Loading...

Kontrasty Číny: Setkání minulosti a budoucnosti na jednom místě

Cestopisy

Čína mě vždycky fascinovala. Možná to bylo kvůli příběhům o císařích a bojovnících, kteří vládli rozlehlé zemi za Velkou zdí, nebo díky starodávným filozofiím, které se prolínají životem lidí už tisíce let. Ale nebyla to jen historie – Čína pro mě byla taky symbolem moderního světa na steroidech, zemí, kde jsou mrakodrapy vyšší než ambice a kde se technologie stává součástí každodenního života způsobem, který je jinde nepředstavitelný.

Představoval jsem si místa, kde se historie setkává s budoucností na každém rohu, a chtěl jsem to zažít na vlastní kůži. Očekával jsem, že mě Čína zaskočí, a přesně tohle mě lákalo – tajemná země kontrastů, kde starobylé svatyně stojí vedle blikajících neonů a kde mobilní aplikace dokážou vyřešit všechno od jídla až po modlitbu.

První den: Zakázané město a mobily

Vyrazil jsem do Pekingu, abych se ponořil do dějin. V Zakázaném městě, domově císařů, jsem byl připraven vnímat majestát staleté kultury. Ale když jsem se rozhlédl, kolem mě byli jen lidi s mobily, davy turistů s tyčemi na selfie, jak se fotí před bránami paláců. Někteří v tradičních kostýmech, jiní v tričkách s logem nějaké západní značky.

A pak jsem uviděl ochranku. Důstojníci v uniformách střežili brány paláce, vážní a nehybní – dokud jsem jednoho z nich nezahlédl, jak nenápadně kontroluje WeChat na telefonu. Musel jsem se usmát. Císaři by asi nebyli moc nadšení, kdyby věděli, že jejich kdysi zakázané město je dnes rozlehlé Wi-Fi zóny plné „lajků“ a „sdílení“.

Večerní Peking: Kachna a drony

Večer jsem vyrazil na slavnou pekingskou kachnu. Jídlo bylo výborné, ale restaurace byla plná obrazovek, kamarádi se navzájem přestali bavit a sledovali své telefony, zatímco rozkládali kachní kůži na palačinky. Připadal jsem si jako na technologické konferenci, a ne na tradiční hostině.

Poté jsemvyrazil na Náměstí Nebeského klidu, kde jsem doufal, že ucítím ducha historie. Místo toho mě překvapil roj dronů vytvářejících barevné obrazce na nočním nebi. Jako by Peking říkal: „Ano, jsme městem císařů, ale jsme taky technologickou metropolí.“

Další zastávka: Ven na venkov

Zvědavost mě zavedla na venkov, kde jsem doufal, že spatřím „pravou Čínu.“ Přijel jsem do malé vesničky, kde měl každý obyvatel mobil a několik aplikací pro online nakupování, i když jejich domy vypadaly, že pamatují dynastii Ming. Po chvíli jsem se posadil na plastovou židli, která nevypada zrovna stabilně, spíš to druhé - že praskne každou chvíli, a mě jen napadlo, jestli se moje cestovní pojištění vztahuje i na případ, kdy se plastová židle v Číně zřítí. Když ke mně přišel postarší farmář a zeptal se, jestli se chci připojit k jeho livestreamu, zjistil jsem, že tady opravdu nejsou žádné hranice mezi tradicí a modernou. Ano, byl to opravdu farmář – jenže měl více sledujících než průměrný influencer.

„Tohle je váš každodenní život?“ ptal jsem se. „Jo,“ odpověděl a zamával do kamery. „Moderní technologie, ale staré kořeny.“ Pak si upravil tradiční slamák a začal streamovat o svých slepicích, zatímco kolem pobíhaly děti s tablety.

Velká čínská zeď

Stát na Velké čínské zdi bylo jako ocitnout se v živé historické pohádce. Konečně se mi povedlo utéct před technologiemi, tedy né tak úplně. Místo, které kdysi střežilo celou říši, se teď prohýbalo pod proudem turistů z celého světa. Slunce pálilo, davy se vlnily a já se pokoušel představit si, jaké to muselo být, když po téhle zdi pochodovali vojáci v plné zbroji, chránící své rodiny před nájezdy nepřátel. Dnes je ale na zdech více mobilů než mečů – každý fotí, natáčí, posílá, lajkuje. Já si sedl na jeden z opotřebovaných kamenů, přemýšlel o všech těch generacích, které po zdi chodily přede mnou, a připadal jsem si maličký vedle téhle monumentální stavby, která přežila říše, císaře i časy.


Gastronomie budoucnosti

Ve městě Šanghaj jsem na chvíli doufal, že se dostanu do jiného století – nejspíš do budoucnosti. Restaurace byly plné robotických číšníků a samoobslužných systémů. Místo menu jsem obdržel QR kód. Objednal jsem si jídlo dotykem na obrazovce a s mírným znepokojením sledoval, jak ke mně přijíždí robot s talířem smažených nudlí.

Navštívil jsem i tradiční čínskou čajovnu. Myslel jsem, že tady alespoň uniknu technologiím. Omyl. Mladí lidé seděli u stolů, držíc telefon a porovnávali své čajové zážitky online. Čajovou konvici sice stále zahřívali nad ohněm, ale do tepla jim hrála playlistová hudba z telefonu.

