Loading...

Když i Pražský hrad měl své dny … a navíc zdarma

Cestopisy

Někdy v polovině května letošního roku jsme se doslechli, že na Pražském hradě proběhne ve dnech 29.5. až 1.6. zcela unikátní akce, která umožní i nemovitým domorodcům nahlédnout do placených prostor jednoho ze symbolů naší státnosti. Předchozí větu je sice potřeba brát s jistou nadsázkou, ale na druhou stranu je nutno dodat, že např. v nekonečné páteční frontě před svatovítskou katedrálou přiznávali i mnozí Vltavou křtění, že do presbytáře chrámu nahlédnou poprvé po více než dvou desetiletích …

Ona nabídka dne byla celkově hodně lákavá (kdo na hrad dorazil až o víkendz dostal ještě bonus v podobě prohlídky vozidel prezidenta ČR a jeho doprovodu). Kromě katedrály se jednalo o Starý královský palác, baziliku sv. Jiří, Zlatou uličku s Daliborkou, Rožmberský palác (pozdější Ústav šlechtičen), Královský letohrádek s výstavou obrazů Ivana Bukovského a expozice Příběh Pražského hradu i Svatovítský poklad. Právě posledně jmenovaná záležitost se pro nás ihned stala prioritou nejvyšší.

Nejde ani o to, že zde normálně stojí vstupenka 250,- Kč (vzhledem k tomu, že nás jen cesta do Prahy přišla na nějakých 1.200,- Kč, je tato úspora ovšem jistě potěšitelná), ale prostě jsme na ni chtěli vyrazit už dlouhá léta … a vždycky jsme to odložili s tím, že času je ještě pořád dost a dost. Tato „krátkodobá“ výstava byla totiž naplánována na dobu deseti let a k naší hrůze jsme zjistili, že už z tohoto časového úseku 8,5 roku uplynulo. Čas prostě strašně letí …

S úderem desáté dovnitř pustili 30 lidí a další šli až ve chvíli, kdy kapli někdo opustil (i ten 31. si tedy nějakou tu ¾ hodinku počkal) V kapli sv. Kříže na II. hradním nádvoří je k vidění celkem 139 exponátů té nejvyšší kvality. Nevýhodou pro nás byla (v danou chvíli naprosto pochopitelná) absence audia i prodeje katalogů, potěšitelný naopak fakt, že jsme ve frontě před kaplí stáli jako úplně první, takže jsme se na ty stovky lidí za námi mohli dívat s jistou – chvílemi možná i lehce potutelnou – lítostí.

K prvnímu místu ve frontě nám pomohl fakt, že jsme se někde dočetli p otevírání jednotlivých „atrakcí“ už v 9,00 hod. Na Hrad jsme dorazili včas, ale otevíralo se až o hodinu později. Udělali jsme tedy malé kolečko (před katedrálou už v té chvíli stálo pěkných pár desítek lidí) a šli „frontovat“. Díky placce s ohřívadlem a debatě se spolustojícími těch 45 minut rychle uteklo a jako první jsme hrdě vstoupili do výstavních - i výstavných - prostor kaple.

Těžko vybírat to, co se nám zde líbilo nejvíce, ale Svatovítský poklad byl jistě vrcholem dne. Také jsme se mezi všemi těmi bustovými relikviáři, liturgickými textiliemi, šperky, monstrancemi a veraikony zdrželi více než hodinu. A kdyby se tady mohlo fotit (nikde jinde to, naštěstí, zakázáno nebylo), byl by ten čas jistě mnohem delší.

Následoval přesun do svatovítské katedrály. Dnes už k jejímu jménu přidali i Václava a Vojtěcha, ale základ zůstává stále stejný. Do některých částí (např. hrobka, kaple sv. Václava nebo triforium) se sice nemohlo, ale ani sarkofág Přemysla Otakara II. nebo stříbrného Jana Nepomuckého jsem neviděl hodně dlouho. V dlouhé frontě jsme se nezdrželi nijak zoufale dlouho (pouštělo se po 250 lidech), ale v samotné katedrále uběhla rychle další hodinka.

Foto: markyz63

Přece jenom jsou ty k vidění i nějaké ty fragmenty freskové výzdoby, královská oratoř, různé renesanční náhrobníky, dubový reliéf Kašpara Bechterela a spousta neogotického mobiliáře. Do nádherné svatováclavské kaple se dalo alespoň nahlédnout oběma dveřmi … a kdo chtěl, jistě si našel pár dalších zajímavostí. Navíc se mohlo fotografovat (a přesto zde byl klid a pohoda) ... no prostě takřka naprostá spokojenost.

