Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 17.den - dopoledne: Jihlava - pivovar Horác, rozhledna Maják v ZOO, pivovar U sudu, vyhlídková věž parku Gustava Mahlera, městská památková rezervace s mnoha kostely, Radniční pivovar, pivovar Jihlava
Pátek 29. 10. 2021- dopoledne
Kupodivu vstáváme do sluníčka, ale v 8 ještě nehřeje. Jsou 3 stupně, takže nemrzne. Ani ne za půl hodinky už začíná příjemně hřát - jen však za větrem. Začíná nepříjemně foukat. Vždyť také včera hlásili na dnešek vichřici.
Včera jsme dojeli na parkovišti skiareálu ve Zborné, městské části Jihlavy, kde jsou dvě menší rozhledny a také několik pivovarů. Daleko tedy nepojedeme. Výlet do přírody jsme kvůli vichřici raději zrušili.
Historie pivovarnictví v Jihlavě začala již r. 1348 v době Karla IV., kdy bylo ve městě zaregistrováno 123 právovárečných domů. Jejich počet klesal. Na poč. počátku 19. století to byly již jen čtyři. R. 1859 jihlavské společenstvo sladovníků Iglauer Mälzerschaft zrušilo tyto pivovary i malé domácí sladovny a začalo se stavbou Jihlavského pivovaru, který byl slavnostně otevřen 4. dubna 1861. Až do konce 2. světové války měli většinový podíl němečtí majitelé. Po jejich odsunu r. 1945 mu byla přidělena národní správa. Za tři roky byl znárodněn a postupně zařazen do n.p. Horácké pivovary Jihlava, do n.p. Jihomoravské pivovary Brno, po r. 1990 to byl státní podnik, po privatizaci r. 1995 ho vlastnila společnost Brauerei Zwettl Karl Schwarz GmbH z dolnorakouského Zwettlu. Kvalita piva se však postupně horšila, až ho do restaurací nikdo nechtěl. Ke změně došlo po r. 2008, kdy ho koupila česká společnost Brewery Group a pivo začala vařit podle původních receptur. Staronový Ježek se vrátil do restaurací a získal si svoji oblibu.
My jsme začali pivovarem Horác, který je na severním okraji města. Založila ho parta přátel, která měla dlouholeté zkušenosti s pivovarnictvím. První pivo uvařili r. 2016 v minipivovaru v Chlumu u Třebíče jako létající pivovar. Teď už mají vlastní pivovar i hospůdku se zahrádkou a dokonce i shop. Pivo vyrábí podle tradiční receptury z 1. pol. 19. století. Mají mít otevřeno od 9 hodin, ale je zamčeno. Na dveřích je cedule, že máme zajít za roh do pivovaru. Tam je cedule Zákaz vstupu - je však odemčeno. Od dveří voláme, ale nikdo nereaguje. Už se pomalu chystáme odjet, když jsme si v restauraci všimli, že tam někdo přišel. Honem boucháme na dveře restaurace, tentokrát úspěšně. Kupujeme světlou desítku, jedenáctku a dvanáctku, polotmavou dvanáctku a stouta. Ota jako bonus dostává i tři různé tácky. Teď už spokojeně odjíždíme.
Směřujeme ke zdejší ZOO, kde má být rozhledna. Dovnitř však jít nechceme, možná ji uvidíme někde zvenku. Nechceme ani jet na placené parkoviště. Parkujeme na parkovišti Sídliště Březinova, které je kousek od parku Velký Heulos, který sousedí se ZOO. Aspoň si projdeme část největšího jihlavského lesoparku. Jeho nejstarší část byla založena již v letech 1871 - 72. Novější část je z let 1906 - 12. Park je oblíbeným cílem procházek. Procházíme jen část parku, rozhledna Maják je kousek od vchodu i kousek od hradby. Byla otevřena r. 2008. Má podobu nízkého přímořského majáku. S výběhem pro shetlandské poníky a s křikem rackůmá vytvářet atmosféru Shetlandského ostrova. Tu ještě doplňují stáje poníků v kamenném domku s rákosovou střechou, postaveném podle skutečných shetlandských obydlí. Z rozhledny není sice vidět moře, ale lze přehlédnut celou horní část ZOO. Několikrát jsme rozhlednu zahlédli, stáje poníků jsou skoro až k plotu. Viděli jsme dokonce žirafu i opičky. Opět jsme spokojeni. Nám vlastně k radosti stačí málo. K autu jsme se vraceli trochu jinou cestou.
