Jedeme znovu na severovýchod - 18. den - odpoledne: Slezské Rudoltice - zámek a kostel sv. Kateřiny, Liptaň - kostel Nanebevzetí Panny Marie, rozhledna Strážnice, bludný balvan
Pátek 25. 6. 2021 - odpoledne
Téměř celé dopoledne se pohybujeme v Osoblažském výběžku. Ani odpoledne nebude výjimkou. Jedeme se podívat do Slezských Rudoltic. Tato obec, o níž je první písemná zmínka z r. 1255, je zajímavá nejen zámkem, ale i tím, že byla r. 1675 rozdělena na Městys Rudoltice a Ves Rudoltice. Toto rozdělení je stále vidět, i když nyní jsou to již jen místní části této obce.
Zámek se nachází v části Městys Rudoltice. Vysloužil si přízvisko Slezské Versailles. Dříve zde stála středověká tvrz, která byla v letech 1548 - 1565 přestavěna na menší renesanční zámek. Největšího rozmachu se dočkal za Alberta Josefa z Hodic (1706–1778), který zámek přestavěl v barokním slohu. Stal se tak jedním z kulturních center Slezska. Měl vlastní zámeckou kapelu i divadlo. Rád sem jezdil i pruský král Fridrich II. Po smrti majitele správce rychle prodal vše cenné. Z původní nádhery se tedy nedochovalo téměř nic.
Zámek pak vlastnil jeden z měšťanů, který zde vytvořil zámeckou vinárnu, žili zde továrníci, koňský handlíř, byla zde i tkalcovna. Každý ho jen využíval, ale neudržoval. Za války zde sídlila část Goebbelsova ministerstva propagandy z Berlína, byl tu prováděn výcvik ozbrojené Hitlerovy mládeže Hitlerjugend. Po válce tu byl MNV. Po rekonstrukci v 70. a 80. letech 20. století tu bylo zdravotnickému zásobování. R. 2004 se správcem zámku stala obec Slezské Rudoltice, od r. 2008 je jejím vlastníkem. V zámku probíhá rekonstrukce, konají se zde různé vernisáže převážně místních umělců, ale také jiné kulturní a společenské akce.
K zámku patří rozlehlý park s jezírkem. Za doby Alberta z Hodic patřil k nejpozoruhodnějším místům ve Slezsku. Nedochovaly se však žádné plány ani vyobrazení, jen několik písemných zápisků několika návštěvníků zámku. Bylo tam až 4 000 romantických staveb a objektů - umělé zříceniny gotického hradu, čínský chrám, byzantská kaplička Božího hrobu, poustevna, indická pagoda. Všude bylo i plno soch. Z toho se nedochovalo zcela nic. Dnes je před zámkem vlevo od něj upravený park, v části zámecké zahrady za zámkem je fotbalové hřiště.
V okolí zámku byli vidět dělníci, kteří dělali úpravy zídek, schodišť. Ale jinak tu není opět vidět živáčka. Je čas na oběd, je mi jasné, že v tomhle počasí vařit nebudu. Obcházíme náměstíčko proti zámku, kde jsou na mapě zakresleny dvě restaurace, ale vše je zavřené, opuštěné. Vracíme se kousek zpátky na křižovatku u obecního úřadu, kde je restaurace Třináctka, je otevřená. Než jsme se najedli, přehnal se docela pěkný liják. Sedíme na terase a jsme rádi, že jsme pod střechou.
Při odjezdu z obce se ještě zastavujeme v části Ves Rudoltice, kde nás již dopoledne zaujal trojlodní kostel sv. Kateřiny, který byl postaven v letech 1871 - 74 v novorománském slohu na místě původního dřevěného románského kostela z r. 1671. Ostatky rodu Hodiců s náhrobními kameny byly z krypty starého kostela přeneseny do nového.
