Kutná Hora - nádherné 4 dny na přelomu roku
Kutná Hora se nám moc líbí, už jsme tam nyli 2x - v r. 2009 a v r. 2010. Bylo to však vždy na pár hodin. Když jsme na podzim na Slevomatu našli čtyřdenní silvestrovský pobyt v hotelu U Kata, ani chvilku jsme nezaváhali. Stále jsou ve městě místa, kde jsme ještě nebyli, navíc večer nasvícené město také neznáme. Jen jsme ještě nalákali Otovu sestru Líbu s Milošen, ať je tam veseleji. Když jsme to objednávali, doufala jsem, že moje problémy s nohou do té doby přestanou. Po návratu z Menorky jsem měla odpočinkový režim, jenže díky únavové zlomenině se mi propadlo již tak ploché chodidlo, na nártu se mi přiskřípl nerv a bolest vystřeluje do všech stran. S turistickými hůlkami se to však jakž takž nechá zvládnout. Prostě budu muset. Kutná Hora za to stojí.
Pátek 29. 12. 2017
Vyjeli jsme vlakem ráno v 8 hodin z Plzně, dokonce bez zpoždění. Jeden přestup byl v Praze a v 11 jsme už vystupovali na hlavním nádraží. Ještě jsme popojeli do Sedlce, kde jsme se chtěli zajít podívat do Muzea tabáku, hlavně proto, že je v bývalém areálu kláštera a v rámci prohlídky je možno podívat se do kaple a refektáře. Na internetu byla informace, že by mělo být otevřeno od 10 do 16, jenže už nenapsali, že to neplatí pro zimní období. Co se dá dělat. Je poměrně slušně, na ubytování v hotelu je ještě brzy. Měníme plán a jdeme na rozhlednu nad městem u hotelu a restaurace Baštýřská bouda. Ze Sedlce je to asi 1,5 km do kopce, to musím i s batohem zvládnout. Líba s Milošem jsou ještě kdesi před Kutnou Horou, kde ještě něco musí vyřešit. Sejdeme se tedy na kopci.
Šli jsme po žluté, která se u okraje lesa spojila se severním okruhem naučné Stříbrné stezky. Cesta byla docela náročná, ale hezká. Vedla přes přírodní park Kaňk, kde je malý opuštěný lom. V 15. století se tam těžilo převážně stříbro, našli se však i vzácnější minerály. Nedaleko vrcholu je památník, který připomíná zajaté husity, kteří byli v letech 1419 - 21 svrženi do zdejších dolů.
Šplhala jsem pomalu, rozhlížela se po okolí a užívala si to. Naši tam autem nakonec byli dřív a bylo to dobře. Aspoň zamluvili místo v restauraci. Než jsme se pokochali pohledem z rozhledny, kde jsme si zakoupili i stolní rozhlednový kalendář, bylo v restauraci volno. Najedli jsme se výborně, zapili to pivem z minipivovaru ve Zbraslavicích, nechali si batohy odvézt na hotel a pokračovali dál pěšky. Tentokrát po modré. Cesta vedla okolo areálu bývalé tvrze Lorec, kde byl r. 2017 obnoven pivovar. Okolo kostela Panny Marie na Náměti jsme dorazili do hotelu. Ubytovali se, trochu vydechli a vyrazili na večerní procházku městem.
Prošli jsme Tylovou a Husovou ulicí až ke kamenné kašně na Rejskově náměstí, stočili jsme to ke chrámu sv. Barbory, která mne snad nikdy nepřestane fascinovat. Při večerním nasvícení je ještě nádhernější. V kostele sv. Jakuba jsme si prohlédli jesličky, do nedaleké hospůdky Harmonie na rohu Husovy a Vysokostelské ulice jsme zašli na kutnohorskou jedenáctku, ale dali jsme si i chutnější malešovskou dvanáctku. Do hotelu jsme dorazili po 19. hodině, abychom jen něco málo snědli. Na večeři jsme jít už nechtěli. Jedno pořádné jídlo denně nám zcela stačí.
Po zprávách jsme ještě chvíli poseděli a popovídali si, poslouchali jsme muziku na ČT Art, ale dlouho jsme to nevydrželi. Vstávání v 6 a dvě procházky mne docela vyčerpaly, že jsem byla ráda, že mohu jít spát.
