Loading...

Královéhradecký kraj - 20. den – 1. část: Rýzmburský altán, zřícenina hradů Rýzmburk a Červená voda, Slatina nad Úpou, Hořičky - vila a restaurace Barunka, Barunčina vyhlídka

Cestopisy

Pondělí 4. 9. 2023 – 1. část
Počasí se skutečně hrozně rychle mění. K ránu v autě klesla teplota pod 12 stupňů. Tady na parkovišti U Devíti Křížů nedaleko zříceniny hradu Vízmburk se však spalo krásně. Nic nás tady nerušilo. S tím jsme skoro nepočítali.

Vstáváme před 8. hodinou. Dnes musíme dohonit to, co jsme včera zameškali.
Nejdřív jedeme ke zřícenině hradu Rýzmburk – je na trase Po stopách erbu zlatého třmene, po které jsme v sobotu šli. Kdyby už byl opraven Červený most, tak jsme tady byli. Jenže se přes něj přejít nedalo, museli jsme ho obcházet a tato zřicenina zůstala trochu stranou naší cesty. Dnes to pro nás znamená zajížďku autem asi 2 – 3 km. Pěšky by to bylo horší.
Hrad Rýzmburk byl postaven někdy ve 2. pol. 13. století. První zmínka o něm je však až z r. 1319. Majitelé se střídali. Žilo se na něm poměrně dlouho. R. 1544 byl opraven a stal se centrem panství. Byly zde postaveny hospodářské budovy, kde bydlela čeleď. Ještě v kupní smlouvě z r. 1600 je psáno, že se jedná o „hrad dobře vystavený z kamene a zabezpečený hradbami, kde je 13 pěkných světnic a pokojů a mnoho dalších světnic a pěkně sklenutých sklepů nad zemí i pod zemí". K panství patřil tehdy pivovar, ovčín, chmelnice, mlýny, vápenka, osm lesních revírů, tři rybníky, 2 městečka a 6 vsí. Ale už r. 1629 byl prý neobývaný. Během 17. století ho vyplenilo císařské vojsko i Švédi, kteří ho ještě vypálili. Již koncem 17. století se kámen z hradu používal jako stavební materiál na stavbu dvoru nad hradem a ratibořického zámku, ale také i celé řady domků v okolních vsích. Do dnešních dnů se dochovaly zbytky zdí, brána a historická sklepení.
Nad zříceninou byl r. 1798 postaven do tří stran otevřený altán s plochým stropem a šindelovou střechou.
Kousek od altánu je hotel. Tam se nechá zaparkovat. No nechá, ani vlastně nevím. Už jednou jsme se s podobnou značkou setkali. Značka parkoviště má dodatkovou tabuli se zákazem parkování, že se jedná o soukromý pozemek. Pochopila bych dodatkovou tabuli, že parkoviště je vyhrazeno pro hosty hotelu. Tuhle značka fakt nechápu. Nakonec jsme to tam na konci pod stromem stejně nechali. Nehodlali jsme tam být dlouho a v hotelu se zdálo, že stejně nikdo nebyl.
Rýzmburský altán je zachovalý a je z něj pěkný výhled do Babiččina údolí. Já se samozřejmě rozhodla najít i zbytky hradu. Značená cesta tam nevede. V ruce s mapou v tabletu se prodírám úzkými cestičkami. Tam, kde je hrad zakreslen, vidím jen valy a příkopy. Původně jsem chtěla jít ještě dál, ale nechtělo se mi prolézat těmi hlubokými příkopy. Navíc to tam klouzalo, sobotní pád mi stačil. Tady by mne Ota ani nenašel. Samozřejmě se mnou na tuto průzkumnou cestu nešel. Vracím se kousek jinudy, když náhle vidím kousek zdi, vše je ale zarostlé. To mi stačí. Kupodivu mne nenapadlo se k tomu prodrat.

