Krimmelské vodopády (Krimmler Wasserfälle)
Turistické cíle • Příroda • Vodopád
Vodopády na toku říčky Krimmler Ache patří nejen mezi nejzajímavější přírodní úkazy v pohoří Vysoké Taury, ale také beze sporu k těm nejnavštěvovanějším místům celé této oblasti. Do různých TOP žebříčků by se tyto vodopády dostaly také svou výškou i průtokem vody; dokonce se Krimmelské vodopády uvádí jako jedny z největších a nejnavštěvovanějších vodopádů v Evropě. Celková výška těchto vodopádů je 385 metrů – takže jsou největšími vodopády Rakouska - přičemž výška každého ze tří stupňů je udávána s trojcifernou hodnotou (145 m + 100 m + 140 m), Průtok vody bývá sice udáván v hodnotách 6 až 57 m³/s, ale při povodních zde údajně naměřili neuvěřitelných 166,7 m³ . Kolem vodopádu vede kvalitní asfaltová cesta a vstup je zpoplatněn, v současné době třemi eury. Cesta je však opravdu udržovaná a doplňuje ji několik vyhlídkových plošin nebo vrcholový altán.
Vodopády najdete na okraji obce Krimml při rozhraní Vysokých Taur (což je Národní park i nejdelší část Východních Alp) a Zillertalských Alp a těsně pod patou jejich spodního stupně se nacházíte v nadmořské výšce nějakých 1.070 metrů. Na relativně krátkém úseku poté vystoupáte až do výšky 1.465 m. Těm pozorným jistě neuniklo, že rozdíl je 395 m, ale ona horní hodnota uvádí nadmořskou výšku altánu nad nejvyšším stupněm vodopádu. V každém případě se díky kvalitní komunikaci dá cesta bez problému zvládnout. Jen musíte počítat s tím, že budete „lehce navlhlí“ z vnitřku i z venku a že díky pobíhání k jednotlivým výhledům je celkové převýšení ještě o pár desítek metrů větší.
Všeobecně se udává, že podoba tohoto „divu světa“ je dána dlouhodobým geologickým formováním celé této horské oblasti v období od srážky africké a euroasijské tektonické desky před 30 miliony lety. Tento výškový rozdíl byl ještě umocněn v době ledové. A za to, že se jednotlivé stupně vodopádu dochovaly ve své podobě až do současnosti, vděčíme zejména zdejší tvrdé žulové skále. Samozřejmě se uvažovalo – již na konci 19. století - i o využití vodopádu pro výrobu elektřiny, ale zabránilo tomu kolísání průtoku vody i zákaz, chránící toto místo od roku 1967 jako přírodní památku. Navíc prý zdejší vodní mlha s elektricky nabitými částicemi napomáhá ke zmírnění všech příznaků astmatu.
Cesta kolem vodopádu prý vedla již ve středověku a její smysl byl více než bohulibý – přepravovat tudy víno (a sůl) mezi jihem a severem. V 16. století pak vznikla nová trasa a Krimml Tauernweg ztrácí na významu. Na počátku 18. století však dochází k rozvoji cestovního ruchu, tehdy ovšem zejména ve smyslu vědeckých výprav. Již v roce 1835 však Ignaz von Kürsinger postavil cestu k vrcholu dolního vodopádu, kde byla vybudována rovněž kamenná chata, určená turistům a malířům. V roce 1901 je vybudována stávající cesta, která musí zvládat nápor návštěvníků, přijíždějících sem od roku 1897 lokálkou z Zell am See. A přesto, že hned od roku 1904 byl vstup k vodopádům zpoplatněn (30 haléřů), jejich počet v roce 1905 narostl na tehdy neuvěřitelných 8.600.
Cesta se tak i nyní kroutí - v těsné blízkosti vodopádu - v úzkých a strmých serpentinách vzhůru. Za vynaloženou námahu je však každý návštěvník – pokud mu to zdejší nevyzpytatelné počasí dovolí – odměněn neuvěřitelným počtem krásných výhledů na okolní krajinu i samotné vodopády, které jsou dnes jednou z hlavních turistických atrakcí v Rakousku. Průměrná roční návštěva 400 tisíc milých platících hovoří sama za sebe. Pozitivní vliv na zdejší ekonomiku však „kompenzuje“ přílišné dopravní zatížení a následné vlivy eroze.
Pokud hodláte během cesty kolem Krimmelských vodopádů fotografovat a kochat se, počítejte s časem na výstup přibližně 90 minut. Dá se to –samozřejmě – stihnout i za hodinu, ale někomu nemusí stačit ani dvojnásobek. Je to celkem „krpál“ a výhledových míst je asi 10 nebo 11. K vodopádům jezdí ze Salzburgu přímé autobusové linky (snad č. 670 a 671), které zastavují nedaleko vstupu, na autobusové zastávce nazvané Krimmler Wasserfälle. Nedaleko od ní se nachází také parkoviště pro automobily, kde najdete i bezplatně přístupné veřejné záchody. Spodní část cesty k vodopádu lemují mnohé hospůdky a stánky se suvenýry. Zajímavá atrakce je také tzv. Svět vody, který najdete před vstupem k vodopádům. A ještě závěrečná poznámka: Vodopády skutečně hlasitě bouří a voda kolem nich stříká, ale tvrzení, že se kolem nich nedá projít bez pláštěnky a s foťákem v ruce, je silně nadsazené.