Sobota 30. 12. 2017
Ráno jsme to nějak natáhli a vstávali až před devátou. Naštěstí snídaně je do deseti, takže pohoda. Snídaně výborná, po ranním sluníčku se to zatahuje, ale podle předpovědi má pršet až večer. Otovo sen je projít se údolím Vrchlice. Protože to je tak cca 3 - 4 km, připojují se i váhající Líba s Milošem, kterým se moc chodit nechce. Bylo to však super. V údolí je instalováno i několik informačních tabulí naučné stezky Kolem Kutné Hory, tak jsme se dozvěděli i řadu zajímavostí. Bylo se i na co dívat.
Když nám cestu zkřížila silnice, bylo to znamení, že už se máme vydat zpět. Po silnici jsme šli jen kousek - u mostku přes Bylanku jsme se vrátili do klidného údolíčka a po druhé straně Vrchlice, pod chrámem sv. Barbory a pod hradbami jsme se vrátili do centra.
Na oběd jsme zašli do hotelu U Hrnčíře v Barborské ulici, kde měli denní nabídku za docela rozumnou cenu. Ale pak už jsme se těšili do Dačického domu, který je nově zrekonstruovaný a otevřený jako muzeum. Jsou přístupná čtyři podlaží, vč. sklepení. Líba tvrdila, že je to na celý den, ale dvě hodiny nám stačily. Bylo to však zajímavé. Seznámili jsme se i s historií města i její nejslavnější katedrály. Zajímavá byla i právě probíhající akce Poznej světové dědictví UNESCO - putovní výstava fotografií jedinečných světových památek a přírodních celků chráněných UNESCO.
Jen kousek to bylo ke kostelu sv. Jana Nepomuckého, kde byla výstava betlémů. Vraceli jsme se okolo Kamenného domu, který je však přes zimu uzavřen. Než jsme prostudovali propagační materiály v infocentru v Sankturinovském domě, začalo pršet, resp padat sníh s deštěm. Už jsme byly dostatečně unaveni, tak jsme to nasměrovali domů, resp. do nedaleké restaurace U Křižovatky, kde měli točit místní kutnohorské pivo. Doufali jsme, že ochutnáme ještě něco jiného než tu jedenáctku. Našli jsme to snadno, ale bylo zavřeno a pršelo čím dál víc. Už jsme nic neplánovali a šli na hotel. Dali si volbu sládků a rozešli se na pokoj. Na dnešní večer jsme měli v rámci silvestrovského balíčku bylinnou koupel. Líba s Milošem na 17,45 hodin, my hned po nich na 19. hodinu. Vyšlo to tedy docela dobře.
My jsme se stačili podívat na Tři oříšky pro Popelku a sledovat, jak Plzeň zase vyhrála v hokeji a už jsme šli na naši koupel. V pivních lázních dostáváme ke koupeli pivo, tady nám nabídli bylinné nebo ovocné čaje. Samozřejmě Ota prohlásil, že večer se nalévat čajem je něco naprosto nemožného, že si počká na pivo. Já tedy zvládla během hodiny bez problémů dva hrnečky. Ke koupeli jsme dostali řadu informací. Když Ota lezl do vany, bědoval, jak je voda horká. Doporučila jsem mu, ať si dotočí studenou. S odpovědí byl hotov hned: "To mi neřekli." Samozřejmě se dlouho pařit nevydržel a vodu si ochladil. Koupel byla fajn, pěkně vánočně voňavá, s barevnými světelnými efekty. Horší to bylo s relaxem, který byl na tvrdých lehátkách. Jako by zapomněli dát měkké podložky. Nejdřív se však Ota všiml, že tam stojí sud s pípou. Už mi málem vyléval i čaj, že mi natočí pivo. Naštěstí jsem si čaj ubránila. Do volného hrnečku se Otovi podařilo natočit jen trochu teplé pěny. Během relaxace jsem si vyslechla, že to jsou galeje, ale dřívější odchod kupodivu nenavrhl. Tak zlé to tedy asi nebylo. Pěkně jsme si popovídali. Pak na pivo samozřejmě zašel, já si dala vynikající víno.
Když jsme šli spát, jen běduji, jak přežiji zítra Silvestr, když dnes už večer jsem tak utahaná, že vydržím vzhůru sotva do deseti. Je vidět, že jsem skoro tři měsíce odpočívala. A najednou jsem stále na nohou. Snad zítra toho moc nezvládneme. I když, jak nás znám, moc odpočinkové to nebude.
