TURISTIKU PODPORUJÍ
61 574 turistů a cestovatelů
112 410 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 675,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Královéhradecký kraj – 15. den - 1. část: Úpice – malý okruh městem v délce 6 km (historické domy, roubenky, kostel, kaple a další) a také připomínka dětských let bratří Čapků, kteří zde 17 let žili

Cestopisy

Ranní mlha na našem nocležišti
Ranní mlha na našem nocležišti  •  Fotografie (51)  • Foto: jircak
Vlevo infocentrum, vpravo kulturní centrum a socha T. G. Masaryka

Středa 30. 8. 2023 - 1. část
V noci přímo nepršelo, ale mrholilo asi stále. Mrholí i ráno. Ani se nám do toho nečasu nechce vstávat. Čekáme až přestane, nakonec nás vyhnal hlad. Vstáváme v půl desáté. Ale nepospícháme. Dnes si chceme jen projít město Úpice.
Jen jsme popojeli blíž k silnici, kde je škvára, abychom nechodili v blátě. Jenže během další hodiny je bláto i tady. Naštěstí to nefouká a teplota 15 stupňů je docela únosná. Jen to mrholení je protivné, stejně jako my dva. Musíme to ještě dnes přežít, večer už slibují bez deště. Jsme tak naivní, že jim věříme. Zatím však spíš přidává, než by přestávalo. Dnešní ranní kávu však dávám. Včera mi chyběla.

Konečně před 12 odjíždíme do města na parkoviště Penny marketu. Potřebuji nakoupit spoustu věcí. Jen seznam jsem si nenapsala, tak jsem zvědava, na co zapomenu. Ota si na večer kupuje i nějaké pivo.

Osada Úpice byla založena pravděpodobně na poč. 11. století u brodu na obchodní stezce. Tady byla možnost noclehu, byla tu kovárna, stáje pro koně a hospoda. Obec byla rozložena na pravém břehu řeky a při potoce Radečka. Na ostrohu nad řekou byl brzy postaven kostel se hřbitovem. Kolem r. 1270 byl jihovýchodně od obce založen hrad Vízmburk a obec byla povýšena na trhové městečko. Současně získala várečné a hrdelní právo a výsadu vybírat clo z mostu.
Město bylo v 1. polovině 20. století průmyslovou metropolí evropského významu, proto je ve městě řada honosných vil tehdejších továrníků i jedna z nejstarších dochovaných dřevěnek u nás. Mezi unikáty města patří i hřbitov. To vše bychom si rádi prohlédli.

Auto necháváme na parkovišti Penny Marketu a jdeme do centra, samozřejmě s deštníkem. I když moc neprší, zbytečně bychom navlhli a pak to museli sušit. Nejdřív se musíme dostat přes řeku.
Na náměstí T. G. Masaryka jsme za chvilku. Nejdřív jdeme do infocentra, které je na východním rohu náměstí. Jeho historie je zajímavá. Bylo tu pekařství, pak truhlářství a na přelomu 19. a 20. století zde byl pohřební ústav. Ve 20. století byly v přízemí různé obchůdky, v 1. poschodí byly byty. Ve vedlejším domě byl hotel Sokol. Jeho majitel vyráběl a prodával perník. V sálu hotelu se konaly společenské akce, plesy, divadelní představení, koncerty či besedy. Na poč. 20. století se změnil majitel, změnil se i název na hotel Hvězda. To vše skončilo 1. světovou válkou. Z hotelu se stal obytný dům. Oba domy nikdo neopravoval a chátraly. Nakonec dům vpravo se zboural, nový se stavebně propojil se zrekonstruovaným domem vlevo. Dnes v pravé části je nové kulturní centrum. My jdeme do infocentra v levé části. Před domy je socha T. G. Masaryka, která tam byla r. 2018 po 65 letech opět umístěna. Jedná se však o novou sochu. Tu původní, co zde stála v letech 1948 - 1953, nechal tehdejší režim zlikvidovat.
Já se potřebuji přihlásit na wifinu. V pondělí si měl ubytovatel v Jeseníkách, kam za 14 dnů jedeme s naší partou, stáhnout platbu. Potřebuji zkontrolovat, zda se jim to povedlo. Jenže dopoledne hlásili v rádiu, že banky mají problémy. To je asi důvod, proč se nemohu do bankovnictví přihlásit. Aspoň jsem zjistila, že ranní předpověď na dnešek stále ještě platí. Ještě dnes má pršet, večer má přestat. Zítra má být mlha a přeháňky a v pátek už by mělo konečně být hezky a teplo.
