Loading...
Orlické hory v severovýchodní části Čech vytváří svým přes 50 km dlouhým hřebenem přirozenou hranici České kotliny. Orlické hory se dělí na Deštenskou hornatinu, Mladkovskou hornatinu a Bukovohorskou hornatinu. Orlické hory nabízí ideální podmínky pro turistiku a cykloturistiku svými přírodními, kulturními a historickými památkami.
K památkám novodobé historie v Orlických horách patří vojenská opevnění z období Československé republiky budované ve třicátých letech na obranu proti fašistickému Německu.
Z Žamberku se vydáme směrem Na Mladkov přes Lišnici, pastviny, Vitanov do Vlčkovic kde z asfaltové cesty odbočíme na červenou turistickou, která směřuje přes Kostelní vrch ke Kašparově chatě pod vrchem Adamem. Trasu volíme záměrně, abychom se dostali k pěchotnímu oboustrannému dvoukřídlému výškově lomenému srubu K – S 36 „Pod Adamem“ z roku 1938 v prudkém svahu, který leží v blízkosti horní stanice lyžařského vleku nad Petrovičkami. V současnosti probíhají zpřístupňovací a rekonstrukční práce. Nad objektem K – S 36 se nachazí oboustranný dvoukřídlý pěchotní srub K – S 37 „ Na Rozhledně" dokončený v září 1938. Na krakorci nad vchodem do srubu je nápis “ZA VLAST I ŽIVOTŮ DÁME. Srub byl situován na velice dobré místo z pohledu pozorování, viz. fotogalerie. Stejně jako předchozí srub, tak i tento se podrobuje rekonstrukci pod rukama nadšenců z řad přátel československého opevnění. Pokračujeme po červené značce a narazíme na třetí objekt a tím je pěchotní srub K – S 38 „ Křížek".Viz fotogalerie.
Srubem „Křížkem" ukončíme návštěvu historických vojenských objektů v prostoru nad Mladkovem nacházejících se na červené turistické značce směrem na Kašparovu chatu.
Závěrem je nutné pro úplnost dodat, že následující objekt K – S 39 „ Hodek“je tvrzový objekt na kótě Adam, podobně jako Hanička, Bouda, ale na rozdíl od nich je nepřístupný, neboť se nachází ve střeženém vojenském prostoru a je stále využíván armádou ČR k logistickým účelům a spadá pod letiště Čáslav.