Neděle 31. 12. 2017
V noci pršelo a do rána se silně oteplilo. Bylo 9 stupňů. To byl asi důvod, proč jsem nespala nejlíp. Ale protože jsme spali skoro až do devíti, docela jsem se i vyspala.
Opět po dobré snídani jsme vyrazili tentokrát na prohlídky interiérů, abychom se moc neunavili a večer vydrželi aspoň do půlnoci. Kupodivu však už nepršelo.
Naše cesta vedla okolo nově zrekonstruovaného domu U tří králů do Vlašského dvora, kde jsme zvládli prohlídku Královské mincovny a Královského paláce vč. kaple. Průvodce byl úžasný, interiéry ještě víc, takže prohlídka fakt fajn.
Přesouvali jsme se k chrámu sv. Barbory. Ve vile U Varhanáře, který město proslavil výrobou varhan, jsme se zastavili na lehké občerstvení. Dali jsme jen polévku, protože večer jsme měli na hotelu slavnostní několika chodovou večeři. A ještě Ota ochutnal další kutnohorské pivo - v lahvi měli speciál čtrnáctku - byla výrazně lepší než ta jejich jedenáctka.
Už jsme se těšili do Barbory. Už jsme tam jednou byli, jenže to bylo k večeru a interiér byl už dost tmavý. Teď jsme si to fakt užili. Venku svítilo sluníčko, takže interiér byl i částečně nasvícený. Navíc jsme zjistili, že za další vstupné (ještěže už máme seniorské) se nechá vystoupat na ochoz. Pohled na varhany shora mne fascinoval, stejně jako průhled na sluncem nasvícené fiály na střeše chrámu. Na ochozu byly vystavené různé fragmenty a informační tabule, jak probíhala stavba katedrály. Ten výstup za to určitě stál.
Do chrámu je vstupenka, která současně umožňuje i vstup do nedaleké Kaple Božího těla. I když kapli známe, prohlídku jsme si nemohli nechat ujít. Zpátky jsme se vydali okolo nově upravených a zpřístupněných klášterních zahrad. Ještě jsme se zastavili v Sankturinovském domě, kde je součástí prohlídky obrazové galerie i prohlídka kaple. Ta nás zajímala nejvíc. Dříve to byla kaple, ale později obytná místnost s úžasným stropem.
To už se blížila 16. hodina a nám se zdálo, že je vhodné ukončit procházku městem a vrátit se na hotel, abychom si trochu odpočinuli a připravili se na silvestrovské juchání. Restaurace už byla uzavřena, ale pivo nám ještě natočili. Jen vypít jsme ho mohli jen na pokoji. To nám však nevadilo.
V 18. hodin lehce odpočinutí, řádně hladoví v částečně společenském oděvu jsme vyrazili do restaurace, plni očekávání, co nám na konec roku připravili.
Tři místnosti pivnice a restaurace se proměnily ve společenské místnosti s parketem a prostorem pro muziku. Každý měl určené své místo. Když jsme zjistili, že náš stůl je hned u repro beden, moc radosti jsme zpočátku neměli. Ale nakonec to bylo snad to nejlepší místo. Hudba neřvala, muzikanti hráli bezvadně, navíc to byli děsně fajn lidi, takže jsme si s nimi občas i popovídali. Jídlo bylo vynikající, skoro ho bylo až moc, ale aspoň se to dobře kompenzovalo s alkoholem. O půlnoci pro nás připravili ohňostroj s půlnočním přípitkem. Bylo to skutečně vyvrcholení našeho pobytu. Líba s Milošem to po půlnoci vzdali, ale my jsme kupodivu vydrželi až do konce. Dokonce jsem si lehce i zatancovala. Jen na dechovku jsem to nedala. To už se noha bránila moc. Muzika hrála do 2 hodin, ještě jsme si s muzikanty chvilku popovídali a šli spát.
Pondělí 1.ledna 2018
Snídaně se podávala až do 11 hodin, tak jsme se docela i vyspali. Pokoj se musel opustit do 13. hodiny, takže ani nebyl spěch s balením a opuštěním hotelu.
Ještě společně jsme zajeli do Sedlce, kde jsme si prohlédli kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, zašli se podívat i ke kostnici, ale dovnitř už jsme nešli. Do restaurace proti kostelu jsme zašli na polévku (na oběd bylo brzy) a tam jsme se rozloučili.
