Kde stával ďáblův most ?
Výchozím místem tohoto výletu je město Letohrad. Od vlakového nádraží (tratě ČD č. 021 a 024) nejprve zajdeme do zdejšího soukromého Muzea řemesel. Expozice nabízí na ploše 720 m2 řadu dobových exponátů, které náležely různých řemeslným živnostem. Pocházejí z let 1890 až 1930. Zastoupena jsou zde snad všechna řemesla a živnosti, na které si člověk vzpomene. Vystaveny jsou tu ale také velmi originální exponáty, jako např. stará počítačka, orchestrion, ždímačka na hasičské hadice nebo přenosný záchod, který údajně používala místní hraběcí rodina při svých výletech do přírody. Řada zde vystavených předmětů, nástrojů a zařízení nám přiblížila život a práci našich předků. Některé předměty již mladší generace ani neznají… Z vystavených expozic lze uvést např. vybavení hospody či domácnosti, vidět lze jak vypadal dobový koloniál, četnická stanice, pracovna výpravčího či různé řemeslné dílny. Celkový dojem z expozice umocňuje také zvukový doprovod, který navozuje atmosféru té či které řemeslné činnosti. Muzeum řemesel je soukromé. Nachází se v areálu bývalého panského dvora - dnes Společenské centrum Nový dvůr.
Asi po 90 minutách pobytu v muzeu, obohaceni o řadu zážitků a dojmů pokračujeme na letohradské náměstí. U zadní zámecké zdi se nachází Památník Járy Cimrmana, odhalený v r. 2004 za přítomnosti Zdeňka Svěráka, Ladislava Smoljaka a Miloně Čepelky. Text vypráví o Cimrmanově pobytu v Kyšperku a okolíroku 1904. Zámeckým parkem ještě projdeme k umělé jeskyni, tzv. grottě a dále na vyhlídku.
Z Letohradu se vydáme po modré TZ údolím Tiché Orlice a přírodním parkem Orlice k hradu Lanšperku. Přes obec Červená dojdeme do osady Valdštejn, odkud pokračujeme na dolní konec obce Hnátnice. Do cíle nám zbývá 1 km cesty, ovšem se zdoláním prudšího výstupu. Poté, co se vyšplháme do Lanšperka, se podíváme k novogotické kapli Panny Marie z let 1897-98 a zhlédneme od ní panorama Orlických hor.
Cestou k hradu jistě nepohrdneme občerstvením v "Hospůdce v podhradí". Od hospůdky se přesuneme na zříceninu hradu Lanšperka, prohlédneme si dochované zbytky hradu a pokocháme se nádhernými výhledy do krajiny. Ze zříceniny jsou pěkné výhledny do údolí Tiché Orlice, na Orlické hory, Bystřické hory a na masiv Králického Sněžníku. O hradě Lanšperku se vypráví také pověst o nedokončeném čertově (ďáblově) mostě. Vypráví se, že mezi zříceninami hradů Lanšperka a Žampachu je na stráních rozseto mnoho balvanů, kterým se zde říká Čertovy kameny. Čerti zde měli za jednu noc postavit lanšperskému pánovi most, který měl spojovat Lanšperk se Žampachem. Šlechtic se upsal vlastní krví a zavázal se, že pochytá všechny kohouty v okolí, aby dílo mohlo být úspěšně dokončeno. Na jednoho kohouta se však zapomnělo; ten zrána zakokrhal a ďáblům dílo překazil. Čerti mrštili kameny na různá místa kolem, a ty jsou zde až dodnes.
Výlet ukončíme na žst. Lanšperk (trať ČD č. 024), kam z obce prudčeji asi 1,5 km sestoupíme.