Nic ale netrvá věčně, takže jsme se pomalu přesunuli do další fronty, tentokrát před románskou baziliku sv. Jiří. Část výpravy se postavila do fronty, ostatní zajistili tekuté občerstvení a prověřili dostupnost dalších atrakcí v nejbližším okolí. A potom již nastal čas vstoupit (pouštělo se po 40 lidech) po pár letech opět do svatojiřských prostor.

Ten románský styl je sice už lehce moderně renovovaný, ale je tu. Do krypty se, bohužel, vstoupit nemohlo (spokojit jsme se museli pohledem z dálky) a i na ty nejkrásnější fresky jsme jen tak tak dohlédli, ale za návštěvu bazilika i tak rozhodně stojí. Jenom tady pohyb návštěvníků docela popoháněli, takže jsme byli přes kapli sv. Jana Nepomuckého odsunuti poměrně rychle.

Další fronta byla hned za rohem a vedla ke Zlaté uličce. Sem se pouštělo po 130 neplatících, fronta byla kratší než v době mé předchozí kontroly a docela to „odsejpalo“. Musím se přiznat, že v minulosti se mi ulička zdála tak nějak „zlatější“ a takovou tu slavnou a půvabnou tvář jí v podstatě dávají tři nebo čtyři domečky. Sbírku brnění a zbraní jsem si ale opět prohlédl velmi rád a do všech otevřených objektů jsme i poctivě nahlíželi.

Následovala prohlídka věže Daliborky, jejíž součástí je i možnost nahlédnout do útrob Iron Maiden. Tu ovšem slavný houslový virtuos Dalibor zřejmě osobně nepotkal a tento intimní kontakt mu zřejmě ani nijak nechyběl. Určitě mu byla milejší osobní posluha v podobě tzv. Červených střelců.

Po opuštění Zlaté uličky jsme se museli zase kousek vrátit a pár výškových metrů znovu nabrat. Čekal nás Přemyslovský palác, který byl dlouhá léta uzavřen a ve kterém svého času (1753 – 1918) sídlil Tereziánský ústav šlechtičen. Sem se pouštělo po 50 návštěvnících a bylo to jediné místo, kde nabídka dokonce lehce převyšovala poptávku. Byl to sice asi „nejslabší článek řetězu“, ale minimálně unikátní palácová kaple za vidění rozhodně stála a také pohledy z oken na Matičku stověžatou braly dech i po „tisícíprvé“ ...

Náš hradní pobyt se tím pomalu přiblížil ke konci. Na výstavu Příběh Pražského hradu se nám ani jít nechtělo (fronta byla sice pomenší a mohlo tam najednou 180 osob, ale už jsme ji v minulosti – možná i dvakrát – viděli) a do Starého královského paláce sice pouštěli po dvou stovkách, ale fronta čekajících byla opravdu „výživná“ (něco jako za komunistů součet front před masnou, CKM a Mototechnou v době, kdy měli dovézt favority) a ještě prodlužovat jsme ji nehodlali.

A tak jsme se vrátili k hradní katedrále a dali si v jejím stínu v klidu pivo. Stín se za chvíli změnil v sluncem zalitou plochu a sedělo se tam opravdu velmi příjemně. Vzhledem k autu zaparkovanému u zábřežského nádraží jsem se ovšem nijak rozšoupnout nemohl a navíc byl před námi ještě jeden bod programu. Královský letohrádek Belveder neboli renesanční letohrádek královny Anny. V jeho prostorách (od interiéru této půvabné stavby ale opravdu nic nečekejte; nejvíce snad zaujme litinové točité schodiště v patře) se konala výstava k 70. narozeninám uznávaného českého malíře tzv. Nové figurace Ivana Bukovského.

Po expresivní moderně (a mezi 70 vpuštěnými) následovalo uklidnění v podobě příjemného posezení na lavičce v parku u renesanční Zpívající fontány. Výrazné zvukové efekty jsme sice nezaznamenaly, ale markantně vyvinuté ďáblice jsou stále na svém místě.

Obvyklou procházku přes Malou Stranu, Karlův most a Staroměstské náměstí jsme pak už z časových důvodů museli vzdát a za pomoci „vyhlídkové“ dvaadvacítky a metra trasy A jsme se přesunuli k Národnímu muzeu. Na Václaváku modře blikal soubor policejních vozů a my se pomalu vydali k vlakovému nádraží.