Jako bonus jsme získali i několik brožurek. Pro nás je nejdůležitější brožurka Malý okruh městem s 29 zastaveními. Je tam mapka i krátké povídání o jednotlivých vyznačených stavbách. Trasa je cca 6 km dlouhá. Pak ještě existuje Velký okruh městem, který má 8 zastavení v okrajových částech města. Tyto okruhy na mapy.cz vyznačeny nejsou. Tam je vyznačena Úpická historická naučná stezka s 31 zastaveními převážně u historických a významných staveb města. Ta je výrazně delší. V určitých bodech je shodná s okruhem, který si chceme projít.

Náš malý okruh začíná na zdejším náměstí. Na historických domech, okolo kterých budeme procházet, jsou malé tabulky s názvem stavby, kde je možné stáhnout si QR kód, díky kterému se každý může dozvědět další podrobnosti k danému objektu. Samozřejmě za předpokladu, že má chytrý telefon a internetové připojení.
Na východním okraji je stará radnice. Tato jednopatrová budova se dvěma arkádami v přízemí a věžičkou s hodinami byla postavena v letech 1677 – 78 v raně barokním stylu na místě staršího chátrajícího domu. V malé místnosti v přízemí byl sklad soli. K radnici patřily i chlévy a kolny. Současný vzhled ovlivnila přestavba po r. 1822, která trvala několik let. V části budovy býval do r. 1863 hostinec, během prusko-rakouských válek lazaret, v letech 1868 - 1876 škola. Pak zde sídlil okresní soud. R. 1933 získalo dvě místnost městské muzeum. Při úpravách byl obnoven náhodně objevený původní dřevěný kazetový strop. R. 1957 byla nově postavena barokní věž v původní podobě. Tam jsou i původní vzácné hodiny z r. 1665, jedny z nejstarších v Čechách. V letech 1961 – 62 získalo celou budovu městské muzeum, jehož součástí je i galerie  J. W. Mezerové a přednáškové sály.
Nejvyšší budovou severní strany náměstí je Morawetzova vila. Majitel továrny na zpracování lnu a juty si zde r. 1886 nechal postavit dům na místě dvou dřevěných domů. I když i prve to byl dvoupatrový dům, potřebám rodiny přestal brzy vyhovovat. Syn původního majitele jej nechal na konci 19. století zbourat a tak r. 1900 tady byla postavena tato reprezentativní vila. Měla zimní zahradu, centrální ústřední vytápění, na tehdejší dobu moderní koupelnu i kuchyň. K domu patřila i zahrada s bazénem. Tady byl ubytovaný prezident T. G. Masaryk při návštěvě města dne 11. 7. 1926. V současné době je vila ve vlastnictví soukromé osoby, která ponechala původní interiér. Okna jsou nová, ale je zachován původní vzhled.
Na západní straně severní strany náměstí jsou vedle sebe dva historické domy. Dům s barokním štítem je měšťanský dům z pol. 19. století. Dům zde stál již r. 1575. Od r. 1678 ho vlastnil J. Freybert, jehož potomci ho vlastní i nyní. Nevadilo by mu , kdyby dostal nový kabát. Vlevo od něj je dům knihkupce. Přední část domu byla postavena ve 2. pol. 19. století, vpravo je vidět v patře dřevěná pavlač. V zadní části je roubené patro. Údajně na pozemku tohoto domu ústí Úpické podzemí. Další informace o tomto podzemí však nemám.
Západní stranu náměstí zaplňuje barokní kostel sv. Jakuba Staršího. Ten první zde stojící kostel byl dřevěný a byl postaven přibližně ve 14. století. Při požáru r. 1625 shořel stejně jako téměř celé v té době dřevěné náměstí. Nový opět dřevěný kostel byl postaven ze sbírky v letech r. 1627 - 1629. Západně od kostela stála dřevěná zvonice. Dnešní barokní zděný kostel s hranolovou hodinovou věží je z r. 1705. Původní je i oltář z doby kolem r. 1730. Ten jsme bohužel neviděli, kostel byl zamčený. Cenný je zvon Jakub s šestiramennou korunou z r. 1625. R. 2005 po 380 letech bylo nutno ho opravit, ale je tam stále a zvoní.
Před kostelem je mariánský sloup, který na toto místo byl přesunut po r. 1940. Původně stál uprostřed náměstí, kde r. 1724 nahradil chátrající pranýř. Socha Panny Marie na vrcholu pochází pravděpodobně od žáků sochaře Matyáše Brauna, jehož nejznámější prací je asi soubor soch na Kuksu.
Severně od kostela je fara. Ta nejstarší dřevěná byla postavena jako kostel ve 14. století, po požáru společně s kostelem byla postavena opět dřevěná. V té 7. září 1779 přenocoval sám císař Josef II., aby viděl bídu, kterou způsobila vojna. Byla stržena až r. 1822 a nahrazena zděnou budovou. Ke stavbě byly použity cihly ze zdejší cihelny.
