Krušné hory - cca 16 km dlouhý okruh: Nové Hamry - Havraní vrch - Hynkova studánka - zaniklá obec Chaloupky - Dvorský vrch (hájovna) - Nové Hamry
Týden po Velikonocích jsme zajeli za kamarádem do Nových Hamrů. Má tam chaloupku, není problém u něj přespat, ale my se rozhodli, že zahájíme autosezónu a už budeme spát v autě. Už jsme se na to těšili, i když počasí nebylo zrovna ideální. On i další jeho kamarád se snažili nás přesvědčit, že máme spát u nich, dokonce jsme si mohli vybrat, kde by se nám líbilo víc. Mysleli si, že jsme se zbláznili, ale nás nezlomili.
I když v pátek každou chvilku sprchlo, přepověď na sobotu byla příznivá. V noci bylo v autě okolo 7 - 8 stupňů, ale v devět nás vzbudilo teplo. Venku nás vítá modrá obloha. Tak to se nám povedlo, tohle máme rádi.
Rychle jsme zašli ke kamarádovi se nasnídat a už se těšíme na výlet. Jednotlivá místa známe, něco z toho máme projeté na kole i na běžkách. Ale to nám nevadí. Je tu hezky, rádi se na ta místa vracíme. Dnes jsme si naplánovali zajímavý okruh.
Procházíme obcí do centra a na křižovatce zatáčíme vpravo. Pokračujeme kousek po silnici okolo hotelu Malamut. Po této silnici vede Karlova naučná stezka až ke hranici s Německem. My kousek za železničním mostem u stanice Horské služby z ní odbočujeme vlevo přes říčku Rolavu. Proti nám je se zbytky sněhu černá sjezdovka, my odbočujeme podle Rolavy vpravo po běžecké trase. Sníh tady už není a tak je to moc hezká procházka podle řeky. Zvlášť nyní - na jaře má skutečně hodně vody. Dělá docela pěkný kravál - je tu hodně peřejí. Ale tenhle rachot nám nevadí.
U přístřešku Pod Vysokým vrchem je menší, i když neoznačené parkoviště. Je tu také pěkná louka, kterou v létě využívají skauti - mají tu letní tábor. Přes zimu tu stojí jen několik dřevěných objektů, kde je asi skladiště, kuchyně a v případně nepříznivého počasí i jídelna.
Tady odbočujeme vlevo po neznačené cestě. Je tady nádherně. Často s kamarády diskutujeme o tom, kde je to hezčí - zda na Šumavě nebo tady v Krušných horách. Je však těžké to rozhodnout. Jediný fakt je ten, že tady bývá i v plné sezoně daleko méně lidí. Dnes tu nepotkáváme nikoho.
Vycházíme z lesa - Havraní vrch (841 m) je před námi. Jeho vrchol není zalesněný, Před několika lety si zde někdo postavil domek. Nikdy jsme tu však nikoho neviděli, i když je vidět, že se zde žije. Vrchol je uprostřed pastvin, podél cestičky jsou ohradníky, takže cesta na vrchol je bezpečná. Letos tady na pastvinách prvně vidíme býky. Moc se jim nelíbíme, ale drží se v uctivé vzdálenosti nejen od nás, ale i od ohradníků.
Už jsme tu byli několikrát, moc se nám tady líbí. Západ slunce tady musí být nádherný. Je tady lavička se stolkem, je tu ohniště, je tady dokonce i bouda se dřevem. O to se určitě stará majitel nedalekého domku. Dnes jsme tady chtěli posvačit. Ačkoli cestou vítr moc nefoukal, tady to tak profukuje, že svačinu s výhledem rušíme.
Jen jsme sešli k lesu, vítr se uklidnil. Na sluníčku je krásně, dá se říct i teplo, ale ve stínu je ještě docela chladno.
Tady jsme si všimli, že okolo vrchu a přes obce Rudné a Vysoká Pec vede 6,3 km dlouhá naučná stezka Vysoká Pec - Rudné s 12 zastaveními. Tu si budeme muset také projít. Zatím se držíme naplánované trasy. Pod kopcem odbočujeme podle lesa vlevo, na neznačeném rozcestí si nevšímáme odbočující NS, ani další odbočky vpravo a pokračujeme v přímém směru dál. Přicházíme ke kamennému domu. Hned jsme si oba vzpomněli, jak jsme zde jednou procházeli na začátku roku. Na závoře visela lahev slivovice se žádostí o novoroční přípitek na zdraví. Ta tady dnes už není, ale na druhé straně cesty je lavička a u ní vyřezaná Boží muka - překvapení nás čeká v horním patře - místo sošky svatého je tam mistička s bonbony.
