Večer jsem byla ospalá, ale vůbec jsem nemohla zabrat. Určitě se zase mění tlak. Ještě ve dvě jsem byla vzhůru. Venku s malými přestávkami prší, jindy mne to uspává, dnes to nepomáhá. Zato ráno jsem to natáhla, vzbudila jsem se v 10.
Venku už neprší, ale je zataženo, je 12 stupňů a fouká to. Nedá se nic dělat, bude hůř, vždyť už skoro začíná podzim. Je to však hodně rychlý přechod.
Po snídani se loučíme s naším příjemným místem, kde jsme 3 noci spali. Víme, že sem se tentokrát už nevrátíme. Program máme více méně odpočinkový. Projíždíme obcí Svor okolo pozdně barokní kaple z r. 1788. Za chvilku už zastavujeme ve Cvikově, kde nás neustále přitahuje zajímavá kostelní vež. Parkujeme v centru na náměstí Osvobození, kde je kupodivu parkování zdarma. Nejdřív jdeme Žitavskou ulicí k infocentru
Osada Cvikov byla založena ve 13. století na obou stranách Boberského potoka na obchodní cestě z Lípy do Žitavy. První písemná zmínka je z r. 1352. Osada byla na město povýšena už r. 1352. V té době tady už stál farní gotický kostelík. Na jeho základech byl v letech 1553 - 1558 postaven kostel sv. Alžběty Uherské. Věž byla přistavěna o 20 let později. Barokní podoba je z let 1726–1728. Současná podoba je z r. 1867. V částečně zachovalé bývalé hřbitovní zdi jsou náhrobky.
U kostela je mariánský sloup z r. 1697, který sem byl přestěhován po rekonstrukci r. 1996. Kostel s mariánským sloupem obklopuje Sad 5. května se zajímavými alejemi.
Dlouho jsme se zde nezdrželi, i když by bylo ještě kam jít. Jindy by nás zajímala i křížová cesta, která byla vybudována r. 1728 a která byla nedávno obnovena. Ale nějak se nám dnes nikam moc nechce chodit. Zato s radostí zjišťujeme, že na náměstí je kohoutek s pitnou vodou. Je už nejvyšší čas aspoň něco doplnit, voda hodně rychle ubývá.
Dokonce v obchodě naproti prodávají PB lahve. Jednu už máme prázdnou, druhá ještě nějaký čas vydrží. Ale je lepší mít jednu v zásobě, než pak ji někde pracně shánět.
Daleko nejedeme - jen do Kunratic u Cvikova, resp. na takřka nejjižnější okraj Kunratic, odkud chceme vyrazit k 15 metrů vysoké Skále smrti, kde je skalní reliéf, který připomíná pověst o mlynářské dívce. Ta zde v zoufalství skočila ze skály před pronásledujícím rytířem. Pro dívku to dopadlo dobře. Při pádu ji zbrzdila sukně, která se zachytila o křoviska a nakonec spadla do měkkého mechu, ale rytíř to už nezastavil a spadl do bažin, kde se utopil.
Pěšky je to po zelené kousek - cca 500 metrů. Ale po včerejším a nočním dešti je cesta místy takřka neschůdná. Gumáky s sebou nevozíme, musíme to nějak tím blátem projít. Naštěstí se pak vracíme travou, tak je zase umyjeme. Je tu i několik jeskyní, zvlášť jedna je velká a chodba z ní vede na dvě strany. Možná jsou propojené. Světlo však nemáme, tak se daleko nepouštíme.
Když jsme došli ke skále, skutečně žasneme. Už jsme tady viděli spoustu skalních reliéfů, tady nás však překvapuje jeho velikost. Rytíř s koněm i dívka jsou v životní velikosti. Snad proto, že je to vysoko a pod tím jsou bažiny, je tento reliéf neponičen.
Na skálu je připevněna pamětní deska, která je poděkováním učiteli Karlu Beckertovi a četnickému strážmistru Karlu Bundesmannovi - členům zdejšího Horského spolku, kteří tento reliéf r. 1910 vytvořili.