Teď už jedeme do města. Historické jádro bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Parkujeme zdarma v ulici Sv. Čecha. Za dvěma rohy od r. 2017 sídlí Hospodský pivovar U sudu. Jenže otevírá až ve 3 hodiny. Tak dlouho se tu nezdržíme.
Do parku Gustava Mahlera, který byl zpřístupněn r. 2009, to máme kousek. Vznikl na místě původní tržnice. Ještě předtím tady stála synagoga, kterou r. 1939 vypálili nacisté. Jednu stranu parku tvoří zbytky městských hradeb, do bašty byla r. 2010 vestavěna železná vyhlídková věž. Je 8 metrů vysoká, vyhlídková plošina je ve výši 7 metrů. Výhled je pouze půlkruhový hlavně na park a přilehlou část města. V zimě je uzavřená. Ústředním prvkem parku je bronzová socha hudebního skladatele Gustava Mahlera, která byla odhalena 7. 7. 2010 ke 150. výročí jeho narození. V parku jsou vidět i základy bývalé synagogy.
Procházíme okolo Hradebního příkopu k Bráně Matky Boží, která se jako jediná zachovala z původních pěti bran opevnění města. V současné době slouží jako vyhlídková věž.
Směřujeme na Masarykovo náměstí. Procházíme okolo kostela Nanebevzetí Panny Marie, který je součástí minoritského kláštera. Kupodivu jsme mohli nahlédnout dovnitř kláštera i kostela. Oboje bylo postaveno v 1. pol. 13. století, současně se založením města. Z 18. století jsou barokní úpravy, které způsobily narušení vzácné gotické křížové chodby. Klášter nebyl zrušen ani za josefínských reforem. Za totality tady byly školy a farní úřad.
Kousek se jdeme projít po parkánu. Tady se mi líbí. Vracíme se zpátky a Židovskou ulicí jdeme na Masarykovo náměstí, kde je celá řada zajímavých domů. Snad největší místo zaujímá radnice s hodinovou věží. Radní zde sídlí již od r. 1425, i když v té době byl dům trošku menší a v základě gotický. R. 1505 bylo rozšířen o sousední Holclinův dům. Velká rekonstrukce byla po požárech v 16. století. Ve stylu renesance bylo sjednoceno průčelí, zmizelo podloubí, objevily se gotické portály a střecha s věžičkou. Na nádvoří byla přistavěna soudní síň. Poslední úprava je z r. 1786 - radnice byla rozšířena o Kentlinův dům, domy byly zvýšeny o jedno patro a vše upraveno klasicistní fasádou.
Jen kousek od radnice je Radniční pivovar. Byl otevřen v květnu 2011 v podzemí budovy Radniční restaurace. Restaurace zůstala. Její interiér - klenby - to je nádhera. Už se těšíme, že si dáme oběd. Jenže nám to málem nevyšlo. Ve městě je filmový festival, většina míst je rezervována. Přesto se na nás usmálo štěstí a během 5 minut už sedíme u stolu. Nabídka jídel je dnes poměrně omezená - 3 jídla menu a dvě další možnosti na objednávku. Vybrali jsme si a zapili zdejším pivem - Ota sv. ležákem Ignácem, já si dala malého polotmavého Zikmunda 12. Na závěr dáváme ještě jeden malý speciál Mosaic Single Hop Pale Ale - dávají však skutečně malé - jen 2 deci. Toto pivo pro ně vaří ostravský pivovar Hoppy Dog. Nakonec jsme ještě koupili nějaké petky s sebou.
Ještě jsme si prohlédli téměř sousední raně barokní kostel sv. Ignáce z Loyoly, bývalý kostel jezuitského řádu, který byl postaven v letech 1683 - 89. Jezuitské koleje byly postaveny v letech 1699 - 1713 a jezuitské gymnázium v letech 1720 - 27.
Hlubokou ulicí okolo kostela jsme se dostali k zadnímu vchodu do radnice, kam bylo r. 2006 přesunuto pět alegorických soch (Jaro, Léto, Podzim, Zima a Hudba) z doby kolem r. 1775. Tady je to hodně zajímavé a málem jsme sem nezašli.
