Jedeme znovu na severovýchod - 1. den - pivovar Český Brod, Kněžičky - pivovar Záhora
Vloni koncem srpna jsme se vydali na severovýchod naší republiky, kde je spousta krásných míst a kam téměř nejezdíme. Prošli jsme leccos, ale abychom si prošli vše, co nás zajímá, na to nebyl čas. Už tehdy jsme si slíbili, že tam musíme určitě za rok jet znova.
Letos jsme chtěli vyrazit už v květnu, jenže to bohužel nevyšlo. Až v sobotu 5. 6. jsem dostala i já 2. injekci proti covidu. Konečně jsme oba naočkováni a můžeme odjet. Tolik jsem se těšila, že jsem prohlásila, že pojedeme, i kdyby tratary padaly. Naštěstí nepadají, dokonce je prý před námi pár teplých dnů. Vyrážíme skoro na 6 týdnů a jak jsem prohlásila, vezu s sebou půlku špajzu a polovinu šatníku i botníku. Jsme připraveni na všechno, máme s sebou plavky, ale i svetry a bundy. Vždyť jedeme do hor.
Míříme do Jeseníků - do míst, kde jsme vloni skončili a kde chceme pokračovat. I když je naše republika malá, je protkána spoustou silnic. Pojedeme jinudy a poznáme tak další spoustu zajímavostí, dokonce i novou rozhlednu. Další výhodou je, že se covidová situace zlepšuje, opatření se pěkně rozvolňují, jsou už otevřené i hospody, takže se nechá zajít na pivo i na jídlo. I když počítám s tím, že budu převážně vařit. Domluvili jsme se však, že musíme trochu zvolnit. Vždy přijedeme nadšení, ale zcela zničení. Jenže neduhy přibývají, roky také neubývají, musíme se už konečně naučit odpočívat.
Úterý 8. 6. 2021
Dopoledne vyjíždíme. První zastávku chceme udělat v Českém Brodě, kde je pivovar. Po dálnici zásadně nejezdíme. Na poslední chvíli však měníme trasu. Pražský okruh je často zablokovaný, pojedeme spodem přes Příbram a Benešov. Koukám do mapy, kudy pojedeme, ale pak už koukám víc po okolí. Jsme v Mirošovicích, najednou se mne Ota zeptá, zda nemáme odbočit, letmo kouknu do mapy a tvrdím, že máme jet rovně. Ota mne kupodivu poslechne, ale vzápětí dodá: Jedeme na dálnici. Ještě jednou zaváhá v místě, kde by se to nechalo otočit, ale nenajde v sobě odvahu předpisy porušit. Místo do Českého Brodu jedeme po dálnici do Prahy - samozřejmě bez dálniční známky. Přijde nám domů pokuta? Uvidíme. Po 7 km sjíždíme, žádnou mýtnou bránu jsme neviděli, tak snad to dopadne dobře.
Dokonce i časově to vyšlo skoro stejně. A to je to hlavní. V pivovaře prodávají pivo pouze do 15 hodin.
V Českém Brodě jsme se stavěli v loni, snad celé město, kde je městská památková zóna, jsme si tehdy prohlédli. Jen existence pivovaru nám tehdy unikla.
Historie pivovarnictví tady sahá do r. 1360, kdy město vlastnili pražští biskupové. R. 1437 povýšil město císař Zikmund Lucemburský na královské město a stává se po dalších 200 let pivovarskou velmocí. V 16. století je ve městě 8 - 10 větších pivovarů. Během třicetileté války pivovarnictví ve městě upadá, pivovary vyhořely, lidé z města prchají. Vaření piva bylo později obnoveno, ale bez velkých úspěchů. Když byla r. 1845 postavena železnice z Prahy do Vídně, otevřely se nové odbytové možnosti.
