TURISTIKU PODPORUJÍ
61 594 turistů a cestovatelů
112 774 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 406 376,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy DěčínChaty a chalupy  Mapa Děčín

Děčín leží severovýchodně od Ústí nad Labem nedaleko statní hranice s Německem. Děčín leží na obou březích řeky Labe a je zde důležitý říční přístav, odkud lodi doplují až do Hamburku. Děčín vytváří pomyslnou hranici mezi dvěma chráněnými krajinnými oblastmi a to jsou Labské pískovce a České středohoří.

 Trasy Děčín (128)
Děčínsko a Lužické hory
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Děčínsko a Lužické hory
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Jedeme do severních Čech – 8. den – převážně přejezdový - Chřibská-procházka městem s podstávkovými domy a Chřibské vodopády, Krásná Lípa-procházka centrem a pivovar Falkenštejn, samoobslužný Luční bar

Cestopisy

Chřibská - kamenná kašna na náměstí
Chřibská - kamenná kašna na náměstí  •  Fotografie (72)  • Foto: jircak
Chřibská - restaurace Radnice

Pondělí 20. 7. 2020
V noci bylo opět příjemně, nebyla zima, ani příliš velké horko, spalo se bezvadně. Když jsme se konečně chystali vstát, přehnala se nad námi krátká přeháňka - jen aby se zvlhčil vzduch.
Ještě bylo zataženo, ale my už směřovali do bazénu. Tak po tomhle se nám bude stýskat. Dnes jsme tu spali naposledy. Takové spaní asi už mít nebudeme.
Na dnešek plánujeme nenáročný den. Ota sice tvrdí, že jsme odpočívali už včera, jenže mne ta kolena pořád trápí. I když to levé se už snad trochu zlepšuje.
Po snídani odjíždíme do Chřibské. Je to starobylé město, i když rok založení není znám. Podle letopočtu 1144 na kameni, který byl nalezen při přestavbě kostela r. 1596, lze předpokládat, že to bylo nejpozději tohoto roku. První písemná zmínka je z r. 1352 v tzv. papežském desátku.
Obec vznikla jako ves lánového typu, to znamená, že domy byly stavěny podle říčky Chřibská Kamenice. Vesnice byla tedy úzká, ale 5 km dlouhá. Dle záznamů z let 1426 – 1428 tady byla sklářská huť, která byl nejstarší v celém středoevropském regionu. V průběhu let nezanikla a po 2. světové válce se stala součástí podniků Borské sklo, resp. později Crystalex Nový Bor. Provoz hutě skončil z ekonomických důvodů r. 2007.
Většinu obyvatelstva tvořili Němci, po jejich odsunu opuštěné domy chátraly, vandalové je ničili, až nakonec došlo k jejich zbourání. Ve středu tak byly zbourány souvislé řady patrových domů - prakticky bylo zlikvidováno náměstí, které dávalo městu originální charakter. Naštěstí celá řada ostatních podstávkových domů byla zachráněna převážně díky chalupářům a dnes jsou ve velmi dobrém stavu. Právě ty jsme si tady chtěli prohlédnout. Obdivovala jsem je již včera v Lísce, ale tady jich má být víc.
Zaparkovali jsme v centru, v blízkosti kamenné osmiboké kašny. Naše první cesta vede do informačního centra pro nějaké informace o městě. Hned vedle je dnes restaurace Radnice - pseudogotická budova, která byla r. 1872 postavena na místě zbourané staré radnice. Sem to samozřejmě táhne Otu. Chce ochutnat dvanáctku Beránka. Domníval se, že je to pivo z nějakého minipivovaru, ale nakonec se musel spokojit s pivovarem Březňák, který ho vaří.
Naše první cesta vede okolo historické budovy bývalé prodejny skla ke kostelu sv. Jiří. Původně dřevěný kostel byl r. 1596 postaven z kamene. Současná podoba je z r. 1901, kdy byl regotizován. V presbytáři i na vnějšku kostela jsou náhrobky z konce 16. a ze 17. století. Ve věži se zachovali původní zvony z r. 1460 a 1598.
Hřbitov okolo kostela byl zrušen. Z jižní strany byla v 18. století postavena dvouramenná křížová chodba, kde viselo 14 obrazů křížové cesty. Na obou koncích ramen byly kaple, kde byly malované rokokové oltáře. Kostel je opraven, snad se opravy dočká i tato stavba, stejně jako nedaleko stojící polozděná fara s kamenným portálem se znakem Kinských a letopočtem 1726.