Vracíme se do Červené Hory a pokračujeme na západ. Zastavujeme u silnice, abychom jen kousek vyšplhali ke zřícenině hradu, která se nalézá na Justynčině stezce. V sobotu jsme po ní šli, ale po druhém břehu řeky. Už tak jsme měli trasu dlouhou, že jsme si ji nechtěli zbytečně prodlužovat.
Hrad Červená Hora vznikl v letech 1253 – 1278 na ostrohu nad Úpou společně s hrady Rýzmburk a Vízmburk. Tehdy to byla rozsáhlá stavba s velkým nádvořím. Hradní pán jako přívrženec katolíků a spolupracovník Zikmunda krutě pronásledoval kališníky. Ti hrad obléhali, posádka hradu se nakonec vzdala a mohla volně odtáhnout. Přesto byl hrad 8.6.1427 zpustošen a vypálen. Hrad už nikdo neobnovil a ten zarůstal. Zřícenina ale nejvíc utrpěla r. 1880 při stavbě silnice, po které jsme sem přijeli. Moc tu toho vidět není, jsou vidět příkopy, valy a zbytky zdí. Je to však rozhodně přístupnější a méně zarostlé než před chvílí navštívený Rýzmburk.

Teď už jedeme do Boušína, kde jsme v sobotu v blízkosti poutního kostela objevili pramen s pitnou vodou. Už tehdy nám bylo jasné, že sem budeme muset zajet, protože jsme už téměř bez vody. Už bychom neměli se v čem umýt, ani z čeho vařit. Od auta je to jen cca 100 m pěšky. Oba jsme šli 2x, naplnili jsme vše, co se dalo a zase máme na pár dnů po starosti.

Pokračujeme ještě kousek na západ. Projíždíme Slatinou nad Úpou. Kdy přesně byla založena, to se nikde neuvádí. První písemná zmínka o ní je z r. 1545. Byla založena jako lánová obec podle Slatinského potoka, kousek před soutokem s Úpou. Je dlouhá přibližně 2 km. Je však krásná. Je tady velké množství moc hezkých roubenek. Fotit je nemohu, to bych musela jít pěšky a nikam bychom se dnes už nedostali. Nakonec jsem vyfotila hezkou dřevěnou zvoničku ze 16. století, ale jen proto, že jsme jen kousek od ní museli zastavit, protože traktor s vlekem couval do jednoho dvora. Tak to je jediná fotka z této moc zajímavé obce.

Dnes to máme samou krátkou zastávku. Když už jsme tady procházeli po místech, které mají spojitost s Boženou Němcovou a jejím dílem, nesmíme vynechat Barunčinu vyhlídku v Hořičkách. Parkujeme u vily a restaurace Barbora, která je dnes z technických důvodů zavřená. Tato původně rodinná vila byla postavena v letech 1930 - 1931. Početná rodina zde trávila každoročně celé léto. R. 2009 byla vila zrekonstruována a byl zde otevřen penzion. Zhruba v polovině pokojů je původní starožitný nábytek, aby byl zachován charakter prvorepublikové vily. Současně byla přistavěna restaurace, ze které je pěkný výhled do krajiny.
Od 1. 6. 1996 tady byla Barunčina vyhlídka, byly tady lavičky i informační panel. Po rekonstrukci vily – r. 2011 vlastník pozemku upravil i okolí vyhlídky, vykácel náletové dřeviny a obec sem umístila panoramatický panel. Je vidět blízké i vzdálené okolí – Červený Kostelec, Česká Skalice, Hradec Králové, Kunětická hora a panoráma Orlických hor a Krkonoš. Okolí vyhlídky i hotelu je upraveno jako park, je tady i velký altán a malá chatka s bazénem. Zdejší kolorit doplňují dvě sochy od Matyáše Brauna, které sem byly půjčeny z Kuksu.
Je to tady moc klidné místo. Shodli jsme se na tom, že tady bychom si dovedli představit strávit dovolenou s vnoučaty. I těm by se tu líbilo. Chvíli se kocháme, ale pak už odjíždíme do Malé Skalice podívat se na další stopy, které tam zanechala Božena Němcová.
Poslední aktualizace: 18.2.2024
Královéhradecký kraj - 20. den – 1. část: Rýzmburský altán, zřícenina hradů Rýzmburk a Červená voda, Slatina nad Úpou, Hořičky - vila a restaurace Barunka, Barunčina vyhlídka na mapě
Autor: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Královéhradecký kraj - 20. den – 1. část: Rýzmburský altán, zřícenina hradů Rýzmburk a Červená voda, Slatina nad Úpou, Hořičky - vila a restaurace Barunka, Barunčina vyhlídka

