Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 5. den: Svitavská pahorkatina-cca 15 km: Svitavy – NS K pramenům Svitavy – Svitavský (Dolní) rybník a ptačí pozorovatelna – rybník Rosička (Horní) - pramen Svitavy - NS Na pomezí Čech a Moravy - stará hraniční cesta
Neděle 7. 8. 2022
Včera vyhrožovali, jaká bude ráno zima. Naštěstí to tak hrozné nebylo. V autě k ránu bylo 12, ale ani tak to žádná sláva nebyla. Přece jen asi platí pranostika Svatá Anna, chladna z rána. Budu muset vytáhnout teplejší pyžamo. Na peřinu je snad ještě brzy. Vstáváme v 8, na sluníčku je poměrně příjemně, ve stínu ještě chladno.
Po snídani popojíždíme na západní okraj Svitav, parkujeme ve Vančurově ulici, kde je spousta stromů, mohlo by tam být auto po celý den ve stínu.
V plánu máme asi 15 km dlouhý okruh, ale jen s malým převýšením. Chceme si projít 2 naučné stezky. Sice nebudou úplně celé, ale bude to jejich větší část.
Původně jsme chtěli jít po hlavní, kudy vede NS Na pomezí Čech a Moravy. Je tam však velký provoz, raději oželíme některé ze zastavení a jdeme klidnou Vančurovou ulici. Dostáváme se do míst, kde jsme včera byli. Procházíme parkem Jana Palacha, obcházíme Langrovu vilu a směřujeme ke Svitavskému rybníku.
Tady je první zastavení naučné stezky K pramenům Svitavy. Celá měří 5,1 km a vede kolem rybníků a lesem k prameni Svitavy. Na 15 zastaveních jsou informace o historii rybníků, zdejší přírodě, o významu lesa nebo o lesním hospodářství. Poslední zastavení jsou doplněna interaktivními prvky pro děti.
NS vede po zelené turistické značce okolo Svitavského, také Dolního rybníku. Byl založen v pol. 20. století. Hnízdí zde celá řada nejen vodních ptáků – potápky, labutě, lysky, chřástalové, rákosníci, moudivláčci, strnadi a řada dalších. Ještě r. 2002 tady žila velká spousta racků, ale odstěhovali se prý neznámo kam. V době tahu tu přelétají kormoráni, husy, jeřáby i volavky. Již od 60. let 20. století tady probíhalo ornitologické pozorování. Proto tady byla v dubnu 2017 vybudována jednoduchá dřevěná pozorovatelna, ke které vede krátký dřevěný chodníček. Naučné tabule nám prozradí, jaké ptáky zde můžeme pozorovat nebo aspoň zahlédnout. Chtělo by to být zde však asi delší dobu, možná spíš po ránu. Ale i tak se nám tady líbí.
Pokračujeme po NS k rybníku Rosnička, také Hornímu rybníku. Oba rybníky jsou pozůstatkem původních jedenácti vodních děl v okolí města. Tento rybník byl založen už v 1. polovině 16. století, patří tedy k nejstarším zdejším rybníkům. Stále se využívá k rekreaci a sportovním rybolovu. Jdeme po jeho hrázi, na druhé straně hráze je možnost koupání, dokonce je tu i sprcha a dětské hřiště. Občerstvení otevírá 14 hodin. Už teď je tady spousta dětí a to je na koupání zima. Jinak by tady bylo asi ještě víc živo.
Naučná stezka se stáčí do lesa, míjíme venkovní fitness stezku s přírodní posilovnou. Najednou je všude spousta malin i ostružin. A krásně slaďounkých. Stále se držíme NS, když ta najednou odbočuje u jednoho přístřešku vpravo. My pokračujeme rovně. Rozcestí U pramenů Svitavy je o kousek dál, již mimo značenou NS. Tam se dozvídáme, že Svitava má víc pramenů, takže se jedná o prameniště. Až podle mapy zjišťuji, že jsme před chvilkou (ještě na zmiňované NS) minuli neznačenou odbočku ke studánce Pramen Svitavy. Proč tam nemohou dát šipku? Je to jen kousíček. Vracíme se.
Je to skutečně jen studánka. Voda snad vzlíná zdola. Přítok není vidět, ani není vidět, že by někde něco bublalo. Ale můžeme si říct, jsme u jednoho z pramenů Svitavy.
Pokračujeme dál po zelené. Podle mapy by tu občas měla být studánka, ale většinou jsou vyschlé. Jdeme lesem. Najednou míjíme patníky – některé jsou zjevně nové, některé jsou staré nečitelné, všechny jsou zabetonované.