Už scházíme zpátky k říčce a jdeme ve směru jejího toku po pravém břehu. Pak jsme prošli městečkem i různými uličkami. Došli jsme někam až k místům, kde je přírodní park Louka u Brodských. Do Dolní Chřibské jsme už nedošli, už jsme byli plni dojmů. I tam je prý skutečně velké množství podobných podstávkových roubených domů z 18. - 19. století. Tyto domy jsou typické pro oblast severních Čech a Horní Lužice. Vyznačující se roubeným přízemím s podstávkou, na které spočívá horní, zpravidla hrázděné patro nebo u přízemních domů střešní konstrukce. Některé mají mansardové střechy a hezky zdobený štít. Zajímavé tu byly i některé zděné domy, ty jsou pravděpodobně až z konce 19. století.
Až když jsme se zhruba za hodinu vrátili zpátky do centra a prohlíželi si druhou stranu náměstí, tak jsme zjistili, že infocentrum je v rodném domě významného vědce a cestovatele Tadeáše Haenkeho (1761 - 1817). V patře je místní vlastivědné muzeum.
Blízko byly informační panely. Tam jsme se dočetli o nedalekých vodopádech. Skoro na trase k nim je koupaliště. Jedeme se tam podívat, zda by tam nešel připravit oběd. Pro nás to bylo místo naprosto skvělé. Koupaliště sice bylo volně přístupné, ale voda ke koupání nelákala, takže tam nikdo nebyl.
Tady jsme se v klidu najedli. Auto jsme tu nechali a k vodopádům vyrazili pěšky. Je to něco přes kilometr, nemá cenu to autem objíždět, abychom kousek cesty ušetřili. Cesta vede okolo torza kamenného podstavce pro střelecký terč. Na podstavci byl střelecký sloup, na který se terč upevňoval. Používal se od r. 1792 až do 2. světové války. Od té doby chátrá.
Chřibský vodopád má nejvíc vody na jaře, když taje na Plešivci sníh, ale včera tu prý byly dva přívalové deště, že to kanály nebraly, tak snad všechna voda ještě neodtekla. Jdeme příjemnou úzkou lesní pěšinou z větší části podle potůčku. Úplně vyschlý není, trochu vody tam teče, tak snad nějaký vodopád uvidíme. Po obědě je to hezká procházka. Zajímavé je, že všude smrky usychají, tady zatím kůrovec neřádí. Voda stéká ze dvou skalních převisů a když je hodně vody, musí to být nádhera. Ale i tak jsme byli spokojeni. Je to tu taková skoro divočina. To se mi líbí. Vracíme se se začínající bouřkou. Nás to však skoro minulo.
Směřujeme na sever. Ještě nevíme, kde budeme spát, ale Ota ví, že v autě nemá jediné pivo. Proto zastávka v Krásné Lípě je víc než povinná. Je tam pivovar Falkenštejn i řada zajímavostí, ale ty asi prohlédnout nestačíme.
Než jsme sem dojeli, lehce sprchlo. Vystupujeme na náměstí u pivovaru už za sluníčka. První krásnolipský pivovar byl založen ve 2. pol. 19. století. Pivo se přestalo vařit po 2. světové válce. V 60. letech 20 století byl zbourán. Nový pivovar byl otevřen v centru na Křinickém náměstí v bývalém měšťanském domě, kde dříve býval zájezdní hostinec a kulturní centrum. V r. 2017 pivovar rozšířili o sousední Bílý dům, tam přestěhovali pivovarskou technologii a vybudovali pivovarský penzion. V původním objektu zůstal pivní bar s restaurací a malý sál s pivovarskou expozicí. Pivovar je pojmenován po pískovcovém skalním hrádku Falkenštejn u Jetřichovic.
Ota pivovar zná, pivo jsme již někde i ochutnali, ale tady ještě nebyl. Kupujeme 4 druhy piva, mezi nimi i APU 9 Svižnej Emil. To je pivo akorát pro mne. Při dně je povolena jedna desítka a svrchně kvašená piva mi chutnají. Ota kupuje i etikety a získává tácek. Spokojeni jsme tedy oba. 