Vlak nám jel za necelou hodinu, měli jsme místenku a tak jsme do Prahy odvézt autem ani nechtěli. Pospíchat jsme nemuseli, což mi vyhovovalo. Vlak měl jen nepatrné zpoždění, byl pěkně plný, lidi stáli i v uličkách. Naštěstí naše místa byla volná.
V Praze nám 10 minut na přestup stačilo. Vlak už byl volnější, díky místenkám jsme měli zajištěné místo u okna, takže cestu jsme zvládli dobře.
Tak skončil náš skutečně nádherný Silvestr. I počasí vyšlo. Takhle bych mohla vítat Nový rok častěji. Jen mé noze se to moc nelíbilo, lehce mi otekla, ale obávám se, že se s tím už budu muset naučit žít a nenechat se omezovat. Tady se mi to docela povedlo.
Během těchto čtyř dnů jsme zjistili, že se sem budeme snad muset vrátit ještě jednou. Na mnoha místech jsme se setkali s tabulemi cykloturistické naučné stezky Kolem Kutné Hory. Tabule jsou moc hezky udělané, texty zajímavé a asi vždy je tam připravena i nějaká otázka pro děti, na kterou odpověď najdou na dalším zastavení. Určitě by bylo zajímavé si tuto trasu na kole projet.
V Praze nám 10 minut na přestup stačilo. Vlak už byl volnější, díky místenkám jsme měli zajištěné místo u okna, takže cestu jsme zvládli dobře.
Tak skončil náš skutečně nádherný Silvestr. I počasí vyšlo. Takhle bych mohla vítat Nový rok častěji. Jen mé noze se to moc nelíbilo, lehce mi otekla, ale obávám se, že se s tím už budu muset naučit žít a nenechat se omezovat. Tady se mi to docela povedlo.
Během těchto čtyř dnů jsme zjistili, že se sem budeme snad muset vrátit ještě jednou. Na mnoha místech jsme se setkali s tabulemi cykloturistické naučné stezky Kolem Kutné Hory. Tabule jsou moc hezky udělané, texty zajímavé a asi vždy je tam připravena i nějaká otázka pro děti, na kterou odpověď najdou na dalším zastavení. Určitě by bylo zajímavé si tuto trasu na kole projet.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.952, 15.269)
Poslední aktualizace: 25.3.2018
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Kutná Hora
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Kutná Hora - nádherné 4 dny na přelomu roku
Kutná Hora - Sankturinovský dům
Tipy na výlet
Během našeho pobytu v Kutné Hoře jsme zašli i do Sankturinovského domu. Původně proto, že v přízemí je informační centrum. To jsme netušili, co zajímavého dům ukrývá. Dům je dominantou Palackého náměstí. Už na konci …
0.1km
více »
Palackého náměstí
Náměstí
Palackého náměstí je srdcem dnešního historického jádra města Kutná Hora. Většina zde stojících domů je původně gotických, později zbarokizovaných. Nejvýznamnější dům zvaný Sankturinovský měl původně podobu výst…
0.1km
více »
Tylův dům
Dům, budova
Tylův rodný dům nesl původní název "Dům u zlatého hřebene" a stával v bývalé Čáslavské, dnešní Tylově ulici. Ve své nynější podobě vznikal na gotických základech po velkém požáru města v roce 1823, kdy lehla pop…
0.1km
více »
Rodinné výlety
Tipy na výlet
Kutná Hora
vlakem z Prahy
Čeká na nás: štola sv. Jiří, rozhledna, historické město Zkroťte živel!
Kutná Hora plná dobrodružství nejen pro děti.