Na pozemku po vytěženém lomu na opuku byly r. 1864 postaveny ležácké sklepy a r. 1884 nový moderní pivovar, poháněný parou. O rok později se zde již vařilo pivo. V době první republiky byl pivovar modernizován a rozšiřován. Byl postaven nový komín, stáčírna, unikátní sladovna. Po znárodnění je však postupně likvidován, až byl r. 1968 uzavřen zcela. Jen sladovna fungovala až do r. 1986 - dodávala slad pro velkopopovický pivovar. V objektu se vařily psí konzervy, byly tam sklady a objekt chátral. Zařízení bylo rozkradeno. Když se propadly střechy, budovy se začaly rychle rozpadat. Poč. 90. let byl areál zarostlý křovím, které rostlo i ze zdí objektů. Takto zničený areál koupil r. 1994 současný vlastník společnost NOVETA - Pivovar Český Brod, s.r.o. a pustil se do rekonstrukce. Některé zdi bylo nutno postavit znovu. Nyní září novotou. První zkušební várku se jim podařilo uvařit 17. 12. 2018 - přesně 50 let od uzavření pivovaru. Součástí areálu je i udržovaná zahrada, kde jsou vidět i zbytky lomu na červenou opuku. Právě z této opuky byly postaveny městské hradby, které jsme si vloni prohlédli.
Prodejna tady otevřená není, u vjezdu je tabule s telefonním číslem, kam se nechá zavolat. Pán přišel téměř okamžitě. Měli však jen desítku, co se dá dělat. Ota získává ještě tácky a etikety.
Je horko a začínáme mít hlad. Vařit budu až večer, jen chceme sníst svačinu. Mám napsáno, že u hřbitova by se nechalo přespat, tak se tam aspoň najíme. Je škoda, že je brzy. Spalo by se tu dobře. Ani teď odpoledne tu nikdo není. Aspoň využíváme zdejší lavičku k příjemnému posezení a koukáme na další program.
Po 45 km máme pivovar Záhoru v obci Kněžičky. Ten zavírá v 16. hodin. To budeme mít co dělat. Snad to stačíme. Vše vychází v pohodě, máme rezervu 5 minut. Když už jsme si mysleli, že máme vyhráno, tak vidíme, že silnice je po 4 km uzavřena. Vypadá to, že dojedeme jen k motorestu Na Kopičáku. Na mapě vidím, že by se nechalo do Ķněžiček dojet po úzké silničce právě od toho motorestu. Jenže tady je další problém - vjezd je povolen pouze pro zásobování. Po chvilce váhání jsme došli k závěru, že dodávka vypadá jako zásobovací vůz. Jedeme. Vyjíždíme téměř u pivovaru, resp. u domku, který je označen na mapy.cz značkou pivovaru. Jenže tady majitel bydlí, pivovar je o kousek jinde - to jsme se dozvěděli od sousedky, která šla naštěstí domů. Snad přesně v 16 hodin parkujeme před pivovarem, který je na jihovýchodním okraji obce. Teď koukám, že už na mapy.cz je i v těchto místech značka pivovaru.
Tento pivovar založili dva bráchové, kteří chtěli pít pořádné pivo. V r. 2011 se domluvili, r. 2016 už prodávali svoje pivo ve vlastní hospůdce. Dlouho, dlouho prý zkoušeli, až se jim to povedlo. A že je to pravda, o tom svědčí zájem pivařů. Naštěstí na nás něco ještě zbylo. Sice jen světlé výčepní American Pale Lager, ale jak jsme později zjistili, tak na nás zbylo pivo výborné. Jako bonus dostáváme ochutnat Novozélandský ležák. Ještě chce prý chvíli uležet, zatím je kalný, ale pít se prý už nechá. I kalné je už výborné. A protože na ochutnání jsme dostali téměř celý půllitr a protože Ota ještě musí řídit, zbylo to na mě. Jenže neumím vypít půllitr na ex, tak jsme se tam zasekli a krásně si s nimi popovídali. Ota dostává i etikety a letáček o jejich pivech. Tácky nemají. Nevadí, i tak je to slušný úlovek.
Tím končíme dnešní program. Další zastávku na trase naplánovanou nemáme. Chceme dojet k rybníku Obora, který je na západním okraji města Smiřice a kde se nechá koupat, možná i přespat. Chceme se vyhnout Hradci Králové, volíme trasu horem přes přes Nechanice, jenže objížďka nás žene stejně do Hradce Králové. Moc jsme si tedy nepomohli. Tentokrát nás čas nehoní, konečně neporušujeme žádné předpisy.