Jsme sice v lese, ale svítím sem sluníčko. Tady dáváme svačinku. Asi bych se v takovém domě na samotě bála, ale je tady skutečně nádherně.
O kousek dál míjíme Hynkovu studánku v dřevěném domečku. Dnes je všude tolik vody, že se k ní ani jít nedá.
Pokračujeme po cestě - je to zimní běžecká trasa. Na rozcestí si můžeme vybrat ze dvou cest - obě vedou do Chaloupek. Volíme tu kratší - pokračujeme dál v přímém směru. Už cestou na Havraní vrch jsme očekávali, že půjdeme občas ve sněhu, tam však bylo jen bláto. Až tady jdeme místy ve sněhu. Však také obcházíme Chaloupecký vrch, který je vyšší - má 900 m.
Přecházíme nejvyšší bod naší trasy a konečně začínáme klesat. Sněhu už tady moc není, zase převažuje vlhko a bláto. Už však vidíme první jarní kvítka - podběl.
Jak jsme vyšli z lesa, otevřel se nám pohled do údolí Rolavy. V létě, když je vše zelené je ten pohled ještě hezčí, ale i tak je tu krásně. A ten klid. Vlevo od nás vždy bylo vlhko, ale dnes tam teče tolik potůčků. Do toho svítí sluníčko. Je to nádhera. Tady pramení jeden bezejmenný přítok Rolavy. Jindy je to jen malý potůček, dnes je to široký potok, který se do koryta často ani nevejde.
Přicházíme k brodu. Často se to nechá projít, ale dnes bychom se museli zout. Naštěstí je kousek vlevo udělaná pevná lávka. Brodit se nemusíme.
Přicházíme na rozcestí Chaloupky - brod - křižují se zde běžecké trasy se zelenou turistickou trasou, vede tady i cyklotrasa. Je to tedy místo v sezoně poměrně frekventované. Bylo však frekventované i dříve. Říčka Rolava a její přítoky byly bohaté na cínovec - to se vědělo již ve 14. století. Ale až za dalších 300 let tu byla založena obec Chaloupky. Vznikla asi později než obce okolní. Kdy přesně - to se neví. První písemná zmínka o této hornické obci je z r 1685. Obec se postupně rozrůstala. Kolem r. 1900 zde bylo 88 domů s 565 obyvateli, byla zde škola, kde byla zřízena poštovní stanice, bylo tu 5 hostinců a několik obchodů, pletárna a níťárna. Dokonce tady působil pěvecký a divadelní spolek. Průmysl tu příliš rozvinut nebyl, protože obec byla elektrifikována až r. 1931. Doma se paličkovaly krajky a vyráběly rukavice. Po válce byla obec vysídlena.
Jediné, co tady po válce fungovalo, byla Leopoldova parní pila a bednárna - tu získal do národní správy J. Kubát. I když prosperovala, byla r. 1947 rozhodnutím ministerstva průmyslu zrušena. Během 10 let po válce byly domy strženy. Dnes tu jsou vidět jen pozůstatky základů pár domů. Ještě počátkem 20. století tady byly patrné vchody do štol a několik umělých vodních náhonů, ale ani z toho už není nic vidět. Jediná vzpomínka na tuto obec je na běžeckém ukazateli. Myslím, že by si toto místo zasloužilo trochu větší pozornost. Dokonce byl stržen i památník padlým v 1. světové válce, který byl na náklady obyvatelů obce postaven v letech 1924 - 1925.
Jsme na nejvzdálenějším místě dnešní trasy. Už se začínáme vracet. Odbočujeme vpravo po cyklistické trase. Vpravo krásně bublá Rolava. My doufáme, že i nadále tady bude takhle krásně bublat. Tato lokalita je totiž rezervou pro případnou vodní nádrž - je to prý jedinečná lokalita z hlediska terénu, s minimálním osídlením, kudy protéká kvalitní voda. Tak snad se to nevyužije. Představa, že tu budou najednou bagrovat a stavět, je docela zoufalá.