Víc na východ už nechceme. Vracíme se zpátky. Zastavujeme v obci Liptaň, která je rozložená podle Liptaňského potoka. První písemná zmínka je z r. 1256, kdy ji získal olomoucký biskup. V této obci se stala ještě před Mnichovskou dohodou obrovská tragédie. Zradikalizovaní němečtí obyvatelé vesnice napadli zdejší četnickou stanici a 6 českých členů Stráže obrany státu zavraždili. Dnes tuto tragickou událost přimomíná pamětní deska.
Na kopci Stráž, 2 km nad obcí, je rozhledna. Samozřejmě téměř nepřestávající déšť nám vadí, ale přece nebudeme od tří hodin sedět v autě a dívat se, jak venku prší. Parkujeme na malém parkovišti těsně u kostela. Vybavujeme se pláštěnkou pro ten nejhorší případ a deštníkem jako ochrana při fotografování. Stále poprchává - různě silně. Začínáme prohlídkou zdejšího kostela. Tento mohutný poutní farní kostel Nanebevzetí Panny Marie z červených pálených cihel byl postaven v novogotickém slohu v letech 1866 - 1875 na místě původního kostela sv. Vavřince. Je 42 metrů dlouhý, 10 metrů široký a s věží 52 metrů vysokou je dominantou obce.
Konečně jdeme k rozhledně. Najednou začíná svítit sluníčko, i když stále lehce prší. Jsme přesvědčeni, že je to určitě poslední záchvat deště. Pak už bude určitě hezky. Chvilinku čekáme. Déšť přestává, sluníčko se schovává. Už déle nečekáme a vyrážíme. Přemýšlím, jestli je červen nebo duben. Počasí je přímo aprílové. Za chvíli opět prší.
Jdeme po modré do kopce, chvílemi vysokou travou. Je jasné, že budeme celí mokři. Mám poznamenáno, že modře značená cesta se rozděluje, že musíme uhnout vlevo. Ta je naštěstí trošku schůdnější, i když jdeme do kopce. V závěrečném stoupání přestává pršet, stále však prší ze stromů. Vítr se uklidnil, je docela teplo. Když konečně dojdeme k rozhledně, je tam přístřešek - tedy konečně možnost se schovat. Jenže teď zrovna neprší.
Tato dřevěná rozhledna Strážnice byla postavena r. 2003 současně s nedalekým vysílačem Eurotelu. Ten získal povolení k jeho stavbě pouze za podmínky, že současně postaví volně přístupnou turistickou věž. Obec ji pak do svého vlastnictví získala za symbolickou jednu korunu. Věž je 8 metrů vysoká, na vyhlídkovou plošinu vede 37 schodů. V současné době je výhled omezený - severním směrem je vidět osoblažská rovina a část Polska. Obec však prý plánuje její zvýšení. Kdy to bude, to se bohužel zatím neví.
Neprší, když stoupáme na rozhlednu, ani když se kocháme. Je mlhavo, moc toho vidět není, ani nevíme, co bychom mohli vidět za hezkého počasí. Nic tu není napsáno.
Bez deště vyrážíme i na cestu zpátky. Volíme cestu trochu delší, ale snad pohodlnější, projdeme si i kousek obce. Jak přicházíme do vsi, opět začíná pršet. Protože nepršelo dlouho, prší o to víc. Míjíme dům, kde bývala četnická stanice, kde dnes pamětní deska připomíná onu tragiskou událost.
Když přicházíme k autu, vypadá to, že přestává. Ani nezastavujeme a pokračujeme po modré na druhou stranu - k bludnému balvanu. No, to jsme si dali. Je to jen 1 km, skoro po rovině, ale zhruba v polovině ten nahoře vzal snad kropáč a 10 minut ho na nás vyléval. Pláštěnku jsem nevytáhla, stačil mi deštník. Stejně to asi bylo jedno. Ota pláštěnku měl, ale oběma nám z nohavic kape jak vodníkovi. Je se však docela teplo.
