TURISTIKU PODPORUJÍ
61 576 turistů a cestovatelů
112 437 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 947,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Královéhradecký kraj – 7. den: Broumovská vrchovina - Vraní hory – trasa cca 11 km: Bernartice (510 m) – Mravenčí vrch (837 m) - Kozlík (788 m) – Královecký Špičák (881 m) – ryolitový lom - Královec (528 m); pivovar Berko Bernartice

Cestopisy

Sněžka z našeho nocležiště v Královci u trati
Polská lokálka

Úterý 22. 8. 2023
Dveře jsme zavírali až k ránu, to se už docela ochladilo, navíc provoz na nedaleké silnici do Polska kupodivu zesílil.
Vstáváme v 8 hodin, chceme stačit autobus z Královce do Bernartic. Jede sice až v 10,14 hod., ale raději se chceme v klidu vypravit, já si dát ranní kávu a připravit si s sebou svačinku. 
Když jsme vstávali, bylo jasno, když odjíždíme, zatahuje se to, ale také se poměrně rychle otepluje. V 10 hodin je už 28 stupňů. Vypadá to zase na pěkný pařák. Ale v přírodě se to vždy lépe snáší.

Nejedeme daleko, auto necháváme v obci na křižovatce u restaurace Královecký kohout. Cestou na autobusouvou zastávku se jdeme podívat na vlakovou zastávku Královec – na bývalou výpravní budovu někdejší místní dráhy Královec – Žacléř. Tato krátká odbočka z hlavní trati byla vybudována r. 1882 Rakouskou společností místních drah, která tuto trať vlastnila do r. 1894, kdy byla zestátněna. Provoz pak převzaly Císařsko-královské státní dráhy. Budova je bohužel v dost špatném stavu. Zato nás překvapuje, že je zde stále vodní jeřáb (celý život jsem si myslela, že je to železniční vodní pumpa), kterým se doplňovala voda do tendrů parních lokomotiv. To se moc už nevidí.

Pak už odjíždíme autobusem do Bernartic. Původně jsme chtěli jet vlakem, ale trať opravují, vlaky nejezdí. Pro běžný provoz je uzavřená i silnice, ale aspoň autobusy tam pustí. Je to tady jak na konci světa. Silnice je zpočátku v pohodě, až v Bernarticích je rozkopané náměstí a vlastně celé centrum, tam nemůže ani autobus. Musíme vystoupit kdesi před křižovatkou, málem jsme přejeli.
Informační středisko tu nevidíme, jdu se zeptat na obecní úřad. Potřebujeme poradit. Zítra jsme si chtěli udělat okružní výlet na Krausovu vyhlídku na Janském vrchu z nedaleké osady Rybníček. Dozvěděli jsme se, že máme smůlu. Osada je odříznutá od všeho dění. Nedostaneme se tam odtud, ale je to uzavřené i z Trutnova. Je to prý průjezdné, místní tam mohou, ale dost často tam jsou policajti a vybírají pokuty. Tu platit nechceme, máme to vyřešené, nepojedeme tam.
Dominantou obce je barokní kamenný kostel Nanebevzetí Panny Marie. V 17. století nahradil dřívější dřevěný kostelík. Jeho současná podoba je z přestavby r. 1732 a v letech 1794 - 1795. Je zavřený, takže nic dalšího nevidíme.
Ještě se jdeme podívat na zdejší národní technickou památku, o které jsme neměli tušeni. Je to železniční most na trati z Trutnova do Královce, který byl postaven v letech 1866 - 1869 přes údolí říčky Líčná ve výši 30 m nad silnicí. Hlavní zajímavostí je, že je dvoupatrový. Pod hlavním ocelovým mostem je ještě pískovcový dvouobloukový most, který je 7 m nad silnicí. Má pouze opěrnou funkci, i když to vypadá, že by to mohl být most pro pěší. Dostat se tam však nelze.

