Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 4. den - dopoledne: Mladějov - kostel sv. Jiljí s dřevěnou zvonicí; zřícenina hradu Trosky
Sobota 16. 10. 2021 - dopoledne
Po včerejším výletu jsem byla příjemně unavená, ale nějak jsem nemohla usnout. Vypadá to na změnu tlaku.
V noci se vyjasnilo, ale k ránu se zase zatáhlo. Díky tomu se ani moc neochladilo. Je však chladněji než včera. V autě je 9 stupňů, venku 6, i ten vítr se uklidnil. Pozorujeme Trosky, kam se dnes chystáme - hrají si s námi na schovávanou. Chvíli nejsou vidět vůbec, chvíli jen Panna nebo Baba, občas se povede, že vidíme obě věže.
Během tohoto pozorování snídáme, opět venku. Zdá se, že se mraky zvedají, tak si snad Trosky užijeme.
Nejdřív se zastavujeme v Mladějově, tamější dřevěná dvoupatrová zvonice nás láká už dva dny. Na místě zjišťujeme, že samotná zvonice je z r. 1793, ale je přistavěná na poměrně vysoké kamenné zastřešené stavbě z 19. století.
Hned vedle je původně gotický jednolodní kostel sv. Jiljí ze 14. století, který byl r. 1786 částečně barokně upraven. Zařízení kostela je ze 17.–19. století - barokní a klasicistní. V předsíni kostela se nachází torzo náhrobního kamene z r. 1618.
Kostel se zvonicí obklopuje hřbitov, kde je pohřbena významná osoba - český matematik, fyzik a průkopník železnice František Josef Gerstner. R. 1806 založil Královské české stavovské technické učiliště v Praze, to je předchůdce dnešního ČVUT. Byl to on, kdo navrhl výstavbu koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince. Pochází z Chomutova, ale 25. června 1832 zemřel právě tady v Mladějově.
Ještě jsme se zašli podívat k nedalekému klasicistnímu zámku, který byl r. 1738 přestavěn z původní středověké tvrze. Jenže ho obklopuje vysoká zeď, ani od zamčených vrat do zahrady nebylo nic vidět.
Odjíždíme ke zřícenině hradu Trosky který je v říjnu otevřen jen v sobotu a v neděli. Vyšlo nám to tedy perfektně. Dokonce se udělalo hezky, svítí sluníčko - ale v dálce se to už zase zatahuje. Parkoviště je placené, původních 50,- je přelepeno, už chtějí 70,- Kč. Co se dá dělat, nic jiného nám nezbývá.
Hrad byl postaven přibližně mezi roky 1380 - 1390 na skalnatém hřebeni se dvěma věžemi sopečného původu. Od začátku byl pojmenován Trosky, což označuje lávovou strusku. Věže sloužili k obraně, ale také k obývání. Rozložitější a nižší věž Baba (47 m) byla přístupná ze severní strany paláce. Stála tam šestiboká dvoupatrová stavba. Na vyšší a štíhlejší věži Panna (57 m) byl palác obdélníkový, původně třípatrový, kde dokonce byla i hradní kaple. Věže jsou od sebe vzdálené asi 76 metrů, což umožňovalo vybudování poměrně rozlehlého hradu. Bylo tady vše, co bylo třeba - konírny, hospodářské zázemí, purkrabství a samozřejmě paláce. Bydlelo se ve vrchních patrech. Spodní části sloužili k uložení zásob na dobu obléhání. Na prvním nádvoří byla asi 30 m hluboká studna. Dešťovou vodu získávali díky důmyslným cisternám. Pod hradem je prý rozsáhlé sklepení a jeskynní prostory s jezírky. Okolo hradu byly tři obranné pásy 1,5 - 2 m široké a až 15 m vysoké.
Celek je světovou přírodní raritou, nazývaný dokonce jako osmý div světa. I z architektonického hlediska to byl jedinečný a odvážný krok. Při stavbě byla část skály odtěžena a použita na stavbu hradeb. Ostatní stavební materiál se sem vozil pravděpodobně z nedalekého Kozákova, ale byl mohutně doplněn dřevem.
Na hradě se bydlelo asi jen 120 - 140 let, proto nebyl přestavován.
