TURISTIKU PODPORUJÍ
61 584 turistů a cestovatelů
112 669 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 405 000,- odměny za články

Kořenov

Obec Kořenov vznikla v roce 1960 sloučením původních obcí Jizerka, Polubný, Příchovice a Rejdice. Rozlohou 55,8 km2 patří mezi největší obce v ČR. Kořenov se rozkládá na území Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory a částí se dotýká Krkonošského národního parku.

Turistika & volný čas Oblíbená místa a aktivity Doporučujeme
Tipy na výlety Kořenov Malá Skála / Bedřichovská přehrada Chaty a chalupy Kořenov
Turistické cíle a památky Josefův Důl / Kristiánov Ubytování Jizerské Hory

Květnové a navlhlé hory Jizerské pt. 2

Cestopisy

Na Kristiánově už mrholilo
Na Kristiánově už mrholilo  •  Fotografie (80)  • Foto: Bobkart

10. 5. 2019

Do rána se počasí nijak zvlášť nevylepšilo, ovšem předpověď slibuje, že nebude pršet celý den. Dokonce i podle radarových odrazů vlastně ani neprší, i když pohledem z okna by se dalo s tímto faktem polemizovat. Nicméně dnes hodláme absolvovat přeci jen nějakou delší trasu, takže do výbavy se přidávají pláštěnky nebo nepromokavé bundy. Vyrážíme tedy v období kdy skutečně neprší. Když jsme v Jizerkách měli bychom projet to, čím jsou proslulé, tedy „50“. Samozřejmě nejde zcela kopírovat celou lyžotrasu, ale ve velké většině se dá padesátka projet i na kole.

Protože jsme ale nad Bedřichovem, znamená to poněkud sjet z kopečka nad startovní stadion, a odbočit na již osvědčenou silničku k Šámalce.

Foto: Bobkart

Běžkaři ve skutečnosti nejezdí po asfaltce ale takřka po souběžné lesní cestě se žlutým značením. Musí tak ale překonat poněkud prudší stoupání k Buku, po silničce se přeci jen překonává menší výškový rozdíl.

Jak Tonda ráno poznamenal, je třeba ujet natolik velkou vzdálenost, aby to nemělo cenu se vracet. Tudíž tentokrát do hospody neusedneme, pouze aby bylo učiněno zadost heslu o minuté hospodě, dáme kolovat na stojáka pár doušků z výčepu. Pak rychle na cestu, tedy směr Kristiánov. Obavy o zhoršujícím počasí se bohužel naplňují, cestou skutečně přichází mrholení, které se časem mění skoro na regulérní déšť. Ke slovu tak přicházejí první pláštěnky.

U Kristiánova se objevuje několik překážek v silnici, pozůstatky po zimě, tedy ještě nerozpuštěné zbytky sněhu. V Jizerkách se strojem rolbuje kde co a jak máme zkušenosti i z našich domácích hor, v místech kde se sníh víc nafouká a rolba to ujíždí zůstává pěkně mocná vrstva. Naštěstí sněhy nejsou nikterak dlouhé, tak je to spíš takové povyražení.

Co zbylo ze zimy

Asfaltový povrch je časem vystřídán betonovými panely, případně kratšími úseky pískovaných cest. Na tom se naštěstí příliš nedrží bláto, ale postupně jsme všichni více či méně ohození nějakým materiálem.

Jak už jsme vy vyšších polohách hor, je stoupání naštěstí poměrně mírné, nicméně neustálé zhruba až k informačnímu místu Rozmezí, kde dosahujeme nadmořské výšky 1000 m. To už jsme takřka v centrální oblasti pohoří, rozcestí Čihadla upozorňuje na blízké rašeliniště, následuje známé orientační body U Knajpy a Knajpa. Na Knajpě je v zimě bufet, teď ovšem nefunguje.

