Hrádek u Nechanic
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hradce Králové. Zámek lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a od května do září denně mimo pondělí. Zatímco exteriér budovy zámku je vyveden ve stylu anglické gotiky, interiéry nesou stopy anglických sídel z doby renesance. Zařízení sálů a salónů pochází z celé Evropy a z mnoha zámků. Zámecká knihovna se pyšní kolekcí 12 obrazů z 18. století představujících lidské nemoci. Skvostný zámek s překrásnými interiéry a okolním parkem si pro natáčení svých snímků vybralo také mnoho našich i zahraničních filmových tvůrců.
Historie
Iniciátorem stavby zámku byl František Arnošt, hrabě z Harrachu, kterého při pobytu v Británii zaujala krásná krajina i aristokratická sídle. První plány budoucího zámku vypracoval hamburský architekt Stammann, původní plány však později do podoby anglických šlechtických sídel přepracoval londýnský architekt Edward Buckton Lamb. Jeho projekt pak ještě upravil vídeňský stavitel Karl Ficher, který navrhl i výzdobu interiérů. Přípravné práce na stavbě zámku byly zahájeny v letech 1835 ? 1836. Stavba zámku probíhala v letech 1839 - 1857 a řídil ji Karl Ficher. Kvůli červené barvě se zámek kdysi nazýval Červený Hrádek. Posledním majitelem zámku byl Jan Harrach, který ho zdědil po svém otci Ottovi. Po roce 1945 byl zámek zestátněn. V roce 2001 byl zámek vyhlášen národní kulturní památkou. V současné době na zámku probíhají práce na opravě fasády, které přinášejí návrat k původní, červené barvě zámku.
Aktuální informace pro návštěvníky:
- otevírací doba
- vstupné
- kalendář akcí
Tip: Virtuální prohlídka Hrádku u Nechanic na webu HKregion.cz >> zobrazit virtuální prohlídku
Hrádek u Nechanic je znám především krásným zámkem, který je obklopen rozlehlým zámeckým prakem. Hrádek najdeme západním směrem od města Hradec Králové. Zámek byl postaven ve stylu anglické tudorovské gotiky a jeho vzhled připomíná středověký hrad. Zámek je označován jako druhá nejkrásnější stavba po Hluboké u nás. Architektonický návrh zámku zpracoval londýnský architekt G. Lamb. Stavba byla provedena v letech 1841 až 1854 pod dohledem vídeňského architekta K. Fischera, který původní plány upravil na základě přání a požadavků majitele panství Sadová hraběte Františka Arnošta Harracha. K zámku přiléhá rozlehlý zámecký park, který zaujímá prostor 30 hektarů. Park má přírodní charakter s řadou rozlehlým luk. Najdeme tu rovněž skupiny stromů a drobné lesíky. V jižní části Zámeckého parku bylo vybudováno golfové hřiště. Zámek byl postaven na mírném kopci a různých míst parku se naskytuje malebný pohled na budovu zámku. V parku rostou cizokrajné a domácí dřeviny a to jak jehličnany tak i listnáče. Z jehličnatých stromů by naší pozornosti neměla uniknout jedle kavkazská, jedlovec kanadský, cypřišek Lawsonův a nebo zerav východní. Mezi listnatými stromy roste také několik unikátních a to javor stříbrný, lípa stříbrná, hlošina úzkolistá či červenolistý buk. Do Hrádku u Nechanic vede několik značených turistických tras. Z městečka Nechanice se vydáme východním směrem do obce Lubno a odtud jižním směrem přes Jehlický vrch ( 302 m.n.m.) do Hrádku. Další z turistických tras vede severním směrem od železniční stanice v obci Lhota pod Libčany. Vydáme-li se z Hrádku severovýchodním směrem dojdeme do obce Všetary, kde můžeme navštívit pravěkou vesnici a odtud pak můžeme pokračovat vlakem do Hradce Králové. Z Hradce Králové se k zámku vydáme po značené cyklistické trase a to jihozápadním směrem do obce Roudnice a tady pak budeme pokračovat severním směrem.