Jedeme znovu na severovýchod - 33. den - odpoledne: Ústí nad Orlicí - městská památková zóna - cca 4 km dlouhý okruh městem
Sobota 10. 7. 2021 - odpoledne
Dopoledne jsme si prohlédli rozhledny, odpoledne jedeme do města. Parkujeme na parkovišti železniční stanice Ústí n. O. město, kde se nechá parkovat zdarma. Odtud jsme se vydali na asi 4 km dlouhý okruh městem, jehož centrum bylo vyhlášené městskou památkovou zónou.
Na soutoku řek Tiché Orlice a Třebovky vznikla na přelomu 12. a 13. století malá osada Oustí. Ve 2. pol. 13. století z pověření panovníků Václava I. a Přemysla Otakara II. došlo ke kolonizaci tohoto území. Nové sídliště bylo založeno na ostrohu nad původní osadou, z té doby má město téměř pravidelné čtvercové Mírové náměstí.
První písemná zmínka je z r. 1285. Historie města úzce souvisí s historií hradu Lanšperk, kde jsme dnes ráno byli a odkud bylo celé panství spravováno. Město postupně získávalo různá privilegia - právo várečné (r. 1499), byl podpořen rozvoj cechovní výroby, především plátenictví a soukenictví.
První písemná zmínka je z r. 1285. Historie města úzce souvisí s historií hradu Lanšperk, kde jsme dnes ráno byli a odkud bylo celé panství spravováno. Město postupně získávalo různá privilegia - právo várečné (r. 1499), byl podpořen rozvoj cechovní výroby, především plátenictví a soukenictví.
Rozvoj města byl úzce spjat se jménem Hernych. R. 1855 založil Jan Hernych malou tkalcovny s několika ručními stavy. R. 1875 u sebe zaměstnal svého syna Floriana, který r. 1884 převzal vedení firmy. Postupně nakupoval různé objekty i mimo město a budoval v nich moderní tkalcovny. Zařadil se tak mezi nejvýznamnější a nejbohatší české podnikatele. Vyráběl zejména pestré bavlněné látky. Svoje finanční potíže r. 1911 vyřešil tím, že založil společnost s ručením omezeným, r. 1917 pak akciovou společnost, ve kterém měl jen 17% podíl. Zůstal ve vedení výroby, jen už neměl vliv na podnikatelské rozhodování. Po jeho smrti r. 1923 se ředitelem firmy stal jeho syn Emil. Koncem války byla část továren upravena na zbrojní výrobu. Po r. 1945 byla firma zestátněna, Emil Hernych byl ustanoven národním správcem a v r. 1946 ředitelem státního podniku.
Prohlídku města jsme začali u Starého nádraží - památkově chráněné budovy, která byla v empírovém slohu postavena r. 1845. Je to jedna z mála dochovaných nádražních budov, které byly postaveny na tehdy otevřené dráze z Prahy do Olomouce. Dřevěná veranda byla přistavěna r. 1905. Nádraží je moc hezky zrekonstruované.
Přecházíme hlavní silnici a ulicí T. G. Masaryka jdeme do centra. Vpravo za menším parkovištěm je možno zahlédnout impozantní budovu gymnázia v secesním stylu s prvky individualismu. Byla postavena v letech 1910 - 13. Pozemky pro stavbu daroval výše uváděný továrník Florián Hernych. Škola stojí bohužel na nestabilním podloží a tak je nutno ji každých 10 let opravovat.
Jen o kousek blíž k centru je nádherně opravená secesní Hernychova vila. Továrník si ji postavil v letech 1906 - 7 naproti vchodu do jedné ze svých továren jako rodinné sídlo své firmy. Dochovala se téměř v původním stavu. Po 2. světové válce byla zabavena a používána převážně pro školské a vzdělávací účely. Dnes zde sídlí muzeum s vyhlídkovou věží a restaurace. Již od doby svého vzniku byla okolo velká zahrada. Vila mne doslova fascinovala. Bylo už pět hodin, takže muzeum se zavíralo, přesto jsem odhodlaně vstoupila do budovy, abych se podívala alespoň na vstupní halu. Překvapil mne zaměstnanec muzea, který mne pozval dál do sálu (stačila jsem jen zamávat na Otu, aby přišel) a dokonce mi tam nádherný lustr ještě rozsvítil. To byla skutečně nádhera. Tak tomu říkám štěstí.