Teď už směřujeme do Jablonného v Podještědí. Parkujeme zdarma na Dominikánském náměstí u baziliky minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy, kde jsme před devíti lety byli na komentované prohlídce. Tehdy jsme už čas na další prohlídku města neměli. Tehdy jsme si slíbili, že se tady budeme muset ještě někdy zastavit. Nakonec to trvalo hodně dlouho. Ve městě je vyhlášena památková zóna, která kromě historického centra s klášterem a bazilikou zahrnuje i nepřístupný zámek Falkenštejn s přilehlým parkem. Ve městě je řada zděných i roubených městských domů z 19. století.
Na komentovanou prohlídku dnes už jít nechceme. Když však vidíme, že je otevřeno, tak se do baziliky musíme zajít podívat. Interiér je skutečně nádherný.
Pak jdeme hledat něco, kde se najíme. Už je nejvyšší čas, máme hlad. Okolo krásného patrového domu (přízemí zděné, první patro roubené, nejvyšší hrázděné) v ulici Zdislavy z Lamberka jdeme na náměstí Míru, kde je radnice a hned vedle infocentrum. Zdejší restaurace má však zavřeno. Na opačném konci náměstí je otevřená jídelna. Trochu nedůvěřivě jdeme dovnitř. Vypadá to tam dobře, je tam čisto. Nikdo tam není, vždyť čas oběda je dávno pryč. Porce jsou velké, jídlo dobré, ceny rozumné. Jen pivo nemají točené. Ota se smiřuje s plechovkovým. Shodli jsme se na tom, že jsme si pochutnali.
Než jsme se najedli, počasí zlepšilo, chvílemi svítí i sluníčko a oteplilo se. Jdeme si prohlédnout další zdejší zajímavosti. Začínáme tím, že jdeme k nedalekému bývalému kostelu Narození Panny Marie. Tady - u okraje městského opevnění stával románský kostel, který byl ve 13. století goticky přestavěn a zasvěcen sv. Kříži. Románská okna nebyla vybourána - jsou zazděná. Pod kostelem jsou rozsáhlé prostory, které sloužily jako úkryt zdejšího obyvatelstva před nebezpečím. Během husitských válek byl poničen. R. 1457 byl opraven a zasvěcen Narození Panny Marie. Barokní přestavba byla naplánována na léta 1781–1793. Jenže nebyla dokončena. R. 1786 byla kostel zrušen a chátral. R. 1863 v něm zřídili městský pivovar. Pivo se zde vařilo až do r. 1932/33. Po 2. světové válce tady byla škola až do r. 1973, kdy byla postavena škola nová. A budova dál chátrala. Až r. 2002 městský úřad opravil střechu a věž, kterou zpřístupnil jako rozhlednu. Tam tedy samozřejmě musíme. Vyhlídková plošina je ve výšce 30 m, kam vede 176 schodů. Věž je vysoká, výhled je na všechny strany. Nahoře jsou umístěny panoramatické tabule, takže dobře víme, co vše je vidět. Vidíme Ještědsko - kozákovský hřeben, Lužické hory, Ralsko, Kokořínsko.
Teď se jdeme podívat k zámku Nový Falkenburk. Dnes je v něm dětský domov, je tedy nepřístupný, ale ta stavba, kterou jsme zahlédli z věže nás láká. Na místě původní tvrze si ho nechal postavit v letech 1562-72 tehdejší majitel panství Jindřich Berka z Dubé. V 18. století prošel barokní přestavbou, dnešní podoba je z poč. 20. století. Uvnitř jsou zachované nástropní malby, štuková výzdoba sálů a zrcadlový sál. Je to skutečně impozantní budova.
Na jedné straně zámku je Mlýnský rybník, z druhé strany jsou podmáčené louky a mokřady, kterými prochází převážně po povalových chodnících naučná stezka Mokřady Jablonné. Docela by mne to zajímalo, ale ještě máme nějaký program a asi bychom to vše nestačili.