Cyklotrasa vede po bývalé silnici, která byla vybudována ve svahu. Vlevo je vysoký kamenný taras. Dokonce ji ještě lemují různě pokřivené patníky. Jdeme převážně ve stínu. Na víc jak polovině cesty ještě leží sníh. Mysleli jsme si, že za chvilku budeme dole, ale rychle se jít nedá. Jdu opatrně, nerada bych někde uklouzla a natáhla se. Jdu cik cak - vybírám si místo, kde je sněhu nejmíň, příp. kde to není tak zledovatělé. Jdeme stále podle Rolavy, je to všude okolo tak hezké, že se musím zastavovat a kochat se. Až tady nás minuli asi dva cyklisté. Jinak je i tady klid.
Konečně jsme na Chaloupeckém parkovišti. Jsem ráda, že chvíli okolo sebe už sníh nevidím. Tento úsek cesty moc příjemný nebyl. Nyní můžeme jít pohodlnější cestou podle Rolavy - dostali bychom se na místo skautského tábora, okolo kterého jsme ráno procházeli. My však volíme cestu trochu náročnější a dokonce trochu delší - přes Dvorský vrch, další nádherné místo.
Přecházíme Černý potok, který se o chvilku později vlévá do Rolavy, kousek jdeme vlevo po silnici. Vpravo odbočuje prudká pěšina vzhůru - tou se šplhám já. Ota jde ještě o kousek dál a odbočuje vpravo na širší a pohodlnější cestu, na které se po chvilce potkáváme. Dostala jsem se tam jen o chvilinku dřív - jen trochu víc zadýchaná. Konečně už nejdeme ve sněhu. Stoupáme lesem až na lesní palouk, kterému dominuje hájovna. Už tohle je nádherný pohled, který milujeme. Je pravda, že později na jaře je to tady ještě hezčí, když se vše zelená.
Na konci palouku přicházíme na rozcestí - dostáváme se na naučnou stezku Ruperta Fuchse. Pokud bychom šli rovně, dostali bychom se na Dvorský vrch (839 m), kde je vysílač. A to je vše. Vrchol je zalesněný, výhledy tam žádné nejsou. Proto nás to tam netáhne.
My z rozcestí odbočujeme po NS vlevo. Oblast vpravo od cesty soukromě nazýváme U rybníčků. Jsou tady různé prolákliny, kde se drží voda, samozřejmě záleží na počasí. Tady je to krásné snad za každého počasí. V zimě se tu leskne led, na jaře a v létě je zde spousta vodního rostlinstva. Dnes je tu neobvykle velké množství vody. Tím, že ještě na stromech není listí, je to tu i hezky sluníčkem prosvětlené. Možná to na fotkách tak hezky nevypadá, ale ve skutečnosti je to fakt nádhera. A ten klid. Tady kupodivu běžně nepotkáváme lidi ani v létě.
Po naučné stezce scházíme do obce. Jsme spokojeni, stále svítí sluníčko, výlet se fakt vydařil. Jsme však také docela utahaní. Jednak je to první letošní větší výlet a ani cesta ve sněhu nebyla odpočinková. Ale únava přejde, vzpomínky zůstanou.
Jdu chystat pozdní oběd. Až do večera svítí sluníčko, v noci jsou hvězdy, nic nenasvědčuje tomu, že by mělo být v neděli ošklivě. Jen prudký vítr občas lomcuje autem.