Chcete poznat drsný život středověkých horníků nebo ochut…
0.1km
více »
Evangelický kostel v Kutné Hoře
Kostel
Evangelický kostel v Kutné Hoře leží necelých 200 metrů od Palackého náměstí v ulici Jiřího z Poděbrad čp. 308, nad klášterem Voršilek. Nepatří sice mezi nejstarší a nejnavštěvovanější památky Kutné Hory, přesto j…
0.2km
více »
Podzimní výlet: Kutná Hora
Tipy na výlet
Nebýt kutnohorského stříbra, procházeli byste se tu po louce. Dnes tu jsou chrámy, výstavní domy, kašny, sochy a všechny ze stříbra. Nebo za stříbro, abychom nemátli. Razily se z něj mince plynoucí odsud do celého království, ale spousta jich zůstávala v Kutné Hoře, která byla hned po Praze nejbohatším městem v Českém království. Nejnavštěvovanější kutnohorskou památkou je mí…
0.2km
více »
Jezuitská kolej v Kutné Hoře láká k návštěvě
Tipy a novinky
GASK – Galerie Středočeského kraje, sídlící v monumentální budově Jezuitské koleje v Kutné Hoře, je krajská instituce zaměřená na výtvarné umění 20. a 21. století. Vedle hlavního cíle, který…
0.2km
více »
Kutná Hora - Vlašský dvůr
Muzeum
Vlašský dvůr
Na tomto místě se kdysi skladovalo stříbro. Na dvoře se razily mince, v audienční síni se hlasitě rokovalo, v královských komnatách se tančilo, jedlo se a pilo, soudilo.
Vlašský dvůr byl nejdřív pro…
0.2km
více »
Vlašský Dvůr
Hrad
Opevněný objekt při jižních hradbách Kutné Hory se záhy po svém pravděpodobném založení kolem r. 1300 stává centrem hospodářské politiky ? Václav II. sem z celého království stahuje provozy doposavad menších a p…
0.2km
více »
Polabí v srpnu 2018 pt. 4: v Kutné Hoře
Tipy na výlet
22.8.2018Už jako cestopis se pokračování napsat nedá, když jedete autobusem. Inu závěr výletu do Poděbrad je tu, tak se musíme sbalit, naložit zavazadla a povětšinou i kola. Sice na předešlých zájezdech jsem nevynechal poslední jízdu do nějakého cílového východiště (východiště, protože se odjíždí definitivně k domovu). Tentokrát ale mám i nějakou práci,mám sebou totiž notebook, a musím poslat nějaká data, takže na cyklistiku…
0.2km
více »
Památník K.H.Borovského v Kutné Hoře
Památník
Na počátku roku 1849 se politická situace v Praze začala přiostřovat a Karlu Havlíčkovi (31.října 1821, Borová u Přibyslavi – 29.července, Praha) bylo znemožněno vytvářet jakékoli noviny v tomto městě. Odstěhoval …
0.2km
více »
Svatý Martin se opět chystá do Kutné Hory, tentokrát však zůstane celý týden!
Tipy a novinky
Svatý Martin příliš často do Kutné Hory nepřijíždí na bílém koni, poslední 4 roky však s sebou vždycky přiveze výtečné Svatomartinské víno a spoustu dobrůtek z husího masa! Už se však…
0.2km
více »
Kutná Hora - Sbor Českobratrské církve evangelické
Kostel
V Kutné Hoře našli v historii své místo také evangelíci. Nejprve obnova evangelické církve po předchozí rekatolizaci probíhala po vydání tolerančního patentu na vesnicích (Močovice, Libenice). Až po plném zrovnopr…
0.2km
více »
Kutnohorsko
Výletní místo
Pokud jste ještě nebyly v Kutné Hoře za "koudelníkovím synem", tak to hned napravte. Toto město má co nabídnout k prohlídce. Ať jsou to kostely nebo tak vyhlášený svou architekturou chrám…
0.2km
více »
Vlašský dvůr
Hrádek
Vlašský dvůr láká novou expozicí malé i velké
Jestlipak víte, co to byla „gysárna“, uhádnete, co se asi dělalo v „prenárně“, kdo to byl „prubíř“? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte…
0.2km
více »
zámek Kačina
Tipy na výlet
Z kutné Hory cca 6 Km pěsky po silnici ( od stanice Kuzná Hora hlavní nádraží to jde i pěšky po červené ale pozor v polích je celkem mokro ) zámek Kačina…
0.2km
více »
Klášter řádu Sv. Voršily
Klášter
Klášter se náchází v Kutné Hoře, mezi ulicemi Jiřího z Poděbrad a Československých legionářů. První skupina Voršilek přišla do Kutné Hory v r. 1712; usídlila se v domě pronajatém sedleckými cisterciáky, začala o…
0.2km
více »
Kostel Sv. Jakuba
Kostel
V roce 1330 stáli u zrodu stavby kostela němečtí patriciové a důležité slovo měl patrně i pořádek mincířů a pregéřů, tedy bohatých podílníků v nedaleké mincovně ve Vlašském dvoře, jejichž přání ovlivnilo výběr s…
0.2km
více »
Kostnice v Kutné Hoře
Kaple
Hřbitovní kaple Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory
má opravdu bizardní výzdobu. Původně byly kosti ukládany do spodní kaple po husitských válkách, kdy byl hřbitov zrušen. Kapli upravil do dneštní podoby známý ba…
0.2km
více »
Stříbrná Kutná Hora
Město
Historie Kutné Hory
spadají do 13.století. Je spojena s dolováním stříbrných rud, produkovali zhruba jednu třetinu stříbra Evropy. Vzestup moci města byl provázen budováním významných kostelů a sídel německého m…
0.2km
více »
Po památkách Kutné Hory I.