Přicházíme na rozcestí, kde se zleva připojuje naučná stezka Na pomezí Čech a Moravy. Byla vyznačena r. 2005. Celá měří 13 km, začíná u autobusového nádraží ve Svitavách a končí v Javorníku. Je nám jasné, že zase půjdeme v protisměru. Stezka má 9 zastavení s informacemi, které se týkají nejstaršího zdejšího osídlení a založení města, jsou tu popsány významné události. Právě tady na rozcestí se dočítáme o hraničních kamenech, které jsme cestou viděli. Jdeme po staré hraniční cestě Čech a Moravy. Tato zemská hranice se utvářela od 12. století. My jsme v místech, kde v 18. století byla i hranice Litomyšlského panství a majetku olomouckého biskupa. Právě z r. 1754 jsou ty nejstarší hraniční kameny. Jenže lumpové jsou všude. Během r. 2007 a 2008 bylo ukradeno 7 významných patníků, což znehodnotilo nejpočetnější historický soubor nejen na Moravě, ale i v Čechách i ve Slezsku. Proto byly zbývající patníky pevně zabetonovány, byly označeny i místa ukradených patníků a ty jsou postupně doplňovány replikami.
Míjíme okraj obce Kukle a pokračujeme po zelené a NS. Najednou tyto značené trasy odbočují vlevo, ale cesta je docela zarostlá. My jdeme kousek rovně a vlevo odbočujeme po cyklotrase. Na rozcestí Na Stráni se s NS ještě setkáváme, ale ta ještě odbočuje na rozcestí Svatá Trojice, kde je altánek a vyhlídka. Pro nás by to znamenalo si trasu prodloužit ještě o 1 km, což se nám už nechce. Pokračujeme dál po cyklostezce, naučná stezka se k nám po chvíli zase připojuje.
U krásně vypracovaného dřevěného altánu svačíme. Po NS docházíme téměř až k autu. Cestu nám zpestřují poměrně daleké výhledy. Je tady však hlavně rovina.
Je půl čtvrté, dnes už s programem končíme. Zajeli jsme si do Pivovárku Na kopečku, kde jsme byli už včera, pro pěkně vychlazené pivo a vracíme se na dnešní nocležiště. Tam se nám líbilo. Nic lepšího blízko nenajdeme.
Odpolední siestu začínám tím, že Otovi vyndávám klíště. Už to zase začíná. Jenže má dnes nějakou smůlu. Za chvilku hlásí, štípla mne vosa. Honem rozkrajuji cibuli, osvědčený prostředek. Přestane to bolet a neotečete to. Samozřejmě čím dřív, tím líp. Za chvilku neví o ničem.
Ve stínu je 23 stupňů, ale nějak to studeně fouká. Přesto sedíme venku. Teplého oblečení máme dost. Díváme se na zítřejší program, měl by to být zase pohodový den.
Chvíli relaxujeme, dobíjím vše, co se dá – foťák, hodinky i tablet. Pak jdu dělat večeři. Dnes je mi nějaká zima. Proto se po večeři už přesouváme do kabiny, kde je tepleji a kam to nefouká. Dáváme pivo a pozorujeme na západě pěkné červánky. Teplota je srovnatelná se včerejškem, snad ani v noci nebude chladněji.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.766, 16.463)
Poslední aktualizace: 22.3.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Svitavy
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 5. den: Svitavská pahorkatina-cca 15 km: Svitavy – NS K pramenům Svitavy – Svitavský (Dolní) rybník a ptačí pozorovatelna – rybník Rosička (Horní) - pramen Svitavy - NS Na pomezí Čech a Moravy - stará hraniční cesta
Svitavy a Rosnička s NS K pramenům Svitavy
Chodník, naučná stezka
Naučná stezka dlouhá 5,1 kilometru vede kolem Dolního rybníka a Horního rybníka (Rosnička) a prochází lesem, ve kterém se nachází prameniště řeky Svitavy. Na patnácti zastaveních se výletník dozví mnoho zajímavého…
0.4km
více »
Rybníky Svitavský a Rosnička
Rybník
Těsně za severozápadním okrajem města Svitavy leží dva rybníky, Dolní neboli Svitavský a Horní neboli Rosnička. Oba jsou napájeny množstvím potůčků přitékajících z okolních lesů, nejvýznamně…
0.5km
více »
Horní rybník u Svitav
Rybník
Rybníky v blízkém okolí Svitav vznikaly převážně v 16. století. Historikové jich v celé rybniční soustavě napočítali jedenáct. Jedním z nich je Horní rybník na severozápadním okraji Svitav, který je napájen řeko…
0.6km
více »
Turistické rozcestí Svitavy, střelnice
Rozcestí
Turistické rozcestí modré a žluté značky. Obě značky vedou do centra Svitav, každá jinudy, modrá pokračuje k nádraží ČD. Opačným směrem vede modrá značka kolem pramenů Svitavy na Starý Valdek, Psí kuchyni, Semanín, Kozlovský kopec a Českou Třebovou, žlutá značka přes Sněžník, Gajer, Mendryku, Kozlovský kopec a Svinnou rovněž do České Třebové.