Bohužel předpověď jim vyšla. Vstáváme do zataženého počasí, než jsme se nasnídali prší. A prší čím dál víc. V tom dešti se nám nikam nechce. Předpověď ani na zítra neslibuje nic lepšího. Rušíme další nocleh v autě a po obědě odjíždíme domů. I za ten jeden nádherný výlet jsme vděčni.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.360, 12.719)
Poslední aktualizace: 25.4.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Nové Hamry
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Krušné hory - cca 16 km dlouhý okruh: Nové Hamry - Havraní vrch - Hynkova studánka - zaniklá obec Chaloupky - Dvorský vrch (hájovna) - Nové Hamry
Rozcestí Hotel Zívr
Rozcestí
Rozcestník u odbočky z hlavní silnice k nádraží slouží jako výchozí bod pro dvě Naučné stezky. Červeně značená Hamerská naučná stezka, vhodná pro pěší i cykloturisty, prochází horským terénem s celkem významným převýšením (zejména pro cyklisty), přičemž je zaměřená na historii, geologii, hornictví a přírodní zajímavosti v okolí Nových Hamrů. Její trasa měří 6 km a čítá 8…
0.1km
více »
Rozcestí Nad nádražím
Rozcestí
Křižovatkou třech místních komunikací označenou turistickým rozcestníkem Nad nádražím prochází žlutě značená turistická trasa a červeně značená Hamerská naučná stezka. Žlutá trasa vede od železniční zastávky Nejdek - Sejfy a velkým obloukem pod Tisovským vrchem přichází do Nových Hamrů k rozcestí Nad nádražím a odtud směřuje na východ do Perninku a dál přes Horní Blatnou až do…
0.1km
více »
Z Nových Hamrů na naučnou stezku Vysoká Pec - Rudné
Trasa
Mezi Vysokou Pecí a Rudnou je zajímavá naučná stezka, která vede navíc velmi hezkou krajinou. Do Vysoké Pece se sice nechá z Nových Hamrů dojet vlakem i autobusem, ale také se tam nechá dojít přes kopeček pěšky. A…
0.1km
více »
Nové Hamry
Tipy na výlet
Jedem do Nových Hamrů. Je to malebná vesnička, která leží v Krušných horách na soutoku řeky Rolavy a Bílého potoka v nadmořské výšce 690 m n.m. Dostanete se tam z Karlových Varů buď vlakem nebo autem – směr Nejdek…
0.1km
více »
Rozcestí Nové Hamry - Žst.
Rozcestí
Rozcestník umístěný před železničním nádražím v Nových Hamrech stojí na žlutě značené turistické trase, která okolo nádraží prochází od severu na jih. Pokud se po žluté vydáte směrem na jih, dojdete přes rozhlednu Pajndl na Tisové hoře až k železniční stanici Nové Hamry - zastávka (dříve pod názvem Nejdek - Sejfy). Když po žluté sejdete severním směrem na náměstíčko v Hamrech,…
0.3km
více »
Nové Hamry - rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu
Trasy
9 km dlouhá okružní procházka v okolí Nových Hamrů. Cílem je Tisovský vrch (976 m) s rozhlednou.
Vrch se vypíná nad obcí Tisová poblíž Nejdku. Koncem minulého století začal být oblíbeným turistickým a vyhlídkovým místem. K jeho popularizaci přispěl tehdejší rozmach turistiky a zimních sportů, zejména lyžování. Přibližně 0,5 km od vrcholu byla mohutná, zhruba 10 metrů vysoká…
0.3km
více »
Nové Hamry - Horní Blatná - na rozhlednu Blatenský vrch a zpět
Trasy
Nové Hamry je malebná vesnička, která leží v Krušných horách na soutoku řeky Rolavy a Bílého potoka v nadmořské výšce 690 m n.m. Dostanete se tam z Karlových Varů buď vlakem nebo autem – směr Nejdek – Nové Hamry –…
0.4km
více »
Okružní cesta Nové Hamry - Jelení a zpět
Trasa
Trasa vede z Nových Hamrů částečně po místním značení, částečně po značené turistické trase, křižuje naučnou stezku Ruperta Fuchse. Zpátky se jde po málo frekventované silnici podle potoka Černá voda a říčky Rolav…
0.6km
více »
Kamenné kilometrovníky (nejenom) na silnici z Horní Blatné do Jelení
Drobné památky
Když člověk jede pomalu po nějaké starší, původní silnici a dobře se rozhlíží po jejím okraji, může ještě mnohde spatřit klasické kamenné kilometrovníky. Kdysi byly na všech silnicích v tehdejším Československu. Samozřejmě na levé straně. Mezi světovými válkami se jezdilo po československých silnicích na levé straně vozovky. Často se uvádí, že změnu zavedl po okupaci…
0.9km
více »
Kaplička na Hamerské stezce
Kaple
První zmínka o kapličce, která stojí v Krušných horách asi 2 km nad obcí Nové Hamry u turistického rozcestí Hamerské naučné stezky, se datuje do roku 1739, kdy v ní byla umístěna soška piety. Po téměř 200 letech. v roce 1913, byla kaplička rozsáhle rekonstruována a znovu vysvěcena. Významnou událostí pak bylo posvěcení a zavěšení zvonu, které se odehrálo 14. května 1922.…
1.7km
více »
Tisovský vrch
Kopec
Tisovský vrch (též Pajndl) je vrch nad Tisovou u Nejdku, na jehož zalesněném předvrcholu stojí 25 metrů vysoká rozhledna.