Když už jsme tady, prošli jsme si Křinické náměstí, kde je i infocentrum. Ota tam získává spoustu zajímavých prospektů a dalšího čtiva a najednou už nikam nemusí, jen někde zaparkovat, dát si pivo a číst si.
Přesto se tu ještě chvilku zdržujeme. Na jižní straně náměstí nelze přehlédnout jednopatrový hrázděný podstávkový dům, kde je dnes cukrárna a muzeum. Je to nejstarší dochovaný dům (z r. 1729) – je to ukázka kombinace barokního vesnického podstávkového domu s městským hrázděným domem se dřevěným podloubím. Víc než 100 let zde měli zázemí místních felčaři a ranhojiči rodu Zillichů. Ti se zasloužili o veliký rozvoj zdravotní péče nejen v této oblasti. Např. jako první v Čechách zahájili r. 1801 očkování proti černým neštovicím. Dům nebyl udržován a koncem 20. století mu hrozila demolice. Nakonec se podařilo sehnat prostředky a opravit ho. Je to skutečná nádhera, jen byl tak nešťastně sluníčkem nasvícen, že nešel vyfotit.
Křinickým náměstím protékala říčka Křinice, která v současnosti je vedena v korytě pod městem. Když bylo náměstí r. 2010 rekonstruováno, bylo v severní části odlišnou dlažbou vytvořeno kamenné koryto, přes které se klene kamenný mostek. Na jeho okrajích jsou pískovcové sochy živlů - Země, Vzduchu, Vody a Slunce. Náměstí bylo oceněno titulem Dopravní stavba roku.
Ještě se jdeme podívat ke kostelu sv. Máří Magdaleny, který je na malém kopečku hned za pivovarem. Dnešní pozdní barokní kostel byl postaven r. 1754 na místě původního kostelíku z r. 1361. Věž byla přistavěna r. 1777, v letech 1816-1818 vše bylo doplněno monumentálním schodištěm.
Na bývalém hřbitově se zachovaly dva rokokové náhrobky z let 1792 a 1794 a další klasicistní náhrobky z přelomu 18. a 19. století. U kostela je pozdně barokní fara s mansardovou střechou. Ve 2. pol. 19. století byla západně od kostela zřízena křížová cesta s kaplí, dnes bohužel zničená.
Víc času už městu věnovat nechceme. Ještě by asi za zastavení stála novorenesanční Ditrichova hrobka z let 1888-1889 o rozměrech 10x10x10 m. V současné době je prý ve špatném stavu. V jejím sousedství jsou zbytky bývalé kotelny, odkud se vytápěla hrobka při zádušní mši, ale díky níž se udržovala vhodná teplota pro uchovávání ostatků.
Jedeme směr Kyjov, odkud zítra chceme vyrazit na výlet. Doufáme, že někde najdeme místečko, kam by se nechalo odbočit a kde přespat. Jenže všude je zákaz vjezdu. Cestou si Ota všiml šipky Luční bar, tábořiště. Vracíme se na okraj Krásné Lípy a trochu váhavě jedeme ve směru se šipek. Tábořiště je někde na kopci. Tam však žasneme. Vůbec nevíme, kde by se mohlo přespat. Je tu však hezky. U louky je několik dřevěných domků, přístřešků, zařízená kuchyňka, je tu bar na čestné slovo. Další jsme zjistili až později, když jsme odchytili majitele, kteří se vrátili z procházky. Až pak jsme našli i cedulku, že za nocleh se platí 200,- Kč za osobu, za děti se neplatí. Jsou tu toalety, ale dokonce i teplá sprcha. K dispozici je kuchyňský kout s lednicí, vařičem. Mají tady pivo (Falkenštejna z Krásné Lípy), limo, birella, ovoce, mufiny, slané pochutiny. Lze si uvařit kávu, čaj, polévku, buřty je možno opéct na ohni – dříví je připraveno. Je tu i chleba a hořčice. Kolik co stojí je tu napsáno. Je tady kasička, v nedaleké kovárně, kde je další lednice, je volně přístupný terminál - nechá se platit i kartou. To vše je k dispozici i pro okolo jdoucí. Stanovat i parkovat se nechá na louce, kde jsou i křesílka, lehátka. Prostě luxus. Majitelé bydlí v jednom domku, vždy večer doplní zásoby, vynesou odpadky, samozřejmě ty se zde třídí. Jsou tu prý 3 roky a vyplácí se to.