Na druhé straně ulice 17. listopadu ještě stojí dnes chátrající bývalá tovární budova, později přejmenována na bavlnářský závod Perla.
Procházíme nejkratší cestou do centra města na téměř čtvercové historické Mírové náměstí. V 18. století tady nová zděná zástavba nahradila původní dřevěné domky, které byly zničeny požáry. Stejně jako ty původní dřevěné, tak i ty nové mají podloubí, kde byly kupecké krámky a kde své výrobky vystavovali a prodávali místní řemeslníci. Od. r. 1737 je uprostřed náměstí mariánský sloup se sochou Panny Marie.
Na severozápadním rohu náměstí stávala radnice pravděpodobně již od založení města. Dnešní budova byla postavena v letech 1721 - 23, kdy nahradila původní dřevěnou budovu. R. 1873 byla na druhém konci bloku (směrem ke kostelu) postavena škola. R. 1850 byla stavebně propojena s radnicí.
Snad nejvyšší budovou náměstí je bývalá budova Občanské záložny, dnes budova České spořitelny. Byla postavena r. 1868.
Okolo školy procházíme k baroknímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie, který byl postaven v letech 1770 - 76 na místě, kde již dřív postupně stály dva dřevěné kostely. Ten první pamatoval ještě r. 1297.
Děkanství - barokní obdélníková dvoupodlažní budova s arkádami s křížovou klenbou - bylo postaveno v letech 1742 - 1748. Od kostela je odděleno parčíkem, který vznikl na místě bývalého hřbitova. Nedaleko je ještě bývalá původně hřbitovní kaple z r. 1787, postupem času chátrala. V letech 2017 - 2018 byla upravena na meditační kapli sv. Jana Pavla II..
Z parčíku odcházíme přímo k zajímavé budově Roškotova divadla, které bylo postaveno ve funkcionalistickém stylu v letech 1935 - 1936.cSvé jméno má podle architekta Kamila Roškota.
Z Husovy ulice (vila foto 863) odbočujeme do Zahradní ulice, kde jsou tzv. Tkalcovské domky, soubor několika zachovalých chalup tehdejších tkalců. V takových domech až do konce 19. století žila velká část obyvatelstva, která se živila tkalcovstvím. Byly to dřevěné přízemní chalupy s vysokou sedlovou střechou s velkou světnicí. Po požáru byly postaveny zděné. Velká část těchto chalup byla zbourána během 60. a 70. let, kdy se budoval silniční průtah městem.
Okolo soutoku Třebovky a Tiché Orlice se jdeme podívat na ještě jednu historicky cennou budovu na hlavním ústeckém nádraží - na Nové nádraží. Byla postavena r. 1874, když byla stavěna trať do Letohradu a dál do Polska. Na poč. 20. století ji využíval i c. k. poštovní a telegrafní úřad. Hrozila jí demolice, když se trať na poč. 21. století modernizovala také z důvodu, aby tady Pendolíno mohlo jezdit rychle. Naštěstí ji místní aktivisté koupili a plánují její další využití. Zatím se zdá, že jako nepoužívaná chátrá dál.
Cestou k autu se jdeme ještě podívat aspoň na jednu kapličku zdejší křížové cesty, která vede z města směrem k Andrlovu Chlumu, kde jsme dnes také už byli. Původní křížová cesta byla postavena v letech 1753 - 1755 podle staré cesty do Litomyšle. Dochovala se z ní jen jediná kaplička v blízkosti rozcestí Křížová cesta - boží hrob. Je součástí této nové křížové cesty, která byla postavena v letech 1852 - 1853. Na ní je celkem 11 výklenkových kaplí. Dál už nestoupáme, vedlejšími uličkami se vracíme k autu.
