TURISTIKU PODPORUJÍ
61 583 turistů a cestovatelů
112 631 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 315,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Asie
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Malé putování po velké Číně aneb Peking, Xi-An, Šanghaj

Cestopisy

Šanghaj s mladou Číňankou, chtěla se se mnou fotit
Peking u stánku s jídlem, ryby, mušle

Čína - seznámení se s touto zemí, znamená opravdu šokující, ale nádherné zážitky. Ať už se podíváte do velkých měst s mrakodrapy, ale i úzkými uličkami, nebo si prohlédnete velkolepé císařské památky, chrámy či úchvatné čínské zahrady. Je to rovněž svět jiné kultury, náboženství a velikánských kontrastů. Velmi těžko se zde domluvíte, lidé mluví jen čínsky (spousta dialektů) a jen málo jich mluví špatnou angličtinou. I v hotelích potřebujete čínského průvodce nebo tlumočníka. Písmo nerozluštíte a tak musíte vzít za vděk, když jsou na některých místech ukazatele v angličtině. Pokud se své skupině ztratíne nebo vás někde zapomenou, je dobré mít kartičky s názvem hotelu nebo foto hotelu ve fotoaparátu. Znám názvy hotelů, kde jsme byli ubytováni, ale obědy a večeře jsme měli v hotelích, jejichž názvy neznám, poněvadž jsou uváděny pouze čínsky. Čína má rozlohu 9,6 milionů km2, je třetí největší zemí světa. S více než 1,354 miliardou obyvatel (údaj z r. 2012) je nejlidnatější zemí světa. I přes různé potíže s dorozumíváním jsou zde lidé milí, usměvaví a pohostinní. Smile

Peking náměstí Nebeského klidu s mauzoleem velkého vůdce

Do Číny jsem jela s českou cestovní kanceláří Mamut Tour z Berouna (zájezd však koupen u CK Simon Tourist z Prahy) v době od 30.6 do 10.7.2014. Trasu našeho putování tvořil trojúhelník měst Peking - Xi-An - Šahghaj. Letěli jsme z Prahy s leteckou společností Turkish Airlines s mezipřistáním v Istanbulu na mezinárodním letišti Atatürka. Tam se to dalo vydržet, pauza byla asi 2,5 hod. Během letu jsme měli nápoje všeho druhu (nealko, pivo, víno i alko), 2x jídlo, které bylo celkem chutné. Přílet do hlavního města Číny - Pekingu (Beijing), byl příští den kolem 15 hod. místního času. Cestou z letiště do hotelu jsme obdivovali město. Cesta trvala asi 2,5 hod., je ovšem třeba říci, že na silnicích se tvoří zácpy. Ubytováni jsme byli v jedné okrajové části v hotelu Hua Qiao Beijing, na večeři jsme jeli do hotelu Rainbow. Jelikož se nám nechtělo ještě spát, tak po návratu do ubytovacího hotelu jsme vyrazili na procházku večerním Pekingem. Zašli jsme do malých obchůdků hlavně s ovocem a také nahlédli do nespočetných malinkých restaurací nebo jídelen. Je to nádhera, když vidíte to množství dobrot na špejlích, různé druhy ryb, ale také mušle nebo brouky.

První den v Pekingu jsme věnovali prohlídce jeho největších a neznámějších památek. Centrum města tvoří náměstí Nebeského klidu o rozloze 40 ha, v jehož středu se nachází budova mauzolea Velkého vůdce Mao Ce Tunga. Dále jsme pokračovali do Zakázaného města, bývalého reprezentativního sídla čínských císařů, dnes zapsaného do seznamu památek UNESCO. Po obědě jsme se byli podívat v dílně, kde se zhotovují šperky s perlami a v přilehlé prodejně se prodávají. Pokračovali jsme k areálu Chrámu Nebes z r. 1420, kam se císař chodil 2x ročně modlit za dobrou úrodu. Protože jsme dnes neměli večeři, přijali jsme nabídku na typickou místní večeři s pekingskou kachnou (cena 20 USD). A co s načatým večerem? V Red Theatre představení Shaolinských mistrů pod názvem Legenda o Kung-fu (cena také 20 USD). Pak již návrat na ubytování.