Po večeři sedíme chvíli venku, ale zatahuje se to a fouká. Přesouváme se do kovárny - je to místnost, kde 2/3 tvoří kovárna (majitel je kovář), ve 3. třetině je bar, stolky a možnost posezení a přes velká okna koukat do krajiny. Je tady i WC. Jen k autu je to o kousek dál. Všude jsou zásuvky, takže je možno dobíjet, co je libo.
Konečně jsem se po týdnu osprchovala v teplé vodě. Mělo to jen malý nedostatek, když jsem si ve sprše zatáhla závěs, abych vše nepostříkala, světlo zhaslo. Naštěstí nebyla úplná tma, tak to šlo. Večer, když jsem s pomocí majitele vše zaplatila kartou, jsem mu to řekla. Neměl o tom tušení, byl rád za tu informaci a upraví polohu čidla.
Kdyby to nefoukalo, je teplo, v půl desáté je ještě 19 stupňů, ale od východu se to zatahuje. V noci nám nevadí, jak bude. Ráno uvidíme. To už nebude odpočinkový den. Jdeme spát.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.863, 14.483)
Poslední aktualizace: 28.10.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele jircak
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Chřibská

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,9km od místa

Příspěvky z okolí Jedeme do severních Čech – 8. den – převážně přejezdový - Chřibská-procházka městem s podstávkovými domy a Chřibské vodopády, Krásná Lípa-procházka centrem a pivovar Falkenštejn, samoobslužný Luční bar

Chřibská
Chřibská
Městečko
hodnoceni 7/10
Chřibská leží v Západních Čechách, severovýchodně od města Dečín. Městečko se rozkládá v srdci Lužických hor nedaleko Národního parku České Švýcarsko a v údolí tvořeném řekou Chřibská Kamenice. V části městečka …
0.1km
více »
Po stopách přírodních památek a rezervací - Lužické hory - Chříbská - Doubice
Po stopách přírodních památek a rezervací - Lužické hory - Chříbská - Doubice
Trasa
hodnoceni 8/10
Další výlet do míst Lužických hor, tentokráte z obce Chřibská do nedaleké Doubice. Po cestě procházíme mezi přírodními památkami a rezervacemi „Louka u Brodských, Marschnerova  louka a Spravedlnost.Cesta je nenáro…
0.3km
více »
Chřibská
Chřibská
Tipy na výlet
Pension Schönfeld se nachází v obci Chřibská. Chřibská leží v Severních Čechách, severovýchodně od města Děčín. Městečko se rozkládá v srdci Lužických hor na hranicích Národního parku České Švýcarsko a v údolí tvo…
0.4km
více »
Romantická zřícenina Chřibského hrádku
Romantická zřícenina Chřibského hrádku
Tipy na výlet
hodnoceni 4/10
Není mnoho hradů na českým území, o kterém toho víme méně než právě o Chřibském hrádku. S jistotou totiž můžeme říci snad jen to, že tu někdy ve středověku, tj. ve 13. a 14. století stál. To je však to jediné, co …
0.4km
více »
Výlet do města Chřibská.
Výlet do města Chřibská.
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Na rozhraní Lužických hor a Labských pískovců se v údolí říčky Chřibské Kamenice nachází město Chřibská. První písemná zmínka o tomto místě je z roku 1352, ale jistě se zde žilo dávno před tímto datem. Jedním z dů…
0.4km
více »
Chřibská - kostel svatého Jiří
Chřibská - kostel svatého Jiří
Kostel
hodnoceni 10/10
Kostel svatého Jiří stojí přibližně uprostřed obce na jejím severním okraji. Prochází kolem něj zelená turistická značka směrem na Rybniště. Původně zde stával dřevěný gotický kostel, který byl roku 1596 nahraz…
0.4km
více »
Chřibská, socha sv. Jana z Nepomuku.
Chřibská, socha sv. Jana z Nepomuku.
Socha
Socha sv. Jana z Nepomuku je velmi zajímavá a hezká barokní práce. Je dílem sochaře Franze Wernera a byla dokončena v roce 1752. Původně stála na mostě přes Chřibskou Kamenici. Byla převezena do České Kamenice, kde měla být umístěna v lapidáriu. To se neuskutečnilo a socha byla vrácena do Chřibské a umístěna u kostela sv. Jiří. V roce 2005 byla přemístěna na náměstí. Pod sochou je nový hranolový podstavec. Nad ním jsou dva …
0.4km
více »
Kašna na náměstí ve Chřibské.