Ve městě bylo liduprázdno, o to víc se nám tam líbilo. Všechno je tu pěkně popsané.
Je už večer a tak řešíme, kde spát. Zítra si chceme nedaleko České Třebové udělat delší výlet po NS Údolím Skuhrovského potoka a také se zajet podívat na chaloupku Maxe Švabinského, na kterou jsme vloni zapomněli. Jedeme tedy dál k jihu k rozhledně na Kozlovském kopci, kde jsme už vloni spali a odkud to budeme mít už blízko. Tam je to jistota.
Po večeři kupodivu nejdeme do nedaleké chaty na točené pivo. Máme ho dost. Zůstáváme u auta. Celý den jsme chladili, tak je i pěkně vychlazené. Dnes dáváme pivo z Rýmařova z pivovaru Excelent - medovou 11 a polotmavou 13. Je to příjemné pití.
Večer je docela chladno, to se bude nádherně spát.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.972, 16.400)
Poslední aktualizace: 21.11.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Ústí nad Orlicí
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme znovu na severovýchod - 33. den - odpoledne: Ústí nad Orlicí - městská památková zóna - cca 4 km dlouhý okruh městem
Procházka Ústím nad Orlicí
Město
Severozápadně od České Třebové, v překrásném údolí na soutoku Tiché Orlice a Třebovky, leží v podhůří Orlických hor město Ústí nad Orlicí. Jeho historické centrum bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Přes…
0.2km
více »
Oáza klidu v rušném centru města Ústí nad Orlicí
Tipy a novinky
Přímo v Ústí nad Orlicí najdete krásná, klidná a meditační místa. V centru města za kostelem Nanebevzetí Panny Marie na místě starého hřbitova se nachází nový park, který vznikl…
0.2km
více »
Kam za kulturou v Ústí nad Orlicí
Město
Ve městě Ústí nad Orlicí, nacházejícím se v kraji Podorlicka je dodržována spousta kulturních tradic, najdete zde i významné památky. K tradicím města patří malování a stavění betlémů, tato tradice se dodržuje u…
0.2km
více »
Staročeská pouť v Ústí nad Orlicí
Tipy a novinky
Město Ústí nad Orlicí vás zve na 97. staročeskou ústeckou pouť, která se koná ve dnech 12. – 14. srpna 2022 v prostoru parku Kociánka.
Připraveny jsou dětské i adrenalinové pouťové atrakce, stánky s občerstvením a pouťovým zbožím.
V sobotu jsou v zahradě Hernychovy vily připraveny dílny pro děti a drobné vyrábění, dětská divadélka, ukázky řemesel, kamenosochání, věštkyně a možná přijde i kouzelník.
J…
0.2km
více »
Ústí nad Orlicí - muzeum dětem
Tipy a novinky
Dopřejte si nostalgické chvíle vzpomínek na mechanické hračky na okouzlující výstavě pohyblivých historických hraček v městském muzeu v Ústí nad Orlicí. Výstavu můžete navštívit do 5. září 2021.
Expozice muzea jso…
0.3km
více »
Ústí nad Orlicí - javor babyka
Památný strom
Nachází se v parku poblíž tzv. starého nádraží za objektem celní správy. Obvod kmene má 645 cm, průměr koruny je 45 m a jeho výška pak dosahuje 18 m. Ve výši 1,5-2 m se větví na devět dílčích kmenů. Je…
0.3km
více »
Ústí nad Orlicí - socha Bubnujícího legionáře
Socha
Nachází se v malém parčíku na Masarykově ulici. Tato dominantní socha je dílem významného českého sochaře Josefa Mařatky (1874-1937). Tomu se podařilo mistrovským způsobem nejen vytvořit rozměrné dílo, ale také nenápadně vsunout do sochy bubnujícího francouzského legionáře nadčasovou symboliku. Hlava je vědomě otočena k severu, odkud přicházel do Čech nepřítel z tehdejšího Dolního a Horního Slezska, a legionář pod…
0.3km
více »
Neobvyklý městský park - Kociánka v Ústí nad Orlicí
Park
Příjemné místo k trávení volných chvil v Ústí nad Orlicí je nově vytvořený, netradiční městský park - Kociánka. Je rozložen před Clubcentrem na Smetanově ulici, v prostoru před novostavbou Základní umělecké…
0.3km
více »
Ústí nad Orlicí - návštěva parku Kociánky
Místní část
Před návštěvou Ústí nad Orlicí jsem si pochopitelně do paměti podrobně nastudoval i mapu města, na které mne mimo jiné zaujal i ten novější originální park Kociánka. Pohled na výseč virtuálního kartografickéh…
0.3km
více »
Ústí nad Orlicí otevírá opět informační centrum
Tipy a novinky
Opět otevíráme infocentrum pro veřejnost, ale s drobným omezením.