Už jsme toho tady viděli dost. Odcházíme na výlet do Vraních hor. Toto malé pohoří na hranici s Polskem je součástí Broumovské vrchoviny. Leží na jeho západním okraji a je vlastně jeho nejvyšší částí. Zde ležící Královecký Špičák (881 m) je nejvyšším bodem české části Broumovské vrchoviny. Právě tento vrchol s vysílačem jsme už včera viděli ze Žacléře. Dnes ho chceme pokořit.
Obec opouštíme po modré. Daleko jsme nedošli, už zase ten vrchol s vysílačem vidíme. Nelze si ho splést. Jinde vysílač není. Převýšení není ani 500 m, ale vypadá to dost náročně. Zatím však stoupání není náročné. Přicházíme na louky za obcí a před sebou máme snad celé panorama Vraních hor. Vpravo Mravenčí vrch (837 m) vypadá skoro vyšší, ale je to tím, že je blíž. Mění se charakter cesty, mění se i profil. Travnatá cesta se mění na štěrkovou, později na kamenitou. Stoupáme do stále prudšího kopce. Cestou se nám otevírají pohledy na Krkonoše. Cestu nám zpříjemňují sladké ostružiny a maliny, později i borůvky. Skoro jsme se přejedli. Vidím, že svačinu s sebou asi neseme zbytečně. Dokonce jsem našla poddubáka, hříbka a kozáka.
Přicházíme na cyklorozcestí Odbočka do Bečkova. Nás nyní čeká cca 1 km skutečně prudkého stoupání. Samozřejmě jsem si neodpustila poznámku, že je to jako na Choč. Tam jsme také stoupali do prudkého kopce po kamenité cestě. Tady ale máme jednu výhodu - nebude to tak daleko.
Nejprudší stoupání se mírní na Vyhlídkovém místě pod Mravenčím vrchem. Tady se nám otevřely výhledy zase trochu jiným směrem – na Krkonošské podhůří. Vpravo se už zvedají kopce Krkonoš. V celé své kráse je vidíme opět o kousek dál. Je to tady paráda.
Na Mravenčí vrch (837 m) sice stoupáme, ale už je to o něco mírnější. Přicházíme téměř na rovinu, vypadá to, že jsme zdolali momentálně nejvyšší bod. Jen si to musím ověřit na mapy.cz. Kamenný patník s kótou marně hledám. Asi je to asi i tím, že kopec je zatravněný.
Na rozcestí Mravenčí vrch (815 m) přicházíme až po dalším půl km. Ale to už jsme zase nepatrně klesli. Ty hory jsou někdy pěkně protivné. Abychom mohli vystoupat na Královecký Špičák, musíme nejdřív klesat. Není to hezký pohled. Cesta klesá, kopec před námi je nepříjemně vysoký, dokonce čím dál vyšší.
Procházíme pod vrcholem Kozlík (788 m), aniž bychom o tom věděli. Je to jen rovinka na cestě a klesáme dál až na cyklorozcestí Sedlo U buku. Až na rozcestí Královecký Špičák – odb. jdeme po rovině. To je tedy příjemné. Tady nás čeká necelý 1 km stoupání. Chceme však na vrchol, jdeme. Ale nakonec to nebylo tak hrozné. Cesta nevede kolmo přes vrstevnice, ale šikmo přes ně, takže jsem to dokonce zvládla za dobu kratší, než mi ukazovaly mapy.cz. To se mi při stoupání už moc často nestává. Jedině to horko bylo nepříjemné.
Konečně vidíme vysílač - jsme na Královeckém Špičáku (881 m),  nejvyšším vrcholu Vraních hor i Broumovské vrchoviny. Tady to dokonce trochu fouká. Lze tedy říct, že tady je příjemně. Výhledy jsou stále částečně zamlžené, ale hřebeny Krkonoš jsou vidět. Jen ty slibované lavičky nikde nevidíme. Obávám se, že skončily na ohništi, které tu jako jediné je vidět. Je tady prý i vhodné místo pro start paraglidingu.
Tady si chceme dát svačinu, přece ji neponeseme zase zpátky. Nechalo by se sedět na schodech zdejší budovy vysílače, ale tam sálá sluníčko. Sušíme tam propocená trika a batohy a jdeme si sednout na pařezy do lesa. Tady je příjemně.

Teď nás čeká asi 4 km klesání, polovina bude trochu prudší, ale tak hrozné to není. Kousek jdeme po nám známé cestě na rozcestí Královecký Špičák odb. A pak pokračujeme po modré. Všímáme si, že celé Vraní hory jsou protkané i řadou cyklotras, které někdy kopírují i turistické trasy. Jdeme přes cyklorozcestí Úbočí Špičáku a Lom. Nacházíme se u stále funkčního ryolitového lomu. Je jen pár minut po 3. hodině odpolední, ale není tu vidět ani človíčka. Cesta vede přímo přes lom, tak nás aspoň nic nezajede.
Nyní jdeme už přímo do Královce. Cesta vede po silnici jen skutečně z mírného kopečka. Pokud probíhá těžba, asi je tu docela provoz. Jsme rádi, že tu máme klid.