Náměstí T. G. Masaryka není veliké, ale je zde řada domů, které stojí za zmínku. Z druhé strany kostela – v západní části jižní strany je dům U Johanesů, jak je i dnes uvedeno ve štítě. Je takto pojmenován po majiteli Johanesu Nyklíčkovi z r. 1791. Tehdy to byl malý dům se stodolou, která r. 1937 spadla. Tehdejší majitel nechal dům opravit a rozšířit. Ve sklepení domu se zachovala valená klenba z pískovcových kvádrů.
Uprostřed dalšího bloku je nenápadný Hetflajšův dům, kde je dnes prodejna květin. Postavil ho r. 1878 tehdejší starosta obce a správce Občanské záložny na místě původního dřevěného domku. Kanceláře Občanské záložny měl v patře, přízemí pronajal poštovnímu a telegrafnímu úřadu. R. 1932 byla Občanská záložna přestěhována do jiného domu a kanceláře byly upraveny na byt pro jeho dceru, provdanou Hetflajšovou – odtud je jméno domu. Potomci rodiny v domě stále bydlí a dokonce je v jejich vlastnictví i vývěsní tabule, která si spolu s domem - starým poštovním úřadem zahrála v jedné z Devatero pohádek od Karla Čaka.

Zastávku děláme v pivním baru U Žižky - domu koláře, který byl postaven kolem r. 1667. V přízemí jsou kamenné podlahy, kolem dveří kamenné ostění. Tady se zastavujeme na pivo a naložený hermelín. K obědu nám to musí stačit. Už v infocentru nás informovali, že odpoledne se ve městě už nenajíme. A teď má Ota i ideální čas na pivo. Před sebou máme ještě větší kus našeho okruhu, takže Ota alkohol snadno vstřebá. Také jsme doufali, že mezitím přestane pršet, ale to se bohužel nestalo.
Hned sousední, zatím neopravený je dům sedláka z r. 1557, kdy byl majitelem sedlák V. Smolík.
Náměstí opouštíme Žižkovou ulicí. Konečně se dostáváme k hezkým dvěma roubenkám. Sice jsme je viděli již cestou na náměstí, ale věděli jsme, že tudy budeme procházet a tak je zařazuji do okruhu tak, jak je to na stezce.
Vlevo stojící menší roubenka je dům hrnčíře Marka Adama, který byl postaven kolem roku 1577.
Nejvzácnějším domem je vpravo v ulici Želivského stojící Dřevěnka, která je nejstarší budovou ve městě. Je to patrový roubený trojdílný dům z nehraněných kuláčů s pavlačí do dvora. Vysoká střecha je kryta štípaným šindelem. Kdy přesně byla postavena, to se neví. Existovala již r. 1559, z toho roku je první dochovaný záznam. Na poč. 17. století prošla velkou rekonstrukcí. V dříve zemědělské usedlosti byla v letech 1735 (nebo 1739) - 1990 hospoda Dřevák. R. 2007 převzalo Dřevěnku od posledního majitele město. Během následujících 10 let proběhla rekonstrukce, při které byly přísně dodrženy historické postupy. Byly použity i původní materiály. Dnes je zde expozice na téma Jak se žilo na přelomu 19. a 20. století od sklepa až po půdu. V průběhu roku jsou zde i tematické výstavy. Jen my měli smůlu. Dřevěnka je uzavřena od 22. 8. až do 5. 12. 2023 z důvodu provádění oprav vnitřní výmalby. No, co se dá dělat.
Abychom to vše měli přesně podle jejich okruhu, k dalšímu domu jdeme za řeku. Mohli bychom si tuto budovu ponechat, až se budeme vracet k autu, ale jak nás znám, určitě bychom na ni zapomněli. Není to daleko, hned za mostem odbočujeme kousek vlevo. Tam v Tyršově ulici je Buxbaumova vila, doklad tradicionalistické výstavby 30. let 20. století. Je to dvoupodlažní objekt, který si uprostřed velké zahrady nechal postavit podnikatel Kohorn. Měl tkalcovnu, stejně jako později zmiňovaní bratři Buxbaumovi. Nepodařilo se mi zjistit souvislosti mezi těmito podnikateli, ale nějaká tam asi bude. Buxbaumovi byli Židé a tak před válkou utekli do Ameriky. Vila v restituci byla vrácena Anně Marii Buxton, rozené Buxbaumové (1932 - 2008), která žila v Americe. Po celý život byla učitelkou hudby a milovnicí umění. Ta se r. 2006 vzdala restitučních nároků s podmínkou, že v domě zůstane i v budoucnu základní umělecká škola, která zde činnost začala již r. 1991. Když r. 2008 zemřela, odkázala své škole určitou asi ne zrovna malou finanční částku, kterou použili na rekonstrukci části střechy a nových učeben.
