Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 3. den: cca 7 km dlouhý okruh: Zbonín - další část NS Orlík-Zvíkovské Podhradí s vyhlídkami na hrad Zvíkov a po cyklo zpátky; Tábor – ubytování, pivovar Pod Besedou
Pondělí 16. 5. 2022
Teplota v noci byla srovnatelná se včerejškem, spalo se perfektně. Před ranním sluníčkem nás kryly stromy, takže ani horko nás nevzbudilo. Ranní pohled na mlhu nad rybníčkem byl fantastický.
Večer už budeme spát v Táboře. Proto po snídani balím to nejnutnější oblečení. Věci na 8 týdnů s sebou brát nemusíme. Pak už odjíždíme do Zbonína, odkud chceme vyrazit po další část naučné stezky Orlík - Zvíkovské Podhradí.
V obci zaparkovat nejde, kousek se vracíme na křižovatku, přes kterou se po červené budeme z výletu vracet. Procházíme vsí, která je cca o 100 let starší než nedaleký Zvíkov. Nad jedním vjezdem nás zaujal letopočet 1572 – jak jsme se později na tabuli NS dočetli, je to bývalý statek biskupa. Za potokem odbočujeme vpravo, kde bychom se měli napojit na NS. Jenže hned na okraji vsi máme problém. Cesta se rozděluje, obě vypadají, že vedou do statku. K tomu se bojíme volně pobíhajícího psa, který na nás štěká. Jenže nikdo si nevšímá nás, ani psa a tak jsme sebrali odvahu a vyrazili po té vpravo. Pes nás naštěstí nesežral a za chvíli vidíme, že jdeme dobře. Na břehu potoka je 5. zastavení NS, které se týká obce Zbonín.
Podle mapy i podle skutečnosti cesta vede přes potok – lávka však vypadá, že už dlouho nevydrží. Jako váhově lehčí jdu otestovat, zda se nechá na druhou stranu přejít. Naštěstí se pode mnou víc nezřítila, dokonce ani pod Otou, tak můžeme pokračovat. Cesta není moc prošlápnutá, jdeme kopřivami.
Zpočátku byla vidět značka, po chvíli tu není ani značka, ani cesta. Naštěstí na druhé straně jde zdejší pán, který nám ukazuje, kudy máme jít – podle plotu na druhou stranu potoka, odbočku vpravo prý nepřehlédneme.
Tady už žádná lávka není, jen několik kamenů a bláto. Mam nízký tlak, občas se mi hlava zamotá, proto se v nebezpečných místech snažím pohybovat pomalu a rozvážně. Tohle jsem za nebezpečné nepovažovala. A to byla moje chyba. Hlava se mi zamotala, já byla nakonec ráda, že jsem v blátě utopila jen botu, že jsem tam nespadla celá.
Jenže to byl jen začátek našich útrap. Všimli jsme si odbočující šipky, jenže Boubínský prales je proti tomu park. Cestu jsme neviděli, jen samé popadané stromy. Tudy se fakt jít nedá. Snad se to nechá někde obejít. Jen nás překvapuje, že jdeme po stejné naučné stezce jako včera, čekali jsme tedy, že půjdeme podobnou hlavně udržovanou cestou, ale tohle jsme nečekali.
Po chvilce další cesta odbočovala vpravo, jinou možnost nemáme. Jdeme po ní. Jenže je to cesta spíš pro srnky než pro lidi. Je úzká, vede ve svahu, chybí málo, abych sklouzla a sjela do přehrady. Přesto statečně a tentokrát rozvážně pokračuji. Jenže jsme úplně jinde, než kde jsme chtěli být. Jsme nad zátokou, kde je přístaviště hausbótů. Chvíli se kocháme, je jich tu několik. Líbí se nám. Pak se konečně kouknu do tabletu, abych podle ťopky zjistila, že jsme sice na správné straně zátoky, ale máme být na okraji lesa asi o 7 vrstevnic výš. Mezi námi a cestou je ještě nějaké skalisko. Ale to se snad nechá obejít.
Nevíme, co je bezpečnější, zda se vrátit po krkolomné cestě a výlet vzdát (to se nám moc nechce) nebo pokračovat vzhůru téměř neschůdným terénem. Volíme druhou variantu. V kopci jsou kameny porostlé mechem, lezu skoro stále po čtyřech, občas se držím stromků a stoupáme. Když chci zkontrolovat, kolik nám zbývá, zjišťuji, že ťopka v tabletu se s námi odmítá bavit, raději se šla vykoupat do přehrady. Když ji nejvíc potřebujeme, nemluví s námi.