Poslední den: Přehlídka budoucnosti a minulosti

Když jsem se v den odletu otočil k Číně naposled, napadlo mě, že bych asi měl cítit nějaký klid. Místo toho jsem byl víc zmatený než kdy jindy. Cestoval jsem po místech, kde vedla dávná Hedvábná stezka – kdysi hlavní tepna obchodu mezi Východem a Západem, kde se nesly karavany s hedvábím, kořením a myšlenkami, které měnily svět. Dneska po ní místo velbloudů jezdí rychlovlaky, které vás teleportují z historických center přímo do zářivých metropolí plných mrakodrapů.

Zatímco jsem se snažil zjistit, kde se zastavuje minulost a začíná budoucnost, Čína mi se svým úsměvem plným tajemství říkala: „To je jedno, hlavně si to užij.“ Vracel jsem se domů s úžasem, trochou kulturního šoku a s vědomím, že mi Čína nahlodala představy o čase a historii – asi tak, jako když se do kamene Velké zdi zahryzne mech, který je tam možná už tisíc let. V letadle jsem si pomyslel, že bych si mohl odpočinout, ale místo toho mě ve snu pronásledoval dron s hedvábnou šálou, který mi do ucha šeptal Konfuciovy citáty.

Poslední aktualizace: 7.11.2024
Kontrasty Číny: Setkání minulosti a budoucnosti na jednom místě na mapě
Autor: Ludwar
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kontrasty Číny: Setkání minulosti a budoucnosti na jednom místě

Tisíc tváří Pekingu
Tisíc tváří Pekingu
Cestopisy
Bez přehánění lze říct, že nikdy se o Pekingu nepsalo tolik, jako…
1.7km
více »
S olympiádou za dveřmi první část
S olympiádou za dveřmi první část
Cestopisy
Čína 2006 22. 9. Po brzkém budíčku odjíždíme v 6:00 autobusem…
1.7km
více »
S olympiádou za dveřmi druhá část
S olympiádou za dveřmi druhá část
Cestopisy
Čína 2006 druhá část 1. 10. V 5:15 nás budí pikolík a vystupujeme ve městě Panzhihua do deštivé noci. Lenka není ještě úplně v pořádku, ale aspoň u…
1.7km
více »
Peking nádraží
Peking nádraží
Hlavní město
Hlavní město Číny Peking má tři nádraží (někde uváděno již čtvrté -…
1.7km
více »
Peking
Peking
Hlavní město
Hlavním městem Číny je Peking. Město leží na rozhraní náhorních plošin …
1.7km
více »
Peking Brána Nebeského klidu
Peking Brána Nebeského klidu
Dům, budova
Brána nebeského klidu je vstupní branou do Zakázaného města a…
2.1km
více »
Peking hotel Hua Qiao Beijing
Peking hotel Hua Qiao Beijing
Hlavní město
Při našem putování po Číně jsme v Pekingu byli 3 noci ubytováni v ho…
2.1km
více »
Zakázané město
Zakázané město
Městečko
Zakázané město je komplex budov vybudovaných v Pekingu v nitru Vn…
2.7km
více »
Peking  Jade Factory - dílna na zpracování nefritu
Peking Jade Factory - dílna na zpracování nefritu
Ostatní
Drahokam nefrit má špenátově zelenou barvu na rozdíl od jadeitu, který…
3.4km
více »
Peking hotel Rainbow
Peking hotel Rainbow
Hlavní město
Do Pekingu jsme přiletěli v odpoledních hodinách a jeli se ubytovat. Po nez…
3.4km
více »
DRUM & BELL TOWER Peking
DRUM & BELL TOWER Peking
Drobné památky
  Zvony a bubny byly za vlády Dynastie Han  používány ke sledová…
3.6km
více »
Peking pomník Li-Zichenga
Peking pomník Li-Zichenga
Pomník
V Pekingu se nachází pomník Li-Zichenga, čínského císaře …
4km
více »
Malé putování po velké Číně aneb Peking, Xi-An, Šanghaj
Malé putování po velké Číně aneb Peking, Xi-An, Šanghaj
Cestopisy
Čína - seznámení se s touto zemí, znamená opravdu šokující, ale nádherné…
4.1km
více »
Peking hutong
Peking hutong
Dům, budova
Název hutong pochází z mongolštiny a znamená studnu, kolem níž se rozvíjel život. S hutongy jsem se setkala v hlavním městě Číny…
4.2km
více »
Peking Památník lidových hrdinů na nám Nebeského klidu
Peking Památník lidových hrdinů na nám Nebeského klidu
Památník
Na prostranství mezi Přední branou a branou Nebeského klidu stojí uprostřed náměstí…
7.2km
více »
Peking - Přední brána
Peking - Přední brána
Dům, budova
První zastávka na náměstí Nebeského klidu je u…
7.6km
více »
Peking Pearl Factory (perlová dílna)
Peking Pearl Factory (perlová dílna)
Ostatní
V rámci poznávacích zájezdů se navštěvují různé továrny nebo dílny,…
7.8km
více »
Peking Red Theatre - Legenda o kung-fu
Peking Red Theatre - Legenda o kung-fu
Zajímavost
Na závěr druhého dne v Pekingu jdeme do Red Theatre (Červené divadlo) na…
9.8km
více »
Peking náměstí Nebeského klidu a Mauzoleum Maa
Peking náměstí Nebeského klidu a Mauzoleum Maa
Hlavní město
Prohlídku hlavního města Číny - Pekingu jsme začali na náměstí Tiananmen -…
10.8km
více »
Peking - večeře pekingská kachna
Peking - večeře pekingská kachna
Hlavní město
Příprava večeře pekingská kachna začíná již při procesu…
16.6km
více »
zavřít reklamu