 
Vracíme se zpátky přes řeku, ulicí Prokopa Velikého obcházíme náměstí do ulice Dr. Antonína Hejny, kde je Oberländerova vila. V letech 1867 - 1876 v ní měli sídlo zdejší továrníci. Pak tady byl první telegrafní úřad. Původně klasicistní vilu si nechal r. 1922 přestavět do dnešní podoby továrník F. M. Oberländer. Ve 30. letech 20. století tady jeden čas bydlela filmová herečka Adina Mandlová, která byla jeho milenkou.
O kousek dál je opět samostatně stojící Schulzova vila, kterou si nechal postavit žid Walter Schulz. Vlastnil továrnu - Kohorn a Schulz – mechanickou tkalcovnu lněného a bavlněného zboží, která byla založena r. 1880. Na začátku války ji však musel opustit. Následovaly smutné události. Za 2. světové války ve vile Němci soustředili asi 30 dospělých úpických židovských obyvatel i s dětmi, kteří byli 14. prosince 1942 odvezeni do Hradce Králové a pak převezeni do Terezína. Domů se nikdo z nich nevrátil. Po válce zde bydlela děvčata z Moravy i Slovenska, která pracovala v Úpolenu, později Texlenu. Dnes tam jsou pravděpodobně byty.
Velkým vnějším obloukem okolo náměstí pokračujeme v cestě až k mostu Svatopluka Čecha. Nejstarší informace uvádí, že zde od r. 1874 stával dřevěný most, který byl v letech 1892 - 94 nahrazen kamenným mostem. Když došlo k regulaci Úpy, most nevyhovoval. R. 1907 tady proto byl postaven stávající betonový most.
Most jsme si jen prohlédli, ale za řeku nejdeme. Zůstáváme na pravém břehu řeky a pokračujeme ulicí Bratří Čapků. Hned u řeky jsou dva zajímavé domy. Vpravo je nárožní budova Městské spořitelny. Stavěla se v letech 1932 - 1933. Sochařská výzdoba kulatého průčelí je z r. 1934 a symbolizuje město tkalců (vpravo je alegorie Práce – dělník s ozubeným kolem a tkalcovským člunkem) i funkci budovy (vlevo je alegorie Spořivosti – žena s klasy a kasičkou s reliéfem včely).
Na protější straně je Pilařův dům. Nechal si ho r. 1903 postavit Antonín Pilař, který se zabýval výrobou sodové vody a šumivých limonád, ve městě měl vanové lázně a hostinec. Průčelí si nechal vyzdobit štukatérskými prvky. Ty už tam bohužel nejsou. Dům měl velkou dřevěnou verandu s věžičkou. Později si dům koupil MUDr. Pacák, který zde bydlel, ale měl tu i svoji obvodní ordinaci. Jeho rodina budovu vlastní stále.
Po pravé straně ulice je dlouhá patrová budova polikliniky. Byla postavena v letech 1927 - 1930 pro potřebu okresního soudu, telegrafního a berního úřadu a četnické stanice s vězením. Koncem 50. let 20. století byla budova zrekonstruována na polikliniku, která zde svoji činnost zahájila 8. listopadu 1959. Lékárna byla otevřena r. 2001, když zde sídlící pošta se odstěhovala do nové budovy.
Přicházíme na hlavní ulici. Vlevo na rohu je zajímavě řešená Čapkova vila, kterou si nechal v letech 1889 - 1890 postavit MUDr. Antonín Čapek pro svoji rodinu, když měl ve městě převzít lékařskou praxi. Sem se stěhoval již se čtyřletou Helenkou, tříletým Karlem a malinkým Josefem. V rohové místnosti měl ordinaci. K domu patřila velká zahrada, kde otec rád ve svém volnu pracoval a zvlášť syn Karel tuto zálibu po něm zdědil. Naopak Josef si oblíbil malíře pokojů Rafaela Jörku, který bydlel přímo v jejich domě a maloval také obrazy. Občas měl dovoleno mu barvy namíchat. Často u něho trávil svůj volný čas. Společně zde žili 17 let. To otec vážně onemocněl a nemohl svoji lékařskou práci již vykonávat. Na přání manželky se rodina přestěhovala do Prahy. Dům prodali Richardu Morawetzovi, synu továrníka, který měl svůj reprezentativní dům na náměstí. Na bývalé zahradě bylo v 50. letech 20. století postaveno autobusové nádraží. V domě byl později Dům pionýrů a mládeže, dnes tam má sídlo Obvodního oddělení policie ČR. R. 1960 byla na dům umístěna pamětní deska - sousoší bratrů Josefa a Karla Čapkových.