Velká čínská zeď

Další den po snídani vyrážíme na výlet do severní části Pekingu. Cestou děláme krátkou zastávku v dílně na zpracování nefritu. Pokračujeme k další významné čínské památce k Velké čínské zdi, která jako obrovský kamenný hrad střežila po staletí Čínu před vetřelci. Já jsem se po zdi prošla jen kousek a jinak jsem se pohybovala po areálu, kde jsme přijeli. Ale i tak tam byla k prohlédnutí a procházce zajímavá místa. Ještě před obědem stihneme návštěvu Cloisonne Factory, protože ve stejné budově se nachází restaurace. Odpoledne se seznamujeme s čínskými pohřebními rituály a jdeme na prohlídku jedné z hrobek dynastie Ming. Pokračujeme pak procházkou malebnou Cestou duchů, kde alej je lemována mramorovými sochami skutečných i bájných zvířat, úředníků a vojáků. Po návratu na ubytování se vydáváme na další večerní procházku, tentokrát na druhou stranu od hotelu. Procházíme uličkou plnou pidi restaurací a sondujeme, co si dáme na večeři. Vycházíme na jednu z větších ulic a procházíme kolem obchodů a tu náš zrak padne na cukrárnu. S kamarádkou jsme neodolaly a jdeme dovnitř. Zákusky byly výborné a stály jen 12-13 jüanů (kolem 40 Kč). Při zpáteční cestě si na chuť dáváme ještě porci krevet, kterou nám připravují přímo na stole.

císařský letní palác u jezera Kunming

Poslední den v Pekingu má opět nabitý program. Po snídani v hotelu nakládáme do autobusu zavazadla a vyrážíme na prohlídku Lama Templu, což je největší a nejvýznamnější klášter tibetského buddhismu ve vnitřní Číně. Po obědě v hotelu Ramada se přemísťujeme ke stanovišti, kde jsou rikši a projíždíme starou zástavbou Pekingu tzv. hutongy. Zastavujeme na prohlídku typického starého domku, který navozuje atmosféru venkova. Pobyt v Pekingu pak končíme u jezera Kunming, kde po krátké procházce po promenádě nasedáme na loď a projíždíme pod Letním palácem císaře k velké "mramorové lodi" císařovny Cixi. Loď je z bíle natřeného dřeva, které vypadá jako mramor. Po večeři v dalším bezejmenném hotelu nás autobus dopravuje na pekingské nádraží, odkud jedeme lůžkovým nočním vlakem do Xi-Anu. Kupé jsou čtyřmístná, čistě povlečené postele a konvice s vodou na stolku. Vagón má WC a umývárnu pro tři osoby, dále je ve vlaku jídelní vůz a vlakem prochází obsluha, která nabízí jídlo i pití. Na nádraží jsme museli být asi hodinu před odjezdem a projít kontrolou jako na letišti. Odjíždíme přesně ve 20.43.

terakotová armáda

Probouzím se kolem šesté hodiny a z vlaku pozoruji krajinu, kterou projíždíme. Podél trati vidím pole, továrny, městečka i větší města se zástavbou domů jako u nás paneláky a věžáky. V 7.50 zastavujeme v konečné stanici, na nádraží v Xi-Anu. Jedeme se ubytovat a nasnídat do hotelu se stejnojmenným názvem Xi-An. První dnešní zastávka je v matriarchální neolitické vesnici Banpo. Nedaleko odtud se nachází dílna na výrobu a opravu vojáků terakotové armády. Po další hodině jízdy se dostáváme k hlavnímu bodu dnešního dne, k jedné z nejvýznamnějších čínských památek do areálu Terakotové (hliněné) armády, která je památkou UNESCO. Zde se nachází více než 8000 soch vojáků, koní a povozů. Před večeří ještě vcházíme do prodejny činského čaje, kde je nám podán výklad a názorná ukázka přípravy čaje, pochopitelně spojená s prodejem čaje. Večeříme v restauraci nádherného hotelu. Po večeři jdeme na procházku nočními ulicemi Xi-Anu, vcházíme do stanice metra, pokračujeme kolem nespočetných obchůdků a občerstvení. U jednoho přímo na ulici si dáváme čínské pivo a ochotná prodavačka nám přináší na sezení jednu židli a jedno prapodivné sedátko, na které mám strach si sednout, že spadnu.