Nakonec jsme prošli Hlubokou ulicí ke kostelu sv. Jakuba Většího, který byl prvně vysvěcen r. 1257. Severní vyhlídková věž je 63 metrů vysoká a byla přistavěna na poč. 14. století. Zhruba o 100 let později byla přistavěna jižní zvonová věž. Stojí však na nestabilním podloží, proto je o 9 m nižší. V kostele umožňují placenou prohlídku, ale my máme pocit, že jsme se zdrželi víc, než jsme plánovali.
Vracíme se přes Masarykovo náměstí, které opouštíme téměř na protějším rohu ulicí Matky Boží. Náš poslední pohled patří ještě morovému sloupu z r. 1690.
Venku fouká ledový vítr, moc času už nemáme, pokračujeme tedy autem. Zajíždíme do toho největšího zdejšího pivovaru - do pivovaru Jihlava. Ota se domníval, že získá nějaké prospekty. Z pivovarské restaurace nás poslali do nedaleké jejich nově otevřené podnikové prodejny. Měli tam však jen pivo, které se sežene všude, a k prodeji reklamní předměty. Prospekty nevedou. Nakonec jsme se do restaurace vrátili, nechali si natočit s sebou 0,5 zeleného konopného ležáku a už skutečně město opouštíme.
Vítr sílí, i v autě cítíme jeho poryvy. Poslední dnešní zastávku musíme ještě udělat v Kamenici nad Lipou.
Vítr sílí, i v autě cítíme jeho poryvy. Poslední dnešní zastávku musíme ještě udělat v Kamenici nad Lipou.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.398, 15.587)
Poslední aktualizace: 1.4.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Jihlava
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 17.den - dopoledne: Jihlava - pivovar Horác, rozhledna Maják v ZOO, pivovar U sudu, vyhlídková věž parku Gustava Mahlera, městská památková rezervace s mnoha kostely, Radniční pivovar, pivovar Jihlava
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Jihlavské podzemí a katakomby
Důl, štola, šachta
Naším prvním cílem během třídenního výletu na Vysočině bylo Jihlavské podzemí. Velmi jsme se těšili na svítící chodbu. Na prohlídku jsme přišli včas, za pět minut dvanáct. Podzemí je velmi rozsáhlé ,a je škoda , že průvodcovská trasa vede jen zlomkem chodeb. Naše malá skupina o sedmi lidech prošla 200 metrů prohlídkové trasy za půl hodiny . Průvodce byl skvělý , prohlídka se nám líbila , pouze by mohla být delší.
Jihlavs…
0.2km
více »
Horácké divadlo v Jihlavě.
Dům, budova
Při poznávání větších měst je jedním z mých přání najít a vidět budovu divadla. Jedná se většinou o velmi zajímavé objekty, které jsou ozdobou města. Horácké divadlo v Jihlavě je profesionální scéna, která má osmdesátiletou tradici. Původním sídlem divadla byla Třebíč a od roku 1945 je v Jihlavě. Od této doby byla v budově městského divadla. Divadlo má stálých 22 členů a ročně kolem 10 premiér. Budova divadla je na rohu uli…
0.3km
více »
Jihlavské městské hradby.
Hradby
Být v Jihlavě a neuvidět městské hradby snad není možné. Když se člověk podívá do minulosti zjistí, že Jihlava měla ve středověku jedno z nejlepších opevnění v rámci království. Hradby se…
0.3km
více »
Nádraží Jihlava město.
Žel. stanice
Nádraží bylo postaveno při stavbě česko – moravské transversální dráhy. V roce 1887 nádražní budova byla postavena a 2. listopadu proběhlo slavnostní otevření. Vlály prapory, byly vypáleny…
0.3km
více »
Jihlava, mariánský sloup na Masarykově náměstí.
Pomník
Sloup se nachází v horní části Masarykova náměstí. Měl být postaven v roce 1690 jako poděkování za záchranu před morem. Jihlavě se tehdy epidemie vyhnula. Jiná verze o vzniku sloupu je adresnější. Sloup měl být postaven mezi roky 1686 – 1691. Je dílem sochaře Antonia Laghi a kamenických mistrů Augustiana a Jakuba Brascha. Druhá možnost se mně zdá pravděpodobnější. Datum, které …
0.3km
více »
Jihlava, památný strom na Jakubském náměstí.
Památný strom
Památným stromem je buk lesní červenolistý. Roste nedaleko kostela sv. Jakuba a v roce 2003 byl stromem roku. Jeho rozměry jsou následující, výška 19 metrů, obvod kmene 444 cm, šíře koruny přes 21 metrů. Stáří se odhaduje na 110 let. O něco …
0.3km
více »
Jihlava, Neptunova kašna na Masarykově náměstí.