České dráhy zřejmě neměli svůj obvyklý den, protože jsme – stejně jako ráno – jeli naprosto načas. Autem do Šumperka je to chvilka a těsně před osmou už jsme mohli pořádat – tentokrát domácí – tiskovku. Akce to byla skvělá (dobře zorganizovaná, navíc čekající i vpouštějící byli v drtivé většině naprosto v pohodě), ale nemyslíme si, že se bude ještě někdy v této podobě opakovat. Možná můžeme rovnou dodat: Doufejme …   

Koronavirus tak přinesl – s lehkou nadsázkou řečeno – do naší země i nějaká ta pozitiva. Na Hradě bylo i přes výjimečnost akce méně lidí než obvykle. Zmizely davy Japonců s fotoaparáty stále přiloženými k šikmému oku, nekřičely zde své staccato stovky italských teenagerů ani atmosféru netvrdila jinak vždy přítomná němčina. Zůstaly jen skupinky hovořící jazykem dříve povinným a nuceně bratrským, kterým byly překvapivě umožněny i komentované prohlídky. Tento odstavec nemyslím nijak xenofobně a rasisticky, ale Hrad prostě opravdu patřil téměř výhradně Čechům a Moravanům v jejich původní podobě. A například pivo se na Hradě točilo za 48,- Kč, což dávalo příležitost ochutnat i domorodcům, kteří by jinak těch 95,- Kč za půllitr z peněženky určitě netahali. Navíc byla slovenská obsluha nadstandardně ochotná, sympatická a celkově velmi koukatelná, což byl vlastně další bezplatný bonus dne  …  

Poslední aktualizace: 21.6.2020
Když i Pražský hrad měl své dny … a navíc zdarma na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Když i Pražský hrad měl své dny … a navíc zdarma

