Okolo vodní nádrže Bukówka
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Při pohledu do mapy Krkonoš se nedá přehlédnout na jejich východním úpatí modré vykreslení vodní nádrže s nápisem Bukówka. Jednoho víkendového dne v září se naskládáme do auta a jedeme se na tu velkou vodu podívat. Protože vodní nádrž Bukówka (Jezioro Bukowskie nebo také Zbiornik Bukówka) je hned za hranicemi, nemáme to daleko. Přejedeme hraniční přechod v Královci u Žacléře a v prvním městě Lubawce odbočíme na křižovatce vlevo. Propleteme se městem a 2,5 km za ním odbočujeme vpravo do obce Bukówka. Zbývá už jen obcí projet a na jejím konci zaparkovat u rodinných domků pod hrází. Asi jde o zvyk, ale bydlet přímo pod hrází by mi na klidu nepřidalo.
Na hráz vystoupáme zleva. Je z ní vidět část vodní nádrže vpravo ohraničené vrchem Zadzierna (723 m n.m.) a vlevo skromně se vypínajícím vrškem Zameczek (590 m n.m.). Pohledy z hráze zpět směřují k obci Bukówka. O kus dál vidíme Góry Krucze, naše Vraní hory s dominujícím Královeckým Špičákem (880 m n.m.).
Za čím jedeme?
Projdeme se po 38 metrů vysoké hrázi, která je schopná zadržet přibližně 15,5 milionů kubíků vody na ploše 2 km2. Průměrná hloubka je tedy 7,75 m. Nádrž plní vodou hlavně potok Bóbr s přítokem Złotna a Bachorzyna a další potůčky vyvěrající v okolí.
Nádrž byla postavená jako suchá retenční v letech 1903 až 1905. V 80. letech 20. století (přesně v letech 1987 až 1988) byla na západní straně u obce Miszkowice dostavěná hráz, která mění parametry a účel celého vodního díla do dnešní podoby. Nádrž má akumulační, regulační i rekreační funkci a je zásobárnou pitné vody. Bukówka je se svými 530 m n.m. jednou z nejvýše položených vodních ploch v Polsku.
Sestupujeme k vodní hladině a vydáváme se po břehu pod vrchem Zadzierna k obci Paprotki. Silný vítr vytváří vlnky na hladině a společně se šplouchající vodou i zvukovou kulisu. Několik osamělých rybářů trpělivě vysedává na břehu a potvrzuje tak pověst Bukówky o vysněném ráji rybářů. Jeden rybář na severním břehu nás vidí obzvlášť rád. Pomáháme mu vytlačit auto zapadlé v rozměklém terénu.
Jak se blížíme k obci Miszkowice, ubývá rybářů, zato přibývá různých deltovitě ústících potůčků. Některé stroužky se dají přeskočit nebo překročit pomocí vhozeného většího kamene doprostřed. O kus dál kdosi přitáhl pro překonávání potůčků staré pneumatiky. A když naše atletické výkony nestačí, vyzouváme boty a brodíme se. Standardní turistika to sice není, ale zábavná ano.
U obce Miszkowice ještě vystoupáme na kamennou hráz postavenou v 80. letech, jak uvádím výše.
V jižní části vodní nádrže se dostáváme na nezpevněnou cestu pod Szczepanowským hřbetem (Szczepanowkim Grzbietem) s nejvyšším bodem 639 m n.m. Szczepanowský hřbet odděluje Bukówku od obce Szczepanów. Zbytek cesty už je rychlejší. Podél vody obejdeme částečně skalnatý vršek Zameczek a staneme opět na hrázi, odkud jsme před pár hodinami vycházeli.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Obědvali jsme v místními dopručeném penzionu Sport v Žacléři. Můžeme doporučit také.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Bukówka se nachází mezi Krkonošemi a Vraními horami. Kopce obklopující vodní plochu nejsou sice tak vysoké, ale příroda je tu pěkná, pohodová. U vodní nádrže se dá prožít příjemný den.
Ostatní informace
Trasa to byla poněkud netradiční, díky tomu se však vryla do paměti více než jiné. Její délka je obtížně měřitelná. Tipuji 7 až 8 km. Čas potřebný na obejití Bukówky je přibližně 3 až 3,5 hodiny. Záleží, jestli chcete vodní plochu jen obejít nebo u vody pobýt. Překonávání stroužek a brodění průměrnou rychlost zpomaluje.
Podstatný vliv na možnost podobné okružní vycházky bude mít výška hladiny vody. Pokud voda stoupne, v okolí obce Miszkowice se břeh, po kterém jsme šli, ocitne pod vodou, nebude průchodný.
Pokud si chcete prohlédnout zajímavou videoreportáž o kitesurfingu na Bukówce, klikněte na odkaz. Pohledy na vodní plochu a okolí z výšky jsou na začátku a hlavně v poslední třetině pětiminutové reportáže.
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=Fe16mXFw_pI