Stoupáme dál, už tu nejsou ani ty kameny, svah je prudký, už i Ota chvílemi leze po čtyřech. Ale stromy řídnou, konečně jsme na nějaké úzké travnaté pěšince. Nejvíc nás naštvalo, že najednou přes pole vidíme nedaleko Zbonín, který jsme před víc jak hodinou opustili. Kdybychom šli po okraji pole u lesa, nemohlo by to být horší. Jenže kdo to mohl vědět.
Raději se ani nejdeme podívat, kudy cesta vedla. Jsme rádi, že už jdeme po cestě směrem, kterým potřebujeme. I ta ťopka v mapy.cz se k nám vrátila. Aspoň víme, že konečně jdeme dobře. Za chvilku jsme najednou na široké cestě. Na rozcestí Vyhlídka Zvíkov odbočujeme vlevo na vyhlídku. Je to vyhlídka na skále, naproti vidíme přístaviště pod Zvíkovem a část hradu. Z něho toho moc vidět není, ale je tu hezky. Vracíme se na rozcestí, pokračujeme po NS na rozcestí Kopanina a dál po NS a červené turistické značce. Najednou se nám otevírá nádherný pohled na celý hrad Zvíkov. To jsme chtěli vidět. Proto jsme sem šli. Tady je 3. zastavení NS o hradu a o kus dál je 2. zastavení, které nás informuje o historii voroplavby.
Tady vpravo odbočuje široká cesta, po ní jdeme na cyklotrasu, zpátky na rozcestí Kopanina a k autu. I když začátek byl krutý, nakonec jsme spokojení. A také hladoví. Svačinu jsme si nebrali, nečekali jsme, že nám to bude trvat tak dlouho.
U auta je trochu stínu, je tu i lavička, jdu udělat oběd.
Ve tři hodiny odjíždíme už přímo do Tábora. Ubytování máme zajištěně v penzionu Red Point blízko centra. Ale dostat se tam autem je docela problém. Jsou tu samé jednosměrky nebo slepé ulice. Nakonec se to skoro povedlo. Parkujeme nedaleko na Špitálském náměstí (snad budeme zpátky dřív, než nám dají pokutu) a jdeme zjistit, zda v penzionu někdo je, zda se můžeme ubytovat a kde lze auto nechat.
Nakonec na chvilku zastavujeme u vchodu do penzionu, blokujeme dopravu (prý jsou tady na to místní zvyklí), vyndáváme nejnutnější věci a jedeme zaparkovat. Jediná možnost je nedaleké parkoviště na Tržním náměstí, kde se za celý den zaplatí 120,- Kč. Moc na výběr nemáme. Je to blízko. Za celou dobu našeho pobytu zaplatíme 300,- Kč, to jsme zaplatili v Jeseníku za jeden den.
Jenže to nejde zaplatit najednou. Jen na těch 24 hodin. Máme to do 16,32 hod, musíme to zítra hlídat, ať to včas prodloužíme.
S ubytováním jsme spokojeni - je vidět, že je to historický dům se silnou zdí. V penzionu jsme dali jídlo do lednice a jdeme na pivo. Ještě si v infocentru bereme letáčky, mimo jiné i Okruh historickým centrem, který vede přes 30 objektů. To si samozřejmě necháváme na zítra. Teď máme žízeň. Jdeme na Žižkovo náměstí, zjišťujeme, že je skutečně moc zajímavé. Jen trošku jsme si ho obešli, ale už jdeme na pivo do restaurace Beseda. Tam je pivovar Pod Besedou – je totiž skutečně v prostorách pod restaurací – v historickém sklepení bývalého měšťanského domu U Lichviců. Proto se zdejší pivo jmenuje Lichvice. V pátek 18. prosince 2015 došlo k slavnostnímu otevření podzemních prostor, kde bylo nejdřív otevřeno Muzeum pivovarnictví. Později zde vznikl i minipivovar, kde vaří pivo žáci Střední školy obchodu, služeb a řemesel. Navázali tak na tradici vaření piva na hradu, kde se pivo vařilo až do r. 1981.
Venku se to zatahuje, večer a zítra má pršet. Uvidíme. Na večeři jdeme na pokoj, Ota ji jde pak do města ještě zapít pivem, já to tu potřebuji trochu uklidit. Abych však nestrádala, jdu si do baru, resp. do herny našeho penzionu koupit 2 deci červeného.
