Jedeme znovu na severovýchod - 13. den - další část NS Česká Ves - 4,5 km dlouhý skoro okruh: Česká Ves - křížová cesta - Heckelův pramen - vyhlídka Tisová skalka a vrchol Krajník - pramen Johann Peter guelle - Česká Ves; jeskyně Na Špičáku
Neděle 20. 6. 2021
Chladný větřík v noci zesílil, ale nic nepřihnal. Bylo však příjemněji a já se konečně trochu vyspala. V půl sedmé už to venku zase sálá. Jen Otovi to nevadí, spí dál. Před osmou se mu vstávat nechce.
Po snídani vyrážíme opět na krátkou procházku. Chceme dokončit NS Česká Ves, jejíž část jsme včera prošli. Je hezky udělaná, je na ní spousta zajímavých informací, i když ten začátek textu je stále stejný. Proti včerejšku to bude kratší - jen 4,5 km, ale hned na začátku je větší převýšení. Na trase jsou 2 prameny, 3 vyhlídky. Většina cesty vede lesem, tak snad to horko přežijeme. Nemusíme pospíchat. Můžeme pokračovat ve včera nastaveném tempu.
Nikam nepřejíždíme, lépe bychom nezaparkovali. Hned od hřbitova začínáme stoupat. Přecházíme železniční trať - zastávka je nedaleko. Tady je zastavení NS U kolejí. Dne 1. února 1888 byl zahájen provoz na této trati z Frývaldova (nynějšího Jeseníku) do polských Glucholaz. Pravidelný provoz byl zahájen 26. 2. 1888. Čeká nás cca 800 m prudkého stoupání. Sice to není moc po sluníčku, ale je to hrůza. Mme samo o sobě ničí, když začínám do kopce, dnes mne ničí ještě horko a dusno. Už v polovině jsem měla pocit, že vypustím duši. Nepřeháním, byla jsem přesvědčena, že musím zkolabovat. A to se mi zdálo, že snad ani nejdu, že víc stojím. Již takhle pomalý krok jsem ještě zvolnila. A neustále zastavovala a doplňovala tekutiny. Brala bych lavičku, ale kde té je konec. Doufala jsem, že se aspoň budu moct kochat zastaveními křížové cesty, která vede souběžně. Jenže ta je tvořena prostými dřevěnými kříži - dvěma stlučenými prkénky s číselným označením jednotlivých zastavení. Cesta vedla vysokou trávou, pak po kamenech, poslední část byla již slušná pěšina. Když jsem si nemohla sednout, odpočívala jsem opřená o strom. Na cestu na rozcestí Pod Heckelovým pramenem už mne Ota musel vytáhnout. Šla jsem to snad 3/4 hodiny. Tak tohle se mi ještě nestalo. Jako úspěch považuji to, že jsem to přežila
Ve stínu na cestě jsem si sedla na kámen a kupodivu jsem se poměrně brzy vzpamatovala. Aspoň se mi to zdálo. Potěšil mne Ota, který říkal, že se mu také nešlo dobře a že to bylo skutečně prudké. Ale samozřejmě na mne neustále čekal. Zhruba 100 metrové stoupání po lesní cestě k pramenu jsem už zvládla lépe. V lese bylo výrazně příjemněji. Tam jsem se umyla, zchladila si ruce i nohy, znovu si odpočinula a najednou mi bylo fajn.
Heckelův pramen je pojmenován po obchodníku Albertu Heckelovi, který nedaleko skalky, ke které jdeme, založil Lesní Domov - rekreační zařízení s restaurací. Pocházel z Nisy, oženil se s Terezií, starší sestrou Priessnizovy manželky. Pramen byl na podzim 2015 opraven.
Pokračujeme již do mírnějšího kopce okolo dřevěné kapličky, kterou na okraji tehdejší Ovčí paseky nechal postavit rychtář Priessnitz. Po r. 1945 vyhořela a zůstaly jen základy. Nově byla postavena při příležitosti vybudování NS. Kousek od kapličky je již zmiňovaný Lesní Domov, který je nyní v soukromém vlastnictví a je nepřístupný. Proto se ani nesnažíme se tam jít podívat. Už se mi jde skvěle. Na ranní krizi raději nemyslím.