Kašna na náměstí ve Chřibské.
Kašna
Kašna na náměstí ve Chřibské je z 1. poloviny 19. století. Kašna je menší, osmiboká a v jejím středu stojí žulový sloup. Z něho původně vytékala voda. Uvádí se, že kašna vypadala jako…
0.4km
více »
Chřibská – socha sv. Jiří
Chřibská – socha sv. Jiří
Socha
hodnoceni 10/10
28. září t.r. (2015) uplynou dva roky co náměstí v Chřibské zdobí socha sv. Jiří. Přesně řečeno zdobí vrchol zdejší kašny. Ta pochází z 1. poloviny 19. století a do doby vybudování městského vodovodu byla zdrojem pitné vody zdejších obyvatel. Střed kašny tvoří osmiboký žulový Sloup z kterého tryská voda. Plochá hlavice jako by byla stvořená k osazení nějaké ozdoby, ale podle dochovaných údajů kromě květin nikdy na vrcholku nic nestálo. Snad právě nedokončenost…
0.4km
více »
Farský pramen
Farský pramen
Pramen
Farský pramen s dřevěnou stříškou, nově opravený roku 1994. Kaplička je spolu se studánkou zakreslena již na mapě Kinského panství z roku 1795. Její původní jméno "Pfaffenkapelle" (někdy nesprá…
0.4km
více »
Gotický kostel sv.Jiří ve Chřibské
Gotický kostel sv.Jiří ve Chřibské
Kostel
Gotický kostel sv.Jiří ve Chřibské. Kostel sv.Jiří je dominantou nad náměstím ve Chřibské.Byl původně dřevěný a v r.1596 byl goticky přestavěn na kamenný.R.1649 byly provedeny další úpravy a později byla zvýšena i věž kostela. Věž je třípatrová s cibulovitou bání a dvěma zvony. V r.1670 další přestavbu kostela provedl stavitel K. Schrötter.V r.1901 byl kostel…
0.6km
více »
Karlova výšina -Spravedlnost -Chřibská
Karlova výšina -Spravedlnost -Chřibská
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Pěší výlet na dva vrcholky v Lužických horách kousek od Rybniště.Trasa začíná na žst.Rybniště a po červené Tz nás dovede k rozcestí u  Kočičí skály.Odtud po modré vystoupáme na vyhlídku Karlova výšina, která leží …
0.8km
více »
Budova restaurace radnice ve Chřibské
Budova restaurace radnice ve Chřibské
Dům, budova
hodnoceni 8/10
Budova restaurace „Radnice“ ve Chřibské.   V jižní části Šluknovského výběžku se nachází město Chřibská.Původně to byla obec, o které se píše od r.1352,kdy je zmíněna v papežském desátku. Ustanovena městem byla …
0.8km
více »
Torzo střeleckého terče u Chřibské.
Torzo střeleckého terče u Chřibské.
Trosky
hodnoceni 10/10
Turistický ukazatel na náměstí ve Chřibské byl první pozvánkou na vycházku k tomuto zajímavému cíli. Na místě byla i zvědavost, jak asi vypadal nejvyšší terč v severních Čechách, který byl…
0.8km
více »
Historický střelecký terč v Chřibské.
Historický střelecký terč v Chřibské.
Drobné památky
hodnoceni 10/10
Střeleckou společností v Chřibské byl v roce 1792 postaven z pískovcových kvádrů podstavec střeleckého terče s vyklápěcím sloupem vysokým 45 metrů. Na jeho vrcholu byl terč ve tvaru orla. Na terč se střílelo z kuší. Střelba kuší na cíl a střelecké slavnosti se zde konaly až do II. světové války. Od té doby pak střelecký terč chátrá. Okolo torza střeleckého terče vede žlutě značená cesta z Chřibské k Chřibským vodopádům.
0.8km
více »
Louka u Brodských
Louka u Brodských
Rezervace
Louka u Brodských se nachází přímo mezi chalupami na severním okraji Dolní Chřibské asi 500m od náměstí. Je pojmenována podle dlouholetých majitelů pozemku a již dlouho je známá…
0.9km
více »
Marschnerova louka
Marschnerova louka
Zajímavost
Marschnerova louka se nachází asi 1 km severně od Dolní Chřibské pod samotou Liščí Bělidlo. Koncem roku 1995 zde byla vyhlášena přírodní rezervace, pojmenovaná podle vynikajícího amatérského botanika…
1.2km
více »
Hornův mlýn v Dolní Chřibské.