Večer trochu sprchlo, ale když jdeme spát, zase už neprší. Počkáme si, co nám zítřek přinese.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.448, 14.180)
Poslední aktualizace: 25.7.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Varvažov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 3. den: cca 7 km dlouhý okruh: Zbonín - další část NS Orlík-Zvíkovské Podhradí s vyhlídkami na hrad Zvíkov a po cyklo zpátky; Tábor – ubytování, pivovar Pod Besedou
Jižní Čechy lákají k letní rodinné dovolené dotovaným ubytováním a návštěvnickými slevami
Tipy a novinky
Strávit letní dovolenou na jihu Čech bude letos výhodnější, než kdy jindy. Jihočeský kraj totiž bude rodinám návštěvníků, které se do regionu v létě vydají za odpočinkem, dotovat ubytování a poskytne jim padesátip…
1.5km
více »
Královský hrad Zvíkov si oblíbili netopýři, najdete tu i jejich kešku
Hrad
Historie hradu tyčícího se na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou je spojena s královským rodem Přemyslovců. Mohutný hrad s oblibou navštěvoval také Karel IV. Dnes je Zvíkov útočištěm pro netopýry.Bývalý královský hrad dnes hostí obyvatele z řádu letounů. Zvíkov je významným a druhově bohatým jihočeským zimovištěm těchto vzácných létajících savců. V hradních sklepeních pravidelně tráví zimu několik druhů netopýr…
1.5km
více »
Hrad Zvíkov
Hrad
Skvostná ukázka českého stavitelského umění hrad Zvíkov se nachází v okrese Písek na skalnaté ostrožně v okouzlujícím prostředí soutoku O…
1.5km
více »
Královský hrad Zvíkov
Tipy na výlet
Hrad Zvíkov se nachází na ostrohu vypínajícím se nad soutokem řek Vltavy a Otavy. Hrad byl již od svých počátků spjat s královským rodem Přemyslovců. Největší slávu získal hrad za vlády Karla IV., který Zvíkov nec…
1.5km
více »
Hrad Zvíkov
Hrad
Kouzelný hrad Zvíkov
Až zase budete jednou svižně uhánět od Prahy směrem na Strakonice a dál třeba na Šumavu, sundejte nohu z plynu a před obcí Mirotice odbočte doleva a vydejte se po státní silnici č. 121 d…
1.5km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Zvíkov
Hrad
Raně gotický Královský hrad Zvíkov se tyčí na skalnatém ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou. Hrad je národní kulturní památkou, nacházející se v Jihočeském kraji. Zvíkov je druhou nejvíce vyhledávanou kulturní pa…
1.7km
více »
Středověký hrad Zvíkov
Tipy na výlet
Hrad Zvíkov se nachází nad soutokem řeky Otavy a Vltavy na Orlické přehradě, nedaleko vesnice Zvíkovské Podhradí v Jihočeském kraji.
Z kempu v obci Dráchov jedeme po D3 nejprve na Táb…
1.7km
více »
Výlet rychlou lodí po přehradní nádrži Orlík
Tipy na výlet
Výlet rychlou lodí po přehradní nádrži Orlík
V neděli 26. 7 2015 jsme se vydali na výlet rychlou lodí po přehradní nádrži Orlík. Dva rychlé čluny přistály na „ pláži „ po chatovištěm Vůsí u Červenskéh…
1.9km
více »
Varvažov
Vesnice
Obec Varvažov leží v okrese Písek asi 6 km jihovýchodně od Čimelic při toku říčky Skalice v nadmořské výšce 426 m.
Varvažov býval součástí majetku řádu maltézských rytířů. Byl zde statek se zámk…
3km
více »
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 1. den: odjezd; Zvíkovské Podhradí - hrad Zvíkov a Pivovarský dvůr Zvíkov; Svatá Anna – osada a kostel sv. Anny
Cestopisy
Tentokrát vyrážíme na jižní a jihovýchodní Moravu. Naše cestování je zatím zaměřeno hlavně do oblastí, kde je nejvíc rozhleden. Jejich návštěva je pro Otu snad ta nejdůležitější. Už jsme jich po republice navštívi…
3km
více »
Obec Hoštice u Volyně
Vesnice
Obec Hoštice u Volyně je malinkou juhočeskou obcou v okrese Strakonice s približne 156 obyvateľmi, ale veľmi dobre známou hlavne z natáčania trilógie Slunce, seno... režiséra Zdeňka Trošky. Prvá písomná zmienka o …
3.1km
více »
Na hrad Zvíkov a odtud pěšky do Písku
Trasa
Na první výlet naší letošní písecké dovolené jsme zamířili na hrad Zvíkov, protože o víkendech je možno v sezóně využít cyklobus z Českých Budějovic k Orlické přehradě, pyšnící se v době našeho pobytu alespoň v př…
3.4km
více »
Nevězice
Vesnice
Nejstaršími důkazy o osídlení území Nevězic jsou nálezy bronzových předmětů vmohylových hrobech na jižním okraji obce. Pocházejí zmladší doby bronzové, t…
3.5km
více »
V Obouch
Rezervace
Jihovýchodně od obce Dolní Ostrovec asi 12 km severně od Písku se rozprostírá významná přírodní památka V Obouch. Tvoří ji přirozené říční koryto, kterým protéká řeka Lomnice, s množstvím žulových…
4.3km
více »
Oslov
Vesnice
Oslov je středně velká vesnice v Jižních Čechách v okresu Písek. Nachází se asi 8 km vzdušnou čarou severovýchodně od Písku na silnici vedoucí ze Záhoří na Zvíkovské Podhradí, na silnici spojující Tábor a Březnici. První písemná zmínka pochází z roku 1226.V Oslově se nachází několik chalup a statků, kostel sv. Linharta s farou, obchod a několik hospod. Své jméno dostala obec…
6km
více »
Kostelec nad Vltavou
Vesnice
Obec Kostelec nad Vltavou leží nad údolím řeky Vltavy na jejím pravém břehu, asi 15 km severozápadně od Milevska v okrese Písek v nadmořské výšce 457 m.