Hlavní ulici vedoucí vpravo – dnes ulici Pod Městem se říkalo Podměstečko. Tudy bratři Čapkové chodili do školy. Tehdy zde byly nízké chalupy se sedlovými střechami, které se střídaly s patrovými kamennými městskými domy. Dnes zde původní nízké chalupy už nejsou.
My tudy procházíme zpátky směrem k náměstí. Vpravo je zajímavá budova Úřadu práce. Součástí okruhu je až další budova městského úřadu - Nová radnice. U té se však dozvídáme, že obě tyto budovy byly postaveny současně v letech 1922 – 1923. Nynější úřad práce byl byl Okresní dům, kde byly úřadovny úpického okresu. Nynější městský úřad byl Obecní dům pro potřeby městského úřadu. Tato budova je zdobena sochami symbolizujícími válku a mír.
Ke konci ulice odbočujeme po schodech vpravo, abychom přišli k Základní škole bratří Čapků. Dne 13. 9. 1891 zde – tehdy v jednopatrové budově byla otevřena Chlapecká, obecná a měšťanská škola Na Blahovce, kam chodili i bratři Čapkové. O 3 roky později bylo přistaveno další patro. Ve škole pak sídlila i dívčí škola. Dnes tato část budovy slouží pro výuku 1. stupně.
Tato školní budova přiléhala k budově starého špitálu, který byl zbourán a na jeho místě byla v letech 1896 - 97 postavena nová tělocvična, ke které byla přistavěna a r. 1904 otevřena další dvoupatrová školní budova, která dnes slouží pro výuku 2. stupně. Tuto část jsme viděli při stoupání po schodech. Tam byly učebny, kreslírna, sborovna, ředitelna a kabinety. S výjimkou let 1944 – 1945, kdy budovu zabrali Němci, slouží tyto budovy stále pro potřeby školy. Nedaleko vchodu je pamětní deska, která připomíná školní léta bratří Čapků.
Proti škole vcházíme do parčíku, kde je raně barokní kaple sv. Michaela, která byla postavena v letech 1698 – 99 jako hřbitovní kaple na místě nově vzniklého hřbitova. Na své vlastní náklady ji postavil farář Hůlek, který pocházel ze zámožné rodiny. V hrobce pod kaplí je pochován. Na hřbitově byli pochováni padlí vojáci v bitvě u Trutnova 27. června 1866. R. 1887 se zde přestalo pohřbívat a hřbitov byl proměněn na park. Několik pamětních desek úpických osobností bylo ze hřbitova připevněno na zeď kaple. Mezi nimi je i pamětní deska Jana Záruby (zakladatel místního ochotnického divadla), Jana Smetany (zdejší učitel, výborný hudebník, bratranec skladatele Bedřicha Smetany) a další.
Vedle kaple je divadlo Aloise Jiráska, které bylo částečně přestavěno v letech 1937 – 1938 ze starého skladiště tak, aby se zde mohlo hrát. Poprvé se zde hrálo v červnu 1938. Stavba byla přerušena z nedostatku financí, ale také kvůli blížící se 2. světové válce. Bylo tady i kino. Budova byla dostavěna až po válce. Stále zde má své sídlo Spolek divadelních ochotníků, který byl založen r. 1824.
Je to tady všechno pěkně pohromadě. Hned přes ulici je v dalším parčíku ukrytá rondokubistická budova Sboru Mistra Jana Husa, která byla postavena v letech 1924 – 1925. Kostel slouží pro potřeby sboru, ale konají se tady výstavy fotografií a výtvarných děl i pravidelné hudební akce, ke kterým se využívají zdejší varhany. Zajímavostí je, že v budově jsou i bytové jednotky a dvě kanceláře.
Ulicí Chelčického jdeme k poslednímu našemu zastavení ke hřbitovní kapli sv. Ludmily, kde je samozřejmě i hřbitov. Ten tady byl založen r. 1887. Původně měl uprostřed stát velký kříž, nakonec však místo něj byla postavena kaple. V levé dolní části hřbitova je původní domek hrobníka a márnice. Tento hřbitov má jednu velkou zvláštnost. Běžně jsou židovské hřbitovy odděleny od městských hřbitovů. Jejich většina pak byla za 2. světové války zničena, dokonce náhrobky byly použity jako stavební materiál. Tady jsou oba hřbitovy spojeny, 19 židovských hrobů je umístěno v rohu podél zdi v pravé dolní části tohoto hřbitova a pravděpodobně proto válku přečkaly stejně jako ostatní zdejší hroby. Mezi židovskými hroby je ještě jeden nežidovský hrob – do města přijel ze Skotska odborník na zpracování juty, zde se oženil a žil zde až do své smrti. A protože byl protestant, musel být pohřben odděleně od městských hrobů.