Bludné balvany k nám byly dopraveny ledovcem při kontinentálním zalednění. Mohou být tvořeny všemi typy hornin. Jen ty skutečně velké jsou z odolných hornin severského původu. Tento bludný kámen je největší, který byl na Osoblažsku nalezen. Měří 2,2 x 1,3 x 1,2 metru a váží 4,7 tuny. Je z hnědě růžového jednozrnného granitu - žuly, pravděpodobně z masivů z jižního Švédska. Jeho stáří se odhaduje na 170 – 230 tisíc let.
Najednou je skoro po dešti, vylézá sluníčko, na chvilku i duha. Prostě aprílové počasí. U auta se převlékáme do suchého. Dnes už nikam nepůjdeme. Jen řešíme, kde přespat. U hřbitova v Třemešné marně hledáme trochu roviny. Na nádraží v Třemešné se Otovi nelíbí, stejně by se tam snídat nedalo. Nakonec popojíždíme přes Město Albrechtice na parkoviště pod rozhlednou Hraniční vrch, kam se zítra chceme jít podívat. Tady je to malé a ideální. Ani stromy tu nejsou. Na spaní a určitě i na snídani zcela vhodné. Snad bude zítra hezčí počasí, abychom si výhled užili. Z parkoviště ji vidíme, Ota je spokojený.
Večeříme, kupodivu už neprší. Venku sušíme boty, kalhoty, pláštěnku i deštník. Ota má 2 studená piva Zubr, já jednoho birella. Mezitím se venku vyjasňuje, ocelová šeď se trhá, občas vidíme i modř. Dopíjíme a jdeme spát.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.222, 17.605)
Poslední aktualizace: 4.10.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Liptaň
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme znovu na severovýchod - 18. den - odpoledne: Slezské Rudoltice - zámek a kostel sv. Kateřiny, Liptaň - kostel Nanebevzetí Panny Marie, rozhledna Strážnice, bludný balvan
Liptaň
Vesnice
Liptaň (Dříve Liebenthal) je první zastávkou osoblažské úzkokolejky z Třemešné do Osoblahy. Patří k ní ještě obce Horní Povelice a Bučávka (článek).
Obec vznikla kolem roku 1240, její zakladatel Helembert de Turr…
0.3km
více »
Liptaň, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou Liptaně. Je postavený v novogotickém stylu z neomítnutých červených cihel. Svou stavbou připomíná severské kostely.
První zdejší svatostánek je zmiňovaný kolem roku 12…
0.4km
více »
Liptaňský bludný balvan na Osoblažsku
Přírodní památka
Liptaňský bludný balvan je přírodní památkou od roku 1965. Z Liptaně k němu vede modrá turistická značka. Ta vede z Města Albrechtic do Jindřichova ve Slezsku právě kolem balvanu a následně do Liptaně.
Bludný bal…
0.5km
více »
Liptáň
Vesnice
Liptaň leží severním směrem od Města Albrechtice. Severním směrem od Liptaně je obec Vysoká, severozápadním směrem najdeme obec Jindřichov, severovýchodním směrem dorazíme do města Osoblahy a jihovýchodním směre…
0.7km
více »
Liptaňský bludný balvan
Přírodní památka
Liptáňský bludný balvan je přírodní památka ležící jižním směrem od obce Liptaň a v severovýchodní části pohoří Hrubý Jeseník. Jihozápadním směrem od bludního balvanu je obec Třemešná a jižním směrem leží Město Al…
1.1km
více »
Rozhledna Strážiště v Liptani
Rozhledna
Najdete ji asi 1,5 km severně od Liptaně (Z Liptaně k ni vedou ukazatele). Je vysoká 9m a s 37 schody a nabídne Vám pohled na celou Osoblažskou nížinu v Polsku, na město Prudnik. Severovýchodní pohled na celou oso…
1.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Liptaň rozhledna Stráž
Rozhledna
Poměrně nová dřevěná 9 m vysoká rozhledna se tyčí nad obcí Liptaň. Liptaň je první zastávkou slavné úzkokolejné železniční trati zvané Osoblažka (Třemešná - Osoblaha) za Třemešnou.