Ves vznikla v blízkosti gotického kostela postaveného ve 1…
6.1km
více »
Žďákovský most
Most
Žďákovský most byl po dostavění nazýván technickým divem světa. Ve své době největší jednoobloukový ocelový most překlenul hladinu Orlické přehradní nádrže nedaleko Orlíka nad Vltavou a stal jedno…
6.1km
více »
Přírodní rezervace Výří skály u Oslova
Rezervace
Výří skály u Oslova je přírodní rezervace ležící severozápadně od obce Tukleky a jihozápadně asi 2 km od obce Oslov zřízená pro ochranu skalnatých ostrohů s reliktním borem, které se…
6.1km
více »
Přes Kuníček a Onen Svět
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, rád bych Vás pozval na další výlet po rozhlednách. Tentokrát začínáme v Petrovicích, kam jezdí autobus z Prahy, Milevska i Příbrami.Z Petrovic vycházíme po červené značce, po které společně s NS Petrovicko dojdeme do obce Kuníček. Zde odbočíme po směrovkách ROZHLEDNA KUNÍČEK a dojdeme k ní na kopec nad vsí.Je to krásná stavba a je z ní…
6.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Orlík (zámek)
Zámek
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
7km
více »
Zámek Orlík
Tipy na výlet
Orlík nad Vltavou je obec ležící v jižních Čechách na severu okresu Písek. Hlavním lákadlem pro turisty je zámek Orlík, umístěný na skalnatém ostrohu nad Vltavou a vlastněný Schwarzenbergy.…
7km
více »
Lety - památník
Památník
Památník se nachází asi 1 km východně od vsi Lety asi 500 m vlevo od silnice směrem k Orlíku nad Vltavou.
Památník byl vystavěn v místě bývalého vězeňského hřbitova u cikánského tábora, do kterého byly za fašistické okupace násilně umístěny rodiny většiny českých Romů. Zpočátku tu byl pracovní a později sběrný tábor, který byl v srpnu 1942 změněn na tábor pro Romy.
Táborem prošlo za dobu jeho existence od srpna 1942 do …
8.1km
více »
Květovská obora
CHKO
Květovská (někdy též Rukávečská) obora leží nedaleko obce Květov asi 5 km jihozápadně od Milevska.
Jádro rozlehlé obory (730 ha) o výměře 3 ha je chráněno statutem přírodní památky. Rostou …
8.8km
více »
Orlík (přehrada)
Přehrada
Přehrada Orlík je dalším ze stupňů Vltavské kaskády na území jižních Čech. Její hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Převážná část přehradní nádrže se nachází na území jižních Čech. Své j…
9km
více »
Most u Červené
Most
Nedaleko osady Červená, asi 10 km jihozápadně od Milevska, spojuje oba břehy Vltavy jeden ze zajímavých jihočeských mostů - železniční most na trati Tábor - Ražice.
Byl postaven v roce 1889 jako součást železnic…
9.4km
více »
Podolský most
Most
Součástí silničního spojení mezi Táborem a Pískem je obloukový most, který překlenul Vltavu nedaleko obce Podolí asi 10 km východně od Písku.
Do doby jeho postavení zabezpečoval spojení…
12.5km
více »
Milevsko
Město
Milevsko leží v Jižních Čechách, severovýchodním směrem od města Písek. Městečko se rozkládá v oblasti Středočeské pahorkatiny. V okolí města je vybudováno několik rybníků. Jako přírodní koupaliště slouží rybník P…
13.5km
více »
Písek
Město
Písek leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města České Budějovice. Město je rozložené u západního okraje Píseckých hor a v údolí tvořeném řekou Otavou. Především z jižní strany je město obklopeno sousta…
15.9km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Blatná (zámek)
Zámek
Vodní zámek Blatná se nachází na Strakonicku v Jihočeském kraji. Nejstarší částí Blatné je částečně dochovaná románská kaple z doby kolem roku 1220. Zámecké interiéry jsou vybaveny cenným…
22km
více »