Od pondělí 10. května bude pro veřejnost otevřeno Turistické informační centrum v budově ústecké radnice. Umožňuje to…
0.3km
více »
Ústí nad Orlicí - park Kociánka
Park
V prostoru před novostavbou Základní umělecké školy byl v říjnu 2010 otevřen ojedinělý a často s rozpaky přijímaný park. Pokrývá jej na padesát různě velkých betonových skruží s žulovými…
0.3km
více »
Ústí nad Orlicí - budova gymnázia
Dům, budova
Pozdně secesní areál budov s prvky individualistické moderny byl postaven podle projektu pražského architekta Jana Pacla v letech 1910-14. Průčelí jak budovy gymnázia, tak i vedlejší…
0.3km
více »
Ústí nad Orlicí - Základní umělecká škola
Dům, budova
Nachází se v centru města na Smetanově ulici a nese jméno zdejšího rodáka významného houslisty a hudebního skladatele Jaroslava Kociana. Tato moderní novostavba zde byla postavena v letech…
0.4km
více »
Ústí nad Orlicí - Hernychova vila
Dům, budova
Tato výrazná secesní budova se nachází v dominantní poloze na ulici 17. listopadu. Byla postavena v letech 1906-07 zdejším textilním podnikatelem Floriánem Hernychem, který vlastnil vedle stojící textilní továrnu. Dnes je v majetku města a pořádají se zde různé kulturní akce a je tu umístěna i část expozic zdejšího muzea a restaurační …
0.4km
více »
Ústí nad Orlicí - budova starého nádraží
Dům, budova
Byla postavena v empírovém slohu v letech 1843-45 současně s výstavbou olomoucko-pražské dráhy. Jejím autorem byl architekt Antonín Jüngling. Slavnostní provoz zde byl zahájen 20. srpna…
0.4km
více »
Reprezentační sídlo - Hernychova vila v Ústí nad Orlicí
Muzeum
Reprezentativní vila, stojící uprostřed Ústí nad Orlicí je původní sídlo rodiny ústeckého textilního podnikatele Floriana Hernycha. Toto krásné sídlo zaujme na první pohled. Vila pochází z období tzv. florální secese,…
0.4km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Půjčovna kol Českých drah - Ústí nad Orlicí město
Půjčovna kol
Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními koly s odborně prováděným servisem. Ve vybraných půjčovnách kol jsou k dispozici také elektrokola, dě…
0.4km
více »
Ústí nad Orlicí - Vyhlídková věž Hernychovy vily
Rozhledna
Hernychova vila postavená zde v letech 1906-07 se nachází v centru města kousek od historického Mírového náměstí. Vyhlídka je samostatnou částí prohlídky vily. Na vyhlídku se vystupuje bočním schodištěm, kde od pokladny je nejprve nutno zdolat šedesát kmenných shodů. Pak až k nejvyššímu místu vyhlídky ve věži je zřeba…
0.4km
více »
Ústí nad Orlicí - vila největšího podnikatele
Dům, budova
Vila, mající vzhled půvabného zámečku, patří k nejhezčím stavbám města a vertikála věže pnoucí se nad jejím průčelím i k jeho dominantám. Secesní skvost vznikl podle návrhu architekta Matěje Blechy z pražského Karlína a rodinné sídlo pro největšího ústeckého podnikatele – Floriana Hernycha, začalo sloužit svému účelu od roku 1907. P
Pan Florian Hernych byl sice velmi úspěšným…
0.4km
více »
Ústí nad Orlicí - reliéf s portrétem TGM
Socha