1.1km
více »
Svitavy - koupaliště
Koupaliště
Nachází se uprostřed města. Je zde velký plavecký bazén 50 m, dětský bazén 25 m a brouzdaliště. Dále tobogán 93 m dlouhý a skluzavka, travnatá plocha pro slunění, šatny a občerstvení. V provozu…
1.2km
více »
Svitavy - památník Oskara Schindlera
Památník
Památník s pamětní deskou Oskara Schindlera se nachází v Poličské ulici naproti jeho rodného domku, na kraji rozlehlého parku Jana Palacha. Pomník byl zde slavnostně odhalen v roce 1994 u příležitosti české premiéry úspěšného filmu Stevena Spilberga "Schindlerův seznam", který velice dobře zobrazuje průřez života této rozporuplné osobnosti. Oskar Schindler se narodil 28. dubna 1908 v rodině pojišť…
1.4km
více »
Svitavy - nejvýznamnější vila a park
Dům, budova
Co vlastně nutí nás, tůristy, navštěvovat místa, která dávno známe z obrázků a popsali je už jiní? Je to především touha vidět tyto objekty „vlastníma očima“, no a protože jsme lidé (ale přitom tak různí), může s…
1.4km
více »
Svitavy - ulice T.G.Masaryka
Ulice
Jedna z hlavních městských tepen dosahuje délky půl kilometru, nás ale bude zajímat jen její větší část, ke které se z úžasného náměstí Míru dostaneme od kostela Navštívení Panny Marie krátkou uličkou vybíhající z …
1.4km
více »
Svitavy - sousoší Mateřské lásky
Socha
Sousoší Mateřské lásky se nachází v parku Jana Palacha, pár desítek metrů od Langrovy vily. Koncem 19. století jej nechal zhotovit podnikatel Oswald Ottendorfer jako vzpomínku na svoji matku Katharinu. Zároveň cht…
1.4km
více »
Svitavy - socha Mateřské lásky
Socha
Toto munumentální sousoší nechal zhotovit zdejší úspěšný podnikatel a mecenáš Oswald Ottendofer jako památku na svou matku Katharinu. Pochází z dílny prof. Donndorfa ze Stuttgartu. Ve Svitavách byla umístěna v roce 1893. Později při stavbě silničního obchvatu byla přemístěna za dnešní městský úřad do parku J. Palacha.Turistická mapa KČT 1:50 000 č.50 Svitavsko
1.4km
více »
Svitavy - Langrova vila
Měšťanský dům
Tento monumentální pseudoklasicistní objekt nechal vystavět v roce 1892 úspěšný svitavský podnikatel Julius Langer. Později se rodina dostala do finančních potíží a tak v roce 1933 ji…
1.4km
více »
Historická budova - Langrova vila ve Svitavách
Dům, budova
V roce 1892 byla postavena jedna z nejhezčích staveb ve Svitavách - historická budova, pseudoklasicistní - Langrova vila. Nechal si ji zde vystavět svitavský podnikatel Julius Langer. Stojí na začátku rozlehléh…
1.4km
více »
Městský park Jana Palacha ve Svitavách
Arboretum
Se vznikem areálu vily J. Langera, která byla postavena roku 1890 vznikl i Park Jana Palacha. Původně soukromá zahrada se stala s prodejem vily městským zařízením roku 1933. Palachův park byl od roku 1946 zpřís…
1.4km
více »
Socha Osvobození - ve městě Svitavy
Socha
Socha Osvobození ve Svitavách, stojí nedaleko Památníku připomínající osvobození Svitav. Tato socha dívky - socha Osvobození, byla vytvořena sochařem J. Kadlecem v roce 1945 a její slavnostní odhalení proběhlo 6.…
1.4km
více »
Pomník Oskara Schindlera ve Svitavách
Pomník
Pomník s pamětní deskou Oskara Schindlera se nachází naproti jeho rodného domku v Poličské ulici, na kraji parku Jana Palacha. Pomník byl slavnostně odhalen v roce 1994 u příležitosti české premiéry filmu Stevena …
1.4km
více »
Park Jana Palacha ve Svitavách
Arboretum
Park Jana Palacha se nachází po levé straně výpadové silnice na Poličku. Vznikl z původně soukromé zahrady založené v roce 1890 podnikatelem Juliusem Langerem podle projektu brněnského architekta Huga Wanderleye…
1.5km
více »
Kostel Navštívení P. Marie - Svitavy
Kostel
Kam a jak jedeme?
Město Svitavy se rozkládá na samotné hranici Moravy a Východních Čech na rozloze 3 133 ha, v mírně zvlněné krajině Svitavské pahorkatiny, v nadmořské výšce 435 m n.m.