Z parkoviště je to po modré kousek do kopce. Já dnes však sotva dýchám. Pomaleji jít už ani nemůžu. To chci vidět, jak pošlapu na ty dvě věže. Ale nakonec jsem to nějak rozdýchala a Trosky si užila. Byla jsem tu jako malá holka, tehdy byl přístupný jen jeden vrchol. To je jediné, co si z té doby pamatuji.
V současné době se nechá jít na oba vrcholy. Začínáme vpravo, kde je Baba. Až do zbytku hradní místnosti na vrcholu věže bylo v letech 1999 - 2000 vybudováno různě lomené dřevěné schodiště. Na jedné plošině je umístěna deska, kde je psáno, co je v dálce vidět. Pěkný pohled je i na druhou věž. Uvnitř kamenného zdiva jsou schodiště do 1. patra, kde je vestavěná dřevěná terasa po celé délce stavby. Odtud se nechá vyhlédnout otvory po bývalých oknech. Schodiště jsou dvě, aby si tady lidé hlavně v sezóně nepřekáželi. Dnes jsme tu skoro sami.
Všude je tady vidět, jak tuhla láva. Ještě víc je to vidět u druhé věže Panna, kam vede kamenné schodiště. I na této věži se zachovala stavba, tam však přístup není. Nechá se vystoupat po točitém schodišti uvnitř kamenné stavby na její vyhlídkovou plošinu, odkud je vidět do dálky, ale samozřejmě i na Babu. Výhledy by mohli být lepší, ale i tak jsme spokojeni. Je po sezoně, je tady jen pár lidí, to nám vyhovuje. Ani nám nevadí, že občerstvení je zavřené.
Z parkoviště se jdu ještě podívat po jedné silničce okolo hradu na jeho druhou stranu. Nějak se nemohu těch pohledů nabažit. Až tam je teprve ten nejlepší pohled na hrad zvenku. Tam jsou vidět ty vysoké čedičové skály, na které byly doslova přilepeny stavby určené i k bydlení. To snad ani není možné, jak to tam přilepené jak vlaštovčí hnízda.
Už je čas na oběd. Zajíždíme směr Nebákov, kde je mlýn a rybník. Silnice končí o kus dřív. Doufáme, že se tam někde v klidu najíme. Zaparkovali jsme na ploše, kde jsou naskládané klády. Svítí tu sluníčko, je tu krásně teplo, já si to užívám. To se mi tady krásně vaří. Stačili jsme se ještě najíst, když najednou sluníčko zalézá a výrazně se ochladilo. Lepší už to nebude.
K Otovi velké radosti jedeme do Jičína. Oběd bude moci zapít pivem. Než se projdeme po městě, alkohol vyprchá.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.482, 15.233)
Poslední aktualizace: 21.3.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Mladějov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 4. den - dopoledne: Mladějov - kostel sv. Jiljí s dřevěnou zvonicí; zřícenina hradu Trosky
Z Mladějova na Trosky, Vidlák a Věžák
Tipy na výlet
Od vlaku v Mladějově se vydáme po červené lesem na Dolský rybník. Odtud pokračujeme na Svitačku, po cestě se nám otevírají krásné výhledy na Trosky a pak už pozvolna stoupáme k hradu samotnému.