Kašna
Kašna se nachází v horní třetině náměstí. Původně byla dřevěná a v roce 1797 dostala současnou podobu. Stavitelem kašny byl sochař Jan Václav Prchal. Ze středu kašny vyrůstá podstavec, na…
0.3km
více »
Jihlava, kaple Olivetské hory na Jakubském náměstí.
Kaple
Tato zvláštní sakrální památka stojí nedaleko kostela sv. Jakuba nad Václavským parkánem. Byla postavena mezi roky 1912 – 1913. Proč byla zbourána její předchůdkyně ze 17. století zůstává…
0.3km
více »
Jihlava, brána Matky Boží.
Hradby
Ulice Matky Boží začíná na Masarykově náměstí a je jako podle pravítka. Na jejím konci je jediná dochovaná brána, městská brána Matky Boží. Jihlavské hradby byly postaveny ve druhé polovině…
0.3km
více »
Jihlava, klášterní kostel Nanebevzetí Matky Boží.
Kostel
V ulici Matky Boží stojí nedaleko městské brány kostel Nanebevzetí Panny Marie. Byl založen Řádem minoritů a byl postaven v románsko – gotickém slohu v 1. polovině 13. století. Kostel je…
0.3km
více »
Jihlava, chrám sv. Jakuba Většího na Jakubském náměstí.
Kostel
Původní románský kostel byl zničen požárem a musel být stržen. Se stavbou nového chrámu se začalo v první polovině 13. století a v roce 1257 byl kostel vysvěcen. Chrám je trojlodní a je zakončen dlouhým presbytářem. V západním průčelí jsou dvě věže. První věž byla postavena ve 14. století na severní straně, která je vysoká 63 metrů. O devět metrů nižší věž na jižní straně se stavěla přibližně o sto let později. Je to věž zv…
0.3km
více »
Jihlava, kašna Amfitrité na Masarykově náměstí.
Kašna
Kašna se nachází ve spodní třetině Masarykova náměstí. Byla původně dřevěná a v roce 1797 ji postavil sochař Jan Václav Prchal, který postavil i druhou kašnu na náměstí. Kolem kašny byla…
0.3km
více »
Jihlava, Masarykovo náměstí.
Náměstí
Jihlavské náměstí má pravidelný půdorys a bylo založeno podle stavebního řádu krále Přemysla Otakara II. v roce 1270. Jeho rozměry jsou úctyhodné. Délka je 330 metrů, šířka 90 metrů a…
0.3km
více »
ZOO Jihlava
Tipy na výlet
Zajímavým místem na odpolední vycházku je bezesporu jihlavská zoo. Město se jí snaží postupně modernizovat, a tak zamřížované výběhy jsou už prakticky minulostí. Postupně přibývají i specializované pavilony, ač zrovna k nim bych měl trochu výhrady. Nejsou totiž budovány s návazností na venkovní výběhy, což mi přijde trochu škoda, už kvůli samotným zvířatům.Zahrada patří mezi menší zařízení svého druhu. Z plochy 12,6 hektaru…
0.4km
více »
Jihlavský kostel sv.Ignáce z Loyoly
Kostel
Největší jihlavské náměstí se může pochlubit mnoha stavebními památkami. Nejvýraznější dominantou je budova radnice, dva kostely s vysokými věžemi... a bohužel i ten „socialistický obchodní zázrak“ stojící v jeho středu, nad jehož ošklivostí se návštěvníkům až tají dech.
Místní už dlouho usilují o jeho zbourání (a já se jim vůbec nedivím), ale když se nad tím zamyslíme, byla …
0.4km
více »
ZOO Jihlava
Tipy na výlet
Protože máme ještě malou turistku(2 roky),vydali jsme se do ZOO autem. Z Kladna je cesta snadná a jednoduchá,po dálnicí Praha-Brno utíká cesta rychle. Po sjezdu na EXITU Jihlava,je to do města opravdu kousíček.I b…
0.4km
více »
Jihlava - alegorické sochy od Jana Václava Prchala
Socha
Soubor alegorických soch od Jana Václava Prchala najdete v Jihlavě na dvoře magistrátu města. Na dvůr projdete buď z Masarykova náměstí skrz budovu magistrátu nebo celý trakt obejdete Hlubokou ulicí.