Cestopisy
Ve středu 28.října 2009 jsme si konečně splnili naše přání a vydali se za památkami do Kutné Hory. Trochu tomu napomohla akce Českých drah - ve spolupráci s Lídlem na ten den prodávaly jízdenky za 150,- Kč na osobu s možností cestovat všemi vlaky po celé republice celých 24 hodin. Proč to nevyužít?
A tak jsme se sešli před sedmou hodinou ranní na nádraží v Plzni. Nápad využít…
0.2km
více »
Kutnohorské léto 2015 – jeden den nestačí!
Tipy a novinky
Již sedmým rokem probíhá v Kutné Hoře a okolí od června do září festival s názvem Kutnohorské léto. Festival netradičních prohlídek i jiných zábavných vystoupení.
Soutěžte o vstupenky na…
0.2km
více »
Stříbro nad zlato a Vlašský dvůr v Kutné Hoře
Dům, budova
Sedlec u dnešní Kutné Hory je místo, kde to všechno začalo.Stavbě Vlašského dvora totiž předcházelo období, kdy sedlečtí cisterciáčtí mniši objevili na svých pozemcích slavné kutnohorské stříbro. Významný nález od…
0.2km
více »
Kutná Hora - město plné památek.
Město
Kutná Hora je město, kam se rádi vracíme. Je to město překypující památkami, historií a pohodou. A protože to sem máme z Vysočiny hodinku cesty autem, vyrážíme…
0.2km
více »
Kutná Hora a Morový sloup v centru města
Pomník
Tento morový sloup se nachází v centru Kutné Hory, na okraji Šultysovy ulice. Dříve však tato široká ulice byla náměstíčkem, bez dnešních chodníků. Jako mnoho měst u nás, také Kutná Hora nezůstala ušetřena morové nákazy v roce 1713, kdy zde zahynulo přes tisíc lidí.
Jako reakce na morovou epidemii byl postaven na tomto místě v letech 1713 – 1715 tento skvost kutnohorského…
0.2km
více »
Po památkách Kutné Hory II.
Cestopisy
Jak jsme si před rokem slíbili, tak jsme letos udělali. Tentokrát jsme využili akce Českých drah, kdy na Den železničářů 25. 9. 2010 bylo možno cestovat na jízdenku SONE+ až pěti dospělým lidem. Takže 90,- Kč na o…
0.2km
více »
Moje Kutná Hora
Město
Moje Kutná Hora
Zlákán optimistickou předpovědí počasí vydávám se na prohlídku města stříbra. Bylo tu už o něm napsáno snad všechno, včetně okopírovaných článků ze všech možných encyklopedií tak snad jen můj poh…
0.3km
více »
Kutná Hora
Město
Kutná Hora leží ve Středních Čechách, jihovýchodním směrem od Prahy. Kutná Hora se rozkládá nedaleko severního okraje Středočeské pahorkatiny. Městem protéká řeka Vrchlice, na které je u jihozápadního okraje města…
0.4km
více »
Štola stříbrného dolu - Kutná hora
Tipy na výlet
Jedeme či jdeme jakkoli do města Kutné Hory. Muzeum stříbra se nachází nedaleko kostela svaté Barbory. Za prohlídkou štoly stříbrného dolu, jehož výtěžnost nyla 300-650 g stříbra na tunu horniny, na konci těžby ji…
0.4km
více »
Kamenná kašna
Kašna
Kamenná kašna se nachází na Rejskově náměstí v Kutné Hoře, severně od chrámu Svaté Barbory.
Kutnohorské prostředí ve své touze po prezentaci se nezastavilo ani před běžnými veřejnými stavbami. Do kategorie těch…
0.5km
více »