Z Trosek pak stále…
0.2km
více »
Mladějov
Tipy na výlet
Jedeme do Mladějova, který se nachází v jižní části českého ráje mezi Újezdem pod Troskami a Sobotkou. První zmínka o obci je z roku 1372, kdy zde na dřevěné tvrzi vládl Kunrát z Mladějova. Nejvýznamnější památkou Mladějova je kostel svatého Jiljí. Jedná se o původně gotickou stavbu ze 14. století, která byla v 18. století barokně přestavěna. Vnitřní zařízení kostela pochází z…
0.3km
více »
Mladějov - Pařez - Prachovské skály - Libuň
Trasy
Zjistili jsme, že hrad Pařez máme sice skoro za rohem, ale že jsme na něm nikdy nebyli. Což se dá brát za velkou ostudu, kterou je nutno napravit. Tak jsme se tam vydali a j…
0.3km
více »
Z Mladějova v Čechách do Borku Podtroseckými údolími
Trasy
Tato pěší trasa začíná na železniční zastávce Mladějov v Čechách. Nejprve se vydáme od zastávky po zelené do středu obce k rozcestníku a odtud se vydáme po modr…
0.4km
více »
Mladějov - kostel svatého Jiljí se zvonicí
Kostel
Mladějov- obec v Českém ráji mezi Sobotkou a Jičínem. První zmínka o obci je již z roku 1372, kdy zde vládl pan Kunrát z Mladějova. Nejvýznamnější památkou v obci je kostel svatého Jiljí. Jedná se o původně gotickou stavbu přestavěnou v 18. století barokně. V sousedství se nachází barokní fara a dřevěná bedněná zvonice z 19. století. V nedalekém zámku z druhé poloviny 18.…
0.5km
více »
Dolní mlýn
Rybník
Dolní mlýn - místo, kde se na křižovatce lesních cest stýkají čtyři údolí. V dřívějších dobách zde stával mlýn, později pila a také Vyskočilův hostinec. Po 2. sv. válce byl na Žehrovce založen rybník a na úbočí úd…
1.6km
více »
turistické rozcestí Dolní Mlýn
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u rybníka v místě zvaném Dolní mlýn, ukazuje turistům cestu ve více směrech. Po zelené ve směru Sobotka - Trosky. Zn. červená od rozcestí Dolní Mlýn ukazuje do tří směrů, k Nebáku, na Trosky a do Mladějova.
1.7km
více »
Hrdoňovice
Vesnice
Hrdoňovice - obec v Českém ráji, nedaleko Újezdu pod Troskami, prvně historicky doložená roku 1364. V Hrdoňovicích najdeme několik dochovaných roubených chalup, kapličku a u ní stojící pomník ukřižování. Nad obcí se nachází malé skalní město s několika skalními věžemi, např: Panna, Strážce vesnice, Ponocný, Písečník, Měšita, Strážnice.....
2.5km
více »
Prachovské skály
Tipy na výlet
Cílem dnešního výletu není nic menšího než jedno z nejkrásnějších skalních měst, které se nachází v České republice. Jedná se o Prachovské skály ležící na severozápad od Jičína.
Za nejvýhodnější výchozí místo pova…
2.7km
více »
Od rybníka Vidlák na hrad Trosky
Tipy na výlet
Při letošní návštěvě Českého ráje jsme si s našimi přáteli z psího webu nenechali ujít výlet na zříceninu Hradu Trosky. Z kempu v Lužanech u Jičína, kde jsme byli ubytovaní, jsme nejprve vyrazili všichni auty po s…
3.2km
více »
Kouzelná zřícenina hradu Trosky
Tipy na výlet
Zřícenina Hradu Trosky se tyčí na skalních vrcholech v Českém ráji. Tento hrad se stal velkou inspirací mnoha básníkům a malířům v době romantismu. Svou krásou okouzluje i současné návštěvníky hradu.
Hrad byl po…
3.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
zřícenina hradu Pařez
Tipy na výlet
Cílem naší cesty je romantická zřícenina skalního hrádku Pařez, která se nachází na severozápadním okraji Prachovských skal, cca 8 km od Jičína. Historie hradu Pařez, který byl postaven na pískovcové skále sahá do…
3.3km
více »
Tajemný hrad Pařez
Tipy na výlet
Skalní hrad Pařez se nachází na okraji Prachovských skal v krásné lesní přírodě. Z hradu se dochovalo jen několik málo zbytků z hradeb, věže, sklepů a světniček, které jsou vytesány do skal.
O hradu se toho moc n…
3.3km
více »
Hrad Trosky
Tipy na výlet
Hrad Trosky se nachází v oblasti Českého ráje na severovýchodním okraji Středních Čech.
Autem
Od Prahy je nejlepší
spojení po dálnici
E65 směrem na Mladou Boleslav a Liberec. Odbočit je třeba na 71. kilometru ve…
4km
více »
Prachovské skály - oáza klidu
Tipy na výlet
Naše společná cesta na Exitu 44 rychlostní silnice R10. Dále pokračujeme směrem na Židněves, Sukorady, Obrubce, Horní Bousov, Sobotka, Ohařice, Dolní Lochov, Ohaveč, Prachov (směr Jičín). Na konci Prachova je parkoviště, kde odstavíme automobil a dále pokračujeme pěšky dle ukazatelů a zde se naše cesty opět rozchází - záleží na každém, jakou cestu či cíl si zvolí. Prachovské…
4.1km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
zřícenina hradu Trosky
Hrad
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
4.1km
více »
Prachovské skály - Turistická chata
Dům, budova
To co v Krkonoších znamená Labská bouda, to v centru prachovských skal znamená Turistická chata.
