Loading...
Mělník
Okresní město Mělník leží v nadmořské výšce 215m při soutoku Vltavy a Labe. Obě řeky se tu stékají na třikrát, čož vytváří dva ostrovy - Lužecký a Hořínský. Významným mělnickým tokem je také říčka Pšovka, která - narozdíl od Labe - neteče po jeho okraji (i když v Mělníce je na okraji města i jeho centrum), ale na druhé straně od centra, kolem autobusového stanoviště a do části Pšovka, kde se vlévá do Labe. Západně od města se rozkládá rovina kolem dolního toku Vltavy - ze severozápadu sem zasahuje Terezínská kotlina a na jihu - jihozápadě začíná Mělnická kotlina táhnoucí se dál podle Labe. Od severní strany města jde na sever - severovýchod Dokeská pahorkatina a za hřebenem a krátkými kopci na východě se krajina začíná srovnávat do Jizerské tabule.
Místo, kde Mělník stojí, bylo osídleno již v pravěku, v 9. století zde žil kmen Pšovanů. Koncem 10.stol. byl zde byl vystavěn hrad Civitas Melnic. Od r.1274 je pak Mělník považován za město; r.1348 jej Karel IV. prohlásil královským věnným městem.
V Mělníce je železniční křižovatka - prochází tudy hlavní trať Lysá nad Labem - Ústí nad Labem a začíná zde trať na Mladou Boleslav. Kromě hlavní železniční stanice je ve městě ještě železniční zastávka Mlazice. Ze silnic I. třídy sem vede č.9 (Zdiby - Neratovice - Mělník - Čes. Lípa - Rumburk) a č.16 (Řevničov - Slaný - Velvary - Mělník - Ml. Boleslav - Jičín - Trutnov).
Z Prahy do Mělníka jezdí několik dálkových autobusů, samozřejmě autobusy, které ve městě končí (obyčejně v Mlazicích, nebo na Podolí) a také dost autobusů pokračujících až do Štětí. V Praze většina spojů odjíždí ze stanoviště Nádraží Holešovice, jedna zajímavá drobounká linka odjíždí dokonce z Ládví. Linky pak staví na Vychovatelně, některé na Sídlišti Ďáblice nebo v Březiněvsi, a Prahu opouštějí po silnici 243 na Líbeznice, kde se napojí na silnici číslo 9 a okolo Neratovic dojedou do Mělníka. Klasický autobus z Prahy na Štětí staví ve městě v těchto zastávkách: U Nováků, Cukrovar závod / Cukrovar, U hřiště, Autobusové stanoviště, Podolí,pivovar, Podolí,nemocnice, Pšovka, Závod Loděnice, Mlazice,železniční zastávka, Mlazice,u závor, Vehlovice; zastávka U Nováků je na samém okraji města; obě zastávky Cukrovar se nacházejí v Rousovicích (v turistické mapě je vyznačen objekt cukrovaru) - ,,Cukrovar závod" je zastávka velmi neobvyklá tím, že se nachází hned naproti zastávce ,,Cukrovar", ale ještě lepší je, že leží vlastně mezi dvěma zastávkami ,,Cukrovar", přičemž druhá je za rohem a staví zde například linky PID (řady 400), při volbě názvu šlo asi právě o odlišení těchto dvou zastávek, dnes je zastávka ,,Cukrovar závod" přejmenována také na ,,Cukrovar", ale v jízdním řádu ji poznáte podle toho, že po ní vždy následuje zastávka ,,U hřiště", kdežto spoje zastavující v zastávce na hlavní silnici zastávku U hřiště neobsluhují; hřiště, podle nějž se zastávka U hřiště jmenuje je v turistické mapě opět vyznačeno, takže určení této zastávky nebude dělat problémy, pro turistiku je asi nejméně vhodná, protože pro cestu po zelené na jihovýchod využijete spíše Cukrovar a do centra je asi nejlepší jít z aut. st.; Autobusové stanoviště je asi 400m od železniční stanice a je také nejblíže k historickému jádru, stanoviště působí upraveně a ve městě vás docela pěkně přivítá; k cestě do centra by se pak dala využít možná i zastávka Podolí,pivovar, ale to spíše pro cestu ze druhého směru, jinak je tato vhodná hlavně pro cestu po zelené na mlazickou stranu. Mělník jsem použil k přestupu při návratu z Mělnického Vtelna (linka jedoucí od Mladé Boleslavi po silnici č.16) a také se tu dobře přestupuje na trať 072 na Ústí nad Labem, k němuž využijeme blízkost autobusového stanoviště a nádraží, pokud máme kratší přestup a umožní nám to charaktery obou spojů, můžeme přestoupit i na mlazické železniční zastávce.
