Lezení na Ferratě Hluboká
Lezení na zajištěných cestách jsme si poprvé vyzkoušeli v Alpách, kde je hustá síť ferratových stezek. Naštěstí už i v tuzemsku vznikají nové ferraty, a tak je potřeba otestovat jejich kvalitu. Při letošní dovolené v jižních Čechách jsme vyzkoušeli Ferratu Hluboká, nejdelší ferratu nad vodní hladinou v České republice.
Ferrata Hluboká leží zhruba 8 km od Hluboké nad Vltavou po proudu řeky Vltavy směrem na Purkarec a Týn nad Vltavou. Přístupná je z cyklostezky, která se táhne podél vody a je součástí cyklistické trasy Euro Velo 7. Druhou možností je plout k ferratě po řece a zakotvit u mola, které je přímo u nástupu na ferratu. My jsme zvolili vodní cestu a zapůjčili jsme si motorový člun, na který jsme nepotřebovali žádné speciální oprávnění. Jedinou podmínkou byl věk 18+ a po krátkém zaškolení jsme už vyráželi vstříc našemu prvnímu “námořnickému” dobrodružství. Pro více fyzicky zdatné bude atraktivní také plavba na paddleboardu. Proud řeky je zde díky vzdutí přehrady Hněvkovice sice klidný, ale přeci jen bychom se museli vrátit proti proudu.
Plavba na člunu
Informace o půjčovnách jsme si našli na webu www.stezkavltavy.cz. Tak je nazýván úsek Vltavy od Budějovic po přehradu Kořensko, kde je umožněna plavba na lodích. Kromě půjčoven a tipů na webu najdete také informace o vyhlídkových plavbách a pravidelných lodních linkách, nebo provozní informace k přístavům a plavebním komorám na řece. Motorový člun jsme si zapůjčili ve sportovním přístavu Hluboká nad Vltavou. Pokud byste chtěli vyrazit na paddleboardech nebo mořských kajacích, tak ty jsou k dispozici ve Sportovně relaxačním areálu nedaleko od přístavu proti proudu řeky. Tato půjčovna nabízí také ferratové vybavení (postroj, brzda, přilba rukavice), takže pro případ, že nedisponujete vybavením vlastním, seženete ho tam.
Po zaškolení jsme vypluli z přístavu a čekala nás první zkouška - průjezd plavební komorou. Po prvotních obavách jsme zjistili, že je to velmi jednoduché a zvládnou to i začátečníci jako my. Komora je přes letní sezonu v provozu od 8 do 19 hodin, ale počítejte s polední pauzou v době 12-13 hod! Při vjezdu do komory se řídíte světelným semaforem jako na křižovatce, ale vždy je lepší nechat vplout větší lodě jako první. V komoře se vyvážete lanem na pohyblivý úvaz u stěny, který klesá nebo stoupá spolu s hladinou. Zavřou se za vámi vrata a hladina začne klesat, což je samo o sobě zážitek. Když překonáte výškový rozdíl, hladin, tak se otevřou spodní vrata a vy vyjedete ven.
Řeka
Za plavební komorou projíždíme pod zámkem Hluboká a směrem k mostu, který spojuje část města v podzámčí se čtvrtí zvanou Zámostí. Lokalita pod mostem se nazývá Hamry a najdete zde mola u kterých kotví větší výletní lodě a také odtud vyplouvá takzvaná Ferratová linka, ale o té níže. Za Hamry přechází tok Vltavy do přírodního rázu a řeka začíná meandrovat v údolí mezi starými oborami, které patřily ke Schwarzenberskému panství a zámku Hluboká. Břehy lemují porosty starých stromů a je zde možné spatřit vodní ptáky jako volavky, nebo kvakoše a další. Údolí původního toku v těchto místech zaplavily na začátku 90. let vody přehradní nádrže Hněvkovice, ale i tak zůstala scenérie úchvatná. Míjíme skalní výběžek nad řekou známý jako vyhlídka Baba, u které je možné zakotvit loď na mole. Cesta na vyhlídku zabere zhruba 20 minut chůze do kopce, ale odměnou je výhled na široký meandr hluboko pod vámi.
Samotná ferrata je pak umístěna na takzvaných Karvanických skalách, které spadají do přírodní rezervace Karvanice. Vysoké skalní stěny zde strmě padají do vltavských vod a právě na nich se vine ocelové lano Ferraty Hluboká. Místy jen pár centimetrů nad hladinou, jinde až 6 metrů vysoko.
Ferrata Hluboká
Ferrata se v průběhu posledních třech let rozrostla na celkem 3 části s různou obtížností.
Na levém břehu:
Dvě první části A a B jsou na levém břehu řeky a mají společné nástupní místo u kterého je zároveň molo. Z cyklostezky sem vede lesní pěšina až dolů k vodě a vše je dobře značené, takže odbočku se stojany na kola nemůžete minout. První vybudovaný úsek tzv. Část A vedoucí po proudu řeky měří 150 m a má obtížnost B. Je tak ideální volbou pro začátečníky a rodiny s dětmi. Provozovatel uvádí věk od 10 let, ale při návštěvě jsem viděli i menší děti, které lezení bravůrně zvládali. Vše záleží na fyzické zdatnosti, kterou i tento úsek na několika místech prověří. Doporučujeme rukavice, aby vás lano neřezalo do rukou. Po celé trase je natažené jistící lano a stupy jsou řešeny ocelovými kramlemi ve stěně, takže je vždy kam šlápnout. Celá trasa vede kousek nad hladinou a případný pád by bylo jen šplouchnutí do vody s letním osvěžením. Tuto část jsme prolezli za necelých 30 minut. Návrat zpět k výchozímu místu vede pěšinou lesem nad skalami.
Když jsme nabrali síly, vyzkoušeli jsme i delší úsek značený jako Část B, který je náročnější a delší. Měří 400 m a obtížnost je C/D. Leze se proti proudu řeky, trasa má několik těžších míst, kde člověk zapojí hlavně ruce. Jsou zde i skalní převisy pod kterými se prolézá a na několika místech stoupá lano výše na skály, takže se vám otevře výhled na řeku.
Na pravém břehu:
Nejnovější Část C je samostatný úsek na pravém břehu, necelý kilometr proti proudu od nástupu na Část A a B. Měří 170 m a obtížnost je také B. Je zde několik zajímavých míst, kde se jako stupy využívá pouze prasklina ve skále, leze se za skalní rohy a cesta místy stoupá šikmo nahoru, nebo naopak sestupuje dolů k vodě. Jedno místo se překonává pouze po dvou nad sebou natažených lanech. Výhodou této části je, že se k ní dá dojet také autem po silnici Hluboká - Poněšice. Parkoviště je asi 120 m od ferraty.
Ferrata Hluboká nás zaujala svým konceptem, kdy je možné přijet po vodě i po souši. Celkově to bylo skvělé zpestření naší dovolené a spojili jsme návštěvu přírody se sportovní aktivitou. Z Českých Budějovic, kde jsme byli ubytovaní, je to na Hlubokou pár minut a i tato cesta se dá pojmout jako zážitek. Buďto jako cyklovýlet podél Vltavy, nebo plout lodí z Budějovic do přístavu na Hluboké jednou z pravidelných lodních linek.
Extra tip
Nedaleko za ferratou po proudu je na skále nad řekou zřícenina Karlova hrádku. Tato jediná jihočeská památka na Karla IV. prochází postupnou konzervací a zpřístupněním. V létě zde probíhá kulturní program. Na hrádek se dá dojet na kole, nebo vylézt svahem od řeky, kde je opět molo pro lodě a paddleboardy.