Xi-An z Velké pagody divokých husí

Druhý den pobytu ve městě Xi-An, někdejšího hlavního města říše v řadě období, začínáme prohlídkou Velké pagody divokých husí - buddhistického klášterního komplexu. Vystupuji nahoru a dívám se na všechny strany města shora. Celý areál pagody je úchvatný. V jednom pavilonu u obchodu se suvenýry se seznamujeme s technikou psaní čínského písma. Dopoledne ještě stihneme procházku po městských hradbách, které svou délkou téměř 12 km se řadí mezi světové unikáty. Po obědě pokračujeme prohlídkou a procházkou nejrušnější částí města s velkým tržištěm a mnoha obchody, restauracemi a stánky s nejrůznějším zbožím. Nedaleko odtud jdu na prohlídku Velké mešity, připomínající spíše čínskou pagodu než mešitu, umístěné v krásné zahradě. V 17 hod. vyjíždíme z nádraží nočním vlakem směr Šanghaj. Je ještě světlo a pozoruji krajinu, kterou projíždíme a v rytmu kol vlaku slyším slova písně Šanghaji, Šanghaji, zdali mě znáš, v Šanghaji, v Šanghaji opium dáš.... dál si to již nepamatuji.

Šanghaj mrakodrapy

Příjezd do Šanghaje v ranních hodinách (7.43), jedeme se ubytovat do hotelu Swan a po očistě hurá do hotelové restaurace na snídani. Prohlídka nábřeží Bund, malebného korza podél řeky Huangpu, které lemují honosné budovy evropského stylu z počátku minulého století. Na panoramatu moderních výškových budov si fotíme novomanželské páry. Vcházíme do budovy hotelu Astoria a obdivujeme jeho interiér. Za chvíli nasedáme do výletní lodi na plavbu po řece a s obdivem sledujeme hypermoderní zástavbu města v oblasti Pudong. A co dál? Nemůžeme si nechat ujít vyjížďku do 87. patra mrakodrapu Jinmao a podívat se na Šanghaj z výšky 420 m. Projíždíme dále Nankingskou třídou neznámější obchodní tepnou města s luxusními značkovými obchody. Večeříme v hezkém prostředí zahradní restaurace. Noc je ještě mladá a tak vyrážíme na noční procházku městem, zajdeme na dobrý zákusek do cukrárny a vracíme se zpět do blízkosti hotelu na prohlídku obchodního domu se značkovými obchody a hezkými restauracemi.

Předposlední den děláme výlet do okolí Šanghaje, nejdříve do malebného vodního města Tongli, přezdívaného "muzeum čínské historie" s krásnými kamennými mosty. Procházíme městečkem a vcházíme do jedné z místních zahrad s pavilony. Návštěvu zde končíme romantickou projížďkou po kanále pod mosty. V odpoledních hodinách po obědě se jdeme trochu vzdělat. Navštěvujeme budovu, kde vidíme, jak se krmí housenky bource morušového, který vyrábí nitky hedvábí. Po další půl hodině jízdy se již procházíme po starobylém městě Su-čou, nazývaného "Benátky východu", kde typické čínské pavilony a jezírko jsou umístěny v nádherné zahradě. V 19 hod. večeříme v restauraci hotelu v Šanghaji a koukáme na taneční vystoupení. I když není pozdě, dnes již nikam nejdeme, musíme zabalit a přichystat se na cestu domů. Zítra máme volné dopoledne a domlouváme se, co budeme dělat.