Ještě procházíme městem. V ulici Zdislavy z Lemberka, skoro až u hřbitova je bývalý lovecký zámeček, tzv. Pachtovský, který nechal ve 2. čtvrtině 18. století postavit tehdejší majitel panství hrabě Jan Jáchym Pachta pro nadlesního zdejších lesů. Jenže jeho poloha u silnice ho nakonec předurčila k jinému účelu. V letech 1751 - 1897 tu byla stanice pošty, později Okresní záložna hospodářská, četnická stanice, mateřská školka. V zámečku je cukrárna a občas se zde konají výstavy nebo koncerty. Na domě visí pamětní deska - dne 19.8.1813 zde byl císař Napoleon Bonaparte.
Ještě nás zaujala budova jen o kousek dál - bývalá špitální kaple sv. Volfganga. Byla postavena před r. 1565. Z té doby si zachovala svoji renesanční podobu se sgrafity. Dnes je zde smuteční obřadní síň.
Tím jsme ukončili prohlídku centra města, vracíme se k autu a přejíždíme do severovýchodní části města na parkoviště u zámku Lemberk.
Poslední aktualizace: 21.1.2022
Jedeme do našich severních hor - 14. den - dopoledne: Cvikov - prohlídka města; Kunratice u Cvikova - Skála smrti s reliéfem; Jablonné v Podještědí - městská památková zóna (zámek Nový Falkenburk, lovecký zámeček, kaple sv. Wolfganga) na mapě
fotka uživatele jircak
Autor: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Jedeme do našich severních hor - 14. den - dopoledne: Cvikov - prohlídka města; Kunratice u Cvikova - Skála smrti s reliéfem; Jablonné v Podještědí - městská památková zóna (zámek Nový Falkenburk, lovecký zámeček, kaple sv. Wolfganga)

Cikánský důl
Cikánský důl
Údolí
hodnoceni 9/10
Stránky zajímavostí: Abecední seznam míst Česká KameniceKu…
0.2km
více »
Kunratice u Cvikova
Kunratice u Cvikova
Vesnice
hodnoceni 6/10
Kunratice jsou protáhlá údolní ves, ležící v…
0.2km
více »
Socha císaře Josefa II.v Kunraticích u Cvikova
Socha císaře Josefa II.v Kunraticích u Cvikova
Socha
hodnoceni 10/10
Socha císaře Josefa II.v Kunraticích u Cvikova. U…
0.3km
více »
Kamenný most se sochou Jana Nepomuckého v Kunraticích
Kamenný most se sochou Jana Nepomuckého v Kunraticích
Socha
hodnoceni 10/10
Socha Jana Nepomuckého na mostě v Kunraticích. Ka…
0.3km
více »
Pomník obětem 1.světové války v Kunraticích
Pomník obětem 1.světové války v Kunraticích
Pomník
hodnoceni 10/10
Pomník obětem 1.světové války. V Kunraticích u Cvikova se nachází před kostelem „Povýšení sv.Kříže“pomník na neslavnou válečnou dobu …
0.4km
více »
Budova nádraží v Kunraticích
Budova nádraží v Kunraticích
Zajímavost
hodnoceni 10/10
Nádražní budova v Kunraticích u Cvikova. Ač budov…
0.4km
více »
Kostel Povýšení sv.Kříže v Kunraticících
Kostel Povýšení sv.Kříže v Kunraticících
Kostel
hodnoceni 10/10
Kostel Povýšení sv.Kříže v Kunraticích u Cvikova. Uprostřed obce kousek za návsí stojí na místě starého kostela trojlodní klasicistní…
0.5km
více »
Cestou ke skále smrti u Kunratic poblíž Cvikova
Cestou ke skále smrti u Kunratic poblíž Cvikova
Cestopisy