Rozhledna byla postavena v roce 2003. Je 9 metrů vysoká, má tři vyhlídkové plošiny, tu nejvyšší v osmi metrech. Až nahoru vás zavede 37 schodů.
Výhledy z ní jsou převážně na sever a severovýchod
Významová značka (modrý trojúhelník) vede z lipt…
1.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Strážnice, rozhledna Strážiště
Rozhledna
Nad Liptaní na Osoblažsku se vyvyšuje malý kopec Strážnice (494 metrů). Na něm stojí od roku 2003 rozhledna Strážiště. Je vysoká 9 metrů, prostě taková "cimrmanovská." Okolní stromy brání ve výhledu, takže se z ní…
1.7km
více »
Bučávka
Místní část
Osada Bučávka je místní částí obce Liptaň. Bučávka se rozkládá v oblasti Osoblažského výběžku, východním směrem od obce Třemešná. Osadou protéká Povelický potok a od okrajových částí Bučávky se zvedají zalesněn…
1.8km
více »
Bučávka, Osoblažsko
Osada
Malá vesnička Bučávka patří k Liptani. Nachází se východně od Třemešné ve Slezsku a vede tudy červená turistická značka z Osoblahy. Po ní jsme sem přišli.
Původní název osady, která je známá od roku 1570, byl Bus…
1.8km
více »
Pitárné
Osada
Osada Pitárné je místní část obce Vysoká a leží jihovýchodním směrem od obce a v oblasti osoblažského výběžku. Osadou protéká říčka Mušlov, která v severní části Pitárného ústí do řeky Osoblahy. V okolí osady se…
2.9km
více »
Nový Les, Osoblažsko
Osada
Osada Nový Les se skládá z šesti rekreačních chalup, z nich je pět původních. Přišli jsme sem po červené turistické značce od Slezských Rudoltic.
Kdysi tady stávala vesnice, v zimě v podstatě uprostřed lesa nepří…
2.9km
více »
Pitárné, Osoblažsko
Vesnice
Malá vesnice Pitárné je součástí Vysoké. Roku 1267 je Pitárné uváděné jako biskupské léno.
xyNejezdí sem úzkokolejka, ale dostupnost je dobrá. Není to daleko od vlaku v Třemešné ve Slezsku nebo Dívčího Hradu. Nej…
3km
více »
Dívčí Hrad, zámek
Zámek
U zámku v Dívčím Hradu jsem byla několikrát, připadá mi jako začarovaný. V průvodcích se dočtete o jeho historii, ale neprohlédnete si ho. Dojdete jen ke vstupní bráně, na ní není nic napsané. Zámek uvidíte snad j…
3km
více »
Osoblažsko : Pitárné - Rozhledna na Hraničním vrchu - Město Albrechtice
Tipy na výlet
Dalším naším výletem byla oblast Osoblažska a to hlavně poměrně nová a svým tvarem atypická rozhledna na Hraničním vrchu u Města Albrechtic.
Našim autobusem jsme dojeli do vesnice Pitárné odkud jsme se po modré …
3km
více »
Dívčí Hrad, Osoblažsko
Vesnice
Dívčí Hrad (dříve Maidelberg) leží na trase úzkokolejky z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy. Nádraží je poněkud stranou od obce.