Foto: Bobkart

Pokračujeme magistrálou neboli Kasárenskou silnicí k opravdové silnici, je to Soušská silnice, tedy od přehrady Souš na Smědavu a dolů do Hejnice. Tou ale projíždíme jen pár metrů k další odbočce. Nástup Hraniční cesty sice vypadá hrozivě, zdá se celá pod sněhem, my ale po ní jedeme jen kousek k pravotočivé odbočce na panelovou Knížecí cestu. Je to taková mírně stoupající, zčásti pak klesající cestu po úbočí Černého vrchu. Přes hřebínek přejíždíme k asfaltované Promenádní cestě opět dekorovanou sněhovými poli až konečně sjíždíme k parkovišti a hospodám pod Bukovcem. Jsme na kraji Jizerky. Osada se rozkládá na velké louce uzavřené pod okolními vrcholy v mísovitém údolíčku. Protože jsem přeci jen poněkud navlhlí, volíme nejdřív pobyt v první hospodě, konkrétně tedy v hospodě Na Jizerce. Takřka protekcí jsme usazeni v samostatné místnosti, protože u výčepu je plno. Protože jsme celkem cestou nezastavovali, máme dost dobrý čas, abychom si dopřáli jak nějaké chutné stravy, tak i dopingu ve formě tuzemských panáků. Je potřeba bacily zahnat než začnou škodit.

Během pobytu se odsunuly konečně zbytky přeháňkových mraků, takže vyrážíme do centra osady.

Jizerka je skutečně fotogenická v každém ročním období, ale i počasí. Když jsem tu byl v létě 2010 užili jsme si dosti sluníčka, kupodivu i v podmračené obloze má bývalá sklářská osada svůj půvab. Navíc není ještě ani tak zelená, jakožto v proslulé mrazové kotlině je tu ještě k vidění hodně suché trávy, zelená se teprve skromně hlásí o slovo. I podle pozůstatků se dá usoudit že pokud tu mají nějaké sněženky nebo bledule, odkvetly nedávno.

Foto: Bobkart

Naprosto bombastická je záplava narcisů v okolí Hnojového domu. Za osadou cesta pokračuje do řídkého lesa, který se střídá porosty kosodřeviny a rašeliništěm. Plochý terén tu zadržuje poměrně dost vody, která umožňuje tvorbu bažin a rašelinišť, kterými volně meandruje říčka spíš tedy potok Jizerka, která je jedním z přítoků větší Jizery. Jizerská silnice stále mírně stoupá zhruba ke spojení s Promenádní cestou, kde tedy bývá sezónní bufet, ten si musíme odpustit, až po sjezdu na Smědavu máme k dispozici další hospodu. Na panáčka si odskočíme jen někteří, výprava spěchá po silnici ke Kasárenské cestě a dál ke Knajpě. Tady vlastně dělá trasa „50“ takovou osmičku (ve skutečnosti objíždí Jizeru severně). Od Čihadel ale nesledujeme původní trasu, ale míříme na Štolpišskou silnici. Před tím ale nesmíme opomenout výstup na „rozhlednu“ u rašelinišť.

Sluníčko konečně začíná nabírat na síla, panely i asfalt oschly, tak se nemusíme bát i přidat v rychlosti. Díky tomu stíháme i čelo výpravy, které se kochá na skalní vyhlídce Krásná Máří. Tady už máme (v mezích možností) skoro krásné počasí. Vyhlídka poskytuje výhled hlavně na severozápadní podhůří Jizerek. Na protější kopci vynikají skalky na Ořešníku, v údolí vidíme kostel v Hejnicích (se zbytkem obce), v dáli západněji se dají rozeznat i stolové hory Saského Švýcarska, k tomu jsou i patrné dvě polské elektrárny. Silnice (nyní Oldřichovská) obloukem objíždí hřeben Holubníku a směřuje postupně k jihu už k závěru, který je takřka završen besídkou na Nové Louce, tedy v Šámalově chatě. Již zažitý výjezd k „naší“ chatě už není třeba popisovat.