Je horko, u rybníka Obora je parkoviště plné, u vody spousta lidí, na silnici silný provoz. Tady to na spaní určitě dobré není. O kousek dál na jih je další rybník - bezejmenný. Silnička tam vede téměř z parkoviště u Obory. Kdysi tam bývala závora, dnes je otevřena a zarostlá. Zákaz tu není, jedeme. Těsně za rybníkem je menší parkoviště. Kdo jede z opačné strany - z obce Číbuz, dozví se, že vjezd na cestu, po které jsme přijeli, je pouze pro majitele pozemku. Takže další porušení předpisů. To nám to pěkně začíná. I zde se pár lidí koupe, nechá se však najít vstup do vody, kde jsme sami. Samozřejmě toho využíváme. Voda je čistá a překvapivě teplá, ani se nám nechce z vody. Nakonec jsme se však přesvědčili, že máme ještě spoustu práce. Vždyť si to ráno můžeme zopakovat.
V autě to musíme přerovnat, abychom měli kde spát, a také si musíme uvařit večeři. Povedlo se oboje, i když jsem moc nevěřila tomu, že všechny věci rozmístíme tak, aby nám v autě nepřekážely. Sedíme venku, posloucháme žabí koncert. Plán na zítra je daný, tak ani nemusíme nic řešit. Je tu nádherně. Až se stmíváním se ochlazuje, ale to už je skoro 10 hodin, takže nejvyšší čas jít spát.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.174, 15.345)
Poslední aktualizace: 21.7.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Kněžičky
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme znovu na severovýchod - 1. den - pivovar Český Brod, Kněžičky - pivovar Záhora
Běrunice - kostel Narození Panny Marie
Kostel
První doložená zmínka o vsi Běrunice je z roku 1354 ve spojitosti s místním kostelem jehož patronem byl Slavík z Běrunic. Následný gotický kostel byl ve vsi postaven v 16. století, roku 1716 byl však pro zchátralost zbořen. Současný jednolodní Kostel Narození Panny Marie byl postaven na stejném místě roku 1718. Kostelní stavba je členěna římsami a pilastry. Nad vstupem do…
1.8km
více »
Lovčice - kostel sv. Bartoloměje se zvonicí
Kostel
Lovčice, obec na nejzápadnějším místě bývalého okresu Hradec Králové. První písemná zpráva o vsi je datována rokem 1299. Obci dominuje velká náves na jejíž severní straně se nachází barokní Kostel sv. Bartoloměje …
3km
více »
Žehuňský rybník
Rybník
Žehuňský rybník je ve Středočeském kraji největší a v České republice je devátým největším. Rybník najdeme v okrese Kolín u vsi Žehuň. Plocha rybníku má rozlohu 258 ha a s délkou 5,5 km je to jeden z nejdelších ry…
3.4km
více »
Hotel Na Farmě v malebné vesničce Choťovice
Tipy a novinky
Nově postavený rodinný Hotel Na Farmě se nachází v malebné vesničce Choťovice, nedaleko lázeňského města…
4.9km
více »
HOTEL NA FARMĚ CHOŤOVICE: Kvalitní maso z vlastního chovu, zázemí pro děti i dospělé, skvělý servis…
Tipy na výlet
Nově postavený rodinný Hotel Na Farmě se nachází v malebné vesničce Choťovice, nedaleko lázeňského města Poděbrady, 4 kilometry od dálnice D11 na 50. kilometru mezi Prahou a Hradcem Králové…
4.9km
více »
HOTEL NA FARMĚ CHOŤOVICE
Tipy a novinky
Nově postavený rodinný Hotel Na Farmě se nachází v malebné vesničce Choťovice, nedaleko lázeňského města…
4.9km
více »
Kostel Narození sv. Jana Křtitele ve Vlkově nad Lesy
Kostel
Stejně jako u mnohých dalších sakrálních objektů je prvním dokladem o jeho existenci soupis pražské diecéze, který byl pořízen v letech 1344-1350. V něm je popsán tento chrám Páně jako farní, z čehož nám vychází t…
5km
více »
Městec Králové - Náměstí Republiky
Náměstí
Přirozeným centrem Městce Králové je Náměstí republiky s dominantní stavbou radnice. Základ dnešnímu náměstí byl dán novou výstavbou po ničivém požáru roku 1792. Se stavbou radnice bylo započato 29. května 1799, …
5.1km
více »
Městec Králové
Město
První zmínka o Měštci je z roku 1357. Již v tomto roce byl Měštec městem, které bylo chráněno hradbami se dvěmi vstupními bránami a čtyřmi fortnami. V období vlády Karla IV. se město úspěšně rozvíjelo a získalo …
5.1km
více »
Vlkov nad Lesy
Zámek
Lovecký zámeček Vlkov nad Lesy se nachází 8 km severozápadně od Chlumce nad Cidlinou.