Na pěkně upr…
0.4km
více »
Zvířatům na dosah v zoo Jihlava
Tipy na výlet
Zoo Jihlava je často nazývána zoologickou zahradou bez mříží. A může se tak nazývat oprávněně nachází se zde spoustu expozic se zvířaty, které máte opravdu na dosah ruky.
Největší specializací zoo je chov kočkovitých šelem, opic a plazů. Spatříte zde druhy se kterými se jen tak někde nesetkáte. Spatřit zde můžete například sněžného leoparda, divoké kočky, rysa červeného a…
0.4km
více »
Hurá do Zoo !
Tipy na výlet
Letos jsme se rozhodli navšítit jednu ze zoologických zahrad v naší republice.
Když jsme vzali v potaz místo odjezdu,věk našich dětí a vzdálenost právě vzhledem k věku, tak zvítězila Jihlava. Je to krajské město,…
0.4km
více »
Za méně známými památkami a zajímavostmi Jihlavy
Tipy na výlet
Jedeme do Jihlavy, možností je celá řada, my zvolili tentokrát ranní autobus z Brna a podvečerní vlak z Jihlavy nazpět. Po městě jsme se pak pohybovali s plánkem v ruce pěšky, jak jsme zvyklí, ale jezdí zde samozř…
0.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Katakomby v Jihlavě.
Důl, štola, šachta
Vstup do katakomb je ze zadního traktu domu sv. Ignáce, který stojí na Masarykově náměstí. Katakomby jsou významnou historickou památkou města. Jejich celková délka činí 25 km a po Znojmu jsou druhé největší na …
0.4km
více »
Jihlava
Tipy na výlet
Kam? Město Jihlava
Jak? Bud autem a nebo vlakové a autobusové spoje naleznete na www.idos.cz Historie města Na konci 12.století je na návrší nad řekou Jihlavou historicky doložena slovanská vesnice s kostelíkem sv…
0.4km
více »
Muzeum Vysočiny Jihlava – expozice Od renesance po průmyslovou revoluci (část 1 – renesance)
Tipy na výlet
Na horním konci Masarykova náměstí se ve dvou domech, číslech popisných 57 a 58, nachází velice Zajímavé muzeum Vysočiny Jihlava. Jeho stálé expozice jsou doplňované časově omezenými výstavami.
V článku se nebu…
0.4km
více »
Muzeum Vysočiny Jihlava – expozice Od renesance po průmyslovou revoluci (část 2 – baroko)
Tipy na výlet
Ve druhé části popisu expozice se budu věnovat baroku na Jihlavsku. Prostory s dioramaty, vitrínami a exponáty z tohoto období navazují na místnosti seznamující s renesancí, o které jsem psal v 1. části. V baro…
0.4km
více »
Jihlava.
Město
Na moravsko-českém pomezí leží při soutoku řeky Jihlavy s říčkou Jihlávkou město Jihlava, nejstarší horní město českých zemí. Jeho historie začíná na konci 12. století, kdy nad řekou Jihlavou při tzv. Haberské ste…
0.4km
více »
Jihlavské podzemí
Tipy na výlet
Pojedeme do centra Jihlavy, kde zaparkujeme na parkovišti. Pěšky dojdeme ke kostelu sv. Ignáce a dále se dáme dolů malou, úzkou uličkou, která je vedle kostela až dorazíme k pokladně jihlavského podzemí. Jihlavské podzemí je přístupné veřejnosti. Je významnou historickou stavební památkou města. Po Znojmu je jihlavské podzemí druhým největším na území naší republiky. Jeho…
0.4km
více »
Procházka Jihlavou
Tipy na výlet
Po návštěvě Rokštejna odjíždíme vlakem zpět na hlavní jihlavské nádraží, odkud nám málem ujede vlak do stanice Jihlava - město, protože až v posledních minutách přijdeme na to, že nástupiště č.2 a 3 se nachází n…
0.5km
více »
Jihlavské náměstí veliké, převeliké...
Náměstí
Ať už je příchozí pozorovatelem vnímavým anebo ne, zcela jistě ho omráčí pohled na obrovskou plochu hlavního jihlavského náměstí, pojmenovaném po nejvýznamnějším prvorepublikovém prezidentovi. Má tvar lichoběžníka…
0.6km
více »
ZOO Jihlava
ZOO
ZOO leží v malebném údolí řeky Jihlávky. V areálu jsou vodní plochy, zalesněné svahy, louky i skály a to v bezprostřední blízkosti centra města, cca 10 minut pěší chůze. Příjezd - z…
0.7km
více »