Konečně jsme u auta. Chvíli přemýšlíme, co dál. V plánu jsme měli zajet do minipivovaru Berko Bernartice – v rodinném domku na trase z Královce do Bernartic svoji činnost zahájil 1. 6. 2015. Jeho pivo neznáme a rádi bychom ho ochutnali.
Pro nás to však znamená projet asi 2,5 km v zákazu vjezdu. Jinak se tam však dostat nedá a jít 5 km po asfaltu v horku se nám nechce. Navíc cestou zpátky by nám pivo zteplalo. Doufáme, že tam policajti v tomhle horku nebudou a nebo to pochopí. Bez piva zůstat nemůžeme a restaurace Královecký kohout má dnes zavřeno. Jen bychom jim asi těžko vysvětlovali, že to pivo potřebujeme tady a teď, protože spíme u kolejí a máme žízeň. To by asi nebylo to nejlepší.
Všechno dopadlo dobře. Policajty jsme neviděli, v pivovaře nás přivítali přátelsky. Prý jsme měli štěstí, dost často tady chytají. Když řekneme, že jsme měli u nich pivo objednané, tak by to prý mělo projít. Koupili jsme 3 petky po 1,5 l, Ota získal k tomu 4 etikety a tácek a to vše za 300,- Kč. Tak to se nám povedlo a ještě za super cenu.

Vracíme se na naše nocležiště u trati. Dnes už nic jiného hledat nechceme. Venku se to zatahuje, v rádiu jsme zaslechli výstrahu před silnými bouřkami a deštěm. Tady můžeme být v klidu, vysoké stromy tu nejsou.
V klidu jsme zaparkovali na včerejším místečku, včerejší houby už jsou suché, dnešní dávám sušit. Venku se zvedá vítr, v dálce to blýská a bouří. Sněžka nám na chvíli zmizela z dohledu. Zdá se, že tam prší. Nakonec začíná pršet i tady. Bouřka je zatím daleko. Na chvilku vybíháme do prudkého deště. Trochu jsme se namydlili, ještě jsme se stačili dešťovkou spláchnout. Vyšlo to tak tak a je po dešti. Za chvíli vylezlo sluníčko, i ta bouřka už je daleko za kopečky.
Dali jsme pivo, vaříme večeři a jsme spokojení. Dnešní den se povedl. Včera v infocentru v Žacléři jsme vyzvedli různé brožury a objevili další zdejší zajímavosti. Tady se nám líbí, tady zůstaneme. Udělali jsme si program na další 2 dny s tím, že spát můžeme tady. Nikdo nás tu nevyrušuje, je tady klid. Ty 2-3 vlaky, co tu projedou, ty nám nevadí. V noci asi nejezdí nebo je neslyšíme. I ten ranní provoz na silnici přežijeme.
Jdeme spát v půl 10, v dálce opět blýská a je teplo - je 23 stupňů. Necháváme otevřené boční dveře, ono to nějak dopadne. Snad se vzbudím dřív, než budu mít v posteli potopu.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.658, 15.989)
Poslední aktualizace: 31.1.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Královec

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,0km od místa

Příspěvky z okolí Královéhradecký kraj – 7. den: Broumovská vrchovina - Vraní hory – trasa cca 11 km: Bernartice (510 m) – Mravenčí vrch (837 m) - Kozlík (788 m) – Královecký Špičák (881 m) – ryolitový lom - Královec (528 m); pivovar Berko Bernartice