Tím jsme ukončili deštivou prohlídku města. Ani na chvilku nepřestalo pršet. Ale pořád je asi lepší chodit v dešti po městě, než někde lézt po horách. I když jsme doufali, že to celý den nevydrží.
Vracíme se přes náměstí. Znovu se zastavuji v infocentru. Teď jsem měla štěstí. Do banky jsem se snadno přihlásila a ke své velké radosti zjistila, že platba proběhla v pořádku. Sláva, zase mám o jednu starost méně.
Než jsem si to vše ověřila, Ota objevil na zdi leták, že v Bakově je nový pivovar. Dokonce o něm ani neví. Paní v infu chválilo jejich pivo i kuchyni, tak to pojedeme prověřit. Z naší plánované trasy je to jen malá zajížďka.

Po necelých 4 hodinách přicházíme k autu. Nevěříme vlastním očím, ono snad přestalo pršet. No mohlo přestat dřív, ale co se dá dělat. Odjíždíme do Bakova.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.512, 16.016)
Poslední aktualizace: 10.2.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Úpice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,3km od místa

Příspěvky z okolí Královéhradecký kraj – 15. den - 1. část: Úpice – malý okruh městem v délce 6 km (historické domy, roubenky, kostel, kaple a další) a také připomínka dětských let bratří Čapků, kteří zde 17 let žili

turistické rozcestí - Úpice, u mostu přes Úpu
turistické rozcestí - Úpice, u mostu přes Úpu
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v Úpici u mostu přes řeku Úpu, ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po značce červené ve směru Úpice náměstí T.G.M. - Malé Svatoňovice, po značce žluté ve směru Větrník, Hoř…
0.1km
více »
Úpice - kaple sv. Michala
Úpice - kaple sv. Michala
Kaple
Kaple sv. Michala byla postavena v letech 1698 - 1701 podle plánu J. Schotta farářem Martinem Benediktem Hůlkem, který je v hrobce pod kaplí pochován. Sv. Michalu byla kaple zasvěcena z úcty k otci stavitele Michala Hůlky. U kaple se nachází pomník obětem bitvy prusko-rakouské války r. 1866, který dokládá, že je zde pohřbeno 31 rakouských a pruských vojáků.
0.3km
více »
Úpice
Úpice
Městečko
Úpice leží v Severních Čechách, jihovýchodním směrem od města Trutnov. Město se rozkládá nedaleko jihozápadního chráněné krajinné oblasti Broumovsko a protéká jím řeka Úpa. Od okrajových částí města se zvedají zal…
0.3km
více »
Pomník T. G. Masaryka v Úpici
Pomník T. G. Masaryka v Úpici
Pomník
S upomínkou na prezidenta T. G. Masaryka se přišlo poměrně pozdě a dalo k němu podnět Rodičovské sdružení při Masarykově škole na Sychrově, k jehož ustavení došlo 4. listopadu 1937 pod předsednictvím skladníka konzumu "Svornost" Václava Horta. Ten totiž hned na jeho první schůzi 10. listopadu 1937 navrhl, aby byl v jubilejním roce postaven důstojný pomník zesnulému Prezidentu O…
0.4km
více »
Úpice - divadlo Aloise Jiráska
Úpice - divadlo Aloise Jiráska
Dům, budova
Historie divadla v Úpici spadá do roku 1824, kdy byl založen ochotnický divadelní spolek, který je činný dodnes. Současné divadlo vzniklo v roce 1937-38 přestavěním bývalého skladiště firmy Eduard Morawetz stavitelem Václavem Rybářem podle projektu Josefa Záruby. Kontakt: http://www.divadloupice.cz/
0.4km
více »
Úpice - Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové
Úpice - Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové
Muzeum
Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové v Úpici je umístěno v budově staré radnice na náměstí. Kromě stálých expozic jsou zde pravidelně obměňovány tématické výstavy. Mezi stálé expozice patří: obrazy J. W. Mezerové, rodina Čapkova, národopisná expozice, Vizmburk a sbírka zbraní. Otevírací doba: leden až květen, září až prosinec od úterý do pátku 10.00 - 12.00 a 13.00 - 16.00, svátky a neděle 13.00…
0.4km
více »
Úpice
Úpice
Tipy na výlet
Míříme do oblasti, která se nachází mezi Krkonošemi a Adršpašsko-Broumovskem, do centra Jestřebích hor, do Úpice. Jedeme za poznáním turisticky opomíjené, ale krásné oblasti. Úpickému náměstí dominuje stavba kostela sv. Jakuba Většího, který byl postaven v první polovině 14. století. Za dobu své historie byl dvakrát poničen požárem. Do současné podoby byl postaven v roce 1698.…
0.4km
více »
Úpice -  námestie T. G. Masaryka
Úpice - námestie T. G. Masaryka