Toto území bylo osídlené už v mladší době kamenné. Ves se původně jmenovala Děvice, D…
3.1km
více »
Dívčí Hrad
Vesnice
Dívčí hrad je obec ležící jihozápadním směrem od města Osoblaha a ve východní části Osoblažského výběžku. Severním směrem od obce prochází hranice s Polskem, západním směrem se rozkládá městečko Jindřichov a jih…
3.1km
více »
Dívčí Hrad
Zámek
Zámek Dívčí Hrad stojí na návrší nad říčkou Osoblahou na severním okraji vsi Dívčí Hrad na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji v nadmořské výšce cca 300 metrů nad mořem. Zámek je patrová budova se čtyřmi nárožní…
3.2km
více »
Damašek
Osada
Osada Damašek je místní částí obce Třemešná a rozkládá se severozápadně od této obce. Uzemím osady protéká říčka Mušlov a v severní části Damašku jsou v blízkosti jejího toku vybudovány dva…
3.3km
více »
VRBNO 2016 - 4. S revírníkovic do hor a na Osoblažsko
Cestopisy
Už když jsem plánoval letošní dovolenou v Jeseníkách, započítal jsem do ní den, který ty ostatní prosvětlí setkáním se vzácnými lidičkami. Setkáním s Jaroslavem, píšícím do PP pod nickem revírník, a jeho…
3.3km
více »
Třemešná
Vesnice
Třemešná leží severozápadním směrem od města Krnov v oblasti pohoří Jeseníky. Součástí Třemešné jsou dvě nedaleké malé obce a to Rudíkovy a Damašek a dnes již zaniklá osada Artmanov. Jižním směrem od obce se roz…
3.4km
více »
Třemešná ve Slezsku (Röwersdorf)
Vesnice
Třemešná ve Slezsku leží na železniční trati mezi Krnovem a Jindřichovem ve Slezsku. Z Krnova sem také jezdí autobus.
První připomínka o obci pochází z roku 1256. Později místo zpustlo, k osídlení znovu došlo rok…
3.4km
více »
Vysoká
Vesnice
Vysoká leží jihozápadním směrem od města Osoblaha. Součástí obce Vysoká jsou nedaleké osady Pitárné a Bartultovice. Vydáme-li se severním směrem z obce dorazíme k hranici s Polskem, jihozápadním směrem do Vysoké…
4.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Nová rozhledna na Hraničním vrchu - Město Albrechtice
Rozhledna
Nová rozhledna na Hraničním vrchu 527 m.n.m. vznikla spojením dvou již nepoužívaných telekomunikačních věží, které město odkoupilo za 1000 Kč. Město Albrechtice rozhodlo upravit je novými prvky ocelových konstr…
5.4km
více »
Slezské Rudoltice
Vesnice
Slezské Rudoltice leží jižním směrem od města Osoblaha, v jihovýchodní části osoblažského výběžku a v blízkosti hranice s Polskem. Součástí Slezských Rudoltic jsou i okolní obce a to Amalín, Koberno, Víno, Nový …
5.5km
více »
Slezské Rudoltice
Zámek
Rozsáhlý barokní zámek stojí uprostřed obce Slezské Rudoltice na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji v nadmořské výšce cca 280 metrů nad mořem. Zámek je patrová čtyřkřídlá budova kolem čtvercového nádvoří, vstup…
5.6km
více »
Úzkorozchodná dráha
Zajímavost
Turistickou atrakcí regionu Osoblažska je úzkorozchodná železniční trať Osoblaha - Třemešná ve Slezsku, která je provozována již od 14. prosince 1898. V průběhu druhé světové války byla tato železnice mimo provoz,…
5.6km
více »
Fulštejn
Zřícenina
Zříceniny poměrně rozlehlého hradu Fulštejn stojí na nevysokém zalesněném návrší v Osoblažském výběžku. Hradní zřícenina Fulštejn se nachází na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji. Jádrem hradu byl čtvercový pal…
7.5km
více »
Linhartovy
Zámek
Zámek stojí uprostřed vsi Linhartovy na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji v nadmořské výšce cca 380 metrů nad mořem. Zámek je čtvercový patrový čtyřkřídlý objekt, který má zazděné nádvorní arkády a válcovou nárožní věž se zbytky renesančních sgrafit. Kolem zámku je rozlehlý park. Zámek není veřejnosti přístupný. Je situována po levé straně silnice vedoucí do Města…
9km
více »