Nachází se v malém parčíku pod Hernychovou vilou u křižovatky ulic Masarykovy a Příkopy. Tento reliéf s portrétem prvního československého prezidenta umístěný na kamenném kvádru daroval…
0.4km
více »
Ústí nad Orlicí - Mrtvý Ábel
Socha
Jedná se o sousoší významného ústeckého rodáka sochaře Quido Tomáše Kociana. Mrtvý Ábel je umístěn ve volně přístupné zahradě u Hernychovy vily v centru města. Bronzová plastika vážící více…
0.4km
více »
Ústí nad Orlicí - Wolkerovo údolí
Odpočinkové místo
Wolkerovo údolí má charakter lesoparku, kterým protéká Knapovecký potok. Nachází se na východním okraji města mezi sídlišti Štěpnice a Dukla, asi 1 km od Mírového náměstí. Z centra města se…
0.5km
více »
Ústí nad Orlicí - městská památková zóna
Místní část
Bývalá stará slovanská osada dala základ ke vzniku dnešního města. Jeho historický střed s pravidelným čtvercovým Mírovým náměstím s většinou v jádru pozdně barokními domy s podloubími a…
0.5km
více »
Ústí nad Orlicí
Město
Ústí nad Orlicí leží ve Východních Čechách, severozápadním směrem od České Třebové. Město se rozkládá u soutoku Třebovky s Tichou Orlicí a v oblasti přírodního parku Tichá Orlice a v podhůří Orlických hor. V oko…
0.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Městské muzeum Ústí nad Orlicí
Muzeum
Městské muzeum najdete v Ústí nad Orlicí, v krásné reprezentativní vile z období tzv. florální secese, která byla původně rodinným sídlem ústeckého textilního podnikatele Floriana Hernycha. Byla postavena v letech 1906-1907 podle plánů karlínské firmy Matěj Blecha a provedením zcela překračuje místní průměr a odráží postavení…
0.5km
více »
Ústí nad Orlicí - mariánský sloup
Socha
Nachází se uprostřed hlavního Mírového náměstí a je jeho dominantou. Sloup se sochou Panny Marie pochází z roku 1737. Jeho okolí je parkově upraveno s bohatou květinovou výzdobou. Náměstí je centrem zdejší městské památkové zóny.Prochází tudy červeně, modře a zeleně značená turistická cesta, které směřují k hlavnímu rozcestí u autobusového nádraží.
Turistické mapy: KČT 1:50…
0.6km
více »
Ústí nad Orlicí - Brandýs nad Orlicí přes Řetůvku
Trasa
Trasa je dlouhá něco přes 16 km. Její náročnost není nijak velká, trochu dá zabrat výstup na Andrlův chlum. Poté už se jedná o pohodlnou, mírně zvlněnou cestu. Trasa vychází z náměstí v Ústí nad…
0.6km
více »
Procházka Ústím nad Orlicí
Cestopisy
V raném odpoledni sedáme ve Svitavách do rychlíku a necháme se jim přes Českou Třebovou odvézt až na hlavní nádraží města, kterým jsme vždy jenom projížděli, ale naše nožky se jeho ulicemi ještě nikdy neprošly. Ř…
0.7km
více »
Ústí nad Orlicí - nejvýznamnější sakrální stavba
Kostel
Na Mírové náměstí, krášlící historické centrum města, mohou být ústečtí právem pyšní. Co by to ale bylo za rynek bez nějaké výraznější vertikální stavby? V tomhle případě se jeho dominanty ujala radnice navýšená věží, která se nachází nad průsečíkem ulic v jeho severozápadní části. Jen o pár desítek metrů dál stojí další stavení s velmi vysokým průčelím, které dělá starobylé…
0.7km
více »