 

11. 5. 2019

Betonky
Betonky  •  Foto: Bobkart

Včerejší výlet nás konečně uspokojil i co se týče najetých kilometrů i zážitků z přírody. Dnes bychom v tomto sice rádi pokračovali, ale na odpoledne hrozí meteorologové další frontou.

Vyjíždíme tedy relativně brzo, směr Královka, tedy pro začátek mírný kopeček a pak rovně. Do Hrabětic se můžeme kochat i výhledem na Krkonoše, načež začíná pěkný sešup do Josefova Dolu. Musíme vlastně až do centra k nádraží, kde je odbočka na lesní silnici a cyklotrasu 3020. Stoupání je vskutku solidní, na cca 3–4 km překonáme 300 výškových metrů k Mariánskohorským Boudám a pak ještě kousek k Protržené přehradě. Kola necháme na kraji lesa (přehrada se dá sice objet, ale budeme se vracet, nakonec prý tam bylo i dost sněhu),

Foto: Bobkart

V roce 2010 byla přehrada ještě ukrytá v lese, v dalších letech byla hráz i její okolí zbavena lesa, takže je tu všechno hezky vidět. Na rozdíl od přehrady nad Bedřichovem (Černá Nisa) byla tak přehrada na Bílé Desné vybudována jako sypaná a zřejmě tehdy nebyly zkušenosti s takovým dílem. Vlastně čerstvě dokončená hráz (1915) nevydržela nápor vody a 18. 9.1916 se protrhla. Přívalová vlna poničila domy dole v Desné a zabila 62 lidí. Na severní straně hráze přibyl srub s bufetem, který slouží turistům po celý rok, takže posloužil i nám.

Bohužel jak předpověď slibovala s polednem se začala obloha kabonit.

Abychom si tedy ušetřily velký kopec, od Mariánských Bud jedeme do kopce. Je to tedy protimluv, ale kdybychom zamířili třebas podle Bílé Desné čekal by nás později větší kopec. Takto směřujeme nad údolím po silničce zv. Kyselá voda (cyklo 3019, zelená TZ). Ta vyjíždí k rozcestí u Pařízkova kříže (to byl silničář, který tu zahynul). Od kříže je to kousek pod Knajpu. Tam už to ze včerejška známe, tentokrát ale přímější Kristiánovskou cestou, protože už začíná celkem regulérně pršet. Zbývá tedy vyjet na tisícimetrové Rozmezí. Sjezd je to vlastně až k Blatnému rybníku. V Šámalově chatě jsme tak akorát, abychom chytli volný včerejší (a předvčerejší) volný stůl. Tak nám to hezky vyšlo.

Knajpa nebo Knejpa

Nakonec jsme se pokusili i prozkoumat soustavu lesních cest mezi Novou Loukou a Nekrasem a to tak úspěšně, že na závěr jsme si odpustili pitomý stoupák z Bedřichova a vyjeli hezky u cesty pod Prezidentskou chatou, takže jsme mohli vyzkoumat, na co v hospodě na Královce mají ve stolech takové žlábky (viz fotogalerie).

 

P.S.

V neděli nás ráno vzbudilo takřka chumelenicí, tedy zvolna padal sníh. Úkolem ale bylo jen sbalit kufry (batohy), naložit kola, zaplatit zbytek ubytování a odjet. Příjemným zpestřením byla zastávka v jabloneckém muzeu skla a bižuterie a nakonec i oběd v Sedmihorkách.

pt. 1

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.815, 15.352)
Poslední aktualizace: 28.5.2019
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Bobkart
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Kořenov