Náměstí
Mesto Úpice, dnešné centrum Jestřebích hor vzniklo ako strážna osada na odbočke zemskej cesty do Slezska a po prvykrát sa spomína v písomnej zmienke z roku 1358. Mesto ležiace v údolí rieky Úpy.  Úpice bola už za…
0.4km
více »
turistické rozcestí Úpice - náměstí T. G. Masaryka
turistické rozcestí Úpice - náměstí T. G. Masaryka
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází na náměstí T. G. Masaryka v Úpici, ukazuje turistům cestu do čtyř směrů. Po značce červené ve směru Úpice - Malé Svatoňovice, po značce zelené ve směru Trutnov - Červený Kos…
0.4km
více »
Projížďka pod Jestřebími horami
Projížďka pod Jestřebími horami
Trasa
Pro ty, co nevědí, kde se nacházejí Jestřebí hory, dám malou náopovědu. Jsou v Hradeckém kraji blízkou města Červený Kostelec. Nachází se tu také jiná známá …
0.4km
více »
Úpice - fara, čp. 1
Úpice - fara, čp. 1
Dům, budova
Fara se nachází v těsné blízkosti kostela sv. Jakuba Většího. Postavena byla v roce 1822 v místech, kde stávala fara dřevěná, již časem zchátralá, prvně zmiňována byla již ve 14. století. Ke stavbě nové fary byly použity cihly z místní Cihelny na Závodi.
0.5km
více »
Úpice - kostel sv. Jakuba Většího
Úpice - kostel sv. Jakuba Většího
Kostel
Kostel sv. Jakuba Většího byl postaven v první polovině 14. století. První zmínky o něm spadají do roku 1350. Za dobu své existrence byl dvakrát zničen požárem. V nynější podobě postaven v roce 1698 a vysvěcen roku 1…
0.5km
více »
Úpice - Dřevěnka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Úpice - Dřevěnka
Dům, budova
Dřevěnka - nejstarší úpická stavební památka, která byla vystavěna z neotesaných klád. První záznam o této stavbě se nachází v gruntovních knihách roku 1559. V dřívějších dobách byly ve štítě dva kalichy a v předu…
0.6km
více »
turistické rozcestí Úpice - Palackého/Puškinova
turistické rozcestí Úpice - Palackého/Puškinova
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u křižovatky ulic Palackého a Puškinova, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po značce zelené ve směru Trutnov - Červený Kostelec (Horní Kostelec) a po značce žluté ve směru Úpice - Velké Svatoňovice.
0.6km
více »
Úpice - hvězdárna Úpice
Úpice - hvězdárna Úpice
Zajímavost
Známá Úpická hvězdárna se nachází v jihozápadní části města na kopci jménem U lipek. Cesta k hvězdárně je velmi dobře značena místním turistickým navigačním systémem - směrovkami. Krom specializované práce nabízí …
0.7km
více »
Hvězdárna v Úpici
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hvězdárna v Úpici
Zábava, atrakce
Úpickou hvězdárnu naleznete, jak již z jména vyplývá, v šestitisícovém městě Úpici, v jeho jihozápadní části; pro přesně uvažující jedince na souřadnicích 50°30'27,5" severní šířky a 16°00'44" východní délky. Hvě…
0.7km
více »
Sousoší svaté Trojice nad Úpicí
Sousoší svaté Trojice nad Úpicí
Socha
Sousoší svaté Trojice, nacházející se nad Úpicí, je lidové sochařské dílo, užívající barokních forem. Pochází z roku 1799. Přístup je možný po místní komunikaci s modrou (směr Velké a Malé Svatoňovice) a žlutou (směr Kvíčala a Suchovršice) turistickou značkou. Je součástí trasy popsané na https://www.turistika.cz/turisticke-trasy/detail/male-svatonovice-upice-a-…
0.9km
více »
Turistické rozcestí U Lipek
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Turistické rozcestí U Lipek
Rozcestí
Turistické rozcestí potkáme na okraji Úpice, asi 300 metrů pod hvězdárnou. Procházejí tudy tyto značené trasy: modrá SV směrem - Úpice a dále buď Kvíčala, Velké a malé Svatoňovice, hřeben Jestřebích hor, Radvanice nebo Sychrov, Havlovice modrá JZ směrem - Maršov u Úpice, Proruby, Běluň žlutá SZ směrem - Úpice a buď dále Kvíčala, Končiny, Čížkovy kameny nebo Sychrov, Končiny (nad Rtyní), U Devíti křížů (nad Červeným Ko…
1km
více »
Kaplička nad Úpicí
Kaplička nad Úpicí
Kaple
Krásně udržovaná kaplička na soukromém pozemku nad Úpicí s výhledem na město. Přístup je možný po místní komunikaci s modrou (směr Velké a Malé Svatoňovice) a žlutou (směr Kvíčala a Suchovršice) turistickou značkou. Potkáte ji na trase popsané na https://www.turistika.cz/turisticke-trasy/detail/male-svatonovice-upice-a-zpet.