Vystoupali jsme na dnešní nejvyšší bod - na vyhlídku Tisová skalka, dříve pojmenovaná Heckelova skalka. Vzhledem k tomu, že v okolí je hodně rozšířený tis, dostala skalka nový název. Na skálu je snadný výstup po upraveném skalním schodišti, nahoře je upravena vyhlídka - je vidět údolí Bělé až k polským rovinám.
Naučná stezka nás dovedla na vrchol Krajník. Tady mezi skalami prý stávala lovecká chata Hofmannova bouda, která po válce vyhořela. Na upravené Jižní vyhlídce za vrcholem je panoramatická mapa. Bývaly odtud vidět jesenické vrcholy - Praděd, Keprník, Šerák i rozhledna Zlatý Chlum, dnes už ty výhledy za moc nestojí. Je tu však hezky.
Tady NS končí, my pokračujeme ještě dál po modré značce. Z další vyhlídky jsou vidět lázně Jeseník i s budovou hotelu Priessnitz.
Došli jsme až k pramenu Johann Peter Quelle. Byl postaven v letech 1934 - 1937 a v r. 2008 opraven. Už ani neodpočíváme, jen pramen ochutnáváme a doplňujeme do lahve. Kousíček se vracíme a po neznačené cestě se vydáváme na cyklostezku, která nás pohodovou cestou dovedla na rozcestí Pod Heckelovým pramenem. Když jsme klesali k trati a k autu na parkoviště u hřbitova, žasla jsem, jak je to hezká pěšina. Cestou nahoru jsem si toho nějak nevšimla. Když jsme potkali stoupají mladou dívčinu, tak se ptala, jestli už je aspoň v půlce. Sama říkala, že to je dnes nějaké strašné, že je zvyklá chodit, ale tohle jí dává zabrat. To mne potěšilo, nejsem zas až tolik nemožná.
U auta jsme se zdrželi, jen abychom ho trochu vyvětrali. Za chvíli odjíždíme do Písečné a ještě o kousek dál na naše oblíbené místo na parkovišti u jeskyně Na Špičáku. Na dnešek jsme si naplánovali její prohlídku. Do začátku prohlídky zbývá půl hodiny, dáváme svačinu.
První písemná zmínka o této jeskyni pochází z 2. třetiny 15. století. Je to jedna z nejstarších písemně doložených jeskyní ve střední Evropě. Byly však dlouhodobě volně přístupné veřejnosti, proto se zde nedochovala krápníková výzdoba. Přesto jsou v něčem unikátní. Chodby mají neobvyklé srdcovité tvary, navíc je tu zachováno mimořádné množstvím nápisů a kreseb z různých historických období. Každý letopočet, znak či vyobrazení umožňuje nahlédnout do historie jeskyní. K těm nejstarším patří nápisy černé, psané uhlem, a červené, psané malířskými barvami a rudkou. Některé jsou vytesané, vyryté nebo vyškrabované. Nejstarší je zde uvedený letopočet 1519. Historicky nejzajímavější, ale také nejzáhadnější místo celé jeskyně je Kalvárie s křížem. V jeskyni zimují netopýři, mezi nimi i vzácný netopýr černý.
Celková délka všech prozkoumaných chodeb je 410 m. Prohlídkový okruh je bezbariérový, je dlouhý 220 metrů a jeho prohlídka trvá 30 min. Teplota v jeskyni je konstantní 8 °C.
Na prohlídku jsme si vzali bundu, ale nakonec jsme ji tam sundali. Při 95 % vlhkosti se námi v té jeskyni zdálo dusno. Asi jsme se nestačili ochladit. Je tam výborná akustika. Součástí prohlídky je krátký koncert, který nám byl puštěný v naprosté tmě - samozřejmě po schválení všech zúčastněných. Dokonce i mladý průvodce tvrdil, že je tam dnes nějak dusno. S paní v pokladně se shodli na tom, že se určitě něco přižene, že to cítí ve vzduchu.