Historické centrum Mělníka se nachází při okraji města a nejdominantnější je z něj zámek a Kostel sv. Petra a Pavla, které dělí od Labe strmý svah osázený vínem; na oba objekty je krásný pohled od Labe, především ze severozápadní strany, z mostu a Hořínského ostrova - kostel a zámek odtud splývají jakoby v jeden objekt; navíc můžete Mělník uvidět z velké dálky z nížin na západní straně; zajímavý je samozřejmě i opačný pohled - z okolí zámku na soutok Labe a Vltavy. Zámek stojí na místě bývalého hradu a byl několikrát přestavován; kostelu sv. Petra a Pavla dominuje 60 metrů vysoká věž s barokním zakončením, dominantním stavebním stylem tohoto kostela je pozdní gotika. Hned vedle zámku a kostela se nachází pěkné náměstí s radnicí, mnohými dalšími krásnými historickými domy a klášterním kostelem Čtrnácti pomocníků, u náměstí je pak jediná dochovaná (Pražská) brána z doby kolem r.1500. Autobusové stanoviště je k začátku prohlídky města ideální i proto, že cestou od něj jen s malou zacházkou uvidíte oba zbývající kostely centrálního Mělníka - blíže k centru je to kostel sv. Ludmily (původně z r.1585), vedle něhož stojí pěkná dřevěná zvonice, kousek níže pak evangelický kostel z konce 19. století.
Hlavní mělnické turistické rozcestí se nachází u zámku, odkud vychází také místní zelený okruh vedoucí na Záboří, přes Vavřineč do Mělnické Vrutice, dále na Chloumek a přes Mlazice zpátky. Červená začíná u zámku a vede přímo na Chloumek a dále na Kokořínsko (také pod hrad Kokořín). Kromě okružní zelené vede z Mělníka ještě jedna zelená, která se od okruhu odpojuje v Mlazicích a vede na Liběchov, odkud míří opět do CHKO Kokořínsko. Modré značky v Mělníce nejsou, ale zato tu začínají tři žluté. První žlutá značka je polookružní - zajímavou cestou klesá k mostu přes Labe a za ním obchází okruh Hořínským parkem, mimo jiné s krásnými pohledy na kostel a zámek. Druhá žlutá začíná v Podolí na zelené, přetíná červenou, obchází autobusové stanoviště i železniční stanici, a nakonec přichází do Lhotky, kde končí zpátky na mělnické červené. Třetí začíná na Chloumku a směřuje nejpřímější cestou ke Křivoklátsku.
Nyní se pokusím odhadnout, které osady k Mělníku patří: Mělník, Trojslava, Velký Koráb, Vehlovice, Malý Koráb, Kozí Rokle, Mlazice, Staré Mlazice, Pšovka, Podolí, Rybáře, Rousovice, Brabčov, Blata, Neuberk, Chloumek. Přitom Chloumek jsem sice nanavštívil, ale mohl by být docela zajímavý, navíc odtud vychází o jeden značený turistický směr více než od zámku.
Co se týče okolí Mělníka, začnu hned naproti centru. Tím, že se Vltava stéká s Labem na třikrát, vznikají dva ostrovy - Hořínský a Lužecký, přičemž Lužecký je největším ostrovem na Vltavě. Na tomto jediném ostrově leží osady Lužec nad Vltavou, Chramostek, Zelčín a Vrbno. Minimálně Lužec a Vrbno stojí určitě za vidění, oba mají krásné historické kostely (v Lužci sv. Jiljí a ve Vrbně Povýšení sv. Kříže). Na Hořínském ostrově se rozkládá hořínský zámecký park, bohužel stejně zpustlý jako místní barokní zámek (přesto stojí za to se k němu podívat, pokud už v těchto místech budete). A na Hořínský ostrov se podívejte určitě i pro pohledy odtud na mělnický zámek, ale také abyste uzřeli místní zdymadla z roku 1905. To je sice z blízkého okolí Mělníka vše, co bych z vlastní zkušenosti mohl vyzdvihnout, ale ještě bych přeci jen přidal zmínku o městečku Liběchov severozápadně od města a o chráněné krajinné oblasti Kokořínsko začínající nedaleko od severního okraje města.
Mělník je zaslouženě okresním městem, úchvatně dominuje soutoku Vltavy a Labe jsa ze západní strany viditelný z veliké vzdálenosti.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
anotaci naleznete zde - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.
Oficiální stránky města Mělníka: http://www.melnik.cz/