Pramen Mergl
Pramen Mergl
Pramen
Babiččino údolí nejsou jen Ratibořice, Rurdův mlýn a Staré Bělidlo. Při…
0.2km
více »
Dřevěná lávka přes Úpu
Dřevěná lávka přes Úpu
Most
Zajímavou konstrukcí, která překračuje řeku Úpu v Babiččině údolí, je…
0.3km
více »
turistické rozcestí u Rýzmburského altánu
turistické rozcestí u Rýzmburského altánu
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u Rýzmburského altánu ukazuje turistům cestu po modré značce ve směru Chvalkovice, Hořičky,…
0.4km
více »
turistické rozcestí pod Rýzmburkem
turistické rozcestí pod Rýzmburkem
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází západně od Rýzmburku, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po modré značce ve směru…
0.4km
více »
Rýzmburk
Rýzmburk
Zřícenina
Zřícenina hradu Rýzmburk se nachází v půvabném údolí řeky Úpy nedaleko Že…
0.4km
více »
Naučná stezka Jakuba Míly
Naučná stezka Jakuba Míly
Tipy na výlet
Oblast zvaná Kraj Boženy Němcové nám k výletům nabízí nespočet krásných…
0.4km
více »
Pohodlí
Pohodlí
Rozcestí
Pohodlí je rozcestí turistických a cyklistických tras. Rozcestí se nachází v jižní části chatové osady Pohodlí v oblasti Babiččina…
0.4km
více »
Rýzmburský altán
Rýzmburský altán
Vyhlídka
Rýzmburský altán je hezké a zajímavé místo, které se nalézá na skalním…
0.4km
více »
turistické rozcestí u Červeného mostu
turistické rozcestí u Červeného mostu
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází nedaleko tzv. Červeného mostu přes řeku Úpu, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po…
0.6km
více »
Viktorčin splav
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Viktorčin splav
Jez
Viktorčin splav je dalším symbolem děje, který známe z filmu a knížky…
0.7km
více »
Ratibořice a Babiččino údolí
Ratibořice a Babiččino údolí
Chodník, naučná stezka
Babiččino údolí se zámkem Ratibořice zná u nás asi každé dítě školou…
1.4km
více »
Babiččino údolí
Babiččino údolí
Tipy na výlet
Přibližně na půli cesty mezi Dvorem Králové nad Labem a Náchodem se…
1.5km
více »
Rudrův mlýn a Vodní mandl
Rudrův mlýn a Vodní mandl
Dům, budova
Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se…
1.5km
více »
Královéhradecký kraj – 18. den - odpoledne: část NS Po stopách erbu zlatého třmene-Babiččino údolí-trasa 11,5 km: Slatinský mlýn-Zlámané vodopády-Pohodelská lávka–Ratibořice (Staré Bělidlo, Rudrův mlýn, start balonů)-Česká Skalice (vojenský hřbitov)
Královéhradecký kraj – 18. den - odpoledne: část NS Po stopách erbu zlatého třmene-Babiččino údolí-trasa 11,5 km: Slatinský mlýn-Zlámané vodopády-Pohodelská lávka–Ratibořice (Staré Bělidlo, Rudrův mlýn, start balonů)-Česká Skalice (vojenský hřbitov)
Cestopisy
Sobota 2. 9. 2023 - odpoledne Po obědě u rozcestí Slatinský mlýn …
1.7km
více »
Ratibořice
Ratibořice
Zámek
Empírově upravený barokní zámek Ratibořice, známý z díla spisovatelky Bož…
1.7km
více »
Ratibořice - Babiččino údolí
Ratibořice - Babiččino údolí
Tipy na výlet
Místo kam se vydáme je všeobecně známé, je jím malebné Babiččino údolí a…
1.7km
více »
Ratibořice - zámecký park
Ratibořice - zámecký park
Park
Ratibořický zámecký park se rozkládá na úpatí příkrého svahu nad úpskou nivou. Nejvyšší místo parku je v 305 m. a je u jeho hlavního…
1.9km
více »
Naučná stezka Babiččino údolí aneb jak to bylo doopravdy
Naučná stezka Babiččino údolí aneb jak to bylo doopravdy
Tipy na výlet
Vypravili jsme se do Babiččina údolí, do míst, která…
2.1km
více »
Babiččino údolí
Babiččino údolí
Památník
Údolí známé a pojmenované podle díla Boženy Němcové Babička – jehož děj je…
2.1km
více »
zavřít reklamu