Tongli projížďka po kanálu

Vstávám v půl sedmé a dívám se z okna hotelu. Přímo na protějším chodníku vidím tržiště. Honem tedy na snídani a pak vyrážíme do ulic a parku. Nejdříve proběhneme kolem všeho možného zboží rozloženého na chodníku a na křižovatce sledujeme přípravu jídel na stáncích. Ještě že Čína leží v Asii a nemůže být členem EU, protože asi bychom se nikde nenajedli. Po této prohlídce spěcháme do parku, zde jsou různé atrakce pro děti, ale hlavně se zde scházejí lidé, kteří spolu tančí nebo cvičí tai-či. Jeden z Číňanů mě vyzve k tanci a o kousek dál pak s nimi společně procvičuji své tělo. Probíhám Ochozy přilehlého fotbalového stadionu, sleduji muže cvičícího s mečem a vracím se zpět, kde si zase musím zatančit se ženou. V odpoledních hodinách dokončujeme prohlídku Šanghaje v chrámu Jadeitového Buddhy, zahradou Jü Jüan a starou čínskou čtvrtí. Večeříme v reastauraci hotelu na břehu řeky Huangpu ve čtvrti Pudong. Někteří cestu na letiště absolvovali rychlovlakem Maglev. Já se cestou na letiště pohledy na moderní stavby loučím s nádherným městem Šanghaj. Zpáteční cesta opět s mezipřistáním v Istanbulu.

Šanghaj stará čínská čtvrt

Co říci na závěr? Vše potřebné a zajímavé člověk najde na internetu. K jednotlivým navštíveným místům bych se podrobněji vrátila v samostatných popisech. Jen se trochu zastavím u stravování. Měli jsme mít polopenzi buď s obědem nebo večeří, ale čínská cestovka v Pekingu nám dala něco navíc, takže jsme měli vlastně plnou penzi. Nemyslete si, že se v hotelových restauracích v Číně najíte jako u nás v Čechách v čínské restauraci, kde je jídla hodně a chutné. Snídaně jsme měli formou bufetu, další jídla pak u kulatého stolu většinou pro 11 osob. Uprostřed byl skleněný otáčivý tác (jako v mikrovlnce) a na něj se servírovala na malých táccích jídla, která si dáváte na talířek velikosti podšálku. Masa se v Číně prý moc nejí a podle toho to tak vypadalo. Na jednom tácku byly např. malé kousky smažené ryby nebo kousíčky kuřecího masa v omáčce, vyjímečně hovězí nebo celá větší ryba. Jako příloha mísa rýže a různé zeleninové saláty. K jídlu byl jeden nápoj - pivo, víno, nealko, jinak jste si mohli nalévat do malinkých mističek čaj (ten dolévali). Polévka se jí na závěr, ale ty chutě, ať to byla jakákoliv polévka, byla vždy zcela bez chuti, sůl a pepř na stolech není k dispozici. Zákusek ani jednou, jen krájený meloun a to pro každého jeden malinký a průhledný trojúhelníček. Doopravdy je lepší, pokud člověk nemá strach ze střevních potíží, stravovat se na ulici nebo v malých hospůdkách. Přesto byl tento krátký výlet za malým poznáním Číny nezapomenutelný.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (39.856, 116.417)
Poslední aktualizace: 31.7.2014
fotka uživatele daga.ti
Autor: daga.ti
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Peking