Zítra - v pondělí má jeskyně zavřeno, nemusíme se vstáváním spěchat a můžeme se zde i najíst. Využili jsme toho, že zvenku přístupné toalety jsou otevřené, doplnili jsme vodu do kanystrů, do petek i do sprchovacího vaku a jdeme do Rezidence u jezera na pivo a zmrzlinu. Nic jiného se dělat nedá. V hotelu jsem koukla na předpověď. Dnes odpoledne po 17. hodině by mělo sprchnout. V noci má být tepleji než dnes, ale zítra odpoledne má být pořádný liják. Tak se necháme překvapit. Teď je 17 hodin, včera to bylo zataženější a nepršelo.
Dlouho jsme neposeděli, ani jsme to neměli úmyslu, chtěli jsme si vzít hlavně pivo s sebou na večer. Ono se tam ani sedět nedalo. Venku neměli žádné slunečníky a uvnitř bylo snad ještě hůř než venku. Rozhodně nejlépe bylo ve stínu na našem parkovišti. S komáry si poradila naše kouzelná spirála. Uvařila jsem večeři a šli se osprchovat na terasu, kde se nám to ve čtvrtek osvědčilo. Celou dobu žádostivě koukáme na oblohu, ale na déšť to nevypadá, jen na další snad ještě teplejší noc.
Popíjíme dobré, hlavně studené pivo. V rádiu nám hraje jazz, takže skoro idylka. Jen by mohlo být o pár stupňů míň. Jdeme spát v 10, ještě je 26 stupňů. Necháváme otevřené zadní dveře a stažená okénka v kabině. Tady si naštěstí připadáme bezpečně. Když tam naprší, tak to zase uschne. Jsme zvědavi, co nás čeká zítra. To budeme pár dnů spát na hotelu ve Zlatých Horách.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.260, 17.206)
Poslední aktualizace: 21.9.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Česká Ves
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme znovu na severovýchod - 13. den - další část NS Česká Ves - 4,5 km dlouhý skoro okruh: Česká Ves - křížová cesta - Heckelův pramen - vyhlídka Tisová skalka a vrchol Krajník - pramen Johann Peter guelle - Česká Ves; jeskyně Na Špičáku
Rychlebské hory (3): Sokolským hřbetem přes vyhlídky nad Českou Vsí
Pohoří
Rychlebské hory (3): Sokolským hřbetem přes vyhlídky nad Českou Vsí (04/2019)
Ve vysokých horách je v dubnu ještě sníh, ale v nižších partiích…
0.4km
více »
Naučná stezka kolem České Vsi
Trasa
Vítáme Vás na naučné stezce kolem České Vsi. Hlavním tématem této stezky…
0.5km
více »
Česká Ves – Stezka Fit
Trasy
Vlastně to ani pořádná trasa pro turistu není, ovšem účel je poněkud jiný, než projít desítky kilometrů. Pokud ovšem bude chtít výletník absolvovat všechny předepsané úkony, může se i tak celkem zapotit. Nejen pro své stálé obyvatele, ale i přechodným návštěvníků České Vsi (té u Jeseníku) může sloužit sestava herních a tělocvičných prvků firmy Runex. Ve spolupráci s obcí firma rozmístila desítku nářadí a překážek k protažení těla…
0.7km
více »
Z České Vsi přes Tisovou skalku a Krajník do Jeseníku.
Tipy na výlet
Na začátku našeho toulání Jesenickem padl návrh vycházky po kopcích nad levým břehem řeky Bělé. Mapa této oblasti nabízí hned několik možností, které by mohly být zajímavé. Navíc již…
1km
více »
Čertovy kameny (Harichstein)
Tipy na výlet
Dnes se vydáme na Čertovy kameny, které jsou vyhledávány horolezci, turisty i rodinami s dětmi. Na Čertovy kameny se můžeme dostat z několika směrů. Já Vám zde popíšu dva, o kterých si myslím, že jsou nejpoužíva…
1.1km
více »
Muzeum obce Česká Ves a zajateckých táborů na Jesenicku
Muzeum
14. května 2016 byla slavnostně otevřena válečná expozice v muzeu obce Česká Ves. Stalo se tak za účasti vzácných hostů kazašského velvyslance pana Abdykarimova, ataše Ruského konzulátu v Brně pana Indyčenka a tak…
1.2km
více »
Muzeum obce Česká Ves a zajateckých táborů na Jesenicku
Muzeum
14. května 2016 byla za účasti kazašského velvyslance Serzhana Abdykarimova, vnuček maršála Koněva Anny a Eleny, a dalších ruských přátel žijících v České republice, otevřena v prvním patře bývalé školy v České Vs…
1.2km
více »
Česká Ves
Vesnice
Česká Ves je rodištěm Johanna Schrotha, který založil Lázně Dolní Lipová. Ve staré hornické osadě pod Zlatým Chlumem lze ještě pozorovat zbytky důlní činnosti. Na Zlatém Chlumu stojí rozhledna, ze…
1.2km
více »
Česká Ves - Muzeum Veteránů
Muzeum
Muzeum Veteránů v České vsi je otevřeno veřejnosti od 12.6.1999. Jeho majitelem a provozovatelem je Automoto Veterán klub Česká Ves. Muzeum sídlí v budově bývalé kuželny ve dvoře za hostincem v cen…
1.3km
více »
Kostel sv. Josefa v České Vsi.