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
5,2km od místa

Příspěvky z okolí Květnové a navlhlé hory Jizerské pt. 2

Jizerské hory - Upolínová louka
Jizerské hory - Upolínová louka
Louka
hodnoceni 10/10
Upolínová louka se rozprostírá mezi osadou Jizerka a úpatím Bukovce v nadmořské výšce 862 až 895 metrů. Svůj název dostala podle výskytu upolínu nejvyššího, který je symbolem Chráněné krajinné oblasti Jizerské hor…
0.3km
více »
20 let  Muzea  Jizerských hor na Jizerce
20 let Muzea Jizerských hor na Jizerce
Muzeum
hodnoceni 8/10
V roce 2014 uplyne 20 let od založení Muzea  Jizerských hor, které nalezneme v osadě Jizerka a to v budově bývalé školy. Škola byla postavené v roce 1889 a svému účelu sloužila do roku 1962…
0.3km
více »
Turistická známka č. 2329 - Museum Jizerských hor, Jizerka
Turistická známka č. 2329 - Museum Jizerských hor, Jizerka
Turistická známka
Museum Jizerských hor je nejvýše položené museum v Čechách. V museu je nejrozsáhlejší expozice o Jizerských horách. Najdete zde historii Jizerských hor, sklářství, faunu a floru Jizerských hor, výstavní galerii s každoročními výstavami. Museum je jednou ze zastávek mezinárodní naučné stezky TŘI IZERÍNY, která propojuje…
0.3km
více »
Jizerka - Karlovský most
Jizerka - Karlovský most
Hraniční přechod
hodnoceni 9/10
Karlovský most přes Jizeru pod osadou Jizerka stál od roku 1901, postaven byl ze železobetonu a spojoval Jizerku a Orle do uzavření přechodu po II. svět válce. V roce 1979 byl zbořen. Nový dřevěný most nechal post…
0.4km
více »
jedno z nádherných míst Čech - osada Jizerka
jedno z nádherných míst Čech - osada Jizerka
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
https://www.youtube.com/watch?v=3iyDFekPBR4 ( video složené z mých oblíbených fotek Jizerek ) Jizerský hory, Krkonoše a Šumava, to jsou pro mě nejkrásnější místa v Čechách. Jedno z takových míst, kam se podívám rá…
0.4km
více »
Jizerka
Jizerka
Osada
hodnoceni 9/10
Nejvýše položená osada Jizerských hor, poprvé zmiňovaná v roce 1539. V roce 1828 zde byla založena sklářská huť. Více informací o historii osady je možné získat v muzeu, které se nachází v…
0.4km
více »
Jizerka - Jelení stráň - Pytlácké kameny - Smědava - Jizerka
Jizerka - Jelení stráň - Pytlácké kameny - Smědava - Jizerka
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
  Moje fotky a zážitky jsou z let 2009 až 2013.Minule jsem se rozplývala nad osadou Jizerka, ale to není zdaleka všechno !  V okolí si můžeme udělat delší výlety, například na Jelení stráň, Pytlácké kameny, Smědavu a zpátky. Trasa mě…
0.4km
více »
Jizerka
Jizerka
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Jedeme na kole za krásami Jizerských hor do okolí osady Jizerka, nedaleko Kořenova. Jedema autem, které zaparkujeme na parkovišti Pod Bukovcem u Jizerky a potom přesedláme na kolo. Jedeme na Jizerku a ze sedla ko…
0.4km
více »
Jizerské hory-z Jizerky do Orle PL.
Jizerské hory-z Jizerky do Orle PL.
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Jedeme do Jizerských hor. Jizerka, parkoviště,hraniční přechod Jizerka/Orle, Bukovec,Jizerka, parkoviště.....zhruba odhadem 8-10km.V letech 1754-1888 bývala v Orle (tehdy Karlsthal) sklárna…
0.4km
více »
Jizerskými horami přes Lužické hory do Pekelných dolů, 1.část. Jizerským hřebenem.