Majitel panství Chlumec nad Cidlinou, František Ferdinand Kinský dal v druhé polovině 18. stol postavit na okraji vsi V…
5.1km
více »
Městec Králové - kostel sv. Markéty
Kostel
Městec Králové - první písemná zpráva o městě pochází z roku 1300. Kostel je prvně připomínán roku 1384. V roce 1792, kdy bylo město postiženo ničivým požárem shořel i původní kostel sv. Markéty. Roku 1793 bylo započato se stavbou kostela nového, dokončen byl ve stylu pozdního baroka v roce 1794. Roku 1846 byl kostel přestavěn do dnešní pseudorománské podoby. U kostela se…
5.2km
více »
Žiželice - kostel svatého Prokopa
Kostel
Žiželice - obec cca 5 km jihozápadně od Chlumce nad Cidlinou prvně písemně doložená roku 1052. Dominantu obce tvoří Kostel sv. Prokopa s památnou lípou malolistou. Kostel dřevěný byl ve vsi vystavěn ve století 13.…
5.5km
více »
Dobšice nad Cidlinou
Vesnice
Dobšice leží ve východní části okresu Nymburk v nadmořské výšce 200,5 m n. m., na pokraji Polabské nížiny. Rozloha obce činí 667 ha. Obec je rozdělena řekou Cidlinou nadvě části: L…
6.5km
více »
Dobšice - Dobrodružná stezka malého Dobše
Tipy na výlet
V Dobšicích na Nymbursku mají zajímavou naučnou stezku věnovanou Keltům a jejich kultuře. Keltové začali přicházet do střední Evropy okolo roku 750 před Kristem. Později se usídlili i na našem území. Konkrétně to …
6.5km
více »
Polní Chrčice – obec a dřevěná rozhledna
Tipy na výlet
Vracíme se z dovolené na Broumovsku, ale ještě se chceme cestou zastavit na nějaké rozhledně. Právě tato se nám nabízí jako první. Obec se rozkládá cca 13 km na severovýchod od Kolína, jen kousek jižním směrem od dálnice z Prahy do Hradce Králové.
První písemná zmínka je již z r. 1361, kdy byla majetkem pražské kapituly. Od r. 1417 patřila klášteru na Zderaze, od r. 1553 k podě…
6.9km
více »
Lužec nad Cidlinou - Kostel sv. Jiří
Kostel
Lužec nad Cidlinou - dlouhá středověká lánová obec s množstvím dochovaných roubených i zděných domů z 18. a 19. století. První písemná zmínka o vsi je datována rokem 1325, kdy byl jejím majitelem vladyka Slavibor z Lužce. Dominantou obce je kostel sv. Jiří z roku 1872, v místě je však doložen již kostel středověký. V blízkosti kostela se nachází barokní fara z 1. čtvrtiny 18.…
7.2km
více »
Chlumec nad Cidlinou
Zámek
Zámek (Karlova Koruna) vznikl jako reprezentační venkovská residence, nebyl však upraven pro trvalé obývání. Nechal ho postavit stavitel František Maxmilián Kaňka pro hraběte Františka Fe…
7.9km
více »
Chlumec nad Cidlinou – zámek Karlova Koruna a zajímavý park
Zámek
Chlumecký zámek byl zbudován v letech 1721 – 1723 a nahradil starý hrad stojící jižně od města. Měl sloužit jako venkovská rezidence hraběte Františka Ferdinanda Kinského, pozdějšího nejvyššího kancléře Království…
8km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Karlova Koruna
Zámek
Barokní Zámek Karlova Koruna se nachází v Chlumci nad Cidlinou v Královéhradeckém kraji. Zámecká stavba má ojedinělý půdorys připomínající tvar královské koruny. Návštěvníci si mohou záme…