Kostel
Česká Ves se nachází v údolí řeky Bělé nedaleko města Jeseníku. Obcí prochází silnice č. 44 a severně nad obcí železniční trať z Krnova do Šumperka. První písemná zmínka o vsi je z roku…
1.3km
více »
Veteran muzeum Česká Ves – už čtvrtstoletí
Tipy na výlet
Po nějaké době jsem si zajel na Jesenicko a trošku dál až ke státní hranici. V údolí Bělé skoro nejde neminout Českou Ves. Svým způsobem je to tak trošku předměstí Jeseníku. Samozřejmě nikoho nebudu nutit, aby se …
1.3km
více »
Hrubý Jeseník - Z české Vsi přes Zlatý chlum do Jeseníku
Trasa
Do České Vsi autobusem ze Zlatých Hor.Z České Vsi od obecního úřadu pěšky po modré značce přes Čertovy kameny
na Zlatý chlum
dále po modré na Křížový vrch
odtud stále po modré značce kolem pramenů do Jeseníku.
V Jeseníku návštěva Vodního hradu.
po prohlídce…
1.3km
více »
Česká Ves – Válečné pomníky
Pomník
Že je v České Vsi (u Jeseníku, Böhmischdorf) k vidění válečný pomník, není nijak výjimečné. Jakožto velká obec, zásobila válčící armády dostatkem „materiálu“. Účast místních vojínů v e válce v l. 1914–18 se ještě celkem považuje za ospraveditelnou, přeci jen vyvázat se k povinnosti C&K úřednímu šimlu nebylo jen tak a i to zpuchřelé Rakousko-Uhersko byl stále jakousi vlastí. Vel…
1.3km
více »
Česká Ves - kostel sv. Josefa
Kostel
Obec Česká Ves původně patřila k jesenické farnosti, v minulosti stávala v České Vsi kaple sv. Dominika, která však postupně přestávala vyhovovat. V l. 1924 – 26 došlo ke stavbě zcela nového kostela, který byl …
1.3km
více »
Lázně Jeseník – Mokřad Svornosti
Bažina, mokřady
V Jeseníku a lázních, které se rozkládají na návrší zvaném Gräfenberek je bezesporu krásně. A není to jen díky přírodě, ale i díky lidské činnosti, která se projevuje nejen v úpravě…
1.8km
více »
Jeseník - Rumunský pramen
Pramen
Že léčebné lázně na Gräfenberku u Jeseníku získaly vcelku brzy značnou proslulost svědčí i pobyt řady zajímavých osobností z celé Evropy. Přijížděla sem i smetánka z nejvyšších pater tehdejší společnosti. Pobývala…
2.1km
více »
Lázně Jeseník - Balneopark
Lázně
V lesoparku severovýchodně od tzv. Jižního svahu v areálu lázní Jeseník (samozřejmě jde o svah Studničního vrchu) byl v posledních dvou letech vybudován areál s vodními procedurami, který…
2.3km
více »
Chata a restaurace Čertovy kameny
Cyklo bar - hospůdka
Ať se nám to líbí nebo ne, tělo sportovce – turisty nevyjímaje – potřebuje ke svým výkonům nějaký zdroj energie. Pánové Š+G sice vždy tvrdili, že by nemělo pohrdnout ani ováleným soustem, ale přece jenom dobrá hos…
2.5km
více »
Čertovy kameny - skalní vyhlídka u Jeseníku.
