Z Kirchbergu na Gaisberg
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Na hory
Kam a jak jedeme?
Pro dnešní výlet jsme si vybrali horu Gaisberg (1.770 m n.m.) a její okolí u tyrolského městečka Kirchberg (837 m n.m.).
Za čím jedeme?
Trochu jsme se zdrželi v Kitzbühelu popojížděním v koloně z důvodu silničních stavebních prací. Konečně odbočujeme do tunelu, který nás vyvádí směrem na Kirchberg. Ten je od Kitzbühelu kousek, asi tak 6 km. V Kirchbergu parkujeme přibližně 500 m od centra směrem na Aschau u dolní stanice sedačkové lanovky Gaisbergbahn. Tou se necháme vyvézt do nadmořské výšky 1.289 m. Teploměr zde ukazuje ve stínu 21 stupňů, a to je teprve ráno. Můžeme se tedy opět těšit na pěkný pařák.
Než se vydáme dál, postojíme chvíli na vyhlídkovém místě. Pod námi je Kirchberg. Za ním se tyčí Kitzbüheler Horn (1.996 m n.m.) a vpravo vidíme Ehrenbachhöhe (1.802 m n.m.).
Od horní stanice lanovky stoupáme k Bärstättalmu (1.452 m n.m.). Je to vcelku příkré stoupání, ale ve stínu lesa. Za necelou hodinu přicházíme k rozcestníku u almu. Ukazatel nás posílá vzhůru po klikatící se pěšině. Informuje nás, že na vrchol Gaisbergu to máme ještě hodinu.
A tak pomalu stoupáme a rozhlížíme se po krajině. Les už přešel v kosodřevinu. Zase tak dlouhý výstup to ale není. Přicházíme ke kříži pod vrcholem. Sedáme si na lavičku. Dáváme si malou pauzu, abychom si v klidu vychutnali daleké výhledy. Co jsme doposud viděli, nyní vidíme z větší výšky. Na severu tvoří impozantní kulisu Wilder Kaiser. Na jihu Grosser Rettenstein (2.366 m n.m.). Za ním vyčnívají vrcholky Vysokých Taur.
Žaludku však takové vychutnávání nestačí, a tak zalovíme v batohu.
Ve schránce u kříže nacházíme dvě razítka, která si otiskneme na památku. Jedno je s nápisem, druhé navíc s pěkným motýlkem.
Na vrchol je to již kousek, možná čtvrt hodiny. Na vršku Gaisbergu kříž už není. Dlouho se nezdržujeme a pokračujeme po hřebenu směrem na jih. Žádné velké klesání ani stoupání nás teď nečeká. Pohodlně dojdeme k dalšímu kříži v nadmořské výšce 1.749 m. Je vcelku zajímavé, že hora má dva kříže, ale ani jeden na vrcholu.
Pozvolna klesáme až k Wiegalmu. Sem přicházejí turisté z nedalekého Brixenu. Pro ty, kteří dávali ve škole pozor a s Brixenem se jim vybaví Karel Havlíček Borovský, podotknu, že tento náš básník byl roku 1851 vyhnán do Brixenu na severu Itálie, nikoli do tohoto u Kirchbergu.
Další úsek naší trasy je pohodový, vede takřka po vrstevnici kolem Kobinger Hütte (1.504 m n.m.) se zajímavým okolím. Nad chatou je malý kostelík, kolem chaty několik dřevěných stavení pro ustájení krav. Vyhlídková turistická cesta vede dál stále po vrstevnici až k Bärstättalmu, kam jsme dopoledne vystoupali od lanovky.
Abychom nešli tou samou cestou dolů, volíme alternativní o trochu delší horní cestu a scházíme k Gaisbergmoosu, který je v těsné blízkosti horní stanice lanovky, kterou sjíždíme do Kirchbergu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvit se lze hned na několika místech. Na Bärstättalmu, Wiegalmu, Kobinger Hütte či v Gaisbergmoosu. Dole v Kirchbergu je potom možností ještě více.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce se nám líbily výhledy takřka po celou dobu dnešního putování. Viděli jsme zase další kousek Kitzbühelských Alp.
Ostatní informace
Sedačková odkrytá lanovka je v provozu do 17 hodin. Jízdné tam a zpět stojí pro jednoho 8,50 € (je možné platit kartou). Lanovka ušetří přibližně 450 výškových metrů.
U horní stanice lanovky je několik možností. Kdo má rád adrenalin, může si půjčit horské kolo a po vymezené dráze na něm sjet do Kirchbergu k dolní stanici lanovky. Komu stačí jen tak posedět u dobrého moku s pěknou vyhlídkou na Kirchberg, přijme pozvání na terasu restaurace Gaisbergmoos. Malí turisté (myslím věkem ) zde najdou dětské aktivity, na kterých se mohou vyřádit. Většina turistů se však po vysednutí z lanovky vydává za některým z turistických cílů. Třeba na Gaisberg jako my.