8.1km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Chlumec nad Cidlinou - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Kostel Nejsvětější Trojice je nejstarší dochovanou památkou ve městě. Doložen je sice "až" v roce 1358, ale dle nápisového kamene, který byl nalezen v roce 1734 pochází již z roku 1134. Kostel je jednolodní, s plochým stromem a trojbokým presbytářem kolem něhož jsou empírové pomníky ze Suchardovy dílny, pocházející z doby kolem roku 1800. Na oltářním obraze sv. Trojice je…
8.5km
více »
Chlumec nad Cidlinou
Městečko
Chlumec nad Cidlinou leží ve Východních Čechách, západním směrem od Hradce Králové. Město se rozkládá u východního okraje mírně zvlněné KRAJINY České Tabule. K západnímu okraji města sahá rozsáhlý les, na jehož ok…
8.6km
více »
Oškobrh
Kopec
Oškobrh - vrch, který nedosahuje závratných výšek (285m), ale v rovinatém Polabí je z daleka viditelný a nepřehlédnutelný, nachází se cca 6 km východně od Poděbrad. Na jižním vrcholu pravděpodobně bývala keltská o…
8.6km
více »
Chlumec nad Cidlinou - kostel sv. Voršily
Kostel
Kostel sv. Voršily - dominanta Klicperova náměstí byl postaven za vlády Pernštejnů ve slohu pozdní gotiky a nastupující renesance v letech 1536-43. Pod dlažbou se nachází krypta v níž byly nalezeny ostatky významných osobností chlumeckého panství z 16.- 17. století. Městská hláska se zvonicí byla k západní stěně kostela přistavěna na přelomu 16. a 17. století. Věž je prvně…
8.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Chlumec nad Cidlinou - mariánský sloup
Socha
Chlumecký mariánský sloup se nachází na východní straně dnešního Klicperova náměstí. Postavit ho dal Václav Norbert Oktavián hrabě Kinský v roce 1710 na oslavu vítězství vojsk císaře Josefa I. a spojenců nad francouzskou armádou Ludvíka XIV o španělské dědictví. Sloup je zřejmě dílem sochaře F. M. Katterbauera. Na Sloupu se nachází původní sochy sv. Jáchyma, sv. Anny, sv.…
9km
více »
Záhornice - kostel sv. Matouše
Kostel
První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1225 ve spojitosti se směnným obchodem krále Přemysla Otakara I. Další zmínky jsou ze 14. století, kdy ji měli v držení Kartuziáni z Poděbrad. Před vánocemi v roce 1836 vypukl velký požár a téměř celou osadu zničil. Dominantou obce je gotický Kostel sv. Matouše. Stojí v místech původního kostela zmiňovaného již vroce 1357. Současný kostel byl postaven v 16. století, barokně upraven byl ve století osmnáctém. Vnitřní vybavení z 10-20. let 18. století. V sousedstv…
9.4km
více »
Libice nad Cidlinou
Vesnice
V 10. století se v Libici nad Cidlinou nacházelo sídlo rodu Slavníkovců. Území dnešní obce bylo tehdy mimo Prahy nejvýznamnějším politickým a kulturním centrem v Čechách. Pro svou obrovskou historickou hodnotu bylo slovanské hr…
12.2km
více »
Poděbrady
Město
Poděbrady leží ve Středních Čechách, východním směrem od Prahy. Poděbrady jsou známé a vyhledávané lázeňské město. Město se rozkládá na pravém břehu řeky Labe v jižní části České tabule. V…
15.8km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
24.1km
více »
Kutná Hora
Město
Kutná Hora leží ve Středních Čechách, jihovýchodním směrem od Prahy. Kutná Hora se rozkládá nedaleko severního okraje Středočeské pahorkatiny. Městem protéká řeka Vrchlice, na které je u jihozápadního okraje města…
25.3km
více »