Hornův mlýn v Dolní Chřibské.
Technická památka
V západní části Dolní Chřibské se nachází zajímavá technická památka, Hornův vodní mlýn. Mlýn byl založen v roce 1884 a byl v provozu až do 70. let 20. století. Zajímavé je, že se ve mlýně…
1.4km
více »
Krásné Pole
Krásné Pole
Vesnice
hodnoceni 3/10
Krásné Pole je protáhlá, převážně rekreační ves, bezprostředně navazující na jižní okraj Horní Chřibské. Byla založena roku 1787 na pozemcích, patřících tehdejší sklářské huti v Horní…
1.7km
více »
Spravedlnost
Spravedlnost
Kopec
hodnoceni 7/10
Zalesněný čedičový vrch (533 m) mezi obcemi Chřibská a Doubice. Na jeho vrcholku i úbočí jsou čedičová skaliska s vyvinutou sloupcovitou odlučností, v lesním podrostu najdeme některé…
2.2km
více »
Chřibský hrádek
Chřibský hrádek
Zřícenina
hodnoceni 5/10
Romantické zbytky skalního hradu Chřibský hrádek se ukrývají na strmém pískovcovém bloku nad Doubickým potokem nedaleko Chřibské na Děčínsku v Ústeckém kraji. Na Předhradí stával dřevěný…
2.9km
více »
Rybniště
Rybniště
Vesnice
hodnoceni 7/10
Rybniště je roztroušená ves, ležící v sedle mezi Širokým vrchem a Plešivcem, asi 3 km severovýchodně od Chřibské. Její součástí jsou také osady Na Sedle a Nová Chřibská. Podle místní tradice obec založili roku 1515 dva obyvatelé Chřibské. Poprvé je zmiňována roku 1558 jako Nová Ves (Neudorf) a později se označovala zdrobnělým jménem Chřibská Nová Víska (Kreibitz Neudörfel)…
3.1km
více »
Doubice
Doubice
Vesnice
hodnoceni 8/10
Rekreační obec ležící uprostřed rozsáhlých lesů na rozhraní Lužických hor a Českého Švýcarska asi 2.5 km severně od Chřibské. Obec sestává ze dvou částí, navzájem propojených rozptýlenou zástavbou s…
3.1km
více »
Vodní dílo Chřibská
Vodní dílo Chřibská
Přehrada
hodnoceni 8/10
Na severním svahu hlavního hřebene Lužických hor pod vrcholem Malého Stožce je umístěna vodní nádž Chřibská.Tato nádž slouží jako zásobárna pitné vody pro Šluknovský výběžek. Okolí nádrže a břehy jsou nepřístupné…
3.1km
více »
Studenec
Studenec
Kopec
hodnoceni 7/10
Studenec (736 m) je výrazný, široce kuželovitý čedičový vrch, ležící asi 4 km severovýchodně od České Kamenice mezi osadami Studený a Líska. Hora je nejzápadnější dominantou Lužických hor a…
4km
více »
Zlatý vrch
Zlatý vrch
Kopec
hodnoceni 9/10
Čedičová kupa (657 m) východně od Lísky. Na východním a jižním úbočí kopce byla v 60. letech 20. století těžbou kamene (používaného pro jeho odolnost i při stavbě mořských hrází, například v Holandsku) odkryta vni…
4.6km
více »
Na Tokání
Na Tokání
Rekreační oblast
hodnoceni 8/10
Na Tokání - kotlinka v hlubokých lesích mezi skalami nedaleko Rynartic, v srdci národního parku České Švýcarsko, obývaná už od středověku, dostala název od kdysi zde tokajících tetřevů. Od starých časů zde stáva…
4.9km
více »
Vrch Jedlová
Vrch Jedlová
Hora
hodnoceni 8/10
Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných Jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly po…
5.7km
více »
Jetřichovice
Jetřichovice
Vesnice
hodnoceni 9/10
Obec a rekreační místo v krásné pískovcové krajině, severozápadně od České Kamenice. Připomínána je koncem 14. století jako majetek hradu Sokolí. V roce 1778 byla zničena Prusy. Původně …
5.9km
více »