1.1km
více »
Kříž na Kvíčale u Úpice
Kříž na Kvíčale u Úpice
Kříž
Kříž těsně pod vrcholem kopce Kvíčala na křižovatce místní silničky a modře značené cesty z Velkých Svatoňovic do Úpice. Společně se dvěma vzrostlými stromy velmi působivý krajinotvorný prvek. Modře značená cesta je součástí trasy popsané na https://www.turistika.cz/turisticke-trasy/detail/male-svatonovice-upice-a-zpet.
1.4km
více »
Kopec Velbaba
Kopec Velbaba
Kopec
Tento částečně zalesněný hřbet o nadmořské výšce 464,2 m n. m. (dříve bylo udáváno až 481 m n. m., ale přesnějšími měřeními byla zjištěna ta nynější, i když se současným vybavením bychom nejspíše zjistili opět jin…
1.4km
více »
Batňovice - kostel sv. Bartoloměje
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Batňovice - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Batňovice - obec mezi Úpicí a Rtyní v Podkrkonoší prvně historicky doložená roku 1408. K roku 1775 se váží zmínky o obci v díle Aloise Jiráska, Skaláci a to v souvislosti se selským povstáním. Dominantou obce je k…
1.4km
více »
obec Batňovice - kostol sv. Bartolomeja
obec Batňovice - kostol sv. Bartolomeja
Kostel
Pýchou mesta, obce sú vo väčšine prípadov kostoly, inak to nie je ani v obci Batňovice s približne 715 obyvateľmi, jej dominantou je kostol sv. Bartolomeja. Kostol je postavený na nevysokom návrší, jeho okolie tv…
1.5km
více »
turistické rozcestí Batňovice
turistické rozcestí Batňovice
Rozcestí
Turistický rozcestník v Batňovicích, který se nachází po kostelem sv. Bartloměje, ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po značce červené ve směru Úpice - Malé Svatoňovice a po značce žluté ve směru Úpice - Velké Svatoňovice.
1.5km
více »
Havlovice - krytý dřevěný most přes Úpu
Havlovice - krytý dřevěný most přes Úpu
Most
Tento dřevěný most přes Úpu se nalézá na severním okraji obce Havlovice. Vede k němu modře značená turistická trasa z Úpice a místní asfaltová komunikace. Je to jeden z mála dřevěných krytýc…
1.9km
více »
Suchovršice
Suchovršice
Vesnice
Suchovršice jsou jediná obec tohoto jména v České republice. Jsou rozloženy po obou březích řeky Úpy, obklopeny jehličnatými nebo smíšenými lesy. V 97 domech zde trvale žije 365 obyvatel(2001). Obec je vlastníkem…
2.1km
více »
Havlovice
Havlovice
Vesnice
Obec Havlovice se rozkládá jižním směrem od města Úpice a nedaleko severního okraje malebného údolí, které tu vytvořila řeka Úpa pojmenovaného Babbiččino údolí. Obec se rozkládá na obou březích řeky Úpy. Jihovýchodně od obce je vybudován rybník Jindra. V jižní části obce je v bývalém mlýně rodiště kněze Regnera Havlovického. U budovy mlýna byla umístěna pamětní deska. Obec může být výchozím místem pro n…
2.9km
více »
Vízmburk
Vízmburk
Zřícenina
Zřícenina hradu Vízmburk stojí na vysokém ostrohu nad údolím Úpy nedaleko Červeného Kostelce na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji. Na ploše vnitřního hradiště je mohutná obvodová hradba s vetknutou válcovou věží, Zbytky budov a brány. Hradní zříceniny jsou volně přístupné. Historie Hrad založil ve 2. polovině 13. století Tas erbu třmene. V 1. polovině 14. století získali hrad páni z Dubé, kteří je…
3.3km
více »
Rtyně v Podkrkonoší - kostel sv. Jana Křtitele se zvonicí
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rtyně v Podkrkonoší - kostel sv. Jana Křtitele se zvonicí
Kostel
Rtyně v Podkrkonoší - první písemná zpráva o Rtyni je datována rokem 1367, kdy ves patřila vízmburskému panství. Dominantu města tvoří Kostel sv. Jana Křtitele s dřevěnou zvonicí. Dřevěný Kostel sv. Jana Křtitele …
3.6km
více »