Jizerskými horami přes Lužické hory do Pekelných dolů, 1.část. Jizerským hřebenem.
Cestopisy
Konečně po roce došlo na další trek. Čím jsme starší, tím hůře domlouváme společný termín. Důsledkem bylo, že se původní akce, od Krkonoš na západ Jizerských hor, několika liniemi východ…
0.4km
více »
osada Jizerka
osada Jizerka
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Autem z Kořenova (který je mimochodem také moc krásný svými staveníčky) po asfaltové cestě až na Jizerku. V osadě se nachází spousta zajímavostí. Prvním z nich je muzeum Jizerských hor. Krásný je i hotel Panský dů…
0.4km
více »
Jizerky pěšky i na kole.
Jizerky pěšky i na kole.
Pohoří
hodnoceni 10/10
Opět se vracím do Jizerek - na známá místa, ale objevuji i nová. První den si udělám pěší výlet. Z Josefova Dolu stoupám podél Jedlového potoka po modré turisti…
0.7km
více »
Bukovec – dominanta Jizerky
Bukovec – dominanta Jizerky
Hora
hodnoceni 8/10
Hora Bukovec (1.005 m n. m.) je jihovýchodní dominantou Jizerky, nejvýše položené osady v Jizerských horách. Její prominence (výškový rozdíl mezi vrcholem a nejvyšším sedlem s jinou horou) je 98 metrů. Bukovec j…
0.8km
více »
Z Bukovce na Smrk a zpět na kole.
Z Bukovce na Smrk a zpět na kole.
Trasa
-         Z Bukovce na Smrk –Jizerské hory -         Střední -         Cca 42 km -         Chata pod Bukovcem,Jizerky, Nad Hojerem, Předěl,Smrk, Paličník Smědava, Jizerky -         U chaty pod Bukovcem sedneme na …
0.9km
více »
Bukovec
Bukovec
Kopec
hodnoceni 9/10
Čedičový kopec, dominanta nad osadou Jizerka. Od roku 1960 přírodní rezervace díky velmi cennému rostlinnému systému - původní bukový porost, suťové ekosystémy s jilmem a klenem a bohaté bylinné patro s chráněnými…
0.9km
více »
Údolím Jizerky a na Pytlácké kameny s pěknými výhledy do kraje
Údolím Jizerky a na Pytlácké kameny s pěknými výhledy do kraje
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Východištěm výletů do této oblasti je placené parkoviště pod horou Bukovec. Z parkoviště zamíříme horskou silničkou po červené značce a sestoupíme do osady Jizerka. Návštěvu některých restauračních zařízení si nec…
0.9km
více »
Jizerka – Hnojový dům
Jizerka – Hnojový dům
Chata
hodnoceni 8/10
Projdete-li osadou Jizerka po asfaltové silničce směrem na Smědavu, na konci osady, za odbočující Lasíčí cestou, spatříte typickou jizerskohorskou dřevěnou chalupu č. p. 8. Na první pohled na ní není nic zvláštníh…
1km
více »
Misthaus – Hnojový dům na Jizerce
Misthaus – Hnojový dům na Jizerce
Dům, budova
hodnoceni 8/10
Jizerské hory nejsevernější české pohoří ležící mezi Krkonošemi a Lužickými horami jsou známé horskou osadou Jizerka, rozprostírající se na náhorní plošině pod horou Bukovec. osada Jizerka…
1km
více »
Pralouka u Jizerky
Pralouka u Jizerky
Louka
hodnoceni 8/10
Přijedete-li do Jizerky, nejvýše položené osady v Jizerských horách, můžete se hned u parkoviště Mořina pokochat pohledem na pralouku, která se rozprostírá až po hranici lesa Bukovce. Na první pohled můžete mít …
1km
více »
Jizerské hory - výlet: Jizerka – Pytlácké kameny – PR Černá jezírka – Černá Smědá – NS Tři Iseriny - Jizerka
Jizerské hory - výlet: Jizerka – Pytlácké kameny – PR Černá jezírka – Černá Smědá – NS Tři Iseriny - Jizerka
Cestopisy
hodnoceni 10/10