Příspěvky z okolí Malé putování po velké Číně aneb Peking, Xi-An, Šanghaj

Tisíc tváří Pekingu
Tisíc tváří Pekingu
Cestopisy
hodnoceni 10/10
Bez přehánění lze říct, že nikdy se o Pekingu nepsalo tolik, jako v poslední době. Může za to samozřejmě úspěšně zorganizovaná olympiáda stejně jako skutečnost, že „Severní hlavní město“,…
5km
více »
S olympiádou za dveřmi první část
S olympiádou za dveřmi první část
Cestopisy
Čína 2006 22. 9. Po brzkém budíčku odjíždíme v 6:00 autobusem ČSA do Prahy na letiště. Asi po hodině přijíždějí naši kamarádi, kteří letí do Pyrenejí. Podělíme se o jednu malou Plzeň a …
5km
více »
S olympiádou za dveřmi druhá část
S olympiádou za dveřmi druhá část
Cestopisy
Čína 2006 druhá část 1. 10. V 5:15 nás budí pikolík a vystupujeme ve městě Panzhihua do deštivé noci. Lenka není ještě úplně v pořádku, ale aspoň už jí částečně zabraly léky. Hned na nádraží nasedáme do autobusu a přejíždíme na západní autobusové nádraží. Autobus do Lijiangu odjíždí v 7:00. Podařilo se nám koupit jedny z posledních míst. Bohužel až na zadní pětce. Máme před sebou cca. 10 hodin jízdy. Tak to se máme na co…
5km
více »
Peking nádraží
Peking nádraží
Hlavní město
hodnoceni 10/10
Hlavní město Číny Peking má tři nádraží (někde uváděno již čtvrté - severní). Hlavním nádražím bylo Pekingské železniční nádraží v historické části města z r. 1959. Do r. 2008 s rozlohou 510 tisíc m2 největším nád…
5km
více »
Peking
Peking
Hlavní město
hodnoceni 10/10
Hlavním městem Číny je Peking. Město leží na rozhraní náhorních plošin a pobřežní Severočínské nížiny a spojuje v sobě bohaté kulturní a historické tradice s moderním stylem obchodní a průmyslové metropole.…
5km
více »
Peking hotel Hua Qiao Beijing
Peking hotel Hua Qiao Beijing
Hlavní město
hodnoceni 8/10
Při našem putování po Číně jsme v Pekingu byli 3 noci ubytováni v hotelu Hua Qiao Beijing nedaleko od centra města. Z letiště do hotelu cesta trvala asi půl hodiny a do centra také tak. Hotel je pě…
5.1km
více »
Peking Brána Nebeského klidu
Peking Brána Nebeského klidu
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Brána nebeského klidu je vstupní branou do Zakázaného města a má velmi významné místo v historii i současnosti nejen Pekingu, ale i celé Číny. Nachází se na severní straně náměstí…
5.8km
více »
Peking  Jade Factory - dílna na zpracování nefritu
Peking Jade Factory - dílna na zpracování nefritu
Ostatní
hodnoceni 8/10
Drahokam nefrit má špenátově zelenou barvu na rozdíl od jadeitu, který má barvu hroznů a tvrdost 6-6,5 Mohsovy stupnice tvrdosti. Jeho tvrdost symbolizuje moudrost a silnou vůli, jeho čistota je symbolem upř…
6.2km
více »
Zakázané město
Zakázané město
Městečko
hodnoceni 10/10
Zakázané město je komplex budov vybudovaných v Pekingu v nitru Vnitřního města během vlády dynastie Ming. Město je obehnáno 8,5 m širokou zdí a 52 m širokým vodním příkopem. Dnes se…
6.3km
více »
Peking hotel Rainbow
Peking hotel Rainbow
Hlavní město
hodnoceni 9/10
Do Pekingu jsme přiletěli v odpoledních hodinách a jeli se ubytovat. Po nezbytné očistě těla jsme pak jeli na večeři do hotelu Rainbow. Cestou z autobusu jsme si mohli prohlédnout ulice obklopující náš hotel Hua Qiao …
6.6km
více »
Peking pomník Li-Zichenga
Peking pomník Li-Zichenga
Pomník
hodnoceni 6/10