Praha – kostel Panny Marie U Kajetánů  (Malá Strana)
Praha – kostel Panny Marie U Kajetánů (Malá Strana)
Kostel
Tento poměrně nenápadný kostel najdeme na jednom z nejfrekventovanějších…
0.1km
více »
Praha, Hradčany - Kohlova kašna
Praha, Hradčany - Kohlova kašna
Kašna
Kohlova, též Lví kašna se nachází na druhém nádvoří Pražského Hra…
0.1km
více »
Praha, Hradčany - staré probošství
Praha, Hradčany - staré probošství
Dům, budova
Staré probošství se nachází na třetím nádvoří Pražského Hradu. Kamený Biskupský palác zde byl, na místě staršího dřevěného, postaven před rokem 1060. Ve 12. stole…
0.1km
více »
Zahrady Pražského hradu - tentokrát Rajská zahrada
Zahrady Pražského hradu - tentokrát Rajská zahrada
Zahrada
Další ze 7 zahrad Pražského Hradu,kterou můžete navštívit(přístupných je 5…
0.1km
více »
Jižní věž chrámu sv. Víta opět přístupná
Jižní věž chrámu sv. Víta opět přístupná
Tipy na výlet
Pražský hrad, chrám sv. Víta v Praze (dostupnost tramvají číslo 2…
0.1km
více »
Martinický palác
Martinický palác
Muzeum
martinický palác se nachází na Hradčanském náměstí nedaleko Pražského…
0.1km
více »
Praha - kaple sv. Václava, nejcennější umělecký poklad střední Evropy
Praha - kaple sv. Václava, nejcennější umělecký poklad střední Evropy
Kaple
Jestliže se Itálie, Řím i Vatikán chlubí Michelangelovou…
0.1km
více »
Praha - Veľká južná veža Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Praha - Veľká južná veža Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Chrám
Veľká južná veža Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha Veža sa začala stavať asi r. 1396 podľa plánov Petra Pavléře. Po jeho smrti…
0.1km
více »
Za korunovačními klenoty a nejen to
Za korunovačními klenoty a nejen to
Cestopisy
Máme nového prezidenta! To by nebylo až tak zvláštní, ale vzhledem k této…
0.1km
více »
Chrám Svatého Víta
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Chrám Svatého Víta
Chrám
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen.…
0.1km
více »
Zlatá brána chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Zlatá brána chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Drobné památky
Slavnostním vstupem do nové katedrály a přístupem ke kapli sv. Václava se v roce 1367 stala trojdílná arkádová brána s předsíní před…
0.1km
více »
Praha maurská, škrétovská, technická … a (hlavně) zmrzlá, I. část
Praha maurská, škrétovská, technická … a (hlavně) zmrzlá, I. část
Cestopisy
Minulý týden se nám konečně podařilo dát dohromady volné termíny…
0.1km
více »
Oranžérie v Královské zahradě
Oranžérie v Královské zahradě
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,rád bych Vás pozval k návštěvě…
0.1km
více »
Praha 1 - Thunovská - busta Winston Churchill
Praha 1 - Thunovská - busta Winston Churchill
Památník
V Thunovské ulici před Britskou ambasádou si můžeme připomenout sira Churchilla, politika, premiéra, vojáka, spisovatele. Byl např.…
0.1km
více »
Praha – Velká jižní věž, nejdražší rozhledna ČR (Pražský hrad)
Praha – Velká jižní věž, nejdražší rozhledna ČR (Pražský hrad)
Rozhledna
Velká jižní věž je nedílnou součástí hradní katedrály sv. Víta,…
0.1km
více »
Katedrála sv. Víta - Velká jižní věž
Katedrála sv. Víta - Velká jižní věž
Tipy na výlet
Jedu do Prahy, projít se po Malé Straně. Jedu vlakem z Kladna do Dejvic a pak tramvají. Jedu na odpolední Výlet do Prahy projít se…
0.1km
více »
Praha – katedrální náhrobek sv. Jana Nepomuckého, největší kus stříbra v ČR
Praha – katedrální náhrobek sv. Jana Nepomuckého, největší kus stříbra v ČR
Socha
Monumentální stříbrné sousoší sv. Jana Nepomuckého, které se nachází v…
0.1km
více »
Praha - sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly ve svatovítské katedrále
Praha - sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly ve svatovítské katedrále
Socha
Stříbrné sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly patří mezi nejmladší atrakce…
0.1km
více »
Praha - Zámocké schody
Praha - Zámocké schody
Ulice
Zámocké schody začínajú u prezidentského paláca Pražského hradu a…
0.1km
více »
Praha – katedrální zvonice Velká jižní věž (Pražský hrad)
Praha – katedrální zvonice Velká jižní věž (Pražský hrad)
Zvonice
Hlavní dominantou Pražského hradu je bezesporu Velká jižní věž. Na rozdíl od dvouvěžového průčelí Svatovítské katedrály se v tomto případě jedná o…
0.1km
více »
Praha - Jablíčkový betlém na Pražském hradě
Praha - Jablíčkový betlém na Pražském hradě
Zajímavost
Součástí vánoční výzdoby areálu Pražského hradu jsou tradičně také betlémy…
0.1km
více »
Relikviář sv. Maura  v Praze
Relikviář sv. Maura v Praze
Tipy na výlet
Jdeme nebo jedeme na Pražský Hrad. Pěšky, tramvají, metrem - podle aktuáln…
0.1km
více »
Praha, Tizian a Afganistán aneb dvě výstavy, které se moc nepovedly
Praha, Tizian a Afganistán aneb dvě výstavy, které se moc nepovedly
Tipy na výlet
Na další sérii pražských výstav jsme se vydali tradičně vlakem,…
0.1km
více »
Výstavná Praha výstavní
Výstavná Praha výstavní
Cestopisy
Vzhledem k tomu, že se neskromně považuji za člověka kulturně vzd…
0.1km
více »
Arcibiskupský palác
Arcibiskupský palác
Dům, budova
Arcibiskupský palác je postaven v těsném sousedství Pražského…
0.2km
více »
Praha – kandelábr pouličního osvětlení (osmiramenná plynová lampa)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Praha – kandelábr pouličního osvětlení (osmiramenná plynová lampa)
Technická památka
Tuto zajímavou technickou památku najdete na pražském Hradčanském náměstí. Jedná se o osmiramenný litinový kandelábr plynového pouličního osvětlení…
0.2km
více »
Zlatá ulička na Pražském Hradě
Zlatá ulička na Pražském Hradě
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát bych Vás rád pozval na…
0.2km
více »
Praha - Nerudova ulice
Praha - Nerudova ulice
Zajímavost
Nerudova ulice vede z Malostranského náměstí až k branám Pražskéh…
0.2km
více »
Praha - Hradčany
Praha - Hradčany
Městská část
Praha Hradčany jsou městskou částí Prahy 1. Tato městská část Prahy se ro…
0.3km
více »
Praha - Malá Strana
Praha - Malá Strana
Městská část
Malá Strana patří k městské části Prahy 1. Tato část města se roz…
0.4km
více »
zavřít reklamu