Loading...
Turistické cíle • Příroda • Hora
Hora Bukovec (1.005 m n. m.) je jihovýchodní dominantou Jizerky, nejvýše položené osady v Jizerských horách. Její prominence (výškový rozdíl mezi vrcholem a nejvyšším sedlem s jinou horou) je 98 metrů. Bukovec je neovulkanická hora, která vznikla v třetihorách. Svým kuželovitým tvarem se zásadně liší od okolních táhlých hřbetů (Středního Jizerského hřbetu a Vlašského hřbetu).
Bukovec je také geologickou anomálií. Zatímco v okolním horstvu převládá žulové podloží, Bukovec je čedičovou vyvřelinou, dokonce jednou z nevyšších v Evropě. Suťová čedičová pole jsou znatelná na severovýchodním a jihovýchodním svahu hory.
Z důvodu izolovaného čedičového podloží ve vysoké nadmořské výšce, neobvyklým klimatickým podmínkám, které daly vzniknout pralouce na jihozápadním a jižním úpatí hory, a vzácné horské květeně, byl 21. června 1960 Bukovec vyhlášený přírodní rezervací. Hranice rezervace kopíruje úpatí hory. Chráněná plocha má rozlohu 56,87 ha. Z horských květin tu roste upolín nejvyšší, lýkovec jedovatý, prha arnika, jestřábník oranžový, vemeníček zelený, kropenáč vytrvalý, oměj různobarevný a další.
Dříve Bukovec nebyl tolik zalesněný, řídký porost byl poznamenaný studeným severozápadními větry. Dnes smíšený porost s převládajícím bukem brání rozhledům. Pěkný výhled je pouze severozápadním směrem na osadu Jizerku, Malou jizerskou louku, a za nimi na oblé hory s nejznámější Jizerou (1.122 m n. m.) či Smrkem (1.124 m n. m.). Z jiného místa vrcholu Bukovce se naskýtá omezený výhled severovýchodním směrem na nejvyšší horu Jizerských hor Wysoka Kopa (1.126 m n. m.). V opačném jihozápadním směru uvidíte mezi stromy samotu Na Kobyle, vpravo od ní vrchol hory Zámky (1.002 m n. m.).
Přes Bukovec vede naučná stezka Tři iseriny. Vystoupat na něj můžete od starého lomu na úpatí nebo od Upolínové louky. Na vrcholu se nachází informační tabule, u ní vrcholová kniha.