Při návštěvě města byste…
1.6km
více »
Zatopený písník u Svitav
Jezírko
Severovýchodně od Svitav, v lese zvaném U Pískoviště, se nachází zatopený písník, který je součástí naučné stezky K pramenům Svitavy. Zatopený písník je zastávkou č. 13, ze značené trasy k němu vede krátká odbočka…
1.6km
více »
Hlavní svitavský kostel
Kostel
Ve své západní části se 670 metrů dlouhé svitavské náměstí Míru rozšiřuje a jeho plocha je tady ozdobena barokní městskou kašnou a morovým sloupem. Krásné barevné fasády okolních budov jsou sice dle pořekadla „každ…
1.6km
více »
Křížem krážem Svitavami
Cestopisy
Poslední červnová sobota loňského roku byla pro mne a pro manželku ve znamení „Velké cesty“ do dvou východočeských měst. Nejprve samozřejmě o dojmech z toho prvního...
Ale ještě než jej zříme na vlastní oči, je t…
1.7km
více »
Svitavy
Město
Svitavy leží na pomyslné hranici mezi Čechami a Moravou, jižním směrem od České Třebové. V okolí města se zvedají vrcholky kopců Svitavské pahorkatiny. Městem protéká řeka Svitava, která pramen…
1.7km
více »
Svitavy výstavní, Svitavy pivní, Svitavy fotogenické
Tipy na výlet
Do Svitav. Abych tak řekl za poslední půlrok nebo rok jsem v různých obměnách sice městem projížděli vícekrát. Prostě když jedeme od nás někam do Čech, bývá to často po cestě. Vždy ale město jen projedeme, dál na Poličku, Hlinsko apod. No a protože to od nás ještě zas tak daleko není, celkem cyklisticky přívětivá sobota mě zlákala se zase jednou vydat na delší vyjížďku. Poblíž Svitav sice vede vytížená silnice 35 (E 442), která bude sice dříve nebo později (2027) nahrazen…
1.7km
více »
Kašny na malebném náměstíčku ve Svitavách
Kašna
V dolní části malebného Svitavského náměstí Míru upoutá moderní kašna - Fontána života s kovovým vodotryskem a spirálovitě odtékající vodou. Původně v této části města stávala podle městské kroniky - Pohádková kašn…
1.7km
více »
Svitavské náměstí Míru
Náměstí
Jeho podoba i jméno se v průběhu věků stále měnily. Původně neslo název Trhové, později Městské, Adolfa Hitlera, maršála Stalina a v dnešní době se nazývá náměstím Míru.
Má poněkud zvláštní tvar: od východu na zá…
1.7km
více »
Svitavská Fabrika
Dům, budova
Pokud jste navštívili Svitavy, pocourali se městem, pokochali památkami a dospěli k názoru, že už tu není nic k vidění, mýlíte se. Zkuste navštívit Fabriku. Ne nelekejte se – montérky potřebovat opravdu nebudete…
1.8km
více »
Návštěva města Svitavy
Město
V Pardubickém kraji, se nachází zajímavé město Svitavy. Lze zde navštívit dvě muzea - Městské muzeum a galerie - Máchova alej 1, Muzeum Esperanto na náměstí Míru 1. K památkám města patří stará Radnice, Langrova…
1.8km
více »
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 4. den - dopoledne: Mendryka – zámek; Svitavy - městská památková zóna: cca 7 km dlouhý okruh: Pivovárek Na Kopečku - procházka po památkách města - park Patriotů - NS Vodárenský les s pozorovatelnou
Cestopisy
Sobota 6. 8. 2022 - dopoledne
Oba se budíme v pět, to snad nahoře někdo vylévá kýble. Z oblohy tečou provazy vody, Ota však opět téměř okamžitě usíná. Jak v tom rachotu může spát. Prší vydatně …
1.8km
více »
Svitavy - městská památková zóna
Městská část
V 15. a 16. století zde bylo evidováno na 83 právovárečných domů, pevně sevřených do krunýře středověkých hradeb. Bylo vystavěno z levných a ve středověku snadno dostupných materiálů, dřeva a opuky. Po prvním známém požáru města roku 1590 získalo jádro města kamennou podobu v duchu renesance. O století později se přidaly nové barokní domy se zdobenými fasádami.
V roce 1781 postihl město snad největší požár v jeho historii, …
1.8km
více »
Svitavy - Ottendorfův dům
Dům, budova
Pokud se vydáte do centra města od svitavského vlakového nádraží po modré značce, cestou nejprve minete dvě zajímavé sakrální památky (kapli sv.Jiří a kostel sv.Jiljí), ale můžu vám zaručit, že už ta první „světská“ vám je z mozku naprosto vymaže. Jen pár desítek metrů od náměstí Míru se totiž nad okrajem rušné komunikace Máchova alej vypíná načinčané červenobílé stavení s…
1.9km
více »