První restaurační zažízení zde dal vybudovat v roce 1886 majitel panství hrabě Ervín Šlik, tehdejší lesní restaurac…
4.1km
více »
Trosky - nesmrtelná klasika….
Tipy na výlet
Kam a jak jedeme
Naším cílem je jednoznačně největší dominanta Českého ráje - Trosky, které se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem.
Za čím jedeme
Jdeme za poznáním impozantní zříceniny hradu, kte…
4.1km
více »
Českým rájem - Sobotka - Kost - Plakánek - Vesec
Trasa
Od Humprechtu se vydáváme po žluté turistické značce směrem na Nepřívěc. Cesta klesá a posléze stoupá mozaikou nádherně barevných polí - žlutá řepka, zelené obilí, ale i neoseté hnědé lány vytvářejí krásnou barev…
4.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Prachovské skály
Rezervace
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l.
Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
4.2km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Humprecht
Zámek
Raně barokní zámek Humprecht stojí na zalesněném čedičovém vrchu (340 m) v těšném sousedství města Sobotky v Královéhradeckém kraji. Zámek Humprecht patří k nejvýznamnějším a nejmalebnějším…
4.4km
více »
Prachovské skály - vyhlídka Českého ráje
Vyhlídka
Název místa Vyhlídka Českého ráje vypovída za vše... prostě nádhera. Z vyhlídky se nabízí výhledy na celý amfiteátr skal, Prachovskou jehlu, Madonu, skály Plecháče. V dálce jsou vidět Trosky, Vyskeř, Mužský, ale i Ještěd a při velmi dobré viditelnosti (jako na foto) Ralsko, Bezděz, České Středohoří a Lužické hory. K Vyhlídce Českého ráje nás dovede odbočka od žlutě značeného…
4.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Prachovské skály - Myší díra
Skalní útvar
Skalní útvar Myší díra v Prachovských skalách se nalézá při cestě malým (žlutým) okruhem ve směru od Točenice k Vyhlídkám. Průchod skalní štěrbinou je však vhodný pro „konfekční" turisty, šíře průchodu je v některých místech něco málo nad 60 cm....
4.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Věžák
Rybník
Tento rybník slouží jako záchytné místo vody ze Želejovského potoka. Rybník je místem krásného koupání a zároveň vytváří jednu z nejkrásnějších scenérií v Českém ráji. Jeden z břehů rybníka je tvořen pískovcovými …
4.7km
více »
Věžické údolí - rybník Věžák
Údolí
Věžické údolí je zřejmě nejkrásnější údolí Českého ráje. Jeho nejmalebnější část se nachází u rybníku Věžák. Právě zde můžeme zavzpomínat na film Jak dostat tatínka do polepšovny.
Údolím prochází žlutá turistická…
5km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kost
Hrad
Hrad Kost je jedním z nejzachovalejších gotických hradů v Čechách, vybudovaný na okraji Českého ráje na pískovcové skále při střetu dvou lesnatých údolí. Nachází se nedaleko půvabného města Sobotky. Dominantou h…
6.8km
více »
Český ráj
CHKO
Na území Českého ráje byla roku 1955 vyhlášena první chráněná krajinná oblast u nás o rozloze 95 čtverečních kilometrů. Hranice CHKO dnes prochází od obce Kyselov podél silnice Turnov - Jičín až k obci Ktová, kd…
6.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hrubá Skála
Zámek
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí v 16.…
7.6km
více »
Hruboskalsko
Skalní útvar
Hruboskalsko jsou pískovcové skalní věže, které najdeme v severovýchodní části chráněné krajinné oblasti Český ráj, jihovýchodním směrem od města Turnov. Tyto skalní útvary se zvedají nedaleko lázeňského městečk…
8.6km
více »