V Pekingu se nachází pomník Li-Zichenga, čínského císaře z dynastie Šun. Li se narodil v r. 1606 v období vlády dynastie Ming, vlastním jménem Li Chung-ťi. Žil jako p…
6.8km
více »
DRUM & BELL TOWER Peking
DRUM & BELL TOWER Peking
Drobné památky
  Zvony a bubny byly za vlády Dynastie Han  používány ke sledování času pro pracující lid. Ráno vyzváněl zvon ze zvonové věže a večer zněly bubny z věže bubnové. Tyto věže byly postaveny v…
7.1km
více »
Peking hutong
Peking hutong
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Název hutong pochází z mongolštiny a znamená studnu, kolem níž se rozvíjel život. S hutongy jsem se setkala v hlavním městě Číny Pekingu, kde představují významný kulturní a historický prvek. Hutong v čínštině znamená alej nebo linii, jsou to úzké uličky s domy kolem nádvoří, zbudované z cihel nebo kamení a poskytují nám pohled do starého světa spojeného s tradiční pekingskou…
7.5km
více »
Peking - Přední brána
Peking - Přední brána
Dům, budova
hodnoceni 10/10
První zastávka na náměstí Nebeského klidu je u Přední brány nebo také Brány správného světla na jižní straně u stanice metra. Kdysi byla vstupní…
8.1km
více »
Peking Památník lidových hrdinů na nám Nebeského klidu
Peking Památník lidových hrdinů na nám Nebeského klidu
Památník
hodnoceni 10/10
Na prostranství mezi Přední branou a branou Nebeského klidu stojí uprostřed náměstí Nebeského klidu sloup - Památník lidových hrdinů na paměť padlých revolucionářů v 19. a 20. stol. Památník navrhl architekt Ling S´čcheng za spolupráce své manželky. Budován byl…
10.8km
více »
Peking Pearl Factory (perlová dílna)
Peking Pearl Factory (perlová dílna)
Ostatní
hodnoceni 8/10
V rámci poznávacích zájezdů se navštěvují různé továrny nebo dílny, aby se turista seznámil s výrobou určitých výrobků, které jsou typické pro navštívenou zemi. My jsme navštívili dílnu na zprac…
10.9km
více »
Peking Red Theatre - Legenda o kung-fu
Peking Red Theatre - Legenda o kung-fu
Zajímavost
hodnoceni 10/10
Na závěr druhého dne v Pekingu jdeme do Red Theatre (Červené divadlo) na představení pod názvem Legenda o kung-fu. Představení se koná v imposantní budově na třídě Xingfu obklopené zelení. Vcházíme dovnitř budovy …
12.9km
více »
Peking náměstí Nebeského klidu a Mauzoleum Maa
Peking náměstí Nebeského klidu a Mauzoleum Maa
Hlavní město
hodnoceni 10/10
Prohlídku hlavního města Číny - Pekingu jsme začali na náměstí Tiananmen - náměstí Nebeského klidu. Jedná se o největší veřejné náměstí na světě u Brány nebeského klidu, odtud jeho název. Je to geografické i ducho…
14km
více »
Peking - večeře pekingská kachna
Peking - večeře pekingská kachna
Hlavní město
hodnoceni 8/10
Příprava večeře pekingská kachna začíná již při procesu samotného chovu kachen. Kachny se krmí speciální výživnou krmnou směsí připravenou z různých…
19.9km
více »
Summer Palace - Peking
Summer Palace - Peking
Chrám
hodnoceni 10/10
Toto místo bylo v dávných dobách císařskou zahradou, kam unikali královští hodnostáři před nesnesitelným vedrem, spalujícím Zakázané město. Je to oblast plná palácových chrámů, zahrad, pavilónů a chodeb. Jezero Kunming zabírá tři čtvrtiny celého parku. Bylo prohloubeno a rozšířeno v 18. století císařem Qianlongem. Budovy v parku byly zničeny během 2. opiové války, v roce 1860. Poté začala císařovna Cixi s opravami kompl…
20.2km
více »