Je to Kamenná věž s otevřeným ochozem z roku 1897, rekonstruovan…
1.7km
více »
Rozcestí U kapličky
Rozcestí
Směrové šipky rozcestníku, který je připevněn na staré lípě u hamerské kapličky (o kapličce zde), ukazují směr procházející turistické žluté trasy, jež vede od železniční zastávky Nejdek - Sejfy a velkým obloukem přes Tisovský vrch a Nové Hamry přichází k rozcestí od západu. Odtud směřuje na východ do Perninku a dál přes Horní Blatnou až do Potůčků. Přímo u rozcestí a kapličky…
1.7km
více »
Rozhledna na Tisovském vrchu
Rozhledna
Na vrcholovém žulovém skalisku Tisovského vrchu /977m/ byla dokončena v roce 1897 jedna z nejmohutnějších a nejkrásnějších rozhleden v Krušných horách. Rozhledna je vystavěna ze žulových kvádrů a je vysoká 18 metrů. Na začátku 20. století byla u rozhledny postavena restaurace, ale ta během II. světové války vyhořela. Zájem o rozhlednu upadal a ta začala chátrat. Až při…
1.7km
více »
Rozhledna Pajndl na Tisovém vrchu
Tipy na výlet
Zhruba tři kilometry severně od města Nejdku se nachází rozhledna, která je po Klínovci, Blatenském vrchu a Plešivci čtvrtou nejvýše položenou rozhlednou v Krušných horách. Jedná se o rozhlednu Pajndl ležící zhruba 300 metrů na východ od vrcholu Tisového vrchu. Samotná rozhledna byla vystavěna roku 1897 a je 25 metrů vysoká. Z jejího vrcholku můžeme vidět kromě výše uvedených…
1.8km
více »
Rozcestí Pod Tisovským vrchem I
Rozcestí
Rozcestník umístěný na vysokém smrku stojícím u křižovatky lesních cest na rozhrání lesa a pastviny ukazuje směry dvou turistických tras procházejících pod Tisovským vrchem. Zelená turistická trasa sem přichází z Nejdku a pokračuje dál na sever směrem k Horní Blatné. Modře značená turistická trasa začíná na východní straně ve vzdálené Stráži nad Ohří a odtud pokračuje přes…
1.9km
více »
Rozcestí Pod Tisovským vrchem II
Rozcestí
Šipky rozcestníku umístěného u křižovatky místních lesních komunikací ukazují směry dvou turistických tras. Zeleně značená trasa sem přichází z Nejdku a pokračuje dál na sever okolo Perninského vrchu a Liščí hory k Horní Blatné. Žlutá trasa odtud míří k 600 metrů vzdálené železniční stanici Nejdek - Sejfy zastávka, přičemž na druhou stranu žluté značení směřuje západně přes…
2km
více »
Naučná stezka Vysoká Pec - Rudné
Trasa
Téměř okružní naučná stezka vede nádhernou krajinou Krušných hor, po původních hornických stezkách. Na 13 panelech se seznámíte s historií této oblasti, ale i s těžkým životem tehdejšího obyvatelstva.
Stezka vede…
2.1km
více »
Naučná stezka Vysoká Pec – Rudné
Chodník, naučná stezka
Obec Vysoká Pec leží v Krušných horách v nadmořské výšce okolo 748 metrů. Vznikla sloučením dvou obcí, Vysoká Pec a Rudné, které byly do roku 1991 součástí nedalekého města Nejdek.
Obec se rozprostírá podél silnice v malebném údolí s krásnou přírodou. Člověk se zde může procházet jen tak nebo se vydat po trase naučné stezky, která je zaměřená na geologii, historii,…
2.1km
více »
Rozhledna Pajndl nad městem Nejdek na Tisovském vrchu
Rozhledna
Nad městem Nejdek stojí na svahu Tisovského vrchu v nadmořské výšce 976,6 metrů zajímavá kamenná věž. Její umístění na mohutném, asi 10 metrů vysokém žulovém skalisku a využití kamenných kvádrů pro zdění způsobilo, že věž vytváří dojem mohutné stavby. Výška včetně třímetrového hromosvodu činí 24 metrů.
