Katedrála sv. Víta - Velká jižní věž
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Jedu do Prahy, projít se po Malé Straně. Jedu vlakem z Kladna do Dejvic a pak tramvají.
Za čím jedeme?
Jedu na odpolední Výlet do Prahy projít se po Malé Straně . Po poklidné jízdě vlakem z Kladna do Dejvic přestupuji na tramvaj a mám v plánu dojet tramvají až na Malostranské náměstí. Odtud chci jít pěšky přes Nerudovu ulici na Pražský Hrad. Člověk míní, ale život mění. V Chotkových sadech stojí porouchaná tramvaj a tak pokračuji dále po svých. Jdu přes Kampu a přes Karlův most. Při procházce přes Kampu jsem nakonec rád, že jdu pěšky a prohlížím si krásná zákoutí tohoto místa a za chvilku jsem u Karlova mostu. V Muzeu Strašidel v Mostecké ulici zakupuji turistické vizitky a jsem nadšen z ochoty děvčat v pokladně i když nejdu k nim na prohlídku muzea. Samořejmě ne ze strachu, ale z časových důvodů. Cíl mého výletu byla Nerudova ulice a podívat se na domovní znamení v této krásné uličce. Když se procházíte Prahou tak se turisti pohybují hlavně po hlavních tazích, ale nebojte se zajít i do postraních ulic Malé Strany. Já jsme kousek od Karlova mostu objevil v Lázeňské ulici krásný kostel Panny Marie pod Řetězem. Nakonec jsem neplánovaně vystoupal na Velkou jižní věž v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Při prohlídce Pražského Hradu jsem na Třetím nádvoří viděl otevřené dveře v katedrále Sv. Víta a tak jsem neodolal zvědavosti a šel dál. Něco z historie Katedrály sv. Víta:
Katedrála sv. Víta leží na Třetím nádvoří Pražského Hradu. Katedrála sv. Víta je největší pražský kostel, který stojí na místě rotundy z r. 929. V roce 1344 založil Karel IV. gotickou katedrálu, která se začala stavět pod vedením Matyáše z Arrasu a po jeho smrti pokračoval v díle Petr Parléř(1353-1399) a po té jeho synové Václav a Jan (1399-1420). Stavba katedrály pokračovala i ve století 16 a 17. Západní část chrámu v novogotickém slohu se začala stavět r.1873 a byla dokončena v r. 1929.
Na věž Katedrály sv. Víta jsem vystoupal po 287 točitých schodech. Pro představu, je to tolik schodů jako vystoupat cca do 19. patra výškové budovy. Tento sportovní výkon mě odměnil překrásným výhledem na celou Prahu všemi směry. Z věže uvidíte celý Pražský Hrad a samotnou katedrálu z ptačí perspektivy. Vyhlídka je umístěna ve výšce 56 metrů a docela už foukalo tak jsem byl rád za bundu.
Velká jižní věž byla založena asi v roce 1396 a to podle plánů Petra Parléře. Do dnešní podoby věž byla přestavěna až za novogotické přestavbě katedrály koncem 19. století. Při výstupu na věž uvidíte zvon Zikmund z roku 1549, který váží úctyhodných 15 tun. Těsně u výstupu na vyhlídkovou plošinu uvidíte věžní hodiný orloj z roku 1589.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jedl jsem z vlastních zásob, ale není problém se v Praze občerstvit. I na Malé Straně se dají najít obchůdky typu Žabka a nejenom restaurace a kavárny pro cizokrajné turisty. Některé kavárničky mají už i přijatelné ceny.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbila se mi Malá Strana, krásné domovní znamení v Nerudově ulici, krásný výhled na Prahu z Hradčanského náměstí. Pohledem z Velké jižní věže jsem byl doslova nadšen.
Trochu jsem byl zklamán, že v infocentru na Pražském hradě nemají turistické vizitky.
Ostatní informace
Vstup na věž chrámu sv. Víta je 150,- Kč za dospělého turistu.