Krimmelské vodopády
Uprostřed Rakouska, v spolkové krajině Salcbursko, na konci údolí Pinzgau (to je známé zejména chovatelům hovězího dobytka) nad horskou vesnicí Krimml se nachází pohádkové místo - divoké vodopády. Domácí lokálpatrioti tvrdí, že jsou nejvyššími v Evropě a nemáme důvod jim nevěřit, vždyť vody horské říčky Krimmler Ache zde padají přes tři prahy v celkové výšce 380 m (v propagačních materiálech se uvádí i 385 m: dolní stupeň 140 m, střední 100 m a horní 140 - 145 m). Na jejich vznik měla podstatný vliv síla ledovců v době ledové.
Malebné i léčivé
Když jsme před čtvrtstoletím navštívili Krimmelské vodopády, vyvezl nás do Krimmlu vláček úzkorozchodné železnice. Dnes jezdí vlak jen do Mitersillu a tak jsme loni využili autobus z Zell am See, a to až na parkoviště pod vodopády. Tehdy i dnes před brankou, kterou střeží přísná holka, je kasa: vstupné 2 € slouží především na údržbu vyhlídek a chodníku, jehož stoupání je zmírněno serpentinami, aby po něm mohli vystoupit i starší lidi, dokonce i s hůlkami v ruce anebo maminky s kočárky. Prvé schody vedle dolního vodopádu vybudovali už v r. 1835. Schody se v roce 1879 změnili na úzkou stezku, no po spuštění provozu krimmelské (pinzgauské) lokálky v roce 1898 přibývalo návštěvníků, co vedlo k rekonstrukci chodníku do dnešní podoby. Slavnostně byl otevřen 11. srpna 1901. O dva roky později začali místní podnikavci vybírat mýto, resp. vstupné. Samozřejmě, že před vchodem k vodopádům jsou nejrůznější stánky s občerstvením a suvenýry (nerosty, kravské zvonce a jiné) a informační panely, jako i informační středisko Národního parku Hohe Tauern, do něhož Krimmler Wasserfall náleží.
Už nejspodnější stupeň nás přesvědčí o obrovské síle vody, ale i o neskutečném čaru tohoto kouta přírody. Na vyhlídkách se musíme skrýt v kapuci anebo pod deštníky, protože vítr nese závoj chladných kapek. Platí to zejména o vyhlídce Regen Kanzel (Regen je v němčině déšť). Jak jsme se dočetli v místním tisku, výzkumy prokázali, že pobyt u vodopádu a zejména jeho vodní tříšť má příznivý účinek na lidi trpících astmatem. Malebnost zvyšují oblouky duhy, která obyčejně při prohlídce nechybí.
Zdrojem jsou ledovce
Zdrojem Krimmelských vodopádů je 17 potoků, které vytékají z ledovců Zillertalských Alp. Trvá zhruba 9 - 12 hodin, kým se voda z pramenů dostane po asi 18 km toku až na horní práh vodopádů, takže nejbouřlivější jsou mezi 21. až 24. hodinou. A samozřejmě tehdy, když se v dlouhém údolí Krimmler Ache rozzlobí mračna s hromy a blesky. Průtok tohoto horského toku se pohybuje v průměru od 0,2 po 57,2 m³/s, minimum je v únoru (vodopády však mají svou nenapodobitelnou malebnost i v ledovém objetí), maximum v letních měsících. Podle knižního průvodce nejvíc vody proteklo Krimmelskými vodopády 25. srpna 1987 a bylo to až 180 m³/s. Za rok je to v průměru kolem 177 miliard litrů vody, což je ohromná síla, která lákala podnikavce. Už ve svých počátcích se cestovní ruch setkával v ostrém souboji s energetickou lobby, která v roce 1899 začala využívat 12 m³ vody na pohon 19 turbin vodní elektrárny. Naštěstí argumenty odpůrců z řad ochránců přírody se ukázali být silnějšími a v další energetické výstavbě se už nepokračovalo. V roce 1961 se stali Krimmelské vodopády přírodní památkou a o šest let později jim Rada Evropy udělila Evropský diplom pro ochranu přírody.