Skalní útvar
Čertovy kameny - to je skalní útvar nacházející se na severním úbočí Zlatého Chlumu asi 3 km od Jeseníku. 40 m vysoký a 100 m dlouhý skalní útvar dal i jméno turistickému objektu, který byl vybudován v jeho těsné …
2.5km
více »
Čertovy kameny - hlavní skalní oblast
Skalní útvar
Nejatraktivnější turistickou skalní oblastí v blízkosti města Jeseníku jsou Čertovy kameny. Při mé poslední návštěvě jsem si tady připadal skoro jako v Adršpachu. Samozřejmě že ne kvůli rozloze a velikosti místních skalních útvarů (ty se s našim největším skalním městem vůbec nedají srovnat), ale kvůli mnohamnožinovým hordám návštěvníků, z nichž tu nejpočetnější tvořila jakás…
2.5km
více »
Lázně Jeseník
Tipy na výlet
Nemusíme sem jet na léčebný pobyt, stačí si udělat výlet za čistým vzduchem, hezkou krajinou, za rozhledy, pohodou, pramenitou vodou, za procházkou….. prostě a jednoduše si užít odpočinku do Lázní Jeseník. Histori…
2.6km
více »
Čertovy kameny - vyhlídka
Skalní útvar
Čertovy kameny jsou skalní útvar na severním úbočí Zlatého Chlumu,skalní útvar je 40m vysoký a asi 100m dlouhý,na vrcholku je vyhlídková plošina na kterou se dostanete po výstupu zabezpečeném řetězy a zábradlím,z …
2.6km
více »
Z Lipové přes Medvědí kámen do lázní Jeseník
Tipy na výlet
Prodloužený víkend začíná nádherným pátkem, který musím bohužel kvůli horečce a silnému nachlazení prožít v posteli. Moje valašská umanutost mi ale velí : zítra jedeme na výlet do Jeseníků i kdybych přitom…
2.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Zlatý chlum - rozhledna
Rozhledna
Rozhledna Zlatý chlum se nachází nad městem Jeseník....pěkná trasa vede z Rejvízu přes vyhlídku Čertovy kameny. Dá se jít i z Jeseníku.
Z rozhledny je krásný výhled na Otmuchovské jezero v Polsku. Vidíme i Hrubé Jeseníky. Za příznivého počasí je viditelný kralický sněžník a Rychlebské hory. A když se vám podaří být na rozhledně při západu Slunce.....no nádhera.
Na vrcholu…
3.1km
více »
Zlatý chlum
Rozhledna
Vrchol, tyčící se v nadmořské výšce 908 m, nad městem Jeseník. Na jeho severozápadním svahu (ve výšce 875 m.n.m.) byla vybudována v roce 1899 kamenná rozhledna, vysoká 26 m. Na svazích naleziště granátů ve svoru, na východním svahu pozůstatky zlatých dolů.
Často navštěvované turistické místo s kruhovým výhledem. Za pěkného počasí lze spatřit i kralický sněžník.
V místě možnost občerstvení.
3.2km
více »
Jeseník
Tvrz
Pěkně opravená tvrz stojí na Zámeckém náměstí v centru města Jeseník v Olomouckém kraji. Tvrz je dvoupatrová trojkřídlá budova s nevelkým nádvořím a Kamenným mostem přes vodní příkop. Návštěvníci si zde mohou proh…
3.3km
více »
Jeseník
Město
Jeseník leží na Severní Moravě, severním směrem od města Šumperk. Jeseník je horské město, které obklopují zalesněné stráně kopců Hrubého Jeseníku. Jeseník je nejenom vyhledávaným rekreačním střediskem, ale také…
3.4km
více »
Jeseník - lázně
Lázně
Okresní město Jeseník se stalo centrem turistického ruchu celého okresu. Město je zároveň největšími lázněmi okresu založenými V. Priessnitzem, s Kolonádou a mnoha léčebnými prameny. Z…
3.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Jeskyně Na Pomezí
Jeskyně
Jeskyně Na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
5.4km
více »