Dnešním výletem chceme zakončit naše cestování v blízkosti Jizery. Některá místa této trasy nám byla doporučena, dokonce více lidmi. Jedna část 18 km dlouhé trasy vede po Středním Jizerském hřebeni, který se táhne…
1km
více »
Starý lom na úpatí Bukovce
Starý lom na úpatí Bukovce
Zajímavost
hodnoceni 6/10
O tom, že hora Bukovec (1.005 m n. m.) je geologickou zvláštností uprostřed žulových Jizerských hor, jsem psal již v článku „Bukovec – dominanta Jizerky“. Pouze připomenu, že hora vznikla ve třetihorách proražením…
1.1km
více »
Safírový potok
Safírový potok
Potok
hodnoceni 10/10
Jeden z pravých přítoků řeky Jizerky. Ve 2. polovině 16. století se zde těžila řada drahých kamenů, zvláště safírů a zirkonů. Safírový potok byl však proslulý výskytem dalších 30 druhů minerálů, včetně iserinu a …
1.3km
více »
Rašeliniště Jizerky
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rašeliniště Jizerky
Rašeliniště
hodnoceni 9/10
Rašeliniště Jizerky: národní přírodní rezervace 178,87 ha, vyhl. v r. 1960. Několik údolních vrchovišť na Malé Jizerské louce s klečí, jalovcem obecným alpským, břízou karpatskou, obklopených podmáčenými Smrčinami…
1.3km
více »
Jizerka – horský potok
Jizerka – horský potok
Potok
hodnoceni 10/10
Procházka kolem potoka Jizerka ve stejnojmenné osadě v Jizerských horách je pro milovníky přírody zážitkem. Okolní krajina je toho zárukou. Potok dal osadě jméno, když název osady Vilémova výšina z roku 1815 se ne…
1.4km
více »
Na kole k rašeliništi nad osadou Jizerkou
Na kole k rašeliništi nad osadou Jizerkou
Rašeliniště
Při průjezdu osadou Jizerka směrem na Smědavu narazíme ve vzdálenosti 1,5 km od MUZEA v osadě Jizerka na 11. zastavení naučné stezky Tři iseriny, nazvané RAŠELINIŠTĚ JIZERKY.  Rašeliniště…
1.5km
více »
Věžní skály v Jizerských horách
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Věžní skály v Jizerských horách
Hora
hodnoceni 8/10
Věžní skály, chcete-li Jelení stráň (1.018 m n. m.), jsou nejvyšším bodem Středního Jizerského hřbetu, osmým nejvyšším vrcholem české části Jizerských hor. Nacházejí se dva kilometry vzdušnou čarou severně od osad…
1.8km
více »
Pytlácké kameny v Jizerských horách
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Pytlácké kameny v Jizerských horách
Skalní útvar
hodnoceni 9/10
Pytlácké kameny (975 m n. m.) se nacházejí ve Středním Jizerském hřbetu, severozápadně od osady Jizerka. Žulové skalní uskupení na vrcholu vyčnívá nad okolní lesní porost, je proto viditelné z přístupové červené m…
2.8km
více »
Přehrada Souš
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Přehrada Souš
Přehrada
hodnoceni 8/10
Údolní přehrada Souš (Darre), ležící na říčce Černá Desná, byla postavena před první světovou válkou jako součást systému retenčních nádrží, majícího chránit oblast pod Jizerskými horami pře…
3.9km
více »
Protržená přehrada
Protržená přehrada
Přehrada
hodnoceni 8/10
V roce 1996 byla Protržená přehrada na Bílé Desné prohlášena za kulturní památku. Stalo se tak k 80. výročí protržení přehrady. V Riedlově vile proběhla rozsáhlá tématická výstava. Nyní je na místě bývalé přehrady vyznačena krátká Naučná stezka s několika zastávkami. Pár metrů severně od ústí spojovací štoly jsou patrné základy od bývalé turistické Krömerovy boudy, která byla …
5.8km
více »
TOPlist