Tisovský vrch (německy Peindelberg, lidově Pajndl) se stal ke konci 19. století oblíbeným turistickým cílem s vyhlídkovým m…
2.1km
více »
Krušné hory na kole - Nové Hamry - Přebuz - Rolava - Johanngeorgenstadt - Potůčky - Horní Blatná.
Trasy
Krásné podzimní počasí láká k výletům. Já jsem tentokrát dal přednost kolu a vyrazil do Krušných hor. První den jsem zaparkoval auto nad Novými Hamry a vyrazil…
2.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Jelení
Přírodní park
Přírodní park Jelení se rozkládá v severozápadní části Karlovarského okresu při státní hranici s Německem. Zabírá plochu 36 km2, na západě navazuje na přírodní park Přebuz. Pojmenování získal po osadě Jelení, ce…
2.3km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Rozcestí Pod Perninským vrchem
Rozcestí
Turistický rozcestník Pod Perninským vrchem stojí u široké lesní cesty na křižovatce, kde se od jihozápadu sbíhá zelená turistická trasa z Nejdku se žlutě značenou cestou od vlakového nádraží z Nových Hamrů. Obě trasy směřují společně k dalšímu rozcestí na Perninském vrchu, kde zelená značka pokračuje na sever směrem k Horní Blatné a žlutá trasa odbočuje na východ do Perninku.
2.4km
více »
Rozcestí Tisovský vrch
Rozcestí
Šipky rozcestníku umístěného u křižovatky místních lesních cest ukazují směry dvou turistických tras přičemž ukazatele jsou umístěny na obou stranách hlavní - širší cesty. Zeleně značená trasa sem přichází z Nejdku a pokračuje dál na sever okolo Perninského vrchu a Liščí hory k Horní Blatné. Žlutá trasa míří severním směrem k železniční stanici Nejdek - Sejfy zastávka a…
2.4km
více »
Zajímavý kamenný most při cestě z Nejdku na rozhlednu Pajndl
Most
Nejdek, město v západní části Krušných hor a hospodářské i kulturní centrum Porolaví, nabízí různé možnosti k výletům. Jednou z nich je například výšlap na Tisovský vrch (Pajndl), kde si…
3km
více »
Vyhlídka na Nejdek
Vyhlídka
Kousek nad městem, asi 1 kilometr po žluté nebo zelené turistické trase z centra Nejdku, se v horní části vylesněného průseku lesa, na svahu Limnického vrchu nachází místo zvané Krásná vyhlídka. Jde nejenom o stej…
3.5km
více »
Hrad (zřícenina) Černá věž a Nejdecká skála v městě Nejdek u Karlových Varů
Zřícenina
Nedaleko od horní části náměstí Karla IV. se nachází jeden ze symbolů města Nejdek. Zajímavě tvarovaná skála byla kdysi pro svůj vzhled nazývána "Knížecí nos" (Fürstennase). Dnes nese jméno Nejdecká skála.
Při poh…
3.9km
více »
Nejdek
Městečko
Nejdek leží v Západních Čechách, severozápadním směrem od Karlových Varů. Město se rozkládá v údolí tvořeném řekou Rolavou, která městem protéká. Od okrajových částí města se zvedají zalesněné stráně kopců Krušn…
4.2km
více »
Pernink
Městečko
R. 1848 panství Ostrov nad Ohří, kraj Loketský. V německých textech Bärringen, Peringer, Beringer, Peringa, Pärringen.
Sídliště, založené asi v r. 1532, bylo snad založeno už jako město, nebo bylo nedlouho poté p…
4.6km
více »
Horní Blatná
Městečko
Horní Blatná leží v Západních Čechách, severním směrem od města Karlovy Vary. Horní Blatná je horské hornické městečko, které se rozkládá v srdci Krušných hor a nedaleko hraničního pásma s Německem. Nejvýše polo…
4.9km
více »
Blatenský vrch
Rozhledna
Vrch nad Horní Blatnou (městská památková rezervace). Na vrcholu rozhledna. Na západním svahu se nalézá přírodní památka Vlčí jámy - pozůstatky po dolování cínu (propadliny, ledové jámy, …
6.2km
více »