Cestou ke Skále smrti u Kunratic.               Jedno takové zvláštní místo je u Kunratic poblíž Cvikova,kde je skála,na které je vytesán reliéf…
0.6km
více »
K Dutému kameni z Kunratic u Cvikova přes Drnovec
K Dutému kameni z Kunratic u Cvikova přes Drnovec
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
K Dutému kameni z Kunratic u Cvikova přes osadu Drnovec. Dutým kamenem se nazývá pískovcový hřbet poblíž osady Drnovec,kam jsme…
0.9km
více »
Sluneční hodiny u Cvikova
Sluneční hodiny u Cvikova
Zajímavost
hodnoceni 8/10
Na trase z Nového Boru směrem na Liberec, se mezi obcemi Cvikov a…
1.4km
více »
Dutý kámen
Dutý kámen
Zajímavost
hodnoceni 9/10
Izolovaný zalesněný hřbítek mezi Cvikovem a Kunraticemi jižně od Drnovce…
1.5km
více »
Skála smrti
Skála smrti
Skalní útvar
hodnoceni 9/10
Skála smrti, dříve nazývaná též Rytířský skok, stojí ukrytá ve stínu…
1.6km
více »
Jedeme do našich severních hor - 13. den - odpoledne: výlet cca 2 km: Drnovec - přírodní park a vyhlídka Dutý kámen - kamenná lavice Karolínin odpočinek - jeskyně Šustrova díra - pískovcové sloupy, připomínající čedičové varhany - Drnovec
Jedeme do našich severních hor - 13. den - odpoledne: výlet cca 2 km: Drnovec - přírodní park a vyhlídka Dutý kámen - kamenná lavice Karolínin odpočinek - jeskyně Šustrova díra - pískovcové sloupy, připomínající čedičové varhany - Drnovec
Cestopisy
Pondělí 23. 8. 2021 - odpoledne Dopoledne…
1.7km
více »
Drnovec
Drnovec
Vesnice
hodnoceni 7/10
Drnovec je nevelká ves, ležící na jihovýchodním úpatí Zelenéh…
1.7km
více »
Jedeme do našich severních hor - 13. den - dopoledne: Kunratické Švýcarsko - cca 9 km dlouhý skoro okruh: Drnovec-skalní kaple-Bundesmannova útulna-Karlův odpočinek-jeskyně Waltro-Kunratické rybníky-skalní reliéfy Kamenný oltář a Útěk do Egypta-Drnovec
Jedeme do našich severních hor - 13. den - dopoledne: Kunratické Švýcarsko - cca 9 km dlouhý skoro okruh: Drnovec-skalní kaple-Bundesmannova útulna-Karlův odpočinek-jeskyně Waltro-Kunratické rybníky-skalní reliéfy Kamenný oltář a Útěk do Egypta-Drnovec
Cestopisy
Pondělí 23. 8. 2021 - dopoledne V noci bylo teplo, kdy přestalo pršet,…
1.8km
více »
Přehrada Naděje v Lužických horách
Přehrada Naděje v Lužických horách
Přehrada
hodnoceni 10/10
Přehrada Naděje v Lužických horách. Tato přehrada je…
2km
více »
Oltář nad Kunratickými rybníky
Oltář nad Kunratickými rybníky
Kámen
hodnoceni 9/10
Pokud vyrazíte z Kunratic u Cvikova směrem na Mařeničky, (doporučuji za…
2.7km
více »
Pivovar Cvikov
Pivovar Cvikov
Dům, budova
hodnoceni 9/10
Město Cvikov leží v okrese Česká Lípa 6 km na severovýchod od Nového Boru.…
2.8km
více »
Křížový vrch
Křížový vrch
Kaple
hodnoceni 9/10
Křížový vrch (437 m), často také označovaný jako Kalvárie, je nev…
3.2km
více »
Cvikov - Křížový vrch
Cvikov - Křížový vrch
Ostatní
hodnoceni 7/10
Křížová cesta se nachází na severovýchodním okraji obce a dovede nás k ní modrá turistická značka směrem na Trávník. S budováním…
3.3km
více »
zavřít reklamu