Královecký špičák (TU)
Královecký špičák (TU)
Vrchol
Nejvyšší vrchol Vraních hor nad Královcem, na české straně Okrzeszynského výběžku.Kopec je zalesněný, ale při výstupu jsou otevřené partie a z vrcholu se otvírá nezapomenutelný pohled na vých…
0.2km
více »
Vraní hory
Vraní hory
Tipy na výlet
První podzimní sobota připomínala spíše teplý letní den a zvala ven do přírody. Vypravili jsme se do Vraních hor, kte…
0.3km
více »
Žlutý pes - legenda mezi hudebními kluby
Žlutý pes - legenda mezi hudebními kluby
Zábava, atrakce
Klub Žlutý pes vznikl na začátku 90. let jako jeden z prvních rockových klubů v porevolučním Československu. Hudební produkce se zde odehrávala ještě dříve než byla původ…
0.5km
více »
Turistické rozcestí Královecký Špičák, odb.
Turistické rozcestí Královecký Špičák, odb.
Rozcestí
Rozcestí leží v lese na úbočí Královeckého Špičáku. Směrníky ukazují průběh modré značky, která vede: JV směrem - Mravenčí vrch, Bernartice, Křenov SZ směrem - Královec, Černá Voda, Růžový Palouček, Žacléř, Vízov, Roh hranic V směrem - odbočka na vrchol Královeckého Špičáku
0.6km
více »
Turistické rozcestí Královec, žst.odb.
Turistické rozcestí Královec, žst.odb.
Rozcestí
Turistické rozcestí leží na hlavní silnici č. 16 z Trutnova do polské Lubawky, asi 200 metrů od železniční stanice Královec a asi 500 m od centra obce. Směrníky ukazují průběh modré značky, …
1.9km
více »
Turistické rozcestí Mravenčí vrch
Turistické rozcestí Mravenčí vrch
Rozcestí
Rozcestí leží v lese pod vrcholem Mravenčího vrchu. Vedou tudy tyto trasy: modrá J směrem - Bernartice, Křenov modrá S směrem - Královecký Špičák, Královec, Černá Voda, Růžový Palouček, Žacléř, Vízov, Roh hranic žlutá SV směrem - Malé sedlo (polské turistické trasy)
1.9km
více »
Přes Vraní hory do hor Jestřebích
Přes Vraní hory do hor Jestřebích
Trasa
Vraní hory se svým Královeckým Špičákem mě lákaly už dávno. Teď jsme se tam konečně s manželkou dostali, tak vám naši trasu předložím k následování. Měří přes 25 km, je dost náročná svými "d…
2.3km
více »
Bernartice - rozhledna Eliška - Zámecké skály - Trutnov
Bernartice - rozhledna Eliška - Zámecké skály - Trutnov
Trasy
Dostal jsem v průběhu let pár dotazů, proč svoje trasy směřuju skoro vždy odněkud do města a ne obráceně, když spousta lidí hledá spíš trasy z toho města ven. Pokusím se rychle vysvětlit. Na…
2.3km
více »
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bernarticích
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bernarticích
Kostel
Projíždíte-li Bernarticemi na Trutnovsku, nemůžete si nevšimnout kostela stojícího u silnice. Je to nejvýznamnější církevní památka v obci a v blízkém okolí. Přibližně koncem 13. století byl na témže místě postav…
2.4km
více »
Vraní hory, Mirošovské stěny
Vraní hory, Mirošovské stěny
Cestopisy
[Viz též turistický cíl Královecký špičák] Cílem této výpravy byl průzkum Vraních hor, Mirošovských stěn a dalších pohraničních míst. Předpověď počasí byla sice velmi teplá, ale zato slibovala minimálně jednu krá…
2.4km
více »
Železniční most - Bernartice
Železniční most - Bernartice
Most
Železniční viadukt na trati č. 043 z Trutnova do Královce, postavený v letech 1866-68. Klene se přes údolí říčky Ličné ve výšce 30 metrů. Pod ocelovým železničním mostem z plnostěnných nosníků vede další most, který je kamenný s plochými,…
2.5km
více »
Kruczy Kamień
Kruczy Kamień
Skalní útvar
Kruczy Kamień Je skalní útvar kousek za hranicemi České republiky, na Polském území.. Zdvíhá se zde skalní masiv až do výše 30 m. Nejsnažší cesta vede z…
3.3km
více »
Krucza Skała s vyhlídkou
Krucza Skała s vyhlídkou
Vyhlídka
Krucza Skała (Krkavčí skála) je součástí přírodní rezervace Kruczy Kamień, která se nachází na svahu hřbetu Starzec v Górach Kruczych (u nás hory pokračují pod názvem Vraní hory). Krucza Skała v nadmořské výšce …
3.5km
více »
Lubawka – Ulanowice Podlesie – skokanský můstek K85
Lubawka – Ulanowice Podlesie – skokanský můstek K85
Ostatní
Na polské straně Vraních hor (v Górach Kruczych) by asi málokdo hledal jeden ze čtyř největších skokanských můstků v zemi našich severních sousedů. Skokanský můstek (polsky skocznia narciarska) je ukryt ve smrko…
3.8km
více »
Kaple v Rybníčku
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kaple v Rybníčku
Kaple
Osadu Rybníček najdeme nedaleko česko-polských hranic pod Janským vrchem. V současnosti je součásti obce Bernartice. Vznikla na počátku 18. století kolem rybníka, vybudovaného jezuity. Upros…
4.1km
více »
Žacléř - hornický skanzen
Žacléř - hornický skanzen
Tipy na výlet
Město Žacléř, ležící u polských hranic severně od Trutnova, je známé především svojí hornickou minulostí. První zmínka o dobývání uhlí se datuje z roku 1570, kdy povolení k hledání a těžbě získal Jakob Rabem z O…
4.4km
více »
Skála smrti s vyhlídkou
Skála smrti s vyhlídkou
Tipy na výlet
Při procházení Okrzeszynským výběžkem, sevřeným z jedné strany Vraními horami (Góry Krucze) a z druhé Hraničním hřbetem, jsme chtěli obhlídnout v mapě zakreslenou Skálu smrti (Skała Śmierci). Z klidné silničky s…
5.1km
více »
Žacléř
Žacléř
Městečko
Žacléř leží v Severních Čechách, severním směrem od města Trutnov a nedaleko hranice s Polskem. Město se rozkládá pod východními vrcholky Krkonoš. Až do roku 1992 probíhala v okolí města těžba černého uhlí. V so…
5.6km
více »
Okrzeszyn – smírčí kříž
Okrzeszyn – smírčí kříž
Kříž
Smírčí kříže vídáme nejčastěji na místech hrdelních zločinů nebo neštěstí, připomínají staletí staré hrůzné události. Většinou to byla církev, kdo zprostředkoval vrahovi nebo násilníkovi kontakt s postiženou rodin…
5.8km
více »
Žacléř - Stachelberg - Rýchory - Horní Maršov
Žacléř - Stachelberg - Rýchory - Horní Maršov
Trasy
Dvorský les na Rýchorách je oblíbeným cílem fotografů, protože tady se mohou opravdu vyřádit. I pro mě je to jedno z nejkrásnějších míst Krkonoš, kam se rád často vracím. Zejména na podzim, …
5.9km
více »
Stachelberg - obr na hraně Krkonoš
Stachelberg - obr na hraně Krkonoš
Tipy na výlet
Dle názvu Stachelberg by jsme se mohli domnívat, že jedeme za hranice ČR, není tomu tak. Naším cílem je nedokončená impozantní pevnost, která se nalézá u obce Babí, na hřebenu mezi Žacléřem a Trutnovem. Nedokončen…
6.4km
více »
Pevnost Stachelberg
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pevnost Stachelberg
Ostatní
Dělostřelecká tvrz Stachelberg je součástí stálého železobetonového opevnění budovaného v letech 1935 - 1938 jako obrana proti fašistickému Německu. Díky Mnichovské dohodě v roce 1938 však nebyla dostavěna. V j…
6.6km
více »
Adršpašské skály
Adršpašské skály
Tipy na výlet
Dojedeme do Teplic nad Metují a odtud pokračujeme asi 2km k městečku Adršpach. Nejlépe se sem dostaneme autem nebo na kole, jezdí sem ale také autobusová doprava či vlak.Aktuální info 2020 ÚPLNÁ UZAVÍRKA SILNICE M…
7.3km
více »
Adršpach
Adršpach
Vesnice
Obec Adršpach, dělící se na dvě části Horní a Dolní, leží na řece Metuji nedaleko česko-polské státní hranice. Je jedním z hlavních výchozích míst do Adršpašsko-teplických skal, které jsou hojně navštěvovanou tur…
8.8km
více »
Adršpach
Adršpach
Zřícenina
Zřícenina hradu Adršpach stojí na Starozámeckém vrchu (681 m) v severozápadním výběžku Adršpašských skal nedaleko Dolního Adršpachu na Náchodsku v Královéhradeckém kraji. Hradní vrch chránily strmé skalnaté srázy,…
9.1km
více »
Adršpašské skály
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Adršpašské skály
Skalní útvar
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály, skalní soutěsky a jezírka. Roste tady také řada původních a chráněných rostlin. Adršpašské skály najdeme severovýchodně od města Trutnov …
10.5km
více »
Adršpašsko-teplické skály
Adršpašsko-teplické skály
Skalní útvar
Adršpašsko-teplické skály patří mezi nejkrásnější a říká se i nejdivočejší skalní města v Evropě.Až do 18.století bylo toto místo nepřístupné díky neprostupné lesní vegetaci.Paradoxně díky požáru v 18.stol. se stala tato skalní oblast přístupná a přívětivá pro turisty.Cestou po turistickém chodníku je mnoho skalních útvarů probouzejících návštěvníkovu fantazii.Skály mají mnoho názvů a asi nejznámější jsou Milenci,starosta a starostová…
10.6km
více »
Trutnov
Trutnov
Město
Trutnov - vstupní brána do východních Krkonoš na jejichž úpatí se, podél řeky Úpy, město nachází. První doložená zmínka u Trutnově spadá do roku 1260. Historické centrum města se nalézá v prostoru kol…
12km
více »
